Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Programul ''Casa Verde''

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#703
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Dezinformare 100% si abureala electorala.
Ei nu au bani sa dea la casa verde 2018 si fac pe dreq cu voltaice...
https://www.afm.ro/e...egenerabile.php

Attached Files

  • Attached File  AFM.jpg   153.93K   75 downloads

Edited by gry2000, 14 June 2018 - 16:14.


#704
hic

hic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.07.2018

View Postgry2000, on 14 iunie 2018 - 16:06, said:

Dezinformare 100% si abureala electorala.
Ei nu au bani sa dea la casa verde 2018 si fac pe dreq cu voltaice...
https://www.afm.ro/e...egenerabile.php
Chiar azi am primit rambursarea ptr panourile solare.A durat trei luni si jumatate din momentul cand am depus cerea de rambursare.

#705
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Cica se dau 5000 euro+1000sa aiba beneficiarul. Ar acoperi o putere de 6 kw/h.

#706
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Deh , pestele care musca momeala sa fie sanatos , cu 1 mie iti cumperi panouri de 2kw putere , cu alta mie pe care o bagi in drumuri nervi hartii si alte aberatii mai cumperi un invertor bunisor , mai raman bateriile  alea le poti lua in timp dar daca esti legat de retea cu un invertor mai destept scapi de baterii , parerea mea e ca cu 3 mii poti sa iti faci un sistem  multumitor si nu vine nimeni sa iti bata in poarta sau sa isi bata joc de tine cu 0,04 eurocenti kw introdus , mai bine lasa .

#707
SolarNet

SolarNet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.07.2018
Inca nu s-au montat nici 50% din contractele semnate pe Casa verde 2016. putin probabil sa se demareze anul acesta ceva. Cu atat mai putin pe fotovoltaice, unde problemele de conectare, contractele cu furnizorul de energie, sunt mai mari decat par la prima vedere...

#708
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Mda...poate la anul viitor electoral, in rest abureala dezinformare cu tupeu si minciuni 99,9%.
Hotii fura mai departe si ne indepartam de civilizatie pe zi ce trece.

In Grecia am ramas uimit de cate sisteme solare exista montate, probabil tot cu subventie, dar Romania nu e si nu o sa fie Grecia niciodata ..............

Edited by ggelu, 19 July 2018 - 21:56.


#709
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
cel mai trist este ca acest program de fotovoltaice este facut la comanda pentru cineva...

am discutat cu cineva din domeniu sapt trecuta, si printre termenii firmelor care vor putea monta panouri foto prin acest program.. sunt multi termeni restrictivi

de exemplu cica se vrea inverter de minim 3.5kW... cand toate sunt de 3kW, 6kW.. etc deci nimeni nu o sa aiba asa ceva
sau se vrea ca firmele care monteaza panourile sa aibe deja parcuri fotovoltaice de nu stiu cati kW... deci din nou nimeni nu o sa aiba asa ceva

imi aminteste de licitatiile publice croite ca numai firmele de partid sa le castige... restul... la produs

doar suntem in anul centenar condusi de niste mafioti care nu stiu cum sa mai fure bani publici, si sa directioneze banii catre firmele proprii

#710
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 07.12.2007
Or fi si facute cu dedicatie cum ziceti voi....dar cred totusi ca se exegereaza.
multe din conditiile restrictive de care vorbesti au totusi "common sense"
Daca pui un invertor de 3KW la un array de 3Kwp acel invertor va merge cea mai mare parte din timp in full load...ceea ce ii va scurta cu siguranta viata.Au decis sa mearga cu un invertor un pic mai mare fata de puterea instalata tocmai pt al proteja. Stai linistit ca sunt destule invertoare si de 3.5, 4 sau 4.5Kw.
Si nu era vorba ca firma sa aibe parcuri fotovoltaice...cat sa fi instalat sisteme fotovoltaice de minim 50 GW daca nu ma insel...adica sa aibe experienta, tocmai pt a nu incuraja orice Dorel care a montat si el acasa pe sura de coceni un sistem sa vina sa iti monteze tie pe banii statului.

Edited by shoTgunu, 30 August 2018 - 09:18.


#711
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Minim 3,5kW =/= Fix 3,5kW. Poate fi de 3,5kW, 3,8kW, 4Kw etc. Cerinta minima pentru experienta este decenta, 50kWp inseamna zece sisteme de 5kWp instalate. Altele sunt bubele proiectului.
LE: am postat in acelasi timp cu shoTgunu.

Edited by rusman, 30 August 2018 - 09:24.


#712
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Incepe sa devina mai avantajoase creditele pentru "locuintele verzi". La Alpha Bank au inceput deja:
Avantaje:
• rata dobanzii foarte avantajoasa
• comision analiza dosar redus
• perioada maxima de creditare 35 ani
• finantare de pana la 100% din valoarea tranzactiei in conditiile prezentarii unei garantii suplimentare (imobil rezidential, eligibil in conformitate cu procedurile interne)
• posibilitatea includerii in valoarea creditului a taxei de evaluare si a cheltuielilor notariale (pe baza de documente justificative) sub conditia respectarii gradului de acoperire cu garantii corespunzator obiectului finantarii
Destinatie:
• achizitia unui imobil certificat verde de catre RoGBC (Consiliul Roman al Cladirilor Verzi), cu destinatie de resedinta sau casa de vacanta
• constructia unui imobil certificat verde la finalizare de catre RoGBC, cu destinatie de resedinta sau casa de vacanta conform devizului prezentat
• amenajarea/consolidarea unui imobil utilizand materiale „verzi” cu destinatie de resedinta sau casa de vacanta conform devizului prezentat.

#713
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Xvcccc c

#714
bacamezau

bacamezau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.05.2016

View Postrusman, on 30 august 2018 - 09:23, said:

Minim 3,5kW =/= Fix 3,5kW. Poate fi de 3,5kW, 3,8kW, 4Kw etc. Cerinta minima pentru experienta este decenta, 50kWp inseamna zece sisteme de 5kWp instalate. Altele sunt bubele proiectului.
LE: am postat in acelasi timp cu shoTgunu.
Poti sa detaliezi care sunt bubele proiectului ?

#715
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 18.10.2006
Citeste din urma, multe s-au discutat deja.

#716
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Posthic, on 05 iulie 2018 - 11:29, said:

Chiar azi am primit rambursarea ptr panourile solare.A durat trei luni si jumatate din momentul cand am depus cerea de rambursare.

Ai inceput in 2016 si ai terminat in 2018...asta da ducere de nas...

View PostElcapoMafia, on 05 iulie 2018 - 11:36, said:

Cica se dau 5000 euro+1000sa aiba beneficiarul. Ar acoperi o putere de 6 kw/h.

Pana acum se da un rahat cu apa rece. Oficial.

View PostSolarNet, on 16 iulie 2018 - 18:00, said:

Inca nu s-au montat nici 50% din contractele semnate pe Casa verde 2016. putin probabil sa se demareze anul acesta ceva. Cu atat mai putin pe fotovoltaice, unde problemele de conectare, contractele cu furnizorul de energie, sunt mai mari decat par la prima vedere...

99% nu se face decat propaganda mincinoasa si dezinformare. Corect.

View Postalios24, on 30 august 2018 - 08:51, said:

cel mai trist este ca acest program de fotovoltaice este facut la comanda pentru cineva...

am discutat cu cineva din domeniu sapt trecuta, si printre termenii firmelor care vor putea monta panouri foto prin acest program.. sunt multi termeni restrictivi

de exemplu cica se vrea inverter de minim 3.5kW... cand toate sunt de 3kW, 6kW.. etc deci nimeni nu o sa aiba asa ceva
sau se vrea ca firmele care monteaza panourile sa aibe deja parcuri fotovoltaice de nu stiu cati kW... deci din nou nimeni nu o sa aiba asa ceva

imi aminteste de licitatiile publice croite ca numai firmele de partid sa le castige... restul... la produs

doar suntem in anul centenar condusi de niste mafioti care nu stiu cum sa mai fure bani publici, si sa directioneze banii catre firmele proprii

Nu ati invatat de 30 de ani sa eliminati stirile false/zvonurile/dezinformarile din discutii ?
Zvonurile acestea lansate de sistemul securist prin diversi indivizi pusi in functii publice, duc electoratul papagal inspre discutii sterile, dar de fapt nu se face absolut nimic decat se distrage atentia de la adevaratele probleme.
Cum de exemplu este inflatia uriasa si pregatirea terenului pentru viitoare scumpiri.

#717
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu chiar mi-am primit banii pe pompa de caldura prin Casa Verde. Se da vreun premiu pt cele mai multe postari inutile?


#718
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Cred ca in primul rand trebuie sa-i acuzi pe cei mincinosi, care arunca sute de fumigene in presa de rahat propagandista.
Noi vorbim de ce este azi si ce va fi maine, nu de ce a fost acum x ani.

Sunt multi oameni care asteapta in zadar programele acestea de subventii si nu se face absolut nimic, decat propaganda mincinoasa si inutila populatiei.

#719
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Daca prinde la prostime, de ce sa nu se faca?
Programul daca se deruleaza este cu dedicatie, precum trusele de prim ajutor, cind trebuie si cui trebuie.
Nu m-am bucurat/asteptat niciodata la asemenea "caritasuri", vrajeala inutila si ieftina , pentru gusteri.
Zi placuta, soare din plin, de vreo 5 ani mi-am amortizat singur instalatia de ACM.
Posted Image

#720
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
eu am amortizat din prima zi intrucat am obtinut cei 6000 ron pt programul de panouri presurizate

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate