Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Ski / schi in Austria - ianuarie 2011

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dordeski

dordeski

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.06.2010
Inainte sa deschid topicul am citit zic eu destul pe forum aici dar si pe unde m-a dus google-ul.
Am vazut si alte persoane in situatie mea dar situatiile s-au consumat cu 2-3 ani in urma.
Pe scurt caut sa formez o trupa de 4 - 8 persoane (cu tot cu mine si sotie).
Stiu ca sunt multe destinatii de schi in Austria si inca nu sunt hotarat dar a inceput sa se cristalizeze in mintea mea o zona anume (zona Pieseldorf / Saalbach).
Despre personalitatea mea si a sotiei, cu ce ne place si ce nu, o sa va dati seama citind in randurile de mai jos. Apoi trageti concluzii daca vreti sa ne grupam.

Ce nu pot schimba:

0. Perioada va fi 07.01 cazare intermediara,  08 - 15.01.2010 in Austria, 15.01 ultima noapte intermediara.
1. Musai in Austria, 7 nopti, apartament (fara masa). Masa putem sa o preparam singuri, cumparand de pe la supermaketuri ce ne trebuie. Daca o sa vrem sa mancam pe la restaurant va fi optional (mai discutam in functie de cati bani am la iarna). Apartamentul poate fi de 2 - 4 - 5 - 6  - 8 locuri. Eu unul am pus ochii pe niste apartamente decomandate cu 1 dormitor si un living cu bucatarie sau 2 dormitoare si un living cu bucatarie.
2. Merg cu masina si sotia care nu schiaza (dar tot mai sper ca invata :) ). Prin urmare am 1-2 locuri libere in masina. Masina e un hatchback Aveo asa ca o sa pun in costuri alaturi de benzina si un portbagaj exterior de inchiriat daca suntem mai mult de 3 in masina (undeva pe la vreo 80 - 90 euro).
3. Plec din Bucuresti si din cauza asta as prefera omuleti tot din zona.
4. Schiuri nu mai am dar pentru ca schiez rar am merg pe varianta inchiriere direct de la sursa (sau de pe net daca gasesc convenabil).
5. No smoking in masina (noi nu fumam dar avem prieteni care fumeaza si cu care ne intelegem bine). Daca mergem impreuna la un restaurant, stam fara probleme in zona de fumatori dar mi se pare normal sa fie valabila si reciproca.

Cu cine ne intelegem:

1. Oamenii obisnuiti cu drumuri lungi fac echipa buna cu noi. Nu zicem varsta dar a noastra e putin peste 30 de ani.
2. Daca sunteti vorbareti o sa fiu mai tacut, daca sunteti tacuti o sa vorbesc toata ziua (ma adaptez ;) ). Sotia e pe undeva pe la mijloc.
3. Sotia se va da foarte probabil mai putin asa ca daca ar mai fi vreo sotie a altui cuplu in situatie similara ar fi super (dar nu e o conditie obligatorie).  
4. Eu sunt de genul meu mai curios asa ca primul lucru pe care am sa il fac va fi sa iau skipass pentru 6 zile si sa testez toate partiile din zona doar ca sa vad cum e. Dupa aia fac topuri si aleg ce pare mai spectaculos.
5. Nu ne plac manelele sau rock-ul gen trash & heavy prin urmare va rugam ca daca voua va plac sa nu ne cereti sa le ascultam impreuna.
6. Pana acum cativa ani cantam putin la chitara, mergeam frecvent pe munte cu cortul si prin refugii, pe trasee marcate si nemarcate prin destul de multi munti din tara. Sotia e mai mult genul care sa vrea mai multa socializare cu prietenii (din pacate nici unul nu schiaza), mergea candva si ea pe munte, iesea mai des prin unele cluburi si pe la terase. Mai iese si acum cu prietenele ei din cand in cand.

Alte detalii va mai dau pe parcurs.

Cum procedam:

1. Restrangem aria de cautari la 2-3 locatii, argumentam in favoarea acestora si cea mai argumentata varianta castiga. Eu am deja 2 variante dar vi le impartasesc mai tarziu putin.
2. Facem rezervare  - sper eu pana prin august sau chiar mai repede. Asta inseamna in unele situatii plata in avans dar stati linistiti ca putem plati si cu cateva saptamani inainte de cazare. Totusi, ca sa fiu sigur ca nu dati inapoi din moment ce va bagati in trupa, prin plata unui avans mai consistent dati dovada de seriozitate si hotarare (important pentru noi).


Va intereseaza?

#2
dordeski

dordeski

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.06.2010
Am analizat tot felul de variante. E drept ca nu pe toate dar pana la urma m-am m-am hotarat la Piesendorf.
Desi Saalbach - Hinterglemm este foarte bine inchegata in privinta domeniului schiabil (poti schia pe zeci de km in aceiasi zi, fara sa cobori pe aceiasi partie de 2 ori), din pacate aici am gasit cazari ceva mai scumpe.

Prin urmare, am zis ca (si) in anul asta de criza nu fac mofturi si ma multumesc cu ce gasesc mai convenabil.
Asa ca mai convenabil am gasit un apartament cu 2 camere decomandate (nu trecem unii pe la altii prin camera ca sa ajungem la baie) la un cost de 60 euro pe apartament / noapte. La final se adauga o taxa de curatentie de 45 euro/apartament si fiecare turist peste 15 ani plateste si o taxa de statiune de 1,2 euro/zi.
Pentru ca este si o oferta 7=6 (platim 60 euro x 6 nopti si stam 7 nopti) rezulta ca adunand toate cheltuielile de cazare si impartint la 4 platim 109,65 euro/persoana. Mai adaugati vreo 75- 100 euro / persoana, ski pass pentru 6 zile de 200 euro, schiuri de inchiriat (daca e cazul) cam 100 - 140 euro (in functie de dorintele voastre), bani pentru mancare (vreo 100-200 euro/persoana) si ceva de cheltuiala si rezerve.
Total = 485 - 600 - 800 euro sau mai mult (functie de bugetul fiecaruia si de faptul ca aveti deja sau nu schiuri).Daca aveti schiuri, va trebuie sa inchiriez un portbagaj exterior si atunci se mai adauga vreo 25 euro/ persoana.




In plus, la Piesendorf, exista pentru cei ce nu schiaza (dar si pentru restul) un snowpark in care puteti sa va distrati in mai multe feluri: datul cu barca pe zapada (snow rafting), datul cu sania si apoi urcat inapoi cu un fel de "tele-sanie", datul cu un fel de deltaplan pus pe un cablu etc.
Detalii la http://www.erlebnisb...ilder/nagel.pdf

#3
Lucian BLK

Lucian BLK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 28.04.2006
Salut,
Sunt interesat sa merg la ski si sanius in Austria dar de la Craciun pana dupa revelion. Iti raman tare recunoscator daca mi-ai putea da ceva delaii legate de cazare.
Multumesc si numa' bine!

#4
dordeski

dordeski

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.06.2010
Salut,

din pacate de Craciun/Revelion apartamentele astea sunt date inca dinainte sa deschid topicul.

#5
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
incearca si pe skivirus, exista acolo o gasca destul de substantiala de impatimiti ai schiului.

#6
dordeski

dordeski

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.06.2010
DeathRipple, o sugestie binevenita!
Mersi mult!

#7
dinualex_hp

dinualex_hp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.10.2008
Eu va recomand ghetarul Hintertux pentru schi.
http://www.*********...Zillertal_.html

Fara link-uri.

Edited by ferrellroo, 05 October 2010 - 00:23.


#8
undeshila

undeshila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.10.2003
salut , mai este valabila oferta  ?

daca da , poti sa-mi spui unde este cazarea ? eventual un pm cu link sau poze ..

ski unde vrei sa mergi ? unde ai vazut preturile la skipass si inchiriere ?


merci anticipat

#9
vio1906

vio1906

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.10.2010
buna...mai e valabila oferta? si eu as fi interesata...multam

#10
turistro

turistro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.07.2008
Austria, Mayrhofen, Hotel Magdalena ****
Sejur 08.01 – 15.01.2011 (7nopti)/demipensiune 482 EUR / pers

ce spuneti de asta?

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postturistro, on 14th December 2010, 18:30, said:

Austria, Mayrhofen, Hotel Magdalena ****
Sejur 08.01 – 15.01.2011 (7nopti)/demipensiune 482 EUR / pers

ce spuneti de asta?

Eu zic ca e misto si ca merita banii. Degeaba, ianuarie are preturile cele mai bune.

#12
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postturistro, on 14th December 2010, 18:30, said:

Austria, Mayrhofen, Hotel Magdalena ****
Sejur 08.01 – 15.01.2011 (7nopti)/demipensiune 482 EUR / pers

ce spuneti de asta?


Inseamna aprox. 70 Euro/zi/pers. Avand in vedere ca micul dejun si cina fac 15-20 Euro, rezulta o cazare de 55-50 Euro/noapte /pers. ENORM !... Ce-ti fac de banii astia ? M-am uitat de curiozitate pe site-ul oficial al Mayrhofen si am gasit in aceeasi perioada cazare la apartament[ suprafete mari ,balcoane, bucatarie,etc] cu 35-45/Euro/noapte pentru doua persoane.Nu merita sa iei decat cazarea. Micul dejun il iei in apartament [ai bucatarie dotata complet] ,pranzul pe partie si  cina o iei seara totdeauna in alta carciuma. Nu arunca cu banii aiurea, avand in vedere ca te mai costa si schipass-ul ,care nu este ieftin.

#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbaril, on 15th December 2010, 09:24, said:

Inseamna aprox. 70 Euro/zi/pers. Avand in vedere ca micul dejun si cina fac 15-20 Euro, rezulta o cazare de 55-50 Euro/noapte /pers. ENORM !... Ce-ti fac de banii astia ? M-am uitat de curiozitate pe site-ul oficial al Mayrhofen si am gasit in aceeasi perioada cazare la apartament[ suprafete mari ,balcoane, bucatarie,etc] cu 35-45/Euro/noapte pentru doua persoane.Nu merita sa iei decat cazarea. Micul dejun il iei in apartament [ai bucatarie dotata complet] ,pranzul pe partie si  cina o iei seara totdeauna in alta carciuma. Nu arunca cu banii aiurea, avand in vedere ca te mai costa si schipass-ul ,care nu este ieftin.


Baril, de data asta nu ai dreptate, nu gasesti apartament de 4 stele in banii de care zici tu. Varianta colegului era hotel de 4 stele adevarat, macar din ce se vede in poze. Comparam mere cu pere.
In rest, asa e, are unde/pe ce sa cheltuie banii acolo.

#14
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdenky, on 15th December 2010, 13:10, said:

Baril, de data asta nu ai dreptate, nu gasesti apartament de 4 stele in banii de care zici tu. Varianta colegului era hotel de 4 stele adevarat, macar din ce se vede in poze. Comparam mere cu pere.
In rest, asa e, are unde/pe ce sa cheltuie banii acolo.

Nu m-am referit la apartament de 4 *, ci la unele foarte decente ca marime si dotare [ Am verificat site-ul oficial si am facut o simulare de cazare pe perioada respectiva .N-am scris in necunostinta de cauza ] Pe de alta parte am vizualizat si site-ul hotelului Magdalena din Mayrhofen si n-am vazut acele 4*. Imi mentin parerea ca in acest caz nu merita diferenta.

#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Uitati aici niste apartamente care, daca s-ar clasifica cu stele, cred ca ar fi de 4 (ca design si dotari, si preturi, desi mie nu-mi place ca n-au bai la fiecare dormitor) http://www.adler-isc...ppartements.php

Alea cu 70 de euro persoana zi sint nimic, am dat peste niste oferte de 3 sau 4 stele (preturile cam tot pe acolo) de 130 euro/pers/zi (si n-ai de unde alege, in tot orasul sint la fel). Sint zone cautate si camerele se ocupa. Mie imi trebuiau 2 duble, m-ar fi costat peste 3000 cazarea pentru o saptamina.

Edited by abancor, 16 December 2010 - 10:00.


#16
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postturistro, on 14th December 2010, 18:30, said:

Austria, Mayrhofen, Hotel Magdalena ****
Sejur 08.01 – 15.01.2011 (7nopti)/demipensiune 482 EUR / pers

ce spuneti de asta?
  
Incerc sa pun aici cateva apartamente valabile pentru perioada mai sus amintita  


... more information Gästehaus Wieser
holiday apartment    Zentrum       ... more information
Our house is situated in a quiet, central position, close to the adventure swimming pool and a grocery store, in the middle of a beautiful garden. Car park available. ... more information
Selected flat type
ap./combined living-bed-room/shower, WC
My holiday planner Add to holiday planner
2 bed living/bedroom with cooking facilities (2 electric hobs, sink, fridge, coffee machine, plenty of crockery and pans), south facing balcony and Kabel-TV, a small single room is also additionally available. Shower room, hand basin and WC.
No. of rooms   1
Standard occupancy   2 person(s)
Minimum occupancy   1 person(s)
Maximum occupancy   2 person(s)
In the system available on 08.01.2011   1 Flat(s)

  

Availability
ap./combined living-bed-room/shower, WC
      M T W T F S S M T W T F S S M T W T F S S M T W T F S S M T W T F S S M T
Jan 2011                1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Feb 2011    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28                     
= available   = occupied   = closed   = no preview
Price per flat/night, excluding visitors' tax
Occupancy per unit    Bed-linen
per person Final cleaning
per stay
1 Person(s) EUR 22.00    incl. EUR 10.00
2 Person(s) EUR 30.00    incl. EUR 20.00
3 Person(s) EUR 38.00    incl. EUR 30.00
Board/service selectable:
30.00
0.00
Bed-linen (incl.) 0.00
Discount/surcharge:
1 Person(s): Extra charge for short stay 10% up to 3 night(s)
2 Person(s): Extra charge for short stay 10% up to 3 night(s)
3 Person(s): Extra charge for short stay 10% up to 3 night(s)
Arrival/departure conditions
Days before arrival Possible arrival days Possible departure days Minimum stay
every day Mo, Tu, We, Th, Fr, Sa, Su Mo, Tu, We, Th, Fr, Sa, Su 3 night(s)
Criteria
apartment features
balcony
radio
features/equipment of bathroom
shower
toilet
This site: Print Bookmark ->Bookmarks | GTC Data privacy © feratel media technologies


aici cazarea este 30Euro/noapte /apartament si curatenia finala este 20 Euro

Un alt exemplu :

... more information Ferienwohnungen Rahm
holiday apartment    Hollenzen       ... more information
Easy living in comfortable surroundings for the nicest days of the year. Our houses can be found in beautiful natural surroundings in a very sunny and quiet spot on the outskirts of Mayrhofen, in Hollenzen. The apartments are comfortable and pleasantly furnished. Enjoy  ... more information
Selected flat type
ap./combined living-bed-room/shower, WC
My holiday planner Add to holiday planner
Wohn-Schlafzimmer mit Doppelbett und gemütlicher Eßecke, Einbauküche mit 2-Plattenherd, Mikrowelle, Kühlschrank, Kaffeemaschine, Wasserkocher und kompl. Geschirr, Dusche/ WC und Südbalkon. (27 m2)
No. of rooms   1
Standard occupancy   2 person(s)
Minimum occupancy   1 person(s)
Maximum occupancy   2 person(s)
In the system available on 08.01.2011   1 Flat(s)

  

Availability
ap./combined living-bed-room/shower, WC
      M T W T F S S M T W T F S S M T W T F S S M T W T F S S M T W T F S S M T
Jan 2011                1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Feb 2011    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28                     
= available   = occupied   = closed   = no preview
Price per flat/night, excluding visitors' tax
Occupancy per unit    Bed-linen
per person Final cleaning
per stay
1-2 Person(s) EUR 38.00    incl. EUR 30.00
Board/service selectable:
30.00
0.00
No bed-linen/final cleaning 0.00
Bed-linen (incl.) 0.00
Final cleaning (EUR  + 30.00 flat/stay) 30.00
Bed-linen (incl.) / Final cleaning (EUR  + 30.00 flat/stay) 0.00
Arrival/departure conditions
Days before arrival Possible arrival days Possible departure days Minimum stay
every day Mo, Tu, We, Th, Fr, Sa, Su Mo, Tu, We, Th, Fr, Sa, Su 3 night(s)
Criteria
apartment features
balcony
microwave
TV
This site: Print Bookmark ->Bookmarks | GTC Data privacy © feratel media technologies A


Aici este mai scump :thumbup: ; 38 Euro/noapte/apartament de 27 mp plus curatenia finala de 30 Euro

#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbaril, on 16th December 2010, 08:08, said:

Nu m-am referit la apartament de 4 *, ci la unele foarte decente ca marime si dotare [ Am verificat site-ul oficial si am facut o simulare de cazare pe perioada respectiva .N-am scris in necunostinta de cauza ] Pe de alta parte am vizualizat si site-ul hotelului Magdalena din Mayrhofen si n-am vazut acele 4*. Imi mentin parerea ca in acest caz nu merita diferenta.

Stiu ca nu scrii aberatii. De asta am si spus "de data asta". Crede-ma ca ar fi bine sa mai prinzi conditii ok la preturile pe care le spui tu, mie mi se pare ca Austria s-a scumpit mult in ultimii ani. Merg de 3 ori pe an in Austria si ma intereseaza, prefer Germania, insa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate