Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....
 Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)
 Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Protos..experiente cu firma ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

tarantula21

tarantula21

Active Member

• Grup: Members
Salut ! Sper ca am plasat bine topicul..daca nu, cer scuze si rog un moderator sa'l mute

Am tot cautat zilele astea pareri despre PROTOS,insa cele mai "noi",erau din 2006-2007..(2 persoane spuneau de bine,si 2 de rau)
A plecat cineva in State mai recent cu firma asta de recrutari?Sau eventual daca stiti pe cineva care a plecat.. ?
Sunt seriosi, de cuvant.. ?

Va multumesc !

Edited by tarantula21, 29 May 2010 - 00:48.

Thomas-

Thomas-

Nunc plaudite omnes!

• Grup: Senior Members
Eu am inteles ca sunt f. seriosi si in putinele contacte pe care le-am avut cu ei mi s-a parut la fel. Au fost mereu prompti, dar asta era acum 3 ani. Daca s-a schimbat calimera intre timp, n-am de undes ti.

tarantula21

tarantula21

Active Member

Thomas-, on 29th May 2010, 11:16, said:

Eu am inteles ca sunt f. seriosi si in putinele contacte pe care le-am avut cu ei mi s-a parut la fel. Au fost mereu prompti, dar asta era acum 3 ani. Daca s-a schimbat calimera intre timp, n-am de undes ti.

Merci mult pentru raspuns !
Altcineva a mai plecat sau a vrut..mai recent?
Multumesc si o zi faina !

lld

lld

New Member

am citit si eu cele scrise aici.
Am aplicat prin Protos la programul "Workaway international" (la cluburile de golf, din Florida), ca Ospatar.
luna asta se presupune a fi interviul cu americanii..astept..
am experienta 4 ani pe vase de croaziera ca ospatar.
Poate sa imi spuna cineva care a fost sau este inca acolo, cum se lucreaza (program, mod de lucru, libere, plata), conditii de lucru si cazare?

va rog, astept un raspuns urgent!
multumesc anticipat!

lawrence38

lawrence38

GAME......OVER

• Grup: Senior Members

tarantula21, on 29th May 2010, 14:04, said:

Merci mult pentru raspuns !
Altcineva a mai plecat sau a vrut..mai recent?
Multumesc si o zi faina !

lld, on 6th July 2010, 14:30, said:

am citit si eu cele scrise aici.
Am aplicat prin Protos la programul "Workaway international" (la cluburile de golf, din Florida), ca Ospatar.
luna asta se presupune a fi interviul cu americanii..astept..
am experienta 4 ani pe vase de croaziera ca ospatar.
Poate sa imi spuna cineva care a fost sau este inca acolo, cum se lucreaza (program, mod de lucru, libere, plata), conditii de lucru si cazare?

va rog, astept un raspuns urgent!
multumesc anticipat!

N-am fost recent deci nu stiu exact cat se mai plateste, conditii, dar din experienta mea pot spune:

Program: in general peste 45 ore/sapt, 6 zile, 1 zi libera (nu la alegere, de obicei e luni-marti in functie de club), conditiile de lucru sunt infinit mai bune fata de ce poti vedea in RO, si ma refer aici chiar si la hoteluri asa zis de 5 stele din Bucuresti. Esti tratat corect fara nici un fel de dicriminari.
Daca vrei sa ceri liber 2-3 zile pt vreo excursie ceva, se poate doar sa nu fie f. aglomerat in perioada respectiva (Hanukkah/Craciun sau Paste/Passover)

Iti recomand din suflet sa nu ratezi nici o excursie din cele organizate de cluburi la pret redus (Disneyland/Universal Studios/Key West/Bahamas) pt. ca sunt experiente extraordinare.

Plata: in general 8-9 $/ora poate acum s-o fi mai marit desi ma indoiesc din cauza crizei asteia. Unele cluburi platesc saptamanal, unele la 2 saptamani. Se plateste overtime 1.5x peste 40 ore/sapt. Daca esti muncitor si ai noroc sa nimeresti intr-un club unde se accepta sa se lucreze overtime mai serios daca lucrezi 60/ore sapt salariul va fi mai consistent, 450-500 chiar 600-700/sapt, daca lucrezi numai minimul de ore (~40) fara ore vei primi doar 220-280/sapt.

Ti se opreste saptamanal din salariu 110-120 dolari pt cazare e destul de mult dar asa face firma de recrutare profit, avand in vedere ca locuiesc 5-6 persoane in apartament cu 3 dormitoare , 6 x 120 = 720 dolari pe saptamana asta in conditiile in care apartmantele respective au chiria 1200-1300 $ luna + sa zicem inca 3-400 pt. alte cheltuieli (curent,apa, etc.) tot nu ajungi la 3000 $/luna..dar ce sa-i faci astea-s conditiile, asa face firma Workaway profit. Mai stii, acum avand in vedere ca multe proprietati in FL sunt la jumatate de pret poate si chiriile au scazut desi ma indoiesc ca Worwaway v-ar face un astfel de serviciu.

Cam atat...oricum o sa vezi ca se merita...Eu unul cand am fost in 05-06, m-am ales cu experiente minunate mi-am facut prieteni, am cumparat o groaza de haine-electronice care la vremea aia erau de pana la 10x mai ieftine decat de puteai gasi in RO. Acum nu mai e chiar asa, poti gasi si in RO lucruri de "firma" la preturi mai avantajoase dar experienta de a trai in SUA 6-7 luni de zile e ceva care merita trait.

Numai bine, succes !

lld

lld

New Member

lawrence38, on 23rd July 2010, 13:21, said:

N-am fost recent deci nu stiu exact cat se mai plateste, conditii, dar din experienta mea pot spune:

Program: in general peste 45 ore/sapt, 6 zile, 1 zi libera (nu la alegere, de obicei e luni-marti in functie de club), conditiile de lucru sunt infinit mai bune fata de ce poti vedea in RO, si ma refer aici chiar si la hoteluri asa zis de 5 stele din Bucuresti. Esti tratat corect fara nici un fel de dicriminari.
Daca vrei sa ceri liber 2-3 zile pt vreo excursie ceva, se poate doar sa nu fie f. aglomerat in perioada respectiva (Hanukkah/Craciun sau Paste/Passover)

Iti recomand din suflet sa nu ratezi nici o excursie din cele organizate de cluburi la pret redus (Disneyland/Universal Studios/Key West/Bahamas) pt. ca sunt experiente extraordinare.

Plata: in general 8-9 $/ora poate acum s-o fi mai marit desi ma indoiesc din cauza crizei asteia. Unele cluburi platesc saptamanal, unele la 2 saptamani. Se plateste overtime 1.5x peste 40 ore/sapt. Daca esti muncitor si ai noroc sa nimeresti intr-un club unde se accepta sa se lucreze overtime mai serios daca lucrezi 60/ore sapt salariul va fi mai consistent, 450-500 chiar 600-700/sapt, daca lucrezi numai minimul de ore (~40) fara ore vei primi doar 220-280/sapt.

Ti se opreste saptamanal din salariu 110-120 dolari pt cazare e destul de mult dar asa face firma de recrutare profit, avand in vedere ca locuiesc 5-6 persoane in apartament cu 3 dormitoare , 6 x 120 = 720 dolari pe saptamana asta in conditiile in care apartmantele respective au chiria 1200-1300 $ luna + sa zicem inca 3-400 pt. alte cheltuieli (curent,apa, etc.) tot nu ajungi la 3000 $/luna..dar ce sa-i faci astea-s conditiile, asa face firma Workaway profit. Mai stii, acum avand in vedere ca multe proprietati in FL sunt la jumatate de pret poate si chiriile au scazut desi ma indoiesc ca Worwaway v-ar face un astfel de serviciu.

Cam atat...oricum o sa vezi ca se merita...Eu unul cand am fost in 05-06, m-am ales cu experiente minunate mi-am facut prieteni, am cumparat o groaza de haine-electronice care la vremea aia erau de pana la 10x mai ieftine decat de puteai gasi in RO. Acum nu mai e chiar asa, poti gasi si in RO lucruri de "firma" la preturi mai avantajoase dar experienta de a trai in SUA 6-7 luni de zile e ceva care merita trait.

Numai bine, succes !

Multumim, lawrence38 pt informatii si sfaturi!
Da, nu prea sunt bani asa cum se faceau pe companiile de croziera, dar macar stii ca ai o zi libera pe saptamana, ca nu lucrezi asa multe ore ca acolo! Si esti in SUA!!! Am inteles ca si modul de lucru (ca Ospatar) este mult mai usor decat ca in restaurant, pe vas!
Pe mine ma intereseaza, sa nu mai ridic acele tavi imense cu farfurii multe si grele in fiecare minut al zilei!
Mi s-a spus de la "Protos" ca nu e ca pe vas, ci daca voi ridica vreo 3 farfurii pe tava respectiva!? Sper sa fie asa!

Oricum, nu stiu ce va fi, dar o voi incerca si pe asta!
Ciudat este ca interviul cu americanii trebuia sa fie la inceputul acestei luni, dar nici acum nu au luat legatura cu "Protos"ul! Ma intreb de ce?!

popikel

popikel

New Member

Aveti cumva idee ce se intampla cu cei de la Protos din Brasov pt k tot intarzie cu interviurile pt sezonul de iarna 2009-2010 , cel la cluburile de golf din Florida? La inceput spuneau k interviurile o sa fie prin iulie, dar uite k e jumatatea lui august imediat si ei nu mai anunta nimic....???? Stiti ceva ? S-a intamplat ceva sau doar se intarzie?

kingofchefs

kingofchefs

New Member

buna dimineata....si eu am aplicat la firma brasov..protos...si inca astept sa mi se spuna cand va fi interviul final??as vrea sa plec in state de asemeni,dar pentru bucatarie.nu sunt in tara momentan,dar voi veni atunci cand va fi interviul.mai este cineva care a plicat pt bucatar la firma protos?ceva stiri noi ?va multumesc..!

sky-angel

sky-angel

New Member

Despre firma PROTOS  pot sa va spun ca au plecat pe programele"workaway" si pe vase de croaziera  ,va spun asta caci stiu sigur .-NU AM AUZIT NIMIC DE EI CA AR FI NESERIOSI  ,DECI SE PLEACA DAR ATENTIE CACI NU PREA SE FAC BANI  LA CLUBURILE DE GOLF .

MARE ,MARE ATENTIE LA FIRMA COM-INVEST DIN CLUJ ,SUNT TEPARI ,ATENTIE LA CONTRACT CAND IL SEMNATI VA CER O TAXA DE PROCESARE DOSAR CA SA INTRATI IN PROGRAM  , EI SE OBLIGA LA O SINGURA OFERTA CARE NU SE STIE DACA VA CONVINE IAR DACA O REFUZATI NU MAI VEDETI ALTA ,POATE CEVA PE GRECIA CU 400EURO  INTRE TIMP CONTRACTUL SE EXPIRA IAR EI VA VOR SPUNE CA NU  MAI AU NICI O OBLIGATIE FATA DE DVS DE TEAPA ,TIMP PIERDUT SI BANI PIERDUTI  ''   MARE ATENTIE OAMENI BUNI'' VA SPUN DIN PROPRIE EXPERIENTA,am ramas tot in romanica si cu banii luati.
              RUSINE  COM-INVEST

DESPRE ''JOB SERVICE- BRASOV''  AM PLECAT DE 2 ORI CU EI ,O DATA IN QATAR IAR A DOUA OARA IN SUA cu j1-exchange visitor ,au fost corecti cu mine TOATA STIMA .Bineinteles ca am avut si un contract h2b gata semnat dar care a cazut din cauza americanilor dar oricum au incercat sa-mi obtina un contract bun.
iNCA CEVA IN CONTRACTUL DE MEDIERE SUNT STIPULATE CLAUZELE IN CARE  VA PRIMITI BANII INAPOI IN CAZUL IN CARE NU REUSESC SA VA GASEASCA NICI UN CONTRACT.  TOT ASA PROPRIA EXPERIENTA.

IN CONCLUZIE OAMENI BUNI aveti mare grija cu firmele de intermediere ,ce contracte semnati ,puneti intrebari despre returnarea banilor in cazul unui refuz de viza.

kingofchefs

kingofchefs

New Member

sky-angel, on 6th February 2011, 11:15, said:

Despre firma PROTOS  pot sa va spun ca au plecat pe programele"workaway" si pe vase de croaziera  ,va spun asta caci stiu sigur .-NU AM AUZIT NIMIC DE EI CA AR FI NESERIOSI  ,DECI SE PLEACA DAR ATENTIE CACI NU PREA SE FAC BANI  LA CLUBURILE DE GOLF .

MARE ,MARE ATENTIE LA FIRMA COM-INVEST DIN CLUJ ,SUNT TEPARI ,ATENTIE LA CONTRACT CAND IL SEMNATI VA CER O TAXA DE PROCESARE DOSAR CA SA INTRATI IN PROGRAM  , EI SE OBLIGA LA O SINGURA OFERTA CARE NU SE STIE DACA VA CONVINE IAR DACA O REFUZATI NU MAI VEDETI ALTA ,POATE CEVA PE GRECIA CU 400EURO  INTRE TIMP CONTRACTUL SE EXPIRA IAR EI VA VOR SPUNE CA NU  MAI AU NICI O OBLIGATIE FATA DE DVS DE TEAPA ,TIMP PIERDUT SI BANI PIERDUTI  ''   MARE ATENTIE OAMENI BUNI'' VA SPUN DIN PROPRIE EXPERIENTA,am ramas tot in romanica si cu banii luati.
              RUSINE  COM-INVEST

DESPRE ''JOB SERVICE- BRASOV''  AM PLECAT DE 2 ORI CU EI ,O DATA IN QATAR IAR A DOUA OARA IN SUA cu j1-exchange visitor ,au fost corecti cu mine TOATA STIMA .Bineinteles ca am avut si un contract h2b gata semnat dar care a cazut din cauza americanilor dar oricum au incercat sa-mi obtina un contract bun.
iNCA CEVA IN CONTRACTUL DE MEDIERE SUNT STIPULATE CLAUZELE IN CARE  VA PRIMITI BANII INAPOI IN CAZUL IN CARE NU REUSESC SA VA GASEASCA NICI UN CONTRACT.  TOT ASA PROPRIA EXPERIENTA.

IN CONCLUZIE OAMENI BUNI aveti mare grija cu firmele de intermediere ,ce contracte semnati ,puneti intrebari despre returnarea banilor in cazul unui refuz de viza.
salut va pot da eu imformatii despre protos..numai ca nu am incercat sa postez dar nu imi posteaza ..:(

va spun eu sigur ca PROTOS DIN BRASOV este cea mai buna firma pentru a putea pleca in state..pe vas de croaziera sau uscat in cluburile din florida...am plecat ccu mai multe firme din romania..si va spun ca am experienta in strainatate,,astia au fost cei mai seriosi..deci va recomand din toata inima sa va duceti cu ei ...eu lucrez pe uscat in florida intr-un club de golf,pe mine ma plateau destul de bine ...si orele suplimentare se plateau o data si jumatate,biletele de avion au fost platite interal de ei...si banii care i-am dat la firma protos in brasos mi i-au returnat cand am ajuns acolo si am luat primul salar.cazarea e super...adik mult peste ce am stat eu in alte tari ...apartamente cu 4 camere ..living doua bai ..si piscina comuna pentru mai multe serii de apartamente..!toti cu care am lucrat in state au fost superr ok...si te respecta ...nu ca in alte tari ..italia ,spania...sau alte porcarii,toti sunt egali si te respecta,atat timp cat tu te tii de munca si esti corect cu ei....mai multe nu stiu ce sa va mai spun mai intrebati-ma voi daca vreti ceva sa stiti ...va urez succes oricunde ati pleca  in lumea asta!bafta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate