Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#109
miny

miny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2005
Din cand in cand le mai rad morcovi cu mar. Am observat ca le place tare mult> Asa am reusit sa-l invat pe baietel sa vina pe dulap ca pe ea o duc eu cu degetul. :D

#110
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

miny, on Apr 3 2005, 18:31, said:

Dragutii mei!!!

<{POST_SNAPBACK}>


Adica mancaciosii tai, nu?!  :D  Au niste culori superbe!  ;)

#111
miny

miny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2005
Tony, baietelul, e mai mancacios.  :P Ea se ia dupa el si nu prea il lasa sa manance. La inceput nu prea s-au inteles, dar acum s-au mai obisnuit unul cu celalat. Incep sa se descopere  :inlove:

Cele mai frumoase momente sunt cand se scarpina reciproc. Atunci sa-i vezi.... :naughty:
Sau cand se cearta pentru mancare: ii da Tony doua ciocuri in cap fetitei si gata.... a rezolvat problema :boxing:  :calich:

#112
Knox

Knox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.04.2005

Black_Unicorn, on Apr 3 2005, 16:56, said:

Lasa-l in pace sa doarma cum vrea, ca n-ar nimic. E foarte flexibil!  :D 
Sa-i cumperi o oglinjoara de pus in colivie sa se pupe cu ea...atunci sa vezi distractie!  ;)

<{POST_SNAPBACK}>


O sa il las. <_< Oglinda are deja,si in colivie si pe colivie!Se joaca unde vrea.I-am agatat pe colivie chiar si niste jucarii;un pui mic galben;ala e preferatul lui B) !
Oricum,ce vroiam sa va mai spun e ca am aflat de la sora mea ca fetta pe care a adoptat-o pt Roco(beietelul) nu prea are forta si oboseste repede. A zis ca nu prea zboara. Iar eu nu cred din cauza ca e ea mica pt ca din contra, nu e mica ,are un an si ceva! De multe ori a zis ca sta cu aripioarele ca atunci cand zboara , adica cu ele ridicate. Cam ce-ar putea avea?Ea o sa se duca oricum la un vet sa vada dar e va intreb si pe voi. <_<

#113
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

Knox, on Apr 3 2005, 19:14, said:

O sa il las. <_< Oglinda are deja,si in colivie si pe colivie!Se joaca unde vrea.I-am agatat pe colivie chiar si niste jucarii;un pui mic galben;ala e preferatul lui B) !
Oricum,ce vroiam sa va mai spun e ca am aflat de la sora mea ca fetta pe care a adoptat-o pt Roco(beietelul) nu prea are forta si oboseste repede. A zis ca nu prea zboara. Iar eu nu cred din cauza ca e ea mica pt ca din contra, nu e mica ,are un an si ceva! De multe ori a zis ca sta cu aripioarele ca atunci cand zboara , adica cu ele ridicate. Cam ce-ar putea avea?Ea o sa se duca oricum la un vet sa vada dar e va intreb si pe voi. <_<

<{POST_SNAPBACK}>


Daca sta cu aripioarele ridicate si nu intinse,desfacute complet, inseamna ca ii este cald.
In caz contrar, intr-adevar este mai mult decat recomandata o vizita la vet.

#114
zamby

zamby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.04.2004
Astia sunt ai mei. Am avut pana acuma inca vreo 2 perechi de papagali care erau super. Am avut o pereche care au facut si pui, da astia de acuma sunt de-a dreptu salbatici :cursing: . Nu stiu ce sa le mai fac. Nu ma lasa nici macar sa ma apropii de ei.

Attached Files



#115
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
@zamby, ai incercat sa-i mai lasi liberi? Sa zboare, sa-ti manance florile, sa-ti ciufuleasca parul?!  ;)

#116
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

ANTARES, on Apr 3 2005, 16:37, said:

Multumesc mult pentru urare ! Cel putin la fel ii doresc si eu lui Coco cel mic ! :D

Chiar recunosc ca sunt putin invidios pe micul strengar, avand in vedere ce cooperant este cu tine...din pacate daca ai o pereche, asa cum e in cazul meu, nu-s prea usor de dresat decat pana la un punct, in rest invata prostii unul de la celalalt  <_< 

Anyway, daca reusesti sa-l mai surprinzi pe Coco in ipostaze mai deosebite, pune pozele pe aici, e o placere sa-l vedem  :)

<{POST_SNAPBACK}>


Cu cea mai mare placere!!! You 2, okey dokey?!  :)
Apropo Antares, tu ai cumva vreo carte, un manual, un album, o fitzuica ( :D  ) cu si despre perusi? Am mai fost la librarii, dar am gasit doar o carticica despre bolile lor si erau acolo niste poze cu perusi atat de bolnavi, incat n-am avut taria sa o cumpar... Trebuie sa existe "un manual de utilizare" una bucata perus mic si rasfatat, nu?  ;)

Tocmai din acest motiv nu-i cumpar pereche, ca s-ar raci fata de mine si nu vleau...cred ca sunt cam egoista.
Pana una alta se delecteaza cu vrabiutzele!  :D

#117
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Poza e un pic neclara...ideea principala e ca noi pupam tot ce prindem!!!  :D

Oare sunt o nebuna irecuperabila daca il iubesc pe agasantu' asta de nu mai pot?!  :huh:
E dlagostea mea mica!   :inlove:

Attached Files



#118
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
@ Black_ Unicorn, si eu sunt nebuna si irecuperabila, ca tot asa de mult il iubesc, imi vine sa-l mananc cu fulgi cu tot, si trebe sa inghit in sec.Am inceput sa cant, sa vb. cu el toata ziua, al meu barbat a zis ca am luat-o razna, ca exagerez....
Si eu sunt geloasa pe Coco al tau !! Ieri a fost sarbatoare pt. mine caci dupa ce-l scoteam afara ( fortat si ascundeam colivia ) se refugia undeva cat mai sus de unde nu mai misca, si nici nu cobora. Ei bine ieri am stat o gramada la bucatarie si am gatit, iar dansul ma privea de pe dulap. Ei bine, pt. prima data, a inceput sa zboare, a dat roata bucatariei si se aseza ori pe celalalt dulap, ori tot pe ala, de unde tragea cateva triluri si facea " checheche ". A facut de doua ori si o cursa mai lunga, ducandu-se pe hol si revenind in bucatarie. Nu pot sa spun ce sarbatoare a fost, ce bucurie, l-am aplaudat i-am spus " bravo " si-i placea atat de mult ca facea si mai mare scandal, el care era MUT.....Bine, asta a fost toata ciripareala pe toata ziua, sa nu-ti imaginezi ca  a mai ciripit in rest...
Dar cu Tweety ce s-a intamplat ? Si-a mai revenit ?

@Knox, bine ai venit !!! Al meu a baut apa dupa o saptamana de cand l-am luat, si a mancat abia dupa o zi si o noapte.

@ ANTARES,, vai ce draguti sunt !!! Le-ai pus si un betisor sus !!!

#119
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

Iubita, on Apr 5 2005, 11:49, said:

@ Black_ Unicorn, si eu sunt nebuna si irecuperabila, ca tot asa de mult il iubesc, imi vine sa-l mananc cu fulgi cu tot, si trebe sa inghit in sec.Am inceput sa cant, sa vb. cu el toata ziua, al meu barbat a zis ca am luat-o razna, ca exagerez....
Si eu sunt geloasa pe Coco al tau !! Ieri a fost sarbatoare pt. mine caci dupa ce-l scoteam afara ( fortat si ascundeam colivia ) se refugia undeva cat mai sus de unde nu mai misca, si nici nu cobora. Ei bine ieri am stat o gramada la bucatarie si am gatit, iar dansul ma privea de pe dulap. Ei bine, pt. prima data, a inceput sa zboare, a dat roata bucatariei si se aseza ori pe celalalt dulap, ori tot pe ala, de unde tragea cateva triluri si facea " checheche ". A facut de doua ori si o cursa mai lunga, ducandu-se pe hol si revenind in bucatarie. Nu pot sa spun ce sarbatoare a fost, ce bucurie, l-am aplaudat i-am spus " bravo " si-i placea atat de mult ca facea si mai mare scandal, el care era MUT.....Bine, asta a fost toata ciripareala pe toata ziua, sa nu-ti imaginezi ca  a mai ciripit in rest...
Dar cu Tweety ce s-a intamplat ? Si-a mai revenit ?

<{POST_SNAPBACK}>


Iubita, ma gandeam ca noi tot vrem sa-i invatam pe astia mici sa pronunte cuvinte usoare gen "mama", "tata", "coco"," mansuetudine", "nonconformism" ( :D  ), dar oare cum o sa-i invatam daca le-am adoptat noi "limbajul" pana una alta?! Si eu ciripesc prin casa dupa el, cotcodacesc, ganguresc...mai am putin si ma transform intr-o gaina de nota 10.  :lol:
Ma bucur tare ca Ciripel a inceput sa-si merite numele in sfarsit! Scumpul de el!   :clapping:

Cu perusul ala mic, vioi si fara pene ce s-a mai intamplat?
  :kisstogether:

#120
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
A zis Mitzu meu ca vrea sa va vada mai bine...  :D

Attached Files



#121
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Vai de mine  ce scumpic este Mitzu al tau, nu mai pot de dragul lui !! Combinatia asta de culori, asa patat, ma face praf. E superb, demential !! Sa-ti traiasca si sa fie sanatos, ca unul dintre cei mai frumosi perusi pe care i-am vazut vreodata.
Ala mic, este tot asa vioi si frumusel si nu-l ia nimeni !! :upset:
Nu am reusit sa-i gasesc stapan. Inca sunt in tratative cu o vecina dar ar trebui sa cumpar eu tot: cusca, pe el, accesorii, mancare.....Incerc sa fac rost de o colivie de la cineva care nu mai are nevoie de ea si sa cumpar eu restul, dupa care ma infiintez la usa vecinei cu toate, si spun : " Surprise ", arunc cu confeti in prag de usa si  i-l dau. Cam asa imi fac eu filmul ...
M-am si interesat la un crescator cu vechime care are zeci de carti citite si paracitite despre perusi, ce ar putea sa aiba ala micu. A spus ca  poate fi vb. de naparlirea frantuzeasca. Adica, atunci cand ei naparlesc prima data, naparlesc de tot, asta se intampla numai la prima lor naparlire. Unora' dupa ce incepe se la creasca penajul, le creste la loc normal, altora nu, si raman asa pt. tot restul vietii. Acestia se numesc " cataratori " pt. ca se catara peste tot cu cioculetul, merg lipa-lipa ca gaina, dar nu zboara. In rest sunt perfect normali. Nu s-a gasit nici pana in ziua de azi cauza acestui gen de naparlire si nici nu au descoperit vreun tratament.
:kisstogether:

#122
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

Black_Unicorn, on Apr 4 2005, 01:01, said:

Apropo Antares, tu ai cumva vreo carte, un manual, un album, o fitzuica ( :D  ) cu si despre perusi? Am mai fost la librarii, dar am gasit doar o carticica despre bolile lor si erau acolo niste poze cu perusi atat de bolnavi, incat n-am avut taria sa o cumpar... Trebuie sa existe "un manual de utilizare" una bucata perus mic si rasfatat, nu?  ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Din nefericire, alta documentatie scrisa, in afara de o mica cartulie, mai bine spus brosurica, n-am avut ocazia sa intalnesc si cred ca e vorba despre aceeasi carte avand in vedere faptul ca acolo erau tratate diferite boli :mellow: Majoritatea informatiilor utile despre perusi le-am luat de pe internet, sunt o multime de site-uri de profil...trebuie sa caut link-urile si daca le gasesc, le postez cu placere aici spre folosul tuturor iubitorilor de perusi.

Iubita, on Apr 5 2005, 10:49, said:

Ei bine, pt. prima data, a inceput sa zboare, a dat roata bucatariei si se aseza ori pe celalalt dulap, ori tot pe ala, de unde tragea cateva triluri si facea " checheche ". A facut de doua ori si o cursa mai lunga, ducandu-se pe hol si revenind in bucatarie.

@ ANTARES,, vai ce draguti sunt !!! Le-ai pus si un betisor sus !!!

<{POST_SNAPBACK}>


Da Iubita,  :)  le-am amenajat un mic playground unde sa se distreze si ei, perusii sunt niste pasarele foarte active si trebuie sa le dai ocupatie <_<

O mica sugestie as avea pentru tine, in masura posibilitatilor, NU il tine pe micul poznas in bucatarie! Perusii sunt foarte sensibili la fum, de exemplu sa nu pui betigase chinezesti de odorizare in aceeasi incapere, sau mai sunt de asemenea uleiurile acelea volatile tot pentru odorizare care sunt periculoase in aceeasi masura. Pe langa asta, in bucatarie se pot intampla tot felul de accidente neprevazute si cu consecinte foarte aiurea...mai ales cand e vorba de apa ce fierbe pe aragaz, urmarile ti le poti imagina, nu ma intreba de unde stiu :no:

In concluzie, daca poti, invata din greselile altora  :)

#123
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
@ANTARES, vai ce bine ca mi-ai spus de betigasele acelea chinezesti de care nu aveam habar ca le-ar putea face rau...tocmai ce a primit cea mica si nu am apucat sa le folosim, ce noroc !!!
Cat despre bucatarie stiu...nici o problema, prin gatit la mine inseamna curatat legume, preparat la rece una alta si folosit numai cuptorul, asta am facut in ziua aceea. Cand incepe prajeala il mut pe micut in casa, iar cu fumul de tigara la fel, il feresc, noroc ca eu nu fumez.
Da, si eu vreau link-urile acelea, intre timp mi-am cumparat cartea aceea.

#124
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004
O adresa cu o multime de link-uri spre site-uri despre perusi (budgies):

http://www.birdsnway...pec.htm#Budgies

Un specimen mai deosebit  :D

Attached File  cingrijs.JPG   12.28K   517 downloads

later edit : alte link-uri utile !

http://www.budgies.o...fo/dangers.html
http://www.budgies.org/info/links.html

Edited by ANTARES, 07 April 2005 - 14:09.


#125
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
am si eu 2 link-uri:

http://budgies.ubergoth.net/
http://p222.ezboard....ssageboardfrm38

(sorry - al 2-lea cred ca este board-ul primului link, dar are informatii privitoare la breeding / inmultirea perusilor)

Perusii sunt tare haiosi (marea majoritate, dar se poate sa ai si ghinion  :confuzzled: )

#126
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

Bitch_in_Red, on Apr 7 2005, 14:45, said:

am si eu 2 link-uri:

http://budgies.ubergoth.net/
http://p222.ezboard....ssageboardfrm38

(sorry - al 2-lea cred ca este board-ul primului link, dar are informatii privitoare la breeding / inmultirea perusilor)

Perusii sunt tare haiosi (marea majoritate, dar se poate sa ai si ghinion  :confuzzled: )

<{POST_SNAPBACK}>


Multumesc pt link-uri, nu stiam de ele...mai ales primul dintre ele contine o gramada de chestii interesante. Welcome to the club !  ^_^

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate