Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

DVD & MiniDVD authoring

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

arty

arty

Senior Member

• Grup: Banned
are careva ceva experientza cu DVDurile ? ... hai sa va spun care e treaba, tre sa fac nishte DVDuri shi nu shtiu ce burner sa iau... ca sunt n feluri... DVD-R, DVD-RW, DVDR, DVDRW, DVD+RW, DVD+R, deja's nitzel confuz.. toate ma asigura ca sunt cele mai cele, vcdhelp.com, imi da nishte statistici, care merg.. care nu,.. eu ash vrea sa shtiu de la cineva care CHIAR lucreaza cu asha ceva...

DVDurile contzin (la viitor) un montaj interactiv de prezentare pt o firma... contentul e irelevant shi munca de authoring, ideea e ca sa se potriveasca (sa se poata play) pe DVDurile hardware care exista prin magazine, technics, philips, sota, hyundai...etc...

sau cum risc ce mai putzin ?

shtie cineva ceva concret ?

Amyd

Amyd

Member

• Grup: Members
Daca vrei sa se potriveasca cu DVD-urile standalone, atunci singura optiune cu adevarat garantata 100% e sa le presezi la o fabrica specializata (VITCD in Ungaria e cea mai apropiata si iti dau cotatii bune). Problema aici e cum o sa trimiti master-ul pentru ca o sa vrea sau DVD-R Authoring (care trebuie sa-l arzi cu Pioneer-ul scump - S201), sau DLT Type III (unitate de banda). Evident trebuie sa faci un tiraj mare, altfel nu se uita la tine sau te taxeaza de te rup.

Daca acepti ca ce faci tu sa nu fie citit decat de unitatile ceva mai noi (sa zicem ultimii 2 ani), atunci poti sa folosesti DVD-R General (cel care il ard marea majoritate a unitatilor DVD-R).

DVD-RW si DVD+RW urmeaza pe lista ca si compatibilitate (deci ceva mai prost decat DVD-R), cu avantajul ca unitatile DVD+RW sunt mai ieftine, de obicei si ard la 2.4x.

DVD+R inca nu a aparut propriu-zis, el fiind un standard care vrea sa concureze cu DVD-R ca si compatibilitate, dar momentan nu se stie exact cu cat succes.

DVDR si DVDRW nu exista.

Deci in concluzie, sfatul meu e DVD-R, cu unitatea de la Pioneer, A03 (ieftin) sau nou aparutul A04.

Salutari,
Andrei

GunX

GunX

Moderator

• Grup: Senior Members
Andrei ceva preturi ai ? Exista firme pe la noi care fac deja (macar una) DVD-uri cu filmari video ?

gigelius

gigelius

New Member

Am incercat sa compresez avi (DV) 2 DVD si apoi scrise pe CD.  Totul e OK exceptind ca DVD Player nu le citeste. Pe calculator se vad f. f. bine

SVCD (MPEG2 ) le vede f. bine dar rezolutzia ...

In general folosesc:
VirtualDub frame server
TMPEG encoder (calitate mai slaba)
LSX MPEG
DVDIT pt. Authorware (sau ULEAD )

GunX

GunX

Moderator

nu m-am jucat inca cu incriptionare de DVD-uri pt ca nu-mi permit o unitate de write, inca nu renteaza. dar stiu ca sunt cateva probleme cu standardele si respectarea lor de toti producatorii, mai exact e cam greu sa "construiesti" un DVD disk care sa mearga perfect pe toate unitatile stand-alone/playerele care exista, cum face nu disk cu un film cumparat din magazin

gigelius

gigelius

New Member

NU scriu pe DVD-r
pe CD-R (CD-RW)

Cum spuneam, VCD sau SVCD merge fain.

DVD scrise pe CD-R merg bine in PC dar nu in DVD player stand-alone

GunX

GunX

Moderator

>DVD scrise pe CD-R

huh ? cum adica scrii DVD pe CD ? pai un DVD onorabil are o rata prea mare...vrezi sa zici ca pui cate 10-15 min pe un CD ? poate cand zici DVD te referi la MPEG2...

daca vrei sa-ti mearga un CD (formatul pe care scrii) in DVD stand alone, singura solutie e sa le faci VideoCD-uri (pe care cred ca stie sa le citeasca si pe ele aparatul), aia inseamna rezolutie 352x288 si mpeg1. nu ajunge sa trantesti acolo niste fisiere, stii ca trebuie scrise in anumite formate (directoare si fisiere).

Amyd

Amyd

Member

GunX, poti sa faci foarte bine asa numitele miniDVD-uri, care sunt de fapt CD-R-uri scrise cu formatul de fisiere, structura de directoare si compresia MPEG-2 specifica unui DVD, dar care contin doar 10-15 minute. Teoretic, ar trebui sa mearga in orice unitate DVD (fie DVD-ROM, fie standalone). Nero stie sa arda corect miniDVD-uri (de fapt tragi doar directoarele  produse de programul de authoring), la fel ca si versiunile noi din marea majoritate de programe de creat DVD-uri.

Problema e ca multe set-top-uri standalone NU vor vedea aceste miniDVD-uri dintr-o simpla problema de firmware: cand vad mediu CD-R, nici nu se uita macar daca sunt in format DVD sau nu, le ignora.

O alta explicatie ar fi ca poate parametrii de encoding sunt gresiti, dar daca DVDit le-a acceptat ca fisiere legale, atunci explicatia asta cade (ideal e ca total bitrate-ul sa fie undeva in jur de 8,5 Mbps maxim).

Salutari,
Andrei

gigelius

gigelius

New Member

Andrei are dreptate. GunX n-a inteles nimic din DVD Authoring.
DVD scris de mine pe CD poate fi citit pe un PC dotat cd DVD. Are chiar si meniurii. Rate de compresie este in jur de 4500 Mbps si o rrezolutie mai mult decit faina (740x576 in PAL). Poti scrie chiar 25-30 min. Cred ca problema este la DVD player, adica CD-r sau RW le ignora in format DVD, dar totusi SVCD le citeste bine.
SVCD este tot MPEG2 dar la x/2 (480 ) tot VBR si seamana cu DVD exceptind rezolutia si Authorware. Oare nu poate fi pacalit DVD player ?

Amyd

Amyd

Member

Pe ce DVD player incerci miniDVD-urile? Poate se poate rezolva cu un update de firmware (care de obicei daca exista il gasesti pe site-ul producatorului sau contactand service-ul tehnic).

Salutari,
Andrei

GunX

GunX

Moderator

Originally posted by Amyd
GunX, poti sa faci foarte bine asa numitele miniDVD-uri, care sunt de fapt CD-R-uri scrise cu formatul de fisiere, structura de directoare si compresia MPEG-2 specifica unui DVD, dar care contin doar 10-15 minute.
corect

Originally posted by Amyd
O alta explicatie ar fi ca poate parametrii de encoding sunt gresiti, dar daca DVDit le-a acceptat ca fisiere legale, atunci explicatia asta cade (ideal e ca total bitrate-ul sa fie undeva in jur de 8,5 Mbps maxim).

Salutari,
Andrei [/B]
exact. de aici poate si faptul ca a spus "Poti scrie chiar 25-30 min." asta inseamna ca a umblat "serios" la bitrate

problema a fost detaliata de cineva mai concret pe forumul dedicat de digital-video de un moderator ("auenf") chiar de la DVD Authoring :

http://forum.doom9.o...&threadid=31242 :

miniDVD/cDVD/DVDonCD™ work on aprox 1% of all standalone dvd players cause (quoting loosely from the dvd faq) "by the time a standalone gets to looking for a CD, its given up looking for DVD content"

Originally posted by gigelius
GunX n-a inteles nimic din DVD Authoring[/B]
Incearca sa te abtii. Daca tot vii sa ceri sfaturi si nu dai toate detaliile necesare (de asta te-am si intrebat, doar ca sa fiu sigur), macar sa ne vedem lungul nasului.....
ok nimic de zis, nimeni nu s-a nascut invatat, dar putin respect nu cred ca strica, ok ? merci

gigelius

gigelius

New Member

Scuze

Problema era destul de delicata.

Am destula experienta co conversia filmelor DV in alte formate. Am scris peste 60 ore pe CD.
Posed Sony DCR PC5E si toate accesoriile necesare la calculator. si am filmat prin toate colturile lumii.
Daca pot ajuta cu placare.

Inca o data Sorry

GunX

GunX

Moderator

super camera, calitate la greu. dimensiuni minime :)
ce echipament de captura ai ? sau lucrezi prin firewire direct ? nu te intereseaza probabil in curand sa faci DVD-R-uri, pt playere standalone-uri ?

GunX

GunX

Moderator

no problem

super camera, calitate la greu. dimensiuni minime :)
ce echipament de captura ai ? sau lucrezi prin firewire direct ? nu te intereseaza probabil in curand sa faci DVD-R-uri, pt playere standalone-uri ?

gigelius

gigelius

New Member

P4 1.8MHz, 512 Mb RAM, 2x60Gb HDD, (UDMA 133) ,G3TI300 32Mb Video, SB Audigy w firewire, 21 SONY monitor.

Posed o placa firewire PCI in plus, cine vrea ...
Am shi un foto de 6Mpixeli

M-ar interesa DVD-R dar nu am gasit decit DVD-RW putzin cam scumpe. Mai astept

GunX

GunX

Moderator

deci cu placi de captura nu te-ai jucat, doar importi banda video digital si o codezi....
cum se comporta CPU-ul la compresii DivX ? ma bate gandul sa trec la un northwood 2 Ghz (al tau cat cache are) si ma intreb cum se descurca ca am auzit ca bate AMD-ul...la 720x576 (encoding) la cate fps iti merge virtual-dub ?

gigelius

gigelius

New Member

G3TI300 are captura video (composite shi S-Video). De obicei fac captura direct in MPEG2 la 720x576 de pe TV sau VCR. Se poate converti cu DVD2AVI.
Pentru DV folosesc firewire

Vdub cam 20 fps dar codez la 640x480 cu o gramada de filtre (deinterleace, resize ) si 2 pass VBR DIVX (3, 4 sau 5), deci cam la 5 fps real. Procesorul este la 99%

WM8Encoder da rezultate f. bune!! Cel mai bun raport calitate/compresie dar *.wmv nu prea merg la seek shi numai cu WM Player 7 sau mai sus.

Cea mai buna calitate este MPEG2 720x576 la 4-5000M

Pt. 1 ora de film: Vdub=4 ore; WM8=3.5 ore; MPEG2=8 ore

Cu Vdub pot captura SIF (1/2 pe x si y deci ~360x280 ) in DIVX 1 pass in timp real.
Ma intereseaza in mod deosebit calitatea shi de aceea folosesc o gramada de optiuni (motion detector, b frame, q pixel, VBR, floating point NU integer, 10bit precision, ...) Astea maninca procesorul !!.  Am lucrat shi in retzea  Vdub ca frameserver (cu filtre ) pe un calc. shi MPEG2 pe 2 calc.  Alta viatza !!!

Asa cum ziceai Never underestimate the power of human stupidity  Daca vrei , potzi !

GunX

GunX

Moderator

E CIF nu SIF si e 352x288
ar trebui sa poti si 720x576 DivX pe fastest cu deinterlace din driver....eventual un resize imediat dupa aia la 640x480 pt a ajuta daca il omoare codarea...ai P4 normal sau generatie noua ? (am intrebat de nothwood, de cache, acum incerc "cu cuvintele noastre")

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate