Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gaura uriașă din Guatemala City

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
era o emisiune la otv in care se vorbea (timp de 3-5 zile la rand :lol: ) despre conspiratiile care tin de 2012:

1. niste vortexuri dintr-un lac imens care practic "aspira" apa: se zvonea ca aceasta apa ar alimenta buncarele conspirative.
......
n. gaurile acestea care se pare au fost provocate de cei care construiau buncarele.

internet-hoaxul este un fenomen foarte periculos asa ca este bine sa fim rezervati cand vorbim despre asemenea subiecte.
in mod normal ar fi trebuit sa vedem clipuri video cu aceste gauri, nu doar poze.
aici mi se pare suspect.

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbogdan_boss, on 4th September 2010, 22:09, said:

1. niste vortexuri dintr-un lac imens care practic "aspira" apa: se zvonea ca aceasta apa ar alimenta buncarele conspirative.
Care erau de fapt mine de sare :peacefingers:

#39
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010
Am analizat foarte atent dupa priceperea mea poza aceasta si nu imi gasesc explicatie la un lucru. Cum de cele doua conducte s-au "rupt" perfect fara sa se lase la greutatea pamantului ( macar sa prezinte deformari la "buze" ) pentru ca daca pamantul de deasupra a exercitat o forta imensa de a putut rupe conductele in modul acesta cum de nu a afectat si zona de pamant imediata sub conducte, unde se observa foarte clar ca este intacta la cea mare. Oricum o dai nu iese din punct de vedere fizic. Din ce era facuta conducta, mai ales cea groasa, ca nu cred ca era din plastic din ce se poate observa? Sau poate ca stratul depamant deschis la culoare care se afla de la conducte in jos ca nivel are o duritate mult mai mare pentru a duce la producerea ruperii asa cum se poate observa.

Attached Files


Edited by noShadow, 05 September 2010 - 02:02.


#40
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
De ce nu  crezi ca era facuta din plastic conducta ? Exista un PVC negru de ValRom care se foloste la canalizari, foarte gros, unde legaturile se fac cu "fitting-uri" si nu la cald. Sunt sigur ca au si ei asa ceva. E clar ca aici greutatea pamantului de de-asupra a rupt teava de la fitting si pare retezata. Ce mi se pare tare e ca la astia canalizarea principala a strazii e pusa direct in pamant si nu intr-un canal de boton sau din orice alt ceva. Se lasa pamantul se duce draq si teava.

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postscanman78, on 29th September 2010, 15:55, said:

Privi-ti cu atentie trotuarul din dreapta jos, de pe langa groapa.
Realitatea e prea dura pt unii, simt nevoia sa creada in conspiratii.

#42
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postbogdan_boss, on 4th September 2010, 22:09, said:

...
in mod normal ar fi trebuit sa vedem clipuri video cu aceste gauri, nu doar poze.
aici mi se pare suspect.

Sunt pe youtube destule:


http://www.youtube.com/watch?v=g219x6DlVRQ

Ce-o mai fi cu gropița din Guatemala? Or fi reușit ăia să astupe groapa? 

#43
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Fenomenul seamana cu o gaura de glont in geam. Din directia de unde vine, gaura are marginile netede. In directia unde se duce e franjurata gaura. Gaurile sint produse brusc, de o implozie subterana. O gaura ce se videaza partial, de la ploi, sau golirea cavitatii de vreun material. Poate dura mai mult vidarea. Si urmeaza implozia ca o lovitura de glont. Marginile sus sint netede, la f multe.

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNASTYPRIMUL, on 16th October 2010, 04:20, said:

O gaura ce se videaza partial, de la ploi, sau golirea cavitatii de vreun material. Poate dura mai mult vidarea. Si urmeaza implozia ca o lovitura de glont. Marginile sus sint netede, la f multe.
Aici gasesti explicatia stiintifica: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nGkDouBVoLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postandreic, on 16th October 2010, 04:48, said:

Aici gasesti explicatia stiintifica: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nGkDouBVoLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cam asta am spus si eu. O gaura patial vidata de ceva din interior. Si magma racita poate provoca asta.
Iar faptul ca apar intr-o regiune vulcanica, si nu  in cimpia rusa de exemplu, arata clar ca acele gauri sint deja. Apa doar ajuta la efectul de vidare si lubrifiere pe margini, si....bum.

Edited by NASTYPRIMUL, 19 October 2010 - 00:23.


#46
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
Noutati... :rolleyes:


===
Huge sinkhole opens in front of Brookings City Hall

A 20 foot by 30 foot sinkhole opened in front of Brookings City Hall overnight Sunday.{1 metre (meter) (m) = 3,28 foot (ft)}
===

Attached Files



#47
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Și încă ceva:

http://www.220.ro/funny/Surpriza-Pe-Autostrada/an6Hvx4KGF/

:deadtongue:  Nu mi se pare funny deloc să te trezești pe ditamai autostrada cu un găuroi căscându-se în fața ta.

#48
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
Noutati...AICI:
http://www.libertate...asa-312717.html

:thumbup:

#49
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
S-ar părea că nimeni nu mai e în siguranță. Nu știi unde și când se surpă pâmântu'... :deadtongue:  

#50
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
E clar ca apa le dinamizeaza. dar ele sint deja formate. Ploile sint cauza surparilor.

#51
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Sa imi dau palme cum ar fi sa te trezesti dimineata si sa vezi ditamai groapa in fata blocului :confuzzled:

#52
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
Fiecare cu "gaurica" lui...dupa posibilitati :coolspeak:

http://www.cbsnews.c...7-10391705.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate