Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Gaura uriașă din Guatemala City

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
[ http://i.huffpost.com/gen/170595/GUATEMALA-SINKHOLE.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bine, am înțeles eu că ploile torențiale aduse de furtuna tropicală Agatha au săpat în subsolul orașului producând prăbușiri, dar nu îmi explic forma aproape perfect circulară a găuroiului ăluia imens. Parcă ar fi forat de un burghiu uriaș!! 

Pe de altă parte nu îmi dau seama ce ar putea fi acolo jos, dincolo de pata neagră din fundul găurii. Un fel de cavernă săpată de ape? Incredibil oricum fenomenul. Și horror. Până la urmă avem cu toții impresia că stăm pe teren solid și de fapt nu știi niciodată ce surprize se ascund dedesupt... :deadtongue:

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Este pesemne o prabusire carstica. Probabil orasul e pe calcare, sau alt tip de roci carstificabile. Prabusirile de genul asta se numesc doline, iar daca se deschid complet catre pestera care e probabil dedesubt se numesc avene.

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Damn...ce mare e :)

Am zis ca e fake prima data.

#4
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Cred ca'i fake. Pare prea mare si...imposibila

#5
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
e mare, intr-adevar, dar sincer nu mi se pare un fenomen natural. marginile par prea "slefuite", nu stiu...

later edit: nu cred ca e fake, vad ca sunt articole peste tot despre ea. de exemplu: Reuters

60 de metri adancime...

Edited by mynameismada, 02 June 2010 - 08:35.


#6
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Pai marginile, cercul perfect rotund... Sigur e ceva facut de mana omului care a cedat...

#7
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
aparent in linkul pus de mine de la Reuters, era o groapa din 2007, in schimb asta e din 2010. cate gropi au astia???

Edited by mynameismada, 02 June 2010 - 09:02.


#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cautati cenote pe google, o sa vedeti zeci de imagini cu "gauri" similare. Cum sa fie fake?!

#9
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postfloryyn, on 2nd June 2010, 08:45, said:

Pe de altă parte nu îmi dau seama ce ar putea fi acolo jos, dincolo de pata neagră din fundul găurii. Un fel de cavernă săpată de ape?
Da! Una mare!
Cam acelasi fenomen se intampla si in zonele fostelor mine saline, gen Govora!

#10
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postabancor, on 2nd June 2010, 09:04, said:

Este pesemne o prabusire carstica. Probabil orasul e pe calcare, sau alt tip de roci carstificabile. Prabusirile de genul asta se numesc doline, iar daca se deschid complet catre pestera care e probabil dedesubt se numesc avene.


Serios? vezi k o sa te creada cam multi... dar se poate cerceta cu usurinta daca e fenomen natural... hmm... intrebarea e: ce e in fundul haului aluia? nimic? atunci inseamna ca e fenomen natural... dar sa fim seriosi... sigur e ceva acolo... se baga cineva pna la fund? apropo, nu se stie cat de adanc este... unii zic 60 metri, altii 110... ciudat, nu?

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Da, foarte ciudat, nici nu s-au mai vazut pina acu asemenea gauri! Am dat mai sus o sugestie, intra pe google.ro, scrie cenote, da search si uita-te la poze. Sau cauta sinkhole pe wiki sau google.

#12
Scaiete

Scaiete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 12.08.2008
Mai multe poze aici, chestia nu e fake, astfel de prabusiri au fost si in Elvetia si Peru

#13
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
Groapa aia nu e naturala. Cine stie ce experimete se fac acoo, dupa forma e ceva facut de om sa ude lat cineva.

Edited by m3th0dman, 04 June 2010 - 00:01.
Dacă nu scrii cum zice țidula cu regulamentul dau delete data viitoare.


#14
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postmynameismada, on 2nd June 2010, 09:33, said:

e mare, intr-adevar, dar sincer nu mi se pare un fenomen natural. marginile par prea "slefuite", nu stiu...

later edit: nu cred ca e fake, vad ca sunt articole peste tot despre ea. de exemplu: Reuters

60 de metri adancime...


View Postmynameismada, on 2nd June 2010, 10:02, said:

aparent in linkul pus de mine de la Reuters, era o groapa din 2007, in schimb asta e din 2010. cate gropi au astia???


View PostGabbes, on 3rd June 2010, 12:28, said:

Serios? vezi k o sa te creada cam multi... dar se poate cerceta cu usurinta daca e fenomen natural... hmm... intrebarea e: ce e in fundul haului aluia? nimic? atunci inseamna ca e fenomen natural... dar sa fim seriosi... sigur e ceva acolo... se baga cineva pna la fund? apropo, nu se stie cat de adanc este... unii zic 60 metri, altii 110... ciudat, nu?

Se deschid portile iadului SA-I PRIMEASCA PE PACATOSI  :naughty:
care va simtiti cu "musca pe caciula"...  :rolleyes:
Sau :dau sa iasa reptilienii la suprafata TERREI...

sau fenomen geologic...
de fapt e jenant... NOI ca omenire nu ne "cam" cunoastem PLANETA dar vrem sa devenim "SPACE EXPLORATORS"... a' la' STAR TREK daca se poate ...  <_<

Edited by gabigowriel, 05 June 2010 - 21:59.


#15
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007
eh...speram, ca tot omul...mai e asa putin timp pana in 2012... :yawn:

#16
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
E The Silver Surfer. N-ati vazut Fantastic Four 2? :D Exact gauri dinalea facea.

Edited by caroline_hi, 08 June 2010 - 12:52.


#17
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Oare cum o fi sa te trezesti cu ditamai gaura la tine in casa?  -_-

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
De fapt nasol e ca nu te trezesti cu gaura in casa, ci cu casa in gaura! Daca te mai trezesti. Desi in general prabusirile astea nu sint asa imense si nu se deschid direct catre abis, ci doar se lasa solul 1-2 metri, pe o suprafata de citiva metri patrati, suficient cit sa afecteze constructia definitiv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate