Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cablu HDMI

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alinesku

alinesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.12.2006
Salut,

Tocmai mi-am luat un LCD full HD (LG 37LH2500) si vreau sa il conectez la desktop pentru a rula filme.
La desktop nu am iesire HDMI. Singurele iesiri sunt USB 2.0, FireWire 400 alpha circuit 6 sau 4.
Pot iesi din PC prin firewire si sa intru in TV cu HDMI. Daca exista posibilitatea asta inseamna ca exista si cablu.
Scuze, insa nu ma prea pricep

Merci de ajutor.

#2
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Ce placa video ai? Te referi la Desktop PC, nu?

#3
alinesku

alinesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.12.2006
Intel GMA ?

#4
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Ala trebuie sa fie procesorul placii.

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_GMA

Im fine, daca ai pe placa video o iesire digitala DVI, cumperi un cablu DVI-HDMI si ai rezolvat problema.

Daca nu, cumperi o placa video cu iesiri digitale, de vreun fel, DVI, sau HDMI. Daca ai numai iesiri analogice, nu e grozav, pacat de TV-ul tau...

#5
alinesku

alinesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.12.2006
am iesire DVI... merci mult !

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Acelea sunt singurele iesiri ale desktop-ului tau?
Ma indoiesc.

Sa inteleg ca ai Apple?
Nu ai o muva (mini) DisplayPort?

http://www.google.ro...r...q=&gs_rfai=

FireWire-ul din cate stiu eu, e folosit numa` pentru transfer de date dintre calculatoarele Apple. Pentru Iesire video ai DisplayPort/mini Display Port.

Adaptoarele de la Display Port sunt cam scumpe.
Am vazut zilele trecute 140ron mini DisplayPort -> VGA.
mini DisplayPort -> HDMI n-am gasit in Romania, dar nici n-am prea cautat, m-am uitat informativ de pret.

#7
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Ar putea să îmi spună cineva dacă pot lega un STB-HD de la mufa HDMI cu un LCD, la mufele: Video: Y - Pb/Cb - Pr/Cr, care îmi par a recepționa semnal HD ???

Mai pe larg, mi s-a stricat (sau nu mai recunoaște semnalul HDMI!!) intrarea HDMI din TV și mi-au mai rămas obțiunile următoare Y - Pb/Cb - Pr/Cr, DVI, D-SUB, euro-scart, S-VHS și VGA.

Înainte să îmi cumpăr un alt LCD, ca să pot recepționa transmisiile HD, nu aș putea cumpăra un cablu mai special, întreb și eu că taaaaare supărat sunt.

:angry: :angry: :angry:

#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu poti , HDMI este dupa cum spune si titlul o interfata digitala iar cele 3 mufe tip RCA sunt pentru conexiune analogica HD.Nu au nici un fel de legatura, trecerea din un format in altul nu se face cu un cablu ci cu un convertor/procesor video.
Deobicei un astfel de procesor video decent costa mai mult decat televizorul tau.

#9
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006

 FC72, on 3rd June 2010, 22:11, said:

Nu poti , HDMI este dupa cum spune si titlul o interfata digitala iar cele 3 mufe tip RCA sunt pentru conexiune analogica HD....

Am priceput. Mai am o întrebare :)  în cazul meu particular în care LCDul nu mai recunoaște semnalul digital HD care intră prin HDMI, semnalul analogic transmis de pe noul STB-HD de la RDS pe LCD, semnal transmis prin conexiune euro-scart sau RCA este tot un semnal HD, în cazul unui post de televiziune cum este TVRHD sau altul la fel ???
Întreb asta fiindcă mie personal mi se pare că ceea ce se recepționează de la posturile respective este parcă o idee mai clar și mai limpede față de celelealte posturi TV. Dar nu am prins încă o transmisie live.... să pot să fac o comparație în timp real, pe același aparat.

#10
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 05.03.2005

 stavreschi, on 5th June 2010, 11:35, said:

Am priceput. Mai am o întrebare :)  în cazul meu particular în care LCDul nu mai recunoaște semnalul digital HD care intră prin HDMI, semnalul analogic transmis de pe noul STB-HD de la RDS pe LCD, semnal transmis prin conexiune euro-scart sau RCA este tot un semnal HD, în cazul unui post de televiziune cum este TVRHD sau altul la fel ???
  In afara de conexiune HDMI sau DVI totul este analogic. Daca se vede un pic mai clar un post tv nu inseamna ca trebuie sa fie si in HD. :console:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate