Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Rimini

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Poststlx, on 17th February 2011, 08:06, said:

trebuie înghesuite Ravenna, Ferrara, Bologna și San Marino. Mai pune și faptul că, fiind weekend, duminica obiectivele au un orar redus iar luni or fi închise. Ravenna e însă obiectivul principal, îi aloc o zi întreagă, probabil sâmbătă. Nu știu încă ce fac cu celelalte.
Aveam un ghid Fodor's făcut fâșii, dar mi-am rătăcit partea asta. Pt. genul ăsta de excursii merge un ghid de tipul top10 sau alte alea, în general însă nu le suport, ghidul preferat rămânând DK.

Cred că te întinzi prea mult cu Ferrara și Modena. Sunt prea departe. Mai bine Urbino și San Leo, sau chiar Pesaro. Sunt grupate în jurul locului de cazare (Rimini).
O zi Ravenna, o zi Bologna, o zi San Marino+San Leo, o zi Urbino și o zi Rimini+Pesaro. Dar chiar ai 5 zile pline ? De când până când ? Și parcă în Bologna ai mai fost; sau mă înșel ? Nu știu dacă în aprilie (când în aprilie ?) poți face și o plajă/baie scurtă la Rimini (în loc de Pesaro, și te plimbi mai mult prin Rimini în ziua aia - Arco d'Augusto, piazza Cavour, chiesa di S. Agostino, piazza Malatesta cu Castel Sigismondo, ponte di Tiberio - dacă adaugi și templul și muzeul s-a dus toată ziua doar în Rimini).

Ravenna e de văzut mai mult timp, cel puțin o zi întreagă, deși eu i-am zis deja pas pentru luna mai. Vasul stă prea puțin în Ravenna și soția a ales excursia opțională la San Marino cu autocarul, așa că n-am avut de ales.

Mă rog, tu știi mai bine, tu ești cu trenurile și autobuzele. Eu fără mașină sunt mort. Prefer să plătesc parcări decât să pierd timpul cu transportul în comun. Mai bine închiriezi mașină și te duci chiar unde vrei. Sau n-ai carnet încă ? Mie doar în Venezia mi s-a părut ușor să iau autobuzul; mă rog, zicea cineva mai în urmă de un abonament cu 11eur, o fi vreo sfârâială, nu știu, încă nu m-a interesat.

În ce privește ghidurile, din DK nu am decât un Top10-Atena, altele nu mi-am luat; am răsfoit mai multe DK-uri (din alea mari), dar nu merită banii. Sunt mai mult de popularizare, sunt mai bune chiar și alea roșii (în format de buzunar - Ad li--i). Un turist profesionist are nevoie de Mi---lin sau Lo--ly Pla--t, care sunt la aceiași bani cu DK, deși am găsit și la prețuri ridicol de mici (e drept, cam cu vreo 3-4-5 ani mai vechi - dar asta contează mai puțin, nu mă interesează restaurante și hoteluri de acolo, iar orele de vizitare se schimbă și oricum le iei mai la zi de pe net). Spre exemplu, mi-am luat ghiduri LP cu Praga și Madrid cu 10lei fiecare. Și sunt din 2008. Voi n-aveți acolo o librărie ca lumea cu ghiduri d-astea ? Trebuie să aveți, am o părere foarte bună despre Cluj și clujeni. Fo--r's sunt ok (am și eu 3 - Florida, Paris și Insulele Virgine), dar alea aurii de formatul Mi---lin, nu alea mici care au apărut mai recent. Poate îmi explici (prin PM, ca să nu fim off-topic de tot) de ce preferi DK.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 17 February 2011 - 22:15.


#20
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View PostOvidiuNS, on 17th February 2011, 22:00, said:

Cred că te întinzi prea mult cu Ferrara și Modena. Sunt prea departe. Mai bine Urbino și San Leo, sau chiar Pesaro. Sunt grupate în jurul locului de cazare (Rimini).
O zi Ravenna, o zi Bologna, o zi San Marino+San Leo, o zi Urbino și o zi Rimini+Pesaro. Dar chiar ai 5 zile pline ? De când până când ? Și parcă în Bologna ai mai fost; sau mă înșel ? Nu știu dacă în aprilie (când în aprilie ?) poți face și o plajă/baie scurtă la Rimini (în loc de Pesaro, și te plimbi mai mult prin Rimini în ziua aia - Arco d'Augusto, piazza Cavour, chiesa di S. Agostino, piazza Malatesta cu Castel Sigismondo, ponte di Tiberio - dacă adaugi și templul și muzeul s-a dus toată ziua doar în Rimini).
Sunt ele mai departe, Ferrara și Modena, ca și Bologna de altfel, dar sunt bine legate cu trenurile. Plecând la 7 dimineața din Rimini, la 9 aș fi în Modena, la 9,30 în Ferrara. Evident, sunt și trenuri la ora 8 sau 9. Iar prețul e mic, sub 10 eur pe segment, în fiecare din cazuri. Departe sau aproape, n-am ce face, vreau să le vizitez și nu am altă soluție (aeroport de aterizat) mai potrivită. Vreau să le văd pe ambele, deoarece sunt și ele pe lista patrimoniului Unesco și tu știi deja că pe mine mă interesează arhitectura și-s dornică să văd cât mai mult din tot ceea ce e mai frumos, mai remarcabil construit prin Europa, deocamdată.
De Urbino nu știam că-i atât de aproape de Rimini, noroc cu tine! Doar că încă nu știu dacă se poate ajunge ușor acolo și dacă-l mai pot înghesui în cele 5 zile. Nu, nu-s pline, adică aterizez în Forli vineri la ora 13 și decolez din Forli miercuri la ora 13,30. Patru zile pline și 2 jumătăți.

View PostOvidiuNS, on 17th February 2011, 22:00, said:

În ce privește ghidurile, din DK nu am decât un Top10-Atena, altele nu mi-am luat; am răsfoit mai multe DK-uri (din alea mari), dar nu merită banii. Sunt mai mult de popularizare, sunt mai bune chiar și alea roșii (în format de buzunar - Ad li--i). Un turist profesionist are nevoie de Mi---lin sau Lo--ly Pla--t, care sunt la aceiași bani cu DK, deși am găsit și la prețuri ridicol de mici (e drept, cam cu vreo 3-4-5 ani mai vechi - dar asta contează mai puțin, nu mă interesează restaurante și hoteluri de acolo, iar orele de vizitare se schimbă și oricum le iei mai la zi de pe net). Spre exemplu, mi-am luat ghiduri LP cu Praga și Madrid cu 10lei fiecare. Și sunt din 2008. Voi n-aveți acolo o librărie ca lumea cu ghiduri d-astea ? Trebuie să aveți, am o părere foarte bună despre Cluj și clujeni. Fo--r's sunt ok (am și eu 3 - Florida, Paris și Insulele Virgine), dar alea aurii de formatul Mi---lin, nu alea mici care au apărut mai recent. Poate îmi explici (prin PM, ca să nu fim off-topic de tot) de ce preferi DK.
Din păcate nu am văzut ghid extins DK pt. regiunea asta a Italiei, că l-aș fi luat imediat. Pt. mine sunt cele mai bune ghiduri, mie mi se potrivesc. Nu am încercat încă niciun Michelin (am impresia că sunt mai detaliate pt. Franța, ori noi vorbim aici de Italia) și nici LP, dar o să le caut prin librării. Probabil că nci nu-s în românește, eu prefer ghidurile traduse, totuși.
Ce-mi place mie la ghidurile DK: au o construcție logică, împărțire pe cartiere sau zone de interes, harta la fiecare și descrierea amănunțită a tuturor obiectivelor turistice din acel cartier, localizarea lor pe hartă și harta suplimentară cu un traseu recomandat care să le includă. Detest topurile10 sau câte or fi sau genul ala de ghiduri: "orașul X în 2-3-4 zile". DK extinse se adresează unui public interesat să știe tot ce poate găsi ca obiectiv turistic într-o zonă și care-și poate -și preferă să o facă- alcătui propriul top 10, top 15.... Sunt apoi câteva plimbări tematice recomandate, foarte inspirate și astea. Condiții grafice excelente, că vreau să-mi cadă bine când mă uit la o fotografie sau pe hartă, nu cum e la Fodor's.

Și ca să nu fim offtopic, cine îmi spune care-i ghidul cel mai complet pentru zona Emilia-Romagna sau orașele enumerate de mine? Listă cât mai extinsă de obiective, orar de vizitare, schițe/planuri de catedrale sau muzee, trasee recomandate?

#21
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Poststlx, on 18th February 2011, 10:22, said:

Sunt ele mai departe, Ferrara și Modena, ca și Bologna de altfel, dar sunt bine legate cu trenurile. Plecând la 7 dimineața din Rimini, la 9 aș fi în Modena, la 9,30 în Ferrara ...

... aterizez în Forli vineri la ora 13 și decolez din Forli miercuri la ora 13,30. Patru zile pline și 2 jumătăți ...


... Nu am încercat încă niciun Michelin (am impresia că sunt mai detaliate pt. Franța, ori noi vorbim aici de Italia) și nici LP, dar o să le caut prin librării. Probabil că nici nu-s în românește, eu prefer ghidurile traduse, totuși.
Ce-mi place mie la ghidurile DK: au o construcție logică, împărțire pe cartiere sau zone de interes, harta la fiecare și descrierea amănunțită a tuturor obiectivelor turistice din acel cartier, localizarea lor pe hartă și harta suplimentară cu un traseu recomandat care să le includă ...

... care-i ghidul cel mai complet pentru zona Emilia-Romagna sau orașele enumerate de mine? Listă cât mai extinsă de obiective, orar de vizitare, schițe/planuri de catedrale sau muzee, trasee recomandate?

Salutare !

Știu că ai devenit ... expertă în trenurile italiene; evident că tu ești șefa, ok, go for Ferrara și Modena !  Deși, palatul ducal din Urbino e cu 3 stele în ghidul Mic--lin, pe când Ferrara are 2 și Modena doar o stea (ce-i drept, sunt destul de subiective clasificările astea, gusturile mele m-am convins că diferă de ale lor).

În ce privește zilele avute la dispoziție, știu că tu nu umbli cu bagaj de cală, așa că vineri ai timp să te plimbi prin Rimini. Dar nu știu dacă mai poți și intra la vreun obiectiv; oricum, știu că ai să cauți pe net orarele de vizită și poate ai noroc. Însă miercuri dimineață nu prea mai e timp, vei fi cu morcovu' că pierzi avionu'. Poate să te plimbi prin Forli. Sau, dacă se deschide devreme, merge și Museo della Citta din Rimini.

În ce privește ghidurile, din Mic--lin am foarte multe, nu numai cu zone din Franța; și sunt tot la fel de detaliate; cele mai bune sunt cele vechi; cu cât sunt mai noi, cu atât sunt mai proaste (adică au apelat la culori, au introdus hoteluri și restaurante - informații d-astea neimportante, în timp ce informația turistică nu mai e completă, nu mai dau hărți pentru absolut orice etc.). Cu toate astea, le-am comparat cu ghiduri DK și tot sunt mai bune ca informație (DK-urile nu au toate obiectivele turistice; mie nu-mi trebuie hartă în relief, mă interesează să știu tot ce e de văzut în zonă, d-aia ziceam anterior că sunt "de popularizare", adică sunt pentru o persoană care ia prima dată contact cu zona neștiind nimic despre ea, ceea ce nu e cazul tău. Dar, mă rog, dacă pe tine te încântă, îți respect părerea. E posibil să ți-o schimbi după ce vei fi făcut deja comparații între ghiduri.
Ghidurile LP mi se par și mai utile ca Mic-lin, având hărți și mai multe, dar și aici ghidurile mai noi sunt mai proaste. În ce privește localizarea obiectivelor pe hartă, nu e nici o problemă, nici la M, nici la LP. Și da, nu sunt în limba română.

Pt. Emilia-Romagna eu tot unul din cele 2 mi-aș lua, sau chiar ambele. În prezent despre E-R am doar câteva informații din ghiduri M cu toată Italia (unul vechi, din '84, în germană, și altul din 2003, în italiană - mai complet cel vechi). A, și am o hartă bună a provinciei.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 February 2011 - 01:40.


#22
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Dar vreau să merg în Urbino, doar că spuneam că nu știu cum o să ajung acolo, tocmai pt. că nu au stație de tren. O să studiez mersul cu autobuzele, trebuie să fie o posibilitate. Cu una-două-trei stele Michelin, toate orașele astea mă interesează la fel de mult, doar că n-am de gând nici să mă dau peste cap să ajung într-un loc, dacă se poate bine, dacă nu, nu. Tot așa am renunțat și la Pienza, când am fost în Toscana.

Nu umblu cu bagaj de cală, ai dreptate, dar parcă aș vrea ceva mai mult pt. prima zi, decât Rimini. Iarăși repet, nu știu dacă pt. Rimini voi avea timp, deocamdată mai mult decât Tempio Malatestiano nu-mi doresc să văd acolo. Miercuri da, n-o să am timp și,  cum mă cunosc, o să merg devreme în Forli, să fiu sigură că nu-mi joacă feste trenurile italiene.

În privința ghidurilor: uite, eu am început excursiile în străinătate de curând și n-am prins ghidurile alea de care spui tu. Ieri am trecut prin librării, n-am văzut niciun Michelin, iar LP-urile văzute, pt. țări exotice, nu mi-au plăcut prea mult. Dacă aș fi văzut unul pt. Italia puteam să mă pronunț mai bine, așa spun doar că hărțile sunt de calitate proastă, alb-negru și prea minuscule. S-ar cere lupă. Am văzut un ghid Rough pt. Franța, pare destul de ok, mai puțin -iarăși- aspectul grafic, totuși mai bun decât la Fodor's. Mi-am găsit fâșia cu Emilia-Romagna din ghidul Fodor's, era la locul ei, încă nesmulsă, crezusem că am scos-o când am fost în Toscana, dar luasem doar partea cu Bologna. Acuma, pt. o excursie de câte o zi cu plecare din Rimini în Ravenna, Ferrara, Modena+Bologna și Urbino nu cred să-mi trebuiască un ghid cât mai complet, n-am de gând să epuizez toate obiectivele din fiecare.
De ce spuneai că nu mi-ar ajunge o zi pt. Ravenna, o fi coadă la obiective sau sunt prea îndepărtate unele de altele?

Hartă mare am doar a Italiei, nu cred că-mi trebuie neapărat și una a provinciei, de vreme ce nu merg cu mașina. Am permis, că m-ai întrebat, dar n-am condus în ultima vreme așa că nu mi-ar fi comod să șofez acolo și să caut parcări. Tot mai simplu și mai relaxant mi se pare cu transportul în comun.

Edited by stlx, 19 February 2011 - 08:17.


#23
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

View Poststlx, on 19th February 2011, 08:16, said:

În privința ghidurilor:

Daca nu gasesc vreun ghid pe la noi (si rareori gasesc ceva potrivit ca bani si ca informatii) comand direct de pe amazon. Trebuie doar sa te inregistrezi si sa ai un card (merge si cel de debit). Ultima mea achizitie a fost Sardinia, List price: £ 7.59 +  Delivery and handling: £4.65 +  VAT: £1.10 = £13.34. Cu schimbul valutar al bancii cu tot a facut cam 70 lei si a venit in 8 zile.

#24
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Sigur că da, e o idee bună și eu am mai comandat în câteva rânduri cărți de pe Amazon. Doar că aș vrea să văd întâi un ghid în mână din seria respectivă, înainte de-a comanda, nu mă mai încred în părerile altora, în sensul că pot fi ghidurile alea bune, foarte bune, dar doar pt. alții, nu și pt. mine, din cine știe ce motive. Unul din prietenii mei știu că are ghiduri Michelin, așa că se rezolvă și asta. Oricum, mulțumesc tuturor pt. sfaturi.

Edited by stlx, 19 February 2011 - 11:35.


#25
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Poststlx, on 19th February 2011, 08:16, said:

De ce spuneai că nu mi-ar ajunge o zi pt. Ravenna, o fi coadă la obiective sau sunt prea îndepărtate unele de altele?

Pentru că-s multe de văzut, la cozi nici nu m-am gândit; dar e posibil să fie, vasul nostru oprește în Ravenna, mă gândesc că e posibil să nu fie singurul, deci să fie mulți turiști.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 February 2011 - 17:34.


#26
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View Poststlx, on 16th February 2011, 17:55, said:

Stațiunea asta trăiește doar în august? Cum e în restul timpului? în aprilie, să zicem.
Eu am fost in zona la sfarsitul lui martie. Am locuit in Ravenna pentru ca era mai ieftin si acolo sunt 32 de monumente UNESCO. De acolo este 3 euro biletul de tren la Rimini si circula din juma in juma de ora in zilele lucratoare. Pana la Bologna este 5 euro biletul de tren pana la Ravenna. Am vazut si San Marino si Bologna, dar rimini l-am sarit pentru ca m-am incurcat in program si mai eram si cu treburi in zona. Mie chiar mi-a placut ca nu era aglomerat, am stat la Hotel Mosaico in spatele garii, foarte curat si destul de nou. La 15 minute de hotel aveam o Billa si oricum pretrile erau mai mici decat in Florenta si Bologna. 4 zile mi-a luat numai Ravenna. Am prins o expozitie temporara Van Gogh si Matisse la Pinacoteca. Erau turisti englezi dar nu asa multi.

#27
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pana la urma din aeroport Forli direct la Rimini nu exista ceva direct?
din ce am citit pe aici am vazut ceva legat de tren iar de pe acea pagina de net a aeroportului nu deduc ca ar fi ceva direct
daca aveti ceva informatii concrete...

#28
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Direct cu burta la soare nu există. Trebuie muncit puțin.

#29
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pai intreb si compar-de exeplu de la Treviso din aeroport exista direct si spre Bibione si spre Lido di Jesulo

#30
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postiogamac, on 21st February 2011, 22:26, said:

Eu am fost in zona la sfarsitul lui martie. Am locuit in Ravenna pentru ca era mai ieftin si acolo sunt 32 de monumente UNESCO. De acolo este 3 euro biletul de tren la Rimini si circula din juma in juma de ora in zilele lucratoare. Pana la Bologna este 5 euro biletul de tren pana la Ravenna. Am vazut si San Marino si Bologna, dar rimini l-am sarit pentru ca m-am incurcat in program si mai eram si cu treburi in zona. Mie chiar mi-a placut ca nu era aglomerat, am stat la Hotel Mosaico in spatele garii, foarte curat si destul de nou. La 15 minute de hotel aveam o Billa si oricum pretrile erau mai mici decat in Florenta si Bologna. 4 zile mi-a luat numai Ravenna. Am prins o expozitie temporara Van Gogh si Matisse la Pinacoteca. Erau turisti englezi dar nu asa multi.

În ce an ai fost? eu plec luna asta și m-ar interesa câteva detalii,dacă poți să-mi oferi. Voi sta și eu în Ravenna, prin centru, dar pare că nu-i departe nici gara, că am de mers la/de la gară în 5 din cele 6 zile.
M-am pregătit pt. Ravenna, Ferrara, San Marino și Urbino, câte o zi pt. fiecare dar, dacă nu-mi ajunge una pt. Ravenna voi face ceva schimbări prin program.

Ravenna: cum adică 32 monumente Unesco, că mie-mi ies doar 8. La care din ele e coada mare? sper că nu trebuie programare cum scrie în ghidul meu, că am încurcat-o. Las-o încolo, nu mi-am rezervat din țară vizita decât la regina Angliei, în rest, până și la Borghese mi-am rezervat-o de la fața locului! Spune-mi unde e coadă, să știu în ce ordine să mi le planific. Chestia e că mă scol de dimineață, la 7 pot fi pe stradă și parcă văd că n-am ce face, ăia deschid pe la 10, nu-i așa?
Cu ce te-ai dus la St Appollinare in Classe, mai ții minte, că e în afara orașului? Mă gândesc că ar fi bine să reușesc să ajung la punctul de info turistice în ziua când ajung acolo.
La mormântul lui Dante nu am de gând să mă duc, eu n-am reușit nici să-i citesc operele, de ce m-aș duce?
Pentru păpică: ceva COOP nu ai văzut pe acolo, sau altceva în afară de Billa de lângă gară? La piața lor acoperită nu ai fost, știi cumva pe unde e? Și cam ce-ar fi de mâncat pe acolo, în afară de sandvișuri cu prosciutto și parmegiano? Tortellini?

San Marino: de ce m-aș duce acolo, că încă nu știu? ce-i pe acolo: istorie, peisaje, romantism, ce? Ce-ai văzut, ce-ai vizitat, pe unde te-ai plimbat, ce ți-a plăcut, cât timp ți-a luat. Mă duc cu trenul în Rimini și de acolo cu bus-ul, știu, ceea ce nu știu încă e de ce ar trebui să mă duc acolo.

Încă nu știu ce să aleg pt. duminică și ce pt. luni, zile mai problematice, curse mai puține cu trenul și program de vizitare redus sau deloc, luni.

Firește, părerile oricui sunt binevenite, cu cât mai multe, cu atât mai bine.

#31
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Între timp am găsit orarul, aproape la toate e 9-19, zilnic, inclusiv duminica și luni, destul de bine.
Știu și cum se ajunge la St Appollinare in Classe.
Am găsit și Coop și piața acoperită.

Foarte important ar fi să știu unde-s cozi și cât se poate sta la ele. Mi-am ales doar 6 din cele 8 ob. incluse in lista UNESCO, mă gândesc că, fără cozi, le văd într-o zi și poate câte unul rămas, în celelalte dimineți, înainte de-a pleca la gară.

Edited by stlx, 04 April 2011 - 22:14.


#32
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View Poststlx, on 4th April 2011, 22:07, said:

Între timp am găsit orarul, aproape la toate e 9-19, zilnic, inclusiv duminica și luni, destul de bine.
Știu și cum se ajunge la St Appollinare in Classe.
Am găsit și Coop și piața acoperită.

Foarte important ar fi să știu unde-s cozi și cât se poate sta la ele. Mi-am ales doar 6 din cele 8 ob. incluse in lista UNESCO, mă gândesc că, fără cozi, le văd într-o zi și poate câte unul rămas, în celelalte dimineți, înainte de-a pleca la gară.
Eu am fost in martie 2009. Ai dreptate ca cele UNESCO sunt 8. Mai ai de vazut Muzeul National, Domus dei tappeti di pietra, Muzeul Arhiepiscopiei, Palazzo di Teodorico, santa Croce, Santa Maria Maggiore, Mormantul lui Dante, Pinacoteca, Palatul Rasponi (numai pe afara, ca nu se viziteaza). Uite aici de ce am vrut sa-l vad http://www.romlit.ro...neti_la_ravenna

Vezi ca este un muzeu al papuslor, dar este particular si trebuie sa faci rezervare. In rest nu era aglomerat, am intrat peste tot fara rezervare.
Vezi ca aproape de Pinacoteca ai Billa, e mai ieftna decat coop. Ai si Coop in centru. De mancare gasesti tot faimoasele tramezzini, pizza si paste.
Exista la punctele de informatii harti gratuite cu toate obiectivele. Eu mi-am cumparat din gara o carte care are si harta, dar imi prezinta toate obiectivele. Cartea o gasesti in toate limbile de circulatie internationala. Orasul nu e mare. Vezi ca joia circulau gratis autobuzele. Uite aici site-ul orasului unde ai toate noutatile si informatiile  
http://www.comune.ra.it/
Nu stiu ce sa-ti mai spun. San Marino merita, macar sa te plimbi. Eu am intrat la Muzeul Curiozitatilor si la cel al figurilor de ceara, care nu m-a impresionat. N-am mai avut timp de Muzeul Torturii. Am prins si schimbarea garzii. Am stat de la 11 pana la 17.
in Ravenna am stat 2 zile jumatate si am circulat pe jos. O sa ma uit pe poze si imi mai aduc aminte ce-am uitat. Sunt cam zombie ca ieri am venit de la Bergamo si Milano. :)

Edited by iogamac, 04 April 2011 - 23:14.


#33
mociulica

mociulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.02.2008
Salutare la toata lumea,

In perioada 6-16 iunie vrem sa mergem la Rimini cu masina si vreau sa stiu daca a fost cineva la inceputul lui iunie.
Cum a fost vremea in perioada aia?Sa mut concediu mai in iulie sau chiar august?
Plajele sunt cu nisip sau pietris?Cu plata sau si la liber, si cam pe unde sunt cele libere...de asemenea si preturile?

Multumesc!

#34
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
Eu as vrea sa plec in iulie pt o saptamana in Rimini si m-ar interesa daca puteti sa ma ajutati cu o plaja cu nisip, cele mai interesante locuri de vizitat, as face o vizita si in San Marino...si in principiu daca puteti sa imi spuneti parerea voastra daca vi se pare ca Rimini este o locatie buna si frumoasa pentru plaja, pt vacanta de vara sau mai bine ma reorientez. Ce parere aveti? Multumesc anticipat! :)

#35
mociulica

mociulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.02.2008
Salutare,

In iulie plecam la Rimini cu masina, imi poate spune cineva care ar fi traseul cel mai bun cu plecare din Timisoara.
Si eventual cam pe la cat ajung taxele de drum.

Multumesc

#36
teacher64

teacher64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.04.2008
Salutari! A fost cineva recent in Rimini? Noi plecam in 24 august, pentru 2 saptamani. M-ar interesa ce locuri merita INTR-ADEVAR vizitate si ce posibilitati de distractie sunt. Ati vazut pescari in zona? Adica, merita sa-mi duc o undita dupa mine? Mersi!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate