Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vacanta in Finlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Gothyk

Gothyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.05.2007
Am avut ocazia unica de a calatori in Finlanda, Norvegia si Suedia  in toamna lui 2008. N-am postat pana acum de lene...
Cum am ajuns acolo ? Foarte pe scurt, niste prieteni finlandezi (get-beget) au facut o vizita in Romania. Au fost placut impresionati de ce au vazut - poate si pentru ca i-am dus direct la tinta, fara sa se simta pacaliti de comerciantii nostri. Asa ca ne-au invitat la ei, pentru a face impreuna o excursie la care ei se gandeau de ceva vreme : plecare din sudul Finlandei pana in nordul extrem, traversat Norvegia de la nord la sud, de-a lungul fiordurilor, apoi din Norvegia in Suedia, de la vest la est, si cu feribotul din Stockholm in Finlanda (la Turku).
Scopul era sa surprindem un asa-zis fenomen pe care ei il numesc "ruska" - e de fapt trecerea de la vara la toamna, cand vegetatia isi schimba culorile intr-un mod placut.
  Am plecat din Orimattila (undeva intre Helsinki si Lahti) cam pe la 9 dimineata, cu un motorhome vechi din 1992 dar foarte bine pus la punct. Pentru prima zi gazdele si-au propus sa facem cam 1000 km, urmand sa ajungem intr-un sat (nu mai stiu numele) in tinutul Kemijarvi la niste prieteni vechi de-ai lor.Deci in Laponia...Drumul a fost lung, dar cu pauze destul de dese pentru cafea si toaleta, la benzinariile lor sau prin parcari publice. In general benzinariile au parcari mari, sa incapa cam 10 TIR-uri, si inauntru gasesti un restaurant mai mic sau mai mare si chiar un magazin de suveniruri si lucruri necesare.
Cel mai mult m-a impresionat curatenia si amabilitatea oamenilor.N-am intalnit niciun vanzator care sa nu stie macar un pic de engleza...Tin minte ca am facut o pauza intr-o parcare de pe marginea drumului, undeva intre doua localitati. Nu era decat o toaleta, un spatiu de joaca pentru copii si doua tomberoane mari pentru gunoi. La toaleta era impecabil de curat, si - culmea - apa calda...Totul functiona .Tare as vrea sa vad asa ceva la noi...
  Pe masura ce inaintam spre nord populatia este tot mai "rarefiata" - nu ca ar fi numerosi in general...Soseaua poate fi in linie dreapta kilometri in sir, si in general trece prin paduri. Din loc in loc au indicatoare "Atentie la reni". N-am prea inteles rostul lor la inceput, pana ce am intalnit primul grup de reni care traversa tacticos strada.
  Evident, oprit masina, facut poze, filmat, extaziat . Gazdele erau cu gurile la urechi si se amuzau copios de noi. Adevarul este ca in cele doua spatamani am ajuns sa vad reni si sa zic :"uff, iar renii astia..." Am avut de asemeni ocazia sa vad elani in libertate - femela cu un pui. Elanul e mai mare decat un cal, si daca are si pui, poate fi periculos. Sunt mai scumpi la vedere, nu umbla in grupuri, ca renii. Cel mai mare grup de reni l-am vazut in Norvegia - cred ca erau 50...
  In fine, seara pe la 8 eram in Rovaniemi - orasul unde traieste Mos Craciun  :)  Am oprit sa vedem Santa Claus Park, care era inchis. Deh, era 8 seara, si in afara sezonului...Cu toate astea, se auzeau colinde in surdina, ne-am putut uita prin geamuri si ne-am bucurat ca niste copii  :) Am vazut si oficiul postal la lui Mosu - erau scrisorile puse pe rafturi, la sortat  :)
   Pe la vreo 11 seara am ajuns in Kemijarvi la prietenul Jarmo. A doua zi dimineata am facut cunostinta cu imprejurimile. Splendid si infricosator in acelasi timp...El zicea ca sta intr-un sat, dar primul vecin era la 1 km distanta. Avea trei case una langa alta - stil cabana. Ceva mai incolo inca una mai mica - sauna. Sauna este inventie finlandeza, asa ca foarte multi au facut una langa casa. La sauna finlandezii socializeaza - in general sunt foarte tacuti. Se intra obligatoriu cu o bere-doua  :). Folosesc o planta de-a lor pentru "biciuire" pe spate - e un mod de a curata pielea. Temperatura e mare cu draci. Cand se incinge soba bine, tipii toarna apa cu un polonic mai mare pe pietrele incinse, si apoi...sa te tii, frate, nu mai ai aer...Dupa ceva timp am iesit pe terasa saunei cu berea in mana. Termometrul arata +3C dar zau ca nu simteam frigul - desi eram "imbracat" doar cu un prosopel in jurul taliei  :).
   Dupa sauna ne-am dus in "kota" - un fel de cort traditional finlandez, facut din busteni de brad. Inauntru, era facuta o vatra din bolovani marisori. Peretii erau captusiti cu blanuri de ren, elan si urs. Frumos de tot...In vatra am facut foc - din brad, ca altceva nu au, si am fript niste cotlete de porc, carnati si - piesa de rezistenta - o halca mare de somon facuta in stil finlandez.
   Despre preturi nu va pot spune mare lucru. Gazdele au burdusit masina cu provizii pentru doua saptamani asa ca nu am cumparat multe...Pot sa va spun ca in Finlanda cafeaua mi-a placut mult. Chiar si cea de la benzinarii...Acolo o bei cam cu 1.5 euro - daca imi aduc bine aminte. De ce pomenesc de cafea ? Pentru ca in Norvegia si Suedia cafeaua a fost groaznica...Preturile sunt - evident - mai mari ca la noi. Daca ai vicii, gen alcool si tigari, e cam naspa. Tigarile : de la 5 euro in sus pachetul. Berea : la market cea mai ieftina era 1.5 euro. Vodka e scumpa rau...Paine, cred am vazut intr-un market cam 50 de feluri.Daca nu e cineva care stie mersul lucrurilor risti sa mori de foame intre rafturi. Tin minte ca am facut cumparaturi intr-un loc si am platit cam 50 euro  - aveam un cos plin - din acela tip Kaufland - si chiar cumparaseram ceva marfa.
  Pot sa va mai spun ca mancarurile lor traditionale nu m-au impresionat deloc. In plus, ei nu mananca supe / ciorbe. Tin minte ca am luat un sortiment de branza care se pune pe gratar - arata ca o clatita groasa si alba, dulce, la mestecat aveam impresia ce de cauciuc...
  Folosesc la mancare tot felul de sosuri din fructe de padure care se gasesc din belsug acolo : afine, merisoare etc. Din ce-am vazut in Laponia, nu creste iarba dar cresc fructe de genul asta - practic calci pe ele...
   Finalnda e o tara mai mult plana, avand vreo 177.000 de lacuri si foarte multa padure. Este slab populata - are vreo 5.500.000 de locuitori pe o suprafata mai mare decat a Romaniei. Gazdele m-au avertizat ca o sa ma plictisesc pentru ca relieful e monoton.N-a fost deloc asa - padurile lor arata ca-n povesti, au peisaje absolut superbe - Parcul National Pyha cu mina de ametist mi-a placut foarte mult. In mina (e o mina de suprafata) am primit toti cate un ciocanel si ne-au pus la treaba - sa cautam ametist. Aveai voie sa iei ametist cat poti tine intr-un pumn astfel incat sa nu se vada. Si chiar am gasit  . Sotia a gasit o bucata mare - nu putea s-o ascunda in pumn , asa ca au negociat : "daca platiti un euro pentru ametist, il puteti pastra". Ne-am amuzat si am platit - mi-a placut cum stiu sa faca turism....
   Am mai fost la o ferma de reni, intinsa pe nustiucate hectare...(vezi poza cu renul alb). Toti renii erau undeva in nord, asa ca ne-au lasat sa cascam ochii pe-acolo degeaba.
  De la Kemijarvi am plecat spre nord : Sodankyla, Kittila, Muonio, tot spre granita cu Norvegia.
  Zilele petrecute in Laponia reprezinta o experienta de neuitat pentru mine...Nu va luati dupa cei care spun ca Finlanda nu prea merita efortul - probabil n-au nimerit unde trebuie, ori nu stiu sa se bucure de ceea ce vad. Mi-a placut felul in care traiesc, felul in care respecta natura. Se spune ca finlandezii beau mai mult chiar decat rusii. Nu pot sa neg sau sa confirm - n-am vazut niciodata in timpul petrecut acolo vreun finlandez beat. E drept ca nu stii ce face omul in casa lui .
  Finlandezii sunt - se zice - cei mai reci oameni din lume. Intr-adevar, asta e impresia pe care o lasa. Dar, cand se intalnesc intre ei la o bere, sau la sauna - asa cum am avut ocazia sa vad, devin prietenosi, turuie intr-una, rad, glumesc si se bucura de viata. Gazda imi spunea ca finlandezii sunt invidiosi unii pe ceilalti. Dovada ar fi casele lor - in general toate seamana intre ele, par modeste, au aceeasi culoare "visina putreda", dar inauntru au absolut tot confortul si tot ce le tebuie.
   Pentru cei care vor sa mearga acolo : cred ca agentiile de turism de la noi au preturi prea mari. Pe de alta parte, daca nu ai pe cineva acolo, care sa te ajute, risti sa nu te bucuri de vacanta pentru ca nu stii ce sa faci. Preturile sunt mari - tin minte ca motorina era 1,5 euro/litru. Am vazut extrem de multe autorulote - e de preferat sa faci turism cu autorulota - nu mai platesti cazari scumpe, iesi mai ieftin cu mancarea, nu depinzi de nimeni...Pot sa spun ca nu mi-a placut Helsinki - e prea plin de amintiri comuniste rusesti. Nici macar lor nu le place asta...Pe de alta parte, am fumat o tigara pe strada si nu aveam unde sa arunc chistocul - pe jos nu era nici macar o frunza - asa ca l-am tinut in mana vreun sfert de ora pana am gasit un cos de gunoi.
  Concluzia mea : m-as intoarce in Finlanda oricand, numai pentru a vedea Laponia din nou...Mi-e dor de locurile alea si din cand in cand imi revin in minte tot felul de imagini de acolo, imi amintesc tot felul de intamplari pe care le-am trait...

Attached Files



#2
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
Foarte misto.
Finlanda si Scandinavia sunt printre singurele tari pe care nu le-am vazut inca. Dar le consider cireasa de pe tort. Le-am lasat la urma si pentru ca sunt mai scumpe.
Despre Norvegia si Suedia ..ceva povesti, locuri faine, poze?
Bafta

#3
Gothyk

Gothyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.05.2007

View Posticed_earth, on 28th May 2010, 09:26, said:

Foarte misto.
Finlanda si Scandinavia sunt printre singurele tari pe care nu le-am vazut inca. Dar le consider cireasa de pe tort. Le-am lasat la urma si pentru ca sunt mai scumpe.
Despre Norvegia si Suedia ..ceva povesti, locuri faine, poze?
Bafta


Norvegia aici :  http://forum.softped...howtopic=673145

#4
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
salut
ai idee cit se cheltuie in Finlanda ca turist cu mincarea pe zi, chestii fara pretentii ...

Edited by Bogdan R, 10 August 2010 - 08:43.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postelisado, on 3rd August 2010, 23:22, said:

cit se cheltuie ca turist cu mincarea pe zi, chestii fara pretentii ...
Ce sa zic? Depinde si cat esti de mancau...
Cu un buget de austeritate te-ai descurca poate si cu 10-12 euro/zi (chiar si 6-7 euro daca mananci doar paine si conserve).
Pentru un nivel decent ai nevoie de vreo 20 euro/zi.

In restaurantele de tip bufet platesti intrarea vreo 7-8-9 euro si mananci pana cazi sub masa :lol:
O pizza sau un kebab la restaurantele tinute de turci/arabi/kurzi e 5-6 euro.
La supermarket gasesti hot-dog/hamburger sub 2 euro/bucata.
O cafea si o briosa, la o cafenea fara pretentii e tot asa, in jur de vreo 2 euro.
La unele cafenele gasesti si supa/ciorba la 4-5 euro.

#6
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
multum. atunci e ok, ma speriasem cind am auzit ca mincarea e scumpa. conserve nu maninc, dar autoserviri cred ca o sa incerc daca gasesc.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postelisado, on 4th August 2010, 15:23, said:

multum. atunci e ok, ma speriasem cind am auzit ca mincarea e scumpa. conserve nu maninc, dar autoserviri cred ca o sa incerc daca gasesc.
Pai de exemplu azi am mancat la un restaurant destul de fain (la un hotel din lantul Cumulus) si am platit 23,50 euro pe: supa-crema de ciuperci Cantarelli,  piept de pui in sos de piper si miere cu garnitura de cartofi crocanti, conopida si broccoli, paine, apa  plata.
La un local fara pretentii prea mari te saturi si la juma' din pretul amintit.

#8
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
imi poti spune citeva obiective care trebuie vazute in helsinki, ce e mai vizitat sau mai interesant? multum

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postelisado, on 6th August 2010, 17:17, said:

citeva obiective care trebuie vazute in helsinki,
Dupa mine, cele mai interesante sunt: fortareata navala Suomenlinna, Piata Senatului si Catedrala, Piata Kauppatori, Muzeul national de istorie, Muzeul Militar, evential parcul de distractii Linnanmäki.
Daca esti interesata de arta: Muzeul de Arta Ateneum, Muzeul de Arta contemporana Kiasma, Biserica din Stanca Temppeliaukion kirkko etc.
Pentru cumparaturi: magazinul Stockmann si centrul comercial Itäkeskus.
Depinde si cate zile stai...

Edited by Bogdan R, 09 August 2010 - 07:12.


#10
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
nu o sa stau in helsinki, o sa fie ceva intre tampere si turku, dar cite o zi mai rup si pt helsinki.
intre orase cu ce e mai simplu de ajuns, cu trenu, nu?

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postelisado, on 8th August 2010, 21:01, said:

intre orase cu ce e mai simplu de ajuns, cu trenu, nu?
Da, sunt foarte rapide, inclusiv personalul (taamajajuna) si circula foarte des.

#12
Kirri

Kirri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.10.2006

View PostBogdan R, on 4th August 2010, 21:23, said:

Pai de exemplu azi am mancat la un restaurant destul de fain (la un hotel din lantul Cumulus) si am platit 23,50 euro pe: supa-crema de ciuperci Cantarelli,  piept de pui in sos de piper si miere cu garnitura de cartofi crocanti, conopida si broccoli, paine, apa  plata.
La un local fara pretentii prea mari te saturi si la juma' din pretul amintit.

Pai, nu era mai simplu si mai convenabil sa platesti doar 7E si sa mananci pana cazi sub masa? :D

Eu nu stiu unde erau bufetele alea, insa o afacere buna mi se pare sa mananci de la tarabele din port (cca 8E o portie mare de somon la gratar cu garnitura de legume) sau pe vasele cu care se fac excursii in imprejurimi, inclusiv la Suomelina. Platesti excursia, oricum merita ca altceva nu prea ai de facut in Helsinki, si pt inca 10-12 E (parca) ai acces la un bufet foarte bun unde iti poti face plinul pt toata ziua.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKirri, on 13th August 2010, 20:00, said:

Pai, nu era mai simplu si mai convenabil sa platesti doar 7E si sa mananci pana cazi sub masa? :D
Era, dar nu strica nici sa ne mai domnim din cand in cand... :P

View PostKirri, on 13th August 2010, 20:00, said:

Eu nu stiu unde erau bufetele alea
Golden-Rax, de exemplu

Attached Files


Edited by Bogdan R, 17 August 2010 - 10:22.


#14
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
salut
1.stii daca exista si alte excursii cu vaporul in afara de suomenlinna ?
2.am fost in centru, catedrala, ursuletii, etc dar nu stiu ce sa mai vizitez, dintre muzee recomnanzi ceva anume? (am fost si in parc, si la acvariu)

Edited by elisado, 13 September 2010 - 10:13.


#15
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postelisado, on 13th September 2010, 11:10, said:

salut
1.stii daca exista si alte excursii cu vaporul in afara de suomenlinna ?
2.am fost in centru, catedrala, ursuletii, etc dar nu stiu ce sa mai vizitez, dintre muzee recomnanzi ceva anume? (am fost si in parc, si la acvariu)
1. Da o fuga la Talinn ca merita.
2. Muzeul National, e interesant

#16
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
ok, multumesc, deocamdata mai ramin pe aici, cred ca o sa aleg o croaziera spre suedia prin arhipeleag, am auzit ca e frumos. mai e o piata celebra in afara de senat?

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postelisado, on 13th September 2010, 22:09, said:

ok, multumesc, deocamdata mai ramin pe aici
Pai spune-ne si noua cum te-ai mai distrat, acum presupun ca esti deja in Ro. Sau nu?


View PostGothyk, on 26th May 2010, 16:16, said:

tin minte ca motorina era 1,5 euro/litru
Hopaaa, acuma vad, cred ca ai facut o mica eroare: 1,45-1,50 costa benzina, motorina e pe la 1,15-1,20.

#18
clasik

clasik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.07.2010
Buna si La multi ani,

In toamna aceasta, mai precis in septembrie, voi ajunge in Finlanda, venind din nord prin Laponia din Suedia, Norvegia. Nu cred ca voi ramane in Finlanda mai mult de 4 zille. Ce zona/obiectiv/orasel (eventul si pentru o noapte de cazare) mi-ai recomanda sa vad in drum spre Helsinki?
Multumesc,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate