Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Altoirea pomilor fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1505 replies to this topic

#37
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Asa mai vi de acasa .Sa ne ti la curent ,da' sa nu fie trifazic ! :peacefingers:

#38
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna dimineata!

Am altoit. Un mar. Si daca tot fu prima altoire din pruncia mea, sper ca nu si ultima, m-am bagat in seama.
Am pus 2 soiuri diferite de mar ca si altoi. Am altoit si sub scoarta si in despicatura, cu smicea cu 4 muguri ori si cu mugure in virful ei. Ce mai! Ghiveciul complet. De s-or prinde pun si poze altfel nu, ca mi-i rusine.

Masticul si-o facut datoria, o uns bine si pomul si pe subsemnatul, a doua zi isi pastra nemodificate proprietatile. Singura chestie e ca ori era mai rece afara ori tb foarte putin incalzit sa se topeasca. Dar e ok!

Al doilea mar planificat sa intre sub incidenta talentelor mele a fost iertat. Pe considerente sentimentale. Are coroana destul de armonioasa si nici nu lastareste ca nebunul asa cum facea primul pacient. In plus si mai ales in el am prins vreo 2 roiuri, inca are pe o sarpanta ce ar fi tb sacrificata urme de ceara. Poate-mi momeste si anul asta citeva. Sic domnul Dorel!

Multumesc Mircea pt interventii si sfaturi.

Retoric. De fiece data cind ma ocup de pomii mei si tai colea un lastar lacom, colea ramuri care nu-s dupa ce-am inteles io din carti (adica mai nimica), mai ciopartesc ici ori dincolo, ma intreb: oare entitatea aia nu stie ce-i mai bine pt ea in conditiile de clima si sol date? Trebuie sa hotarasc io in locul ei, is mai destept decit ea? Oricum in ultimii doi ani nu i-am mai tuns ca-n anii trecuti. Le-am facut frizura Hipie Happy Tree, marca proprie inregistrata.

Of course sub influenta permaculturii si-a facatorului de pine ce-o avut curaj si cojones.

Ps! Al mai greu ii sa faci taierea aia ascutita la altoi dreapta si lina, din doua miscari ca si samuraii din filmele cu altoire. Eu mai din bardita!

Edited by omnitera, 23 April 2012 - 07:21.


#39
pleonasm

pleonasm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.08.2004
....ehehe , la prima mea altoire, m-am cam aventurat oleaca.
Am pus 6 altoi pe un singur trunchi, dupa 3 saptamani, unul singur are frunze iesite.
Fiind prima incercare am facut si oarece teste.
La un ciot cu 2 altoi am renuntat, l-am taiat, am vrut sa vad evolutia, oricum erau cam multi.
Nu avea muguri desi este din acelasi mar/perioada cu cel care are deja frunze, l-am verificat si era inca cu seva in el, nu stiu daca se prindea.
Mai am inca unul in acelasi stadiu, il mai las sa vad evolutia, si cel mai important, am 2 altoi de mar cretesc, inca nu au dat frunze, sper sa se prinda, desi au trecut 3 saptamani.
Parul altoit ii merge excelent, are niste frunze frumoase, dupa 2 saptamani, cand l-am pus avea doar muguri.

#40
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011
Am prin gradina intr-un coltisor ,7 prunisori gasiti de socrul meu pe langa alti pruni batrani. Au deja 4 ani , sant taiati corespunzator. Acum mi-a venit pe ei sa-i altoiesc ca si asa nu fac prune si tin locul ocupat degeaba!
Sa mai incerc acum sa-i altoiesc sau sa-i las pana in toamna ? Nu am pastrat la rece nimic altoi...deci ...ceva solutii pentru acum ????

Edited by Poje74, 25 April 2012 - 16:56.


#41
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Altoiestele cateva bice pe spinare .  :naughty:  'tule rasa lor de no name.

Roaga pe seful pepinierei de la Maracineni sa-ti dea 1-2 ramuri. Am scris parca pe "Portaltoaie pomicole si viticole" numarul de telefon de acolo. Sau suni la Institut si ceri telefonul pepinierei.

#42
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011
Buna idee! Nu-l stiu pe om dar ma duc pe la ei; oi gasii io`un om cu suflet pe acolo sa-mi dea 2 ramuri de la rece...Daca nu...mai spre toamna. Vineri ma duc la tara si mi s-a pus pata  pe ei.... Mai se stramba un pic soacra`mea dar oricum zice sa fac ce vreau io! ( cu pomii :naughty: )

#43
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011
Am vorbit cu o doamna de acolo dar din pacate nu aveau....;ei altoiesc mai mult in august -septembrie .
Pana la urma am trecut vineri, in mare viteza, pe la Simfonia Lalelelor , a 35-a editie. ( pentru cei ce vor amanunte dati cu googalul )
Am gasit si cativa pomicultori ardeleni FOARTE amabili care mi-au taiat cateva crengute de prun Silvia . Incepusera sa se umfle mugurii...asa ca n-am altoit decat un prun ; sper sa se prinda. Restul spre toamna ...

#44
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Te-am trimis eu la femei ?  :nonobad:
Ti-am spus sa-l cauti pe seful pepinierei. Stiu sigur ca aveau saptamana trecuta si te-ar fi putut  putut ajuta. Altoiesc si in ochi crescand daca numarul puietilor la care altoirea in ochi dormind nu a reusit este mare.

#45
pleonasm

pleonasm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.08.2004
Intrebare: la prima mea altoire se pare ca am randament de 100%, o parte din altoi au infrunzit mai devreme altii mai tarziu,...acum eu intreb, cand dau jos leucoplastul? este safe sa las lucrarea expusa?

#46
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Daca nu strange atunci il poti lasa acolo inca o luna -doua. Daca stranguleaza atunci desfaci si refaci legatura cat sa nu stranga.
Inca se poate rupe de pasari sau cel mai ades de vant. Deci nu este inca safe.

Omniterooooooo prea taci si devin suspicios !

#47
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna ziua.

Mirceo mi-s trist si n-am cu ce sa ma laud. Initial,din vreo 16-17 altoi (in acelasi pom) spuneam ca vreo 5 nu s-au prins. Alorlalti incepeau din mugure sa le dea frunzulitele. Dupa exact o saptamina erau uscati. In timpul acelei saptamini a fost si-o ploaie zdravana cu bulbuci....Tre' sa dau si eu vina pe ceva, nu pe mina si priceperea mea....blame it on the rain. Acu din toti s-o prins doar 2, au frunze mari deja.

Din ceea ce citesc, nu stiu daca am sanse sa practic altoirea in ochi dormind, ramurile ramase fiind groase 5 -10 cm si nu pot s-o fac la 20 cm de sol ca acolo-i trunchiul si are 15-20 cm grosime. Coroana, of course, nu mai am de loc...Nu eu ci marul... doar 4 ramuri lasate sa mentina sistemul de radacini activ dar sunt mult prea in lateral ca sa vreau a altoi pe ele.

Mai e vreo tehnica de altoit in afara de ochi dormind, mai e vreo sansa sa altoiesc sub scoarta ori crapatura la timpul asta inaintat? Ar trebui ceva gen tehnica altoirii in buturuga dat fiind grosimea portaltoiului. Truchiul cu cioturile ramase a inceput sa dea lastari prin toate incheieturile. Ori o rog pe Xiao Mei Ling sa incerce ea altoirea definitiva. Ori astept si ma mai dau in barci cu pomu' la anu'?

Nici cu albinele nu poci a ma lauda. Vreo 2 roiuri le-am scapat ca n-am fost la tara, unul l-am prins dar n-am avut rama cu miere sa-l dedulcesc si l-am tinut inchis prea putin timp si s-o carat. Am divizat 4 stupi la repezeala sa vedem ce-o iesi si din ei. Naspa an. Is cu curul in prea multe luntrii si nu stiu in care sa vislesc.

#48
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Prima data cand am incercat sa altoiesc nu mi-a reusit nici macar o altoire, doar citisem despre ea cum se executa si nu am vazut pe cineva sa faca. Cele doua reusite sunt un pas inainte,mic dar inainte. Suficient cat sa te ambitioneze sa continui .
Daca mai ai ramuri altoi pastrate la rece si acum poti sa incerci o altoire sub scoarta .
Nu-i obligatoriu sa altoiesti la 20 cm de sol, poti altoii si ramurile din coroana .Altoirea in ochi este bine sa fie facuta la ramuri ceva mai subtiri de 2 cm .Ideal intre 0,7 si 1,5 cm .Nevoit de situatie am facut si la 0,4 cm si la 3,5 cm.
Te-as indemna sa incerci si o altoire in ochi desi este un pic mai greu de scos ochiul corect daca nu ai mana formata .Bun inteles cu conditia sa se ingroase suficient lastarii dati din toate incheieturile . In august. Eheeeee ,daca ai avea o livada pe langa tine sa iti iei ramuri de acolo sa-ti exersezi mana inainte sa te apuci sa bagi brisca in pomii tai ce bine ar fi .Orice ramura anuala fie de mar,par,prun,cires,etc. Piersic ar fi ideal ca are lemnul mai moale si nu trebuie sa-ti ascuti brisca asa des .
Si metoda chip nu este de lepadat de iti va parea mai usoara .Tot prin august sau pana la jumatatea lui septembrie.

Pe chinezoaica pacaleste-o ca abia la anul ii vei da sa mestece din marul buclucas .
Pe viitor sa faci pana dintr-o singura taietura astfel ca vazuta din profil sa fie rectilinie .Din bardita o faci valuri si atunci suprafata de contact este mai mica si posibil doar in cateva puncte .Legi strans si acoperi cu mastic bine .

Si eu m-am inhamat la prea multe carute .

#49
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009
Am gasit pe un camp niste puieti de mar salbatic de cca. 2-3 cm diametru, pe care vreau sa-i transplantez la mine in curte si sa-i altoiesc.
Intrebarile sunt:
daca ii transplantez in toamna, pot sa-i altoiesc in martie anul viitor sau e prea repede?
ma gandeam sa-i altoiesc prin metoda sadle, recomandati altceva ?
multumesc

#50
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009

View PostPaulbogdan_a, on 29th June 2012, 11:07, said:

Am gasit pe un camp niste puieti de mar salbatic de cca. 2-3 cm diametru, pe care vreau sa-i transplantez la mine in curte si sa-i altoiesc.
Intrebarile sunt:
daca ii transplantez in toamna, pot sa-i altoiesc in martie anul viitor sau e prea repede?
ma gandeam sa-i altoiesc prin metoda sadle, recomandati altceva ?
multumesc



Si pe mine mă interesează acest subiect.Ne poate ajuta cineva cu o informație?

#51
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdombix, on 4th July 2012, 11:53, said:

Ne poate ajuta cineva cu o informație?
Cu doua chiar ! :deadtongue:
1. Pomul rezultat (daca altoirea va reusi) va fi viguros (chiar prea viguros dupa parerea mea).
2. Paulbogdan a mai neglijat aspectul asta cand si-a infiintat mica livada .Deci nu este un model de urmat.
3. La 2 cm diametru merge altoit in ochi pe locul in care se afla .Poti incerca . Just for fun .Dar trebuie sa-i dai apa inainte si dupa altoit. La toamna dupa ce-i cad frunzele ,il scoti si-l muti acasa .Daca in primavara nu pleaca ochiul altoit,altoiesti mai simplu sub coaja in cap de altoire .
4. La 3 cm diametru il lasi pentru altoit la primavara in aprilie- mai.

Am spus doua si am scris 4.
Cei patru apostoli  au fost trei : Luca si Matei.

#52
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
1. Pomul rezultat (daca altoirea va reusi) va fi viguros (chiar prea viguros dupa parerea mea).
2. Paulbogdan a mai neglijat aspectul asta cand si-a infiintat mica livada .Deci nu este un model de urmat.
3. La 2 cm diametru merge altoit in ochi pe locul in care se afla .Poti incerca . Just for fun .Dar trebuie sa-i dai apa inainte si dupa altoit. La toamna dupa ce-i cad frunzele ,il scoti si-l muti acasa .Daca in primavara nu pleaca ochiul altoit,altoiesti mai simplu sub coaja in cap de altoire .
4. La 3 cm diametru il lasi pentru altoit la primavara in aprilie- mai.

Tot Domn Mircea ne scoate din incurcatura.Respect!

#53
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View Postmircea11s, on 24th July 2012, 21:50, said:

....2. Paulbogdan a mai neglijat aspectul asta cand si-a infiintat mica livada .Deci nu este un model de urmat.
....

Dom` Mircea, livada mea este pe portaltoi MM106 nu, franc ! :)

#54
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Turcilor ! Voi nu intelegeti sa nu mai domniti taranii ?

View PostPaulbogdan_a, on 31st July 2012, 14:05, said:

livada mea este pe portaltoi MM106 nu, franc ! :)
Stiu prea bine stimabile ! Tin usor minte greselile altora (pe ale mele nu stiu cum naiba se face da' le uit rapid) .
Tu nu ai corelat vigoarea portaltoi-soi cu fertilitatea solului si distantele de plantare (poate nici cu forma de coroana ?!) .La asta ma refeream.

Edited by mircea11s, 07 August 2012 - 09:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate