Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Genova

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ioan_paul

ioan_paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.03.2007
Salut,

Plec duminica intr-un tur al tarmului mediteranian si as dori printre altele sa vizitez Genoa. Daca cineva a vizitat acest oras l-as ruga sa-mi spuna daca cunoaste o cazare decenta (la un pret in jur de 60 euro pe noapte/2 pers.) sau in imprejurimi si ce ar fi de vizitat.

Multumesc anticipat

#2
Iuliux

Iuliux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 13.03.2005
In imprejurimi ai:
spre vest - Nice, Cannes, Antibes, Monte Carlo.
spre est - Cinque terre si mai departe Pisa, Siena, Florenta.

#3
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
genova e un oras foarte frumos....
centrul vechi este impresionat (caruggi).... este unul dintre cele mai mari si mai bine pastrate.
ca si obiective.... acvariul (cel mai mare din europa), muzeul naval si marin..... o multime de palate si catedrale.... etc.

#4
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
genova este f frumoasa,in plus are marele avantaj ca ,in proportie de 90% din obiective sint f usor de vizitat fiind relativ apropiate ca distanta!in principiu,daca esti un pic grabit intr-o zi poti sa vizitezi pe indelete toate obiectivele turistice.

#5
AppleG5

AppleG5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.04.2008
voi sta cateva zile prin genova si as vrea daca se poate sa-mi zica cine-a mai fost cam cum stau lucrurile cu parcarile... voi fi cu masina, are parcare hotelul, dar , din comoditate, as folosi masina.
cam care sunt preturile si pe unde pot parca fara griji cateva ore?

#6
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010
O fila dintr-un jurnal de calatorie pe Riviera Italia e dedicata orasului Genova, si o puteti citi aici (cuprinde informatii turistice cat si fotografii ):

Genova- ce oras frumos

#7
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostAliceee, on 8th January 2011, 14:49, said:

O fila dintr-un jurnal de calatorie pe Riviera Italia e dedicata orasului Genova, si o puteti citi aici (cuprinde informatii turistice cat si fotografii ):

Genova- ce oras frumos

merita mers in zona Genova pt. plaja ?

sunt plaje aproape de oras ? publice ... private ?

care e situatia parcarii in zona plajelor?

#8
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postquantico2708, on 10th July 2012, 10:35, said:

sunt plaje aproape de oras ? publice ... private ?
Sunt cateva plaje de-a lungul Corso Italia,atat publice cat si private.Alte plaje sunt  in dreprul Via del Tritone,Via 5 Maggio,Via Quarto si Via Quinto.
Inca nu le-am vazut personal,abia urmeaza sa ajung pe acolo peste vreo 2 saptamani,insa informatiile sunt primite de la useri Tripadvisor care locuiesc in Genova.Toti subliniaza ca plajele nu sunt punctul forte al Genovei si,daca ar fi sa recomande o plaja ,ar recomanda una din cele mai departate de oras(de ex ,Genova Quinto sau chiar mai departe) ,pentru ca in apropierea orasului apa n-ar fi tocmai curata.

Edited by zuv, 10 July 2012 - 14:02.


#9
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Plaje in Genova(Bocadasse si Vernazzola):

Attached Files


Edited by zuv, 04 September 2012 - 12:30.


#10
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Genova,un oras minunat desi,tinand cont de numarul de raspunsuri de pe topic,mult mai putin vizitat.
Poate inspira pe cineva...

Attached Files



#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postzuv, on 22 februarie 2013 - 13:12, said:

Genova,un oras minunat ...

Am un prieten care consideră Genova cel mai frumos oraş al Italiei (în primul rând datorită aşezării). Şi a văzut şi celelalte oraşe importante, nu i se poate aduce vreun argument din direcţia asta, deşi am încercat.
Şi eu visez la Genova de multă vreme. Nu am fost încă, dar de studiat ...
Sunt multe interioare de vizitat ! Observ că din Palazzo Rosso, din Palazzo Bianco, din Palazzo Spinola, sau din Palazzo del Principe n-ai pus poze. N-a fost timp suficient, nu-i aşa ?

Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 22 February 2013 - 16:53.


#12
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 22 februarie 2013 - 16:39, said:

Am un prieten care consideră Genova cel mai frumos oraş al Italiei (în primul rând datorită aşezării)
Cel mai frumos probabil ca nu este,insa e frumos,cu siguranta.Si intr-adevar,dispunerea este unul dintre atuurile sale.
Cui i-a placut Napoli,ii va place si Genova.Si invers.

Edited by zuv, 22 February 2013 - 16:55.


#13
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postzuv, on 22 februarie 2013 - 13:12, said:

Genova,un oras minunat desi,tinand cont de numarul de raspunsuri de pe topic,mult mai putin vizitat.
Poate inspira pe cineva...

Salut, multumim pentru poze!
Ca idee, ar ajunge doua zile full, sa zicem una de umblat si una de vizitat interioare? Cu ce alt oras din Italia poate fi comparat ca marime? Merg in iunie si mai mult de doua zile n-am putut rupe. Ma intereseaza cam orice, de la Palazzo Bianco si pana la stadionul Marassi :)
Multumesc!

#14
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Poststedan, on 23 februarie 2013 - 22:26, said:

Ca idee, ar ajunge doua zile full, sa zicem una de umblat si una de vizitat interioare?
3 ar fi perfect,dar merg si 2...

View Poststedan, on 23 februarie 2013 - 22:26, said:

Cu ce alt oras din Italia poate fi comparat ca marime?
Mie mi se pare ca seamana mult cu Napoli.

#15
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Am fost vara asta in Italia timp de 14 zile, iar 5 zile le-am petrecut in Genoa.
Orasul nu a fost chiar pe placul meu si al sotului, acele stradute cu cladirile foarte vechi, neingrijite, ingramadite, cu miros de umezeasla, igrasie si prezenta imigrantilor ne-a creat un sentiment ciudat, simteam ca nu suntem in Italia, ci parca am fi in alta tara din aslt continent.
Este un oras al contrastelor, singura zona ce mi-a placut a fost Nervi, coasta liguriana, strafutele se peisajul din Boccadasse, partea noua a orasului, cladirile de pe strada Garibaldi si amplasarea orasului.
Ca si obiective turistice, din tot ce am vizitat o impresie foarte placuta ne-a facut muzeul maritim Galata.
De la acvariu aveam asteptari mai mari.
Am facut o excursie cu trenul pana la Portofino, ne-a placut foarte mult.
Poate ca pt unele persoane, Genoa a parut un oras fermecator, dar noua nu ne-a trezit emotii puternice, asa cum am simtit pentru alte locuri din Italia.

#16
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Salutare colegi. Vad ca ultima postare aici este din 2013. Sper ca cineva sa citeasca si daca poate, sa imi raspunda la intrebare. As dori ca in luna iulie a acestui an sa fac o vizita de cateva zile in zona orasului Genova. In mare, am vazut ce obiective nu trebuie ratate. Nu am vazut pe nimeni sa zica despre plaje in zona asta. Tinand cont ca voi calatori impreuna cu 2 fete, care bineinteles vor mare si plaja pe langa obiective turistice. Se poate face plaja si baie in mare in zona?

#17
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Posteuxirius, on 05 februarie 2017 - 22:35, said:

Nu am vazut pe nimeni sa zica despre plaje in zona asta.
Posted Image
Vreo 7 posturi mai sus,postul #9...

#18
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Citisem postul dar, am uitat. Poate sa spuna cineva ce inseamna aproape sau departe, cat de departe sunt de oras? E vorba despre plajele din zona. A fost cineva curand acolo?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate