Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cumparaturi Parndorf

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Ciuprecator

Ciuprecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2010

 vata_pa_batz, on 2nd June 2010, 18:48, said:

Ceva statistici, cifre...?


E necesar? Sau incerci sa demonstrezi ceva on-topic?

#20
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Ciuprecator, on 2nd June 2010, 21:10, said:

E necesar? Sau incerci sa demonstrezi ceva on-topic?

Mesajul nr. 14 contine informatia relevanta. Daca locuiesti in Vindobona ar trebui sa stii treburile astea. Sa-ti explic in germana?

#21
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 vata_pa_batz, on 2nd June 2010, 19:48, said:

Ceva statistici, cifre...?

Respectul fata de cele aproape 2700 mesaje pe care le ai scrise ma obliga sa-ti dau o explicatie...  statistica. Din acest punct de vedere, cifra autobuzelor cu romani care fac excursii de o zi la Parndorf este net mai mare decat cea referitoare la SCS. Accepti explicatia?

#22
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 denky, on 3rd June 2010, 17:19, said:

Respectul fata de cele aproape 2700 mesaje pe care le ai scrise ma obliga sa-ti dau o explicatie...  statistica. Din acest punct de vedere, cifra autobuzelor cu romani care fac excursii de o zi la Parndorf este net mai mare decat cea referitoare la SCS. Accepti explicatia?

Iar respectul pentru presupusa prezenta a inteligentei ma obliga sa te-ntreb cu seriozitate:

tu chiar crezi ca ai idee cite buzunare strimte se perinda intr-adevar prin SCS si cite prin Parndorf? Da-mi de veste, cind ai gasit un model, o schema, ceva, deci conform carei acrobatii logice ajungi de la numarul de autobuze la numerarul din portmoneu  :lol:

#23
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006
Prea mult offtopic.
On topic : Am stat in Viena 4 zile , cateva ore le-am pierdut si pe la Parndorf.Nu am fost cu masina asa ca a trebuit sa iau trenul din Viena ca sa ajung la Parndorf.Calatoria a durat 40 minute.E super ok cu trenul doar ca trebuie sa mergi cam 1.5-2 km pe jos pe langa drum dar e ok. Preturi ....daca nu sunt reduceri nu e mare lucru de vazut pe acolo.Eu deobicei intru in toate magazinele si sincer la Parndorf nu m-a impresionat nimic.In schimb Mariahilferstrasse e baza.Foarte multe magazine bune . Dar daca ai timp nu strica si o fuga pana la Parndorf mai ales daca sunt reduceri cred ca se merita .

Edited by TNT-NET, 15 July 2010 - 14:53.


#24
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

 TNT-NET, on 15th July 2010, 15:52, said:

Prea mult offtopic.
On topic : Am stat in Viena 4 zile , cateva ore le-am pierdut si pe la Parndorf.Nu am fost cu masina asa ca a trebuit sa iau trenul din Viena ca sa ajung la Parndorf.Calatoria a durat 40 minute.E super ok cu trenul doar ca trebuie sa mergi cam 1.5-2 km pe jos pe langa drum dar e ok. Preturi ....daca nu sunt reduceri nu e mare lucru de vazut pe acolo.Eu deobicei intru in toate magazinele si sincer la Parndorf nu m-a impresionat nimic.In schimb Mariahilferstrasse e baza.Foarte multe magazine bune . Dar daca ai timp nu strica si o fuga pana la Parndorf mai ales daca sunt reduceri cred ca se merita .
De aceeasi parere. Am fost anul trecut si acum 5 ani cu masina de ambele dati. Daca nu prinzi perioada de reduceri, preturile nu sunt deloc mici. Si eu votez pt Mariahilfer Str. ca si calitate si chiar si pret. De proximitate nu mai vorbesc.

#25
puty11

puty11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.03.2008

 TNT-NET, on 15th July 2010, 15:52, said:

Nu am fost cu masina asa ca a trebuit sa iau trenul din Viena ca sa ajung la Parndorf.Calatoria a durat 40 minute.E super ok cu trenul doar ca trebuie sa mergi cam 1.5-2 km pe jos pe langa drum dar e ok.

Poti sa spui te rog cat costa trenul Viena-Parndorf? Si din care gara l-ai luat? Multumesc

#26
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Am trecut prin Parndorf miercurea trecuta.. Preturi comparabile cu .ro, nimic spectaculos..

#27
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009
Confirm si eu cele spuse anterior. Preturile in Parndorf sunt comparabile, ba chiar mai mari, in majoritatea cazurilor, cu aceleasi produse pe care le gasiti in Romania. Cel putin pentru cei care locuiesc in orasele mari, in special in BUCURESTI.... consider ca NU se renteaza sa mergi special in Parndorf la cumparaturi. Majoritatea brandurilor le gasesti si in Bucuresti la preturi mai mici. Am ramas profund dezamagit de Parndorf.
ATENTIE!!!! In Parndorf nu gasiti no name-uri la preturi de chilipir. Nu exista asa ceva. Acolo veti gasi doar haine de firme recunoscute international. Adica de ex. in loc de 100 euro pe o camasa, in perioada reducerilor veti da 70 euro. Dar tare ma tem ca in Bucuresti o sa gasit cam aceeasi camasa pe la 50 euro.
Cine crede ca merge cu 100 euro acolo sa se umple de haine, se inseala amarnic.
Nici pe Mariahilfer nu am fost impresionat. Hainele de firma sunt mai scumpe ca la Bucuresti, iar chinezariile (caci da, o sa gasit chinezarii oribile si pe Mariahilfer) nu ma intereseaza.

#28
roxanik85

roxanik85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2008

 TNT-NET, on 15th July 2010, 14:52, said:

Prea mult offtopic.
On topic : Am stat in Viena 4 zile , cateva ore le-am pierdut si pe la Parndorf.Nu am fost cu masina asa ca a trebuit sa iau trenul din Viena ca sa ajung la Parndorf.Calatoria a durat 40 minute.E super ok cu trenul doar ca trebuie sa mergi cam 1.5-2 km pe jos pe langa drum dar e ok. Preturi ....daca nu sunt reduceri nu e mare lucru de vazut pe acolo.Eu deobicei intru in toate magazinele si sincer la Parndorf nu m-a impresionat nimic.In schimb Mariahilferstrasse e baza.Foarte multe magazine bune . Dar daca ai timp nu strica si o fuga pana la Parndorf mai ales daca sunt reduceri cred ca se merita .


buna, sper sa vezi mesajul asta si sa imi raspunzi, te rog. de unde ai luat trenul pt parndorf, cat a fost biletul atunci? pe mine nu ma intereseaza centrul comercial, ci un hotel, la care avem cazare si care este langa. asta inseamna ca va trebui sa facem naveta zilnic... multumesc

#29
Floryn_Gheorghe

Floryn_Gheorghe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.03.2012
O sa ajung prin viena in vara si as vrea sa-mi cumpar un cort pentru camping de acolo. Nu ma intereseaza sa fie mai ieftin, ci mai de calitate decat ce se gaseste pe la noi si o gama mai variata de modele. Stie cineva unde gasesc un magazin de unde as putea sa aleg? Se gaseste asa ceva prin SCS sau Parndorf sau pe Mariahilfer?

#30
dodonesa

dodonesa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.04.2007
Roxanica, trenul se ia din zona Operei, daca imi amintesc bine, costa citiva euro biletul, acolo e capat de linie.
Pe mine nu m-a impresionat in mod deosebit Parndorful, la preturi ma refer, am fost si la SCS, pe Mariahilfestrasse, nu am cumparat mare lucru, la capitolul shopping de haine tot Italia, Spania ramin pe primul loc, pentru mine. Daca ajungi la SCS sa nu ratezi restaurantul ala micut japonez, mincare super la preturi foarte mici.

#31
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
Stie cine daca din vestul tarii (Arad-Timisoara) sunt curse(de o zi) regulate(fie si o data/saptamana) catre Parndorf? Am cautat anunturi locale pe net dar nu am gasit nimic.

Edited by controversatul, 30 June 2013 - 16:32.


#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nu cred sa existe curse speciale pentru Parndorf. Poti sa iei insa un autocar (ex Atlassib) care opreste in Viena si de acolo se gasesc curse speciale catre Parndorf.

#33
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

 Bursul, on 01 iulie 2013 - 16:30, said:

Nu cred sa existe curse speciale pentru Parndorf. Poti sa iei insa un autocar (ex Atlassib) care opreste in Viena si de acolo se gasesc curse speciale catre Parndorf.

Intr-o perioada erau particulari posesori de dubite 7+1 locuri care faceau curse pana la parndorf, cu programari in prealabil, daca nu era microbuzul plin nu pleca.
Asta as cauta si eu; din pacate nu am gasit.

#34
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
Pleaca cineva in vara asta doar pentru Parndorf? Daca mai are un loc liber, il rog sa ma anunte.

#35
Sofis

Sofis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2020

 waky, on 27 mai 2010 - 08:49, said:

Voi merge si eu in Austria, Viena peste o sapt si as vrea sa fac ceva cumparaturi(haine and stuf), va rog sa ma ajutati cu ceva sugestii. Are rost sa merg pana la Parndorf? sau mai bine stau in Viena. Astept ceva pareri si sugestii.

Parerea mea este urmatoarea: Parndorf cu tren dus intors pierzi cam 2 ore. Shopping in Vienna si zic eu si in Parndorf este mai degraba o bifa sa nu zici ca nu ai facut, insa preturile nu sunt mici.

Caz in care: ai ceva de cumparat? Ce gasesti in Vienna gasesti si in Bucuresti, Iasi, Cluj - poate chiar gama mai variata. La aceasi calitate.
Vrei ceva specific sau ca amintire? Ei bine atunci e de stiut ca in Vienna nu prea exista conceptul asta de Mall atat de dezvoltat la noi si iti recomand sa vizitezi:
Gara Westbanhof, ce este si un centru comercial (cam cat un mall mai mic de la noi). De acolo ajungi imediat pe Mariahilferstrasse care in capat te scoate la Maria Theresien Platz. Si pe stanga si pe dreapta si pe laterale ai o gramada de magazine. Majoritatea sunt si la noi (H&M, Zara, C&A, New Yorker, Peek & ..., Hervis plus multe la fel). Insa vei gasi pentru suveniruri sau produse mai deosebite (fashion) si cateva in care merita intrat. Pe la mijlocul strazii este un TK Max (langa CCC) Aglomeratie, preturi nu neaparat mici decat daca au cine stie ce oferta sau gasesti tu ceva mai atipic. Dar marfa multa si senzatia aia de cautare.
Pentru produse din piele in capat, pe partea stanga cum mergi spre Museum Quartier (Maria Theresien) este un magazin Ma Jolie parca se numeste. Pielaraie mai de calitate si preturi abordabile.
Alta solutie: Wien Mitte Mall + un mall pe langa Handelskai caruia imi scapa numele.
Graz daca ajungi au un Mall f. misto cu multe magazine brand ce nu prea vezi in .ro
Bratislava (45 minute de Vienna cu trenul sau autobuzul) preturi mai mici si marfa mai multa.

#36
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008

 Sofis, on 24 ianuarie 2020 - 22:48, said:

Parerea mea este urmatoarea: Parndorf cu tren dus intors pierzi cam 2 ore. Shopping in Vienna si zic eu si in Parndorf este mai degraba o bifa sa nu zici ca nu ai facut, insa preturile nu sunt mici.

Caz in care: ai ceva de cumparat? Ce gasesti in Vienna gasesti si in Bucuresti, Iasi, Cluj - poate chiar gama mai variata. La aceasi calitate.
Vrei ceva specific sau ca amintire? Ei bine atunci e de stiut ca in Vienna nu prea exista conceptul asta de Mall atat de dezvoltat la noi si iti recomand sa vizitezi:
Gara Westbanhof, ce este si un centru comercial (cam cat un mall mai mic de la noi). De acolo ajungi imediat pe Mariahilferstrasse care in capat te scoate la Maria Theresien Platz. Si pe stanga si pe dreapta si pe laterale ai o gramada de magazine. Majoritatea sunt si la noi (H&M, Zara, C&A, New Yorker, Peek & ..., Hervis plus multe la fel). Insa vei gasi pentru suveniruri sau produse mai deosebite (fashion) si cateva in care merita intrat. Pe la mijlocul strazii este un TK Max (langa CCC) Aglomeratie, preturi nu neaparat mici decat daca au cine stie ce oferta sau gasesti tu ceva mai atipic. Dar marfa multa si senzatia aia de cautare.
Pentru produse din piele in capat, pe partea stanga cum mergi spre Museum Quartier (Maria Theresien) este un magazin Ma Jolie parca se numeste. Pielaraie mai de calitate si preturi abordabile.
Alta solutie: Wien Mitte Mall + un mall pe langa Handelskai caruia imi scapa numele.
Graz daca ajungi au un Mall f. misto cu multe magazine brand ce nu prea vezi in .ro
Bratislava (45 minute de Vienna cu trenul sau autobuzul) preturi mai mici si marfa mai multa.

Raspuns venit dupa 10 ani.

Edited by 4rings, 25 January 2020 - 15:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate