Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Televizoare românești.

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
 Am cautat pe net, dar nu am gasit. Care a fost primul vostru televizor românesc (în vremea lui nenea Nicu, sau de ce nu si dupa)? Tot aud modele de TV românesti, dar nu stiu ce sunt cu ele. Si sa puneti si o poza cu el.
Incep eu: SIRIUS 208B, luat in '89, a mers aproape 15-16 ani. Imi aduc aminte ca noaptea visam ca e color, desi nu era :(
[ http://files.myopera.com/tibipop/blog/sirius_tv.jpg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poza e gasita pe net!
L-am pus aici ca e in stransa legatura cu televiziunea de ieri.

Edited by megafanro, 25 May 2010 - 00:49.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am crescut avand in casa un Cosmos 3, cumparat prin 1965. Era in intregime cu lampi.
Prin 1977 a intrat in vrie si mama, plictisita sa il tot vada pe depanator, care era si un tupeist, a cumparat un Diamant H2, -hibrid, adica lampi si si tranzistoare-pe care l-am tinut pana prin 192, cand ne-am luat primul color, care nu era romanesc.
Saracul H2, cate experiente am facut pe el..
Taica-meu si-a luat in 1991 un Cromatic, care merge accepatbil si azi. ...
Desi intr-o vreme am facut scoala cu montarea telecomenzilor pe el, testand toate kitturile care apareau pe piata..
Am reparat o gramada de Tv-uri, Olt, Sport, Telecoloare...Ba la "mosie" mai am un Sport si Cromaticul de care va vorbeam..
Uzina Electronica a facut televizoare pana prin 1995, maxim 2000, cand "multumita" oamenilor politici si dezvoltatorilor imobiliari, carora le doresc muuuuulta sanatate, adica MUUUULTA servita incet, cu pikamerul,...  a fost falimentata.
Prin 2009 am plans vazand buldozerul cum darama cladirea unde facusem practica in anii 1978-82...
Da, stiu, merit inca un warn..

#3
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Am caodu un ELCROM functional , ce are stampila de productie 1984
http://www.youtube.c...h/0/OXyMTnf-yAA

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Primul televizor românesc a fost V.S. 43-611, făcut după "C.S.F.-Thompson" Franța. Deși avea alimetare în serie (ca toate tv-urile românești cu lămpi de altfel) - adică în funcție de cum puneai ștecherul (fișa) în priză puteai să ai faza pe șasiu!, tv-ul avea carcasa de metal; nu vreau să-mi închipui ce s-ar fi întâmplat dacă se străpungea vreo izolație. De la V.S. 54-612 în sus toate tv-urile românești care aveau lămpi au avut carcasa de lemn/placaj. Atenție: nu Național V.S. 43-614 a fost primul tv românesc. V.S. 43-611 cred că au fost puține - eu am văzut doar unul, la Muzeul U.P.B. (Politehnicii). Național din ăla mic (V.S. 43-614, cu diagonala de 43 cm) am văzut câteva. Uite și 2 poze cu un V.S. 43-611.

Attached Files



#5
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 djl, on 25th May 2010, 00:39, said:

Primul televizor românesc a fost V.S. 43-611, făcut după "C.S.F.-Thompson" Franța. Deși avea alimetare în serie (ca toate tv-urile românești cu lămpi de altfel) - adică în funcție de cum puneai ștecherul (fișa) în priză puteai să ai faza pe șasiu!, tv-ul avea carcasa de metal; nu vreau să-mi închipui ce s-ar fi întâmplat dacă se străpungea vreo izolație. De la V.S. 54-612 în sus toate tv-urile românești care aveau lămpi au avut carcasa de lemn/placaj. Atenție: nu Național V.S. 43-614 a fost primul tv românesc. V.S. 43-611 cred că au fost puține - eu am văzut doar unul, la Muzeul U.P.B. (Politehnicii). Național din ăla mic (V.S. 43-614, cu diagonala de 43 cm) am văzut câteva. Uite și 2 poze cu un V.S. 43-611.


Foarte interesant!
Mersi pentru poze.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004

 Prien, on 24th May 2010, 15:34, said:

Eu am crescut avand in casa un Cosmos 3, cumparat prin 1965. Era in intregime cu lampi.
Prin 1977 a intrat in vrie si mama, plictisita sa il tot vada pe depanator, care era si un tupeist, a cumparat un Diamant H2, -hibrid, adica lampi si si tranzistoare-pe care l-am tinut pana prin 192, cand ne-am luat primul color, care nu era romanesc.
Saracul H2, cate experiente am facut pe el..
Taica-meu si-a luat in 1991 un Cromatic, care merge accepatbil si azi. ...
Desi intr-o vreme am facut scoala cu montarea telecomenzilor pe el, testand toate kitturile care apareau pe piata..
Am reparat o gramada de Tv-uri, Olt, Sport, Telecoloare...Ba la "mosie" mai am un Sport si Cromaticul de care va vorbeam..
Uzina Electronica a facut televizoare pana prin 1995, maxim 2000, cand "multumita" oamenilor politici si dezvoltatorilor imobiliari, carora le doresc muuuuulta sanatate, adica MUUUULTA servita incet, cu pikamerul,...  a fost falimentata.
Prin 2009 am plans vazand buldozerul cum darama cladirea unde facusem practica in anii 1978-82...
Da, stiu, merit inca un warn..

N.E.I. a funcționat cred că și după 2000. În 2000 sigur ma funcționa!
ACHTUNG, ACHTUNG! "Electronica" din Pipera a apărut la mijlocul aniilor '60. Primele televizoare românești au fost asamblate la vechea "Electronică", în Baicului nr. 82 (clădirea mai există probabil).
La primele televizoare, codarea se făcea astfel: xy-abc, unde xy era diagonala, ab = anul, c = modelul din anul respectiv. De exemplu V.S. 43-611, avea diagonala de 43 cm, era apărut în anul 1961 și era modelul nr. 1 pe anul 1961. V.S. 54-612 avea diagonala de 54 cm, era apărut în anul 1961 și era modelul nr. 2 pe anul 1961.

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
@djl, de la ce vine VS? E vreo prescurtare?

On: parintii mei au avut un Venus luat prin '71, despre care tata spune ca a avut bata la cutremurul din '77, pentru ca a cazut de pe masa si s-a lovit cu tubul de podea, dar fiind oprit, a mers si dupa aceea :D Il tin si eu minte ca prin '86-87 inca mai functiona, dar se pare ca incepuse sa se duca tubul, iar cand s-a stricat de tot, ai mei au considerat ca nu avea rost sa-si ia altul pentru 2 ore de program, asa ca la buseala din '89 n-am avut televizor si ne-am dus sa ne uitam prin vecini (mai exact parintii mei, pentru ca eu eram in vacanta la bunici, si acolo aveau un Opera care se incalzea in vreo 2 minute) :w00t:

Dupa revolutie ne-am luat un Diamant imediat, in ianuarie '90. Asta a avut ceva probleme la blocul de canale su am nimerit si un carpaci cu pretentie de reparator, care mi l-a "aranjat" bine. Iar prin '93 am trecut la color: am luat un MegaVision (care am inteles ca erau de fapt Sharp montate prin fosta RDG, chiar am vazut unul identic cu al meu, doar ca scria Sharp pe el).

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Primul tv a fost un Temp 6 sovietic pe lampi. Urmatoru' a fost un Snagov autohton, tranzistorat.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
V.S. venea de la Video Sunet sau Video Super.

O poză cu un tv Național V.S. 43-614. Cred că i-au zis Național deoarece pisele din el (mai puțin tubul cinescop, care nu era neapărat japonez - cele mai multe dintre ele au avut cinescop "Valvo", și se pare că unele au avut rusești) erau produse de "National Panasonic" ("Matsushita" Co. Ltd); defapt și carcasa și capacul din spate cred că erau Made in Japan (capacul din spate era de plastic, nu de carton!). Cum de au ajuns românii să asambleze televizoare cu piese japoneze? Japonezii vroiau ca în domeniul televizoarelor  alb-negru să renunțe la lămpi, așa că au vândut ieftin șasie!
Bunica mea a avut unul, care a ajuns la o mătușă, și în final la țară la mătușa :down:
Un tv din ăsta se găsește expus în vitrina unui atelier de depănări de pe Bd. Ing. Gh. Duca din București. O rudă de-a lui V.S. 43-614 a fost Luchian V.S. 47-632. Nu mai știu dacă ăsta avea piese japoneze, dar schema era 99% cu cea a Naționalului; lampa PL 84 (15CW5) utilizată ca amplficator final de baleiaj pe verticală fuseese înlocuită cu PCL 85 (186V8), fiind îmbuntățit astfel liniraritatea pe verticală, și a lămpii PCF 80 (9A8) utilizată ca oscilator de baleiaj pe verticală cu lampa PCF 80 (8A8). Frevența intemediară de imagine era de 38 M.Hz. la Luchian (față de 34,25 M.Hz. la Național), iar frecvența intermediară la sunet era de 31,5 M.Hz. (față de Național care avea 27,75 M.hz.)
A existat și un Național cu digonala de 59 cm, modelul RK11.
Uite și un Luchian: http://www.proradioa...x=item&id_p=658

O discuție interesantă despre televizoare românești: http://www.elforum.r...p?f=183&t=48016

Attached Files



#10
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009
Te intereseaza "nume" sau tehnologie? ( PL500;PLC.etc)
Cred ca mai am acasa ceva (scheme , lampi).

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Grigorescu V.S. 59-633 aparținând lui Motreanu Sorin (a mai existat și Grigorescu VS59-1965).
Attached File  Grigorescu_VS_59_633.jpg   63.25K   262 downloads Attached File  Grigorescu_VS_59_633_schimbator.jpg   65.24K   234 downloads  Attached File  Grigorescu_VS_59_633_sasiu.jpg   75.8K   222 downloads Attached File  Grigorescu_VS_59_633_lampa.jpg   58.21K   207 downloads

Național RK 11 l-am găsit în cartea de scheme din 1976 ca Național V.S. 59-663.
În cartea de scheme din 1971 deja nu mai apăreau V.S. 43-611, V.S. 54-612, V.S. 43-613 :down:

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,711
  • Înscris: 14.10.2008
Eu in copilarie am avut mai intai MIRAJ- TV masiv, pe lampi, care nu se alimenta direct din priza, ci printr-un autotransformator, masiv si el, cu o rozeta reglabila.  :lol: Multe probleme, dupa 10 minute de desene MICKEY MOUSE imaginea se transforma in dungi orizontale, apoi cand a venit de la reparat, dupa 5 minute a ramas fara imagine, s-a inchis ca o cortina, din stanga ecranului, era foarte vechi, de prin anii 50-60 sau 70.

Apoi a urmat un DIAMANT, masiv si el, incepand cu 1990 (e vorba de copilaria mea de la tara) iarasi probleme, cand dadeai volumul, butonul glisant producea adevarate tunete pe sunet, paraieli infioratoare, imaginea juca cand o apucau bazdacii, sunetul fasaia cand frecventa o lua la vale. Intr-o buna zi m-am pomenit ca imaginea fugea de jos in sus pe doar un sfert de ecran si din televizor se auzea un zgomot puternic si se vedea o flama incandescenta continua ce scotea si un miros greu- verdictul de la reparatii a fost "un transformator de linie ars care facea flacara din el". Cu ambele TV-uri alb negru romanesti urmarirea unei emisiuni a fost un cosmar pentru mine, asa ca le urasc.

Am petrecut vacantele la tara pana in vara 2000, cand m-am mutat la casa. Ai mei si-au cumparat in februarie 1990 un TV color la Slatina la oras, un Thomson fabricat in 1989 , atunci mi-au adus DIAMANT-ul la tara. In 1996 am trecut si acolo pe TV color, un Samsung de 37 cm, in sfarsit puteam urmari TVR 1 in conditii decente, insa din 1998 si acestuia a inceput sa-i ia la vale frecventa, cum il stingi sau ii schimbi canalul, trebuie sa-i faci reglajul fin cu acel TUNE, in prezent nefolosit pentru ca bunica mea a murit in februarie 2009, iar MIRAJ-ul si DIAMANT-ul le-a aruncat taica-miu la rapa in 2008.

Am oroare fata de TV-urile vechi si de aparatura electronica veche, in primul rand din cauza problemelor de functionare, in al doilea rand din cauza fidelitatii mult mai mici atat pe imagine cat si pe sunet. Din 2000 de cand TV-ul color Thomson a devenit al meu, iarasi probleme ce m-au facut sa-mi smulg parul din cap si sa ma simt foarte rau, in loc sa-mi traiesc verile/vacantele de vara din liceu, difuzoare cu zgomote la basi din cauza distrugerii suspensiei din fata, fenomenul de "foam rot" cum i se spune pe net a facut disparute total "garniturile", si mai ales vara se tot stinge, enervant cand doream sa ascult muzica, nici la reparatii nu au putut remedia aceasta defectiune, au zis "ia-ti alt televizor", astazi Thomsonul se afla intr-o camera nelocuita, si ma mai distrez cu el la cum se stinge si cum ii trosnesc difuzoarele cand dau muzica tare pe el.  :lol:  

In sfarsit, in 2005 problemele au luat sfarsit, un superb CRT Samsung de 64 cm, flat screen, a inlocuit Thomsonul, imaginea muuuult mai buna decat pe batranul Thomson m-a facut sa ma simt in al 9 lea cer, exact cum se simt acuma cei de pe Softpedia care trec la HD.  :lol: In plus, din 2007 am si sistem audio pe el, un Philips HTS-3500-S, cu tweetere pe boxele satelit si sub de 100w, cu radio FM si DVD. La TV-ul asta chiar ca voi renunta peste ani buni, asemeni lui djl, care cu greu se desparte de electronica mai veche, in huzurul comercial actual, care vrea neaparat sa te faca sa schimbi televizoarele ca pe sosete, cu HD, 3D s.a.m.d.; nu, eu aici pun stop, cel putin deocamdata.  :P

Edited by Neaceasca85, 14 June 2010 - 01:00.


#13
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Un exemplar de tv alb-negru Cosmos am avut si eu prin anii 80. L-am reconditionat apoi prin 1990, a mai functionat o buna bucata de timp dar pe urma s-a ars o lampa si nu am mai avut ce face cu el. Ca functionare nu mergea continuu mai mult de 2 ore, incepea sa se dea imaginea peste cap, nu mai avea deloc stabilitate.
Attached File  cosmos01.jpg   21.02K   168 downloads
Tot in acea vreme am mai avut un Diamant 163 si un Sport, ambele sunt inca functionale dar au ajuns la beci.
La Diamant i-am schimbat odata tubul, in rest nu a avut probleme deosebite fata de Sport care l-am dus de cateva ori la reparat (se ardea mereu o dioda). Din 1997 mi-am luat un tv Nokia color pe care il mai am si acum in perfecta stare de functionare, nu am avut probleme cu el. Ce-i drept in ultima vreme il folosesc mai rar.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,711
  • Înscris: 14.10.2008
Bunicii din partea mamei au avut pana in 2000 un TV alb negru pe lampi marca Venus, acesta spre deosebire de Miraj se alimenta direct de la priza.

Edited by Neaceasca85, 14 June 2010 - 12:37.


#15
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006
Televizor  "INTIM" cumparat de parintii mei in 1968. A mers bine pana prin `84 desi mai avea probleme cu PL 500...
Calitatea pozelor nu e tocmai buna, dar va puteti face o idee.
PS: este produs in Romania?

Attached Files



#16
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Banuiesc ca da, pentru ca are rombul cu un E in el, care era sigla fabricii Electronica. Dar cred ca djl te poate lamuri mai bine :D

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,711
  • Înscris: 14.10.2008
Si taica-miu povestea odata la masa ca pe vremurile de trista amintire daca ti se ardea o lampa din televizor, trebuia sa astepti cu infrigurare care lampa este, ca daca era PL500 ai pus-o de mamaliga.  :lol:

La mine Mirajul avea difuzorul pe latura stanga a "sifonierului" de lemn, Diamantul il avea pe dreapta sus langa ecran. La ambele TV-uri membrana (conul) difuzorului nu era vizibila, era acoperita cu ceva.

Mai putin batranul color Thomson are si el o carcasa de lemn, toata in afara de rama ecranului si capacul spate care sunt de plastic. Difuzoarele ies si intra in el in niste cutii de plastic cu balamale, pe lateralele lemnului. Pentru a vedea difuzoarele a trebuit sa desfac si sa dau jos definitiv cele 2 site spumuite cu negru pe dinauntru. Intregul TV este negru, lemnul e mascat cu ceva ca o pielita/email ce nu se indeparteaza.

Observ ca la primele TV-uri alb negru romanesti mai exista un geam ca de vitrina in fata ecranului, Mirajul meu nu a fost asa, avea ecranul mare cu o rama de plastic negru groasa. Diamantul avea o rama subtire cu aspect metalic in jurul ecranului.

Edited by Neaceasca85, 16 June 2010 - 00:04.


#18
cata1970

cata1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 21.12.2007
Primul televizor a fost un venus 4 cumparat de parintii mei pe la inceputul anilor 70.Ce-mi amintesc e ca se defecta extraordinar de des.Era exasperant .Noroc ca taica-miu se mai pricepea sa-l mai repuna in functiune...Copil fiind, mi-au ramas intiparite in minte tipurile lampilor(PL 500,DY 86 s.a.m.d.) Cand venus a sucombat iremediabil (cred ca tubul era dus) pe la inceputul anilor 80 a fost inlocuit cu un sirius .Acesta din urma mi s-a parut extraordinar de fiabil,Pentru acele vremuri,sirius a fost foarte bun si a continuat sa fie folosit , defectuindu-se foarte.foarte rar, pana cand tot  tubul s-a dus, cam pe la sfarsitul anilor 90 ,intr-o alta locatie.Am fost foarte multumit de el .Pacat ca nu s-a continuat aceasta traditie,sa spun asa,a produselor de la Electronica.

Edited by cata1970, 23 June 2010 - 23:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate