Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Amplasare casa pe teren conform CU

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
pucsin

pucsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.03.2005
Salutare tuturor celor care va dati interesul sa ajutati pe aceasta arie a forumului.  :peacefingers:
Citesc de cateva saptamani pe aici prin zona si m-am lamurit cu multe aspecte.

Acum vreau sa va cer parerea in legatura cu amplasarea in teren a unei case cu o amprenta la sol de aproximativ 80mp.

DATELE PROBLEMEI:
Am un teren de 500mp in zona metropolitana Iasi, cu deschidere la 2 drumuri (dupa cum se vede mai jos).
- Este un paralelogram cu latura mica de 19.48m (deschiderea la drumul comunal de 6m catre Nord) si latura mare de 26.13m. Catre Est am un drum de servitute de 4.15m.

[ http://img689.imageshack.us/img689/1471/teren1.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Acum 2 saptamani am primit Certificatul de Urbanism (CU) care are urmatoarele prevederi:

"CU - Certificat Urbanism" said:

Calea de acces va fi de minim 7,00 m si se va respecta H.G. 525/1996 pentru a permite accesul mijloacelor de stingere a incendiilor.
(De aici eu am dedus ca trebuie sa cedez din latura de Vest o fasie de 1,5m pentru ca drumul de servitute sa aiba minim 7m)

Terenul se afla situat in UTR 16, intr-o zona cu locuinte si functiuni complementare.
Se pot autoriza constructii de locuinte individuale si colective mici izolate si cuplate, anexe gospodaresti, cladiri joase de locuit sau cladiri noi P, P+1+M.
In UTR 16 exista PUZ avizat in cadrul Consiliului Judetean Iasi si Consiliul Local Valea Lupului.
Documentatia va fi elaborata in conformitate cu prevederile: legii nr. 350 din 2001, legii 50 din 1991 republicata in 2004 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii.
Conf. PUZ Autorizarea lucrarilor de construire este permisa numai daca se respecta distantele minime obligatorii fata de limitele  Laterale si posterioare conf. Cod Civil.

Amplasarea constructiilor pe aceeasi parcela: Distantele minime trebuie sa fie egale cu jumatate din inaltimea la cornisa a cladirii celei mai intalte (H/2) dar nu mai putin de 3,00m.
Parcela se poate considera construibila daca are min 300mp si front stradal 12m.

Aliniamentele laterale: - aliniamentele laterale sunt stabilite la distanta de 5,00m fata de limitele laterale ale proprietatii.
(Ouchh!!!!!)

Aliniamentele posterioare: - aliniamentul posterior este pozitionat la distanta de 5,00m fata de limita proprietatii.
(Daca nu se precizeaza, care e limita fata de frontul stradal?)

POT max admis va fi de 20%
CUT maxim admis va fi de 0,8 mp .Adc/mp teren
Inaltimea la streasina sau la atic a caldirilor va fi de min 4,00m si max. 10,00m.

Beneficiarul va solicita aviz de securitate la incendiu pentru amplasarea constructiilor in interiorul parcelei
Si asigurarea posibilitatilor de acces la drumurile publice.


Dupa cum am interpretat  eu Certificatul de Urbanism rezulta urmatoarea situatie:
- am colorat aria in care as putea sa amplasez casa si fasia de teren pe care ar trebui s-o las pentru drum.

[ http://img340.imageshack.us/img340/4302/teren2.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prin urmare, din ce mi-am imaginat eu, singura sansa ca sa amplasez o casa cu o suprafata de 82mp e un paralepiped 7,5m x 10,5m ca in firgura de mai jos, cu negru.

[ http://img19.imageshack.us/img19/4796/teren3.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


SI ACUM, INTREBARI:
1. Se mai poate face ceva in legatura cu drumul de servitute (banuiesc ca nu din ce am mai citit)?

2. La Vest de parcela mea este o parcela identica, care e in proprietatea unei rude. (Nu e construit nimic pe ea)
Se poate face un acord comun, ceva, ca sa ma pot apropia mai mult de limita de Vest?
Daca da, cum se face si care sunt restrictiile? (Spre exemplu, daca pot pune ferestre pe acea fatada.

3. Aveti alte sugestii de amplasare in teren in conditiile in care nu pot schimba nimic din limitele actuale?

4. Daca nu se precizeaza in CU, care e limita fata de frontul stradal?


Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Poti sa te apropii de o parcela alaturata mai mult decat este prevazut in CU, dar numai cu acord notarial al vecinului respectiv. Inainte de asta intreaba la Urbanism la Valea Lupului. Ma gandesc ca nu vor putea obiecta nimic daca le spui asta. Spor la treaba...

#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Prima etapa ar fi sa intri in posesia PUZ-ului si mai ales a plansei de reglementari urbanistice din PUZ. Vei vedea acolo care sunt aliniamentele care trebuiesc respectate. Oricum iti va trebui PUZ-ul pentru planul de incadrare in PUZ necesar la intocmirea documentatiei tehnice pentru autoritie de construire. In mod normal PUZ-urile trebuiesc puse la dispozitie in mod gratuit de catre primarie. Succes !

#4
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Esti sigur ca nu e vorbna despre drumul pietruit la faza cu lasatul celor 1.5m? Ce latime are acesta?
Bineinteles ca exista o modalitate sa te descurci mai bine:
1. - s-ar putea ca in realitate, cei de la Primarie sa nu fie atat de exigenti in legatura cu limitele alea de min 3m de ex...ci sa mearga si 1m distanta acolo. Trebuie sa intrebi, sa te sfatuiesti cu ei, eventual "sa te sfaturiesti" si mai bine!, etc.. ;)
2. - PUD - consumator de timp si bani in esenta...dar cu sanse de reusite in multe cazuri.

#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Uitasem de drum. Tot in PUZ vei vedea din ce categorie face parte drumul respectiv si ce latime are. Iti pot spune ca nu exista drum cu circulatie in ambele sensuri cu benzi mai inguste de 3,5 m daca puzul a fost aprobat anul asta sau anul trecut. Daca nu, 3 + 3 m. In oricare din cazuri, sigur s-au prevazut si trotuare pe ambele parti cu latimea de minim 1m. Pregateste-te sa cedezi din teren, cel mai probabil pe ambele laturi pe care te invecinezi cu drumurile.

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 pucsin, on 31st May 2010, 21:08, said:

Ce ai desenat tu este corect in sensul ca ai cautat sa introduci un paralelipiped intr-o forma romboida sau se mai pot folosi retragerile in "trepte" folosind limitele impuse de CU ca si "maxime". Vezi desenul atasat.

Attached Files



#7
pucsin

pucsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.03.2005
UPDATE:
Azi am fost la primarie sa iau CU-ul pentru parcela de la Vest.
Surpriza, pe CU-ul nou, limite laterale 3m, nu 5m.  :deadtongue:

Pana la urma am reusit sa imi modifice si CU-ul meu, acum am limite laterale de 3m, deci am 4m in plus pe latime, ceea ce e super ok la ce vreau eu sa construiesc.  :thumbup:

"Inginerul_bv" said:

Prima etapa ar fi sa intri in posesia PUZ-ului si mai ales a plansei de reglementari urbanistice din PUZ. Vei vedea acolo care sunt aliniamentele care trebuiesc respectate. Oricum iti va trebui PUZ-ul pentru planul de incadrare in PUZ necesar la intocmirea documentatiei tehnice pentru autoritie de construire. In mod normal PUZ-urile trebuiesc puse la dispozitie in mod gratuit de catre primarie. Succes !

Asta chiar e o noutate. Nu am vazut pe nicaieri prin documentele necesare pentru Autorizatia de Constructie ca ar fi necesar vreun extras din PUZ.
Stiam doar ca trebuie sa existe PUZ si prevederile lui sa fie trecute in CU.

De ce anume am nevoie din PUZ?

#8
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 pucsin, on 1st June 2010, 22:53, said:

De ce anume am nevoie din PUZ?
Aveai nevoie de PUZ pentru a te edifica mai in detaliu in legatura cu retragerile la care faceai referire.
Dupa ultimul tau update se vede ca nu mai este nevoie.
Oricum CU se elibereaza conform PUZ!

#9
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Nu avea nevoie de nici un PUZ. Ca de aia exista si CU, tocmai ca sa iti specifice si ce reglementari sunt impuse prin PUG/PUZ.

#10
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
I se va cere plan de incadrare in PUZ la depunerea DTAC. Eu am spus ca are nevoie de PUZ exact pentru motivul explicat de alibabu. Intr-adevar in CU sunt specificate reglementarile din PUZ, dar nu se precizeaza categoriile de drum din care fac parte drumurile cu care se invecineaza colegul forumist, si nici latimile drumurilor, astfel ca te poti trezi ca depui pentru AC si ti se cere stabilirea regimului juridic a terenului pe care va trebui sa se construiasca drumul si nu-ti elibereaza autorizatia de construire pana nu cedezi din parcela ta pentru constrirea drumului. Atentie, drumul dinspre nord, are in mod sigur 9m latime sau 10 m latime (3,5+3,5+1+1 sau 3,5+3,5+1,5+1,5). Cel din dreapta, probabil e cu sens unic dar asta se poate vedea doar in PUZ, caz in care are o latime de 4m daca nu ma insel plus trotuare pe ambele parti.

#11
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Si decand este valabila regula asta ca sincer eu am vazut numai case puse la 1m de gard?

#12
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
http://www.samimpex.ro/puz.html

http://www.glasulmar...umar=2009-10-03

Edited by Inginerul_bv, 04 June 2010 - 05:38.


#13
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Retragerile cu gardul fata de drum/-uri ar fi trebuit specificate si in CU zic eu. Sau eventuala distanta a gardului fata de axul drumului. Raman la parerea ca CU complet nu ducea la necesitatea vederii PUZ-ului (in afara de cazul in care vreo procedura necesita aceasta documentatie - in cazul meu a fost vorba de PUG, nu PUZ).
Si la mine in zona terenurile care sunt la drumul principal au necesitat retragere cu 2m pt drum, chestia care s-a specificat in CU, ca doar nu era nevoie de PUG :) (care btw, cu vreo 2 ani in urma am auzit ca ar fi costat bani foarte multi sa il vezi/ai ..).
Legat de santajul care se practica la noi de catre Primarii legat de cedarea din terenuri - cine are nervi, timp si putere - am inteles ca poate da Primaria in judecata si cere despagubiri. Nu este legala conditionarea acordarii AC de acest lucru (din cate am mai auzit). Pana la urma tot Primaria impreuna cu cei de la Cadastru este de vina de aceste situatii pentru ca trebuia de la parcelari sa ceara explicit proprietarilor sa lase drumuri de x m latime de la inceput. Ce-i drept si chestia asta s-a tot modificat la noi pe parcurs, ba ca pentru drumuri de servitute (de ex) era min 3m candva, ba 3.5m, ba 4-5, ba 6, etc..fiecare cum s-a trezit de dimineata si cum avea "blatul" cu vanzatorii... Tara de 2 bani, deh..

Edited by CristiALF, 04 June 2010 - 10:50.


#14
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
In  CU cred ca scrie: Se vor respecta reglementarile din PUZ. Oricum, treburile astea se discuta cu un arhitect in principiu in a carui sarcina intra si respectarea acestor reglementari. Ca beneficiar, nu trebuie sa stii mare lucru :)

#15
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 Inginerul_bv, on 4th June 2010, 21:42, said:

Ca beneficiar, nu trebuie sa stii mare lucru :)
Ba cred ca este bine .
CU este facut intradevar cu respectarea PUZ-ului , dar nu strica sa-ti arunci un pic ochii pe planurile alea....nu te costa nimic. CU-ul poate fi eronat, de exemplu.... (au mai fost cazuri, cand se dadeau prin CU retrageri mai mari decat cele prevazute in PUZ )...si asta te poate incurca . Te poti informa de asemeni cu privire la traseele utilitatilor din zona  si dimensionarea lor (lucru foarte important , dupa parerea mea )

#16
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005

 alibabu, on 6th June 2010, 15:40, said:

Ba cred ca este bine .
CU este facut intradevar cu respectarea PUZ-ului , dar nu strica sa-ti arunci un pic ochii pe planurile alea....nu te costa nimic. CU-ul poate fi eronat, de exemplu.... (au mai fost cazuri, cand se dadeau prin CU retrageri mai mari decat cele prevazute in PUZ )...si asta te poate incurca . Te poti informa de asemeni cu privire la traseele utilitatilor din zona  si dimensionarea lor (lucru foarte important , dupa parerea mea )
Confirm. CU sunt de multe facute dupa un draft. Am si eu problema asta ca pe CU mi-au trecut retragere 2,5m presupunand ca drumul existent e de 4m dar uitandu-ma pe actele de la topograful primariei am vazut ca drumul e de fapt de 6m si eu trb sa ma retrag doar 1,5m...

Edited by forbes, 07 June 2010 - 21:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate