Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

cumpar vitei de carne, BLUE BELGE sau PIEMONTEZI

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
io-2010

io-2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2010
se ofera 4 RON pe kilogram
acte veterinare la zi
plata cash

zona MUNTENIA si sudul MOLDOVEI


informatii: 0723.586.716

Edited by io-2010, 24 May 2010 - 00:27.


#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cam greu de gasit pe meleagurile noastre mioritice... Cei care au, ii ingrasa ei pana pe la 450-500 kg, ca sa ia un ban gramada.

#3
io-2010

io-2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2010

View Posthoria66, on 24th May 2010, 07:48, said:

Cam greu de gasit pe meleagurile noastre mioritice... Cei care au, ii ingrasa ei pana pe la 450-500 kg, ca sa ia un ban gramada.


Multumesc Horia,

sper sa am un sprijin permanent din partea ta.
ai dreptate, plaiuri mioritice - Muntenia si sudul Moldovei, dar ce vreau eu functioneaza, fir-ar sa fie in tot Ardealul si in Bucovina. Banul gramada, ADEVARATII PRODUCATORI, il pot lua si daca il vand de la t^ta...
Nutresc speranta ca se vor pune pe treaba si tinerii din zona ... miticilor, altfel n-au nici o sansa de supravietuire.

#4
Braunvieh

Braunvieh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.03.2010

View Postio-2010, on 24th May 2010, 09:25, said:

ai dreptate, plaiuri mioritice - Muntenia si sudul Moldovei, dar ce vreau eu functioneaza, fir-ar sa fie in tot Ardealul si in Bucovina. Banul gramada, ADEVARATII PRODUCATORI, il pot lua si daca il vand de la t^ta...
Nutresc speranta ca se vor pune pe treaba si tinerii din zona ... miticilor, altfel n-au nici o sansa de supravietuire.
Cu tine nu as face contract:
1. Pretzul mi se pare rusinos de mic. 400 lei pt. un vitzel de 100 kg nu acopera nici cheltuielile.
2. Jignesti producatorii din jumatatea de sud a tzarii. Talent  pt. divizia cumparari/vanzari nu ai: cautzi parteneri de afaceri dand anuntzuri in care ii jignesti a priori.

Itzi zice asta un bucovinean.

#5
io-2010

io-2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2010

View PostBraunvieh, on 24th May 2010, 10:43, said:

Cu tine nu as face contract:
1. Pretzul mi se pare rusinos de mic. 400 lei pt. un vitzel de 100 kg nu acopera nici cheltuielile.
2. Jignesti producatorii din jumatatea de sud a tzarii. Talent  pt. divizia cumparari/vanzari nu ai: cautzi parteneri de afaceri dand anuntzuri in care ii jignesti a priori.

Itzi zice asta un bucovinean.

Salut,

accept intotdeauna cu placere corectii bazate pe realitate, nu am orgolii, stiu foarte bine ce este in Bucovina, valoarea muncii este incomparabila cu cea din sud. Nu vreau sa jignesc pe nimeni; eu la randu-mi sunt sud-ist dar ma doare sufletul cand trec din sat in sat si ii vad pe toti cei cu putere de munca agatati de gard sau pe la carciuma iar pe cei ce se presupune, a-mi plati vreodata pensia, facand concursuri de viteza cu scuterele...
Poate am fost putin mai dur, nu toti sunt la fel, depinde in primul rand de om si de ce vrea de la viata.

In ceea ce priveste pretul, daca nu stii, sunt framantari finaciare si in pietele comunitare cu experienta in producerea preparatelor din carne de vita.Se vorbeste tot mai des de o cadere brusca a euro in raport cu dolarul, si multe altele. Plus ca pretul este stabilit cash, la usa producatorului de unde este colectat vitelul.

Dar poate si aici sunt absurd, ajuta-ma , te rog, cu un pret corect si daca poti, cu o analiza de costuri pentru cresterea unui vitel, nascut cu 35-39 kg, cu o
estimare de ingrasare/zi intre 800 si 1000 grame, din lapte de vaca sau ceva concentrate, aici nu ma prea pricep.

Inca odata multumesc mult si nu uita, am intrat pe acest forum sa port discutii civilizate, constructive. Poate chiar absurdul din cererea mea poate crea o diversificare de opinii si o curatare sau o explozie a pietei de animale.

Sa auzim numai de bine

Edited by io-2010, 24 May 2010 - 10:12.


#6
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
cu 4 mil poate cumperi un vitel "no name" din iarmaroc pe la 3-4 luni... adica vai de capu lui...
dar dc tu gasesti, spune-ne si noua.
"Nutresc speranta ca se vor pune pe treaba si tinerii din zona ... miticilor, altfel n-au nici o sansa de supravietuire." - poate ai dreptate. dar nu ti-ai gasit si tu un alt mod de a o spune? (sau pe alt topic) ca aici... ti-ai cam stricat anuntul cu afirmatia asta.

#7
io-2010

io-2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2010

View Postkatilinus, on 24th May 2010, 12:36, said:

cu 4 mil poate cumperi un vitel "no name" din iarmaroc pe la 3-4 luni... adica vai de capu lui...
dar dc tu gasesti, spune-ne si noua.
"Nutresc speranta ca se vor pune pe treaba si tinerii din zona ... miticilor, altfel n-au nici o sansa de supravietuire." - poate ai dreptate. dar nu ti-ai gasit si tu un alt mod de a o spune? (sau pe alt topic) ca aici... ti-ai cam stricat anuntul cu afirmatia asta.

da, ok, imi pare rau daca am deranjat..., sunt un pic mai pragmatic.

ma ajuta cineva cu niste preturi din piata si eventual cu ceva costuri de la fatare pana la 100 kg a unui vitel  BB sau Pie(d)mount -ez ?

Multumesc,

#8
Braunvieh

Braunvieh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.03.2010

View Postio-2010, on 24th May 2010, 15:45, said:

da, ok, imi pare rau daca am deranjat..., sunt un pic mai pragmatic.

ma ajuta cineva cu niste preturi din piata si eventual cu ceva costuri de la fatare pana la 100 kg a unui vitel  BB sau Pie(d)mount -ez ?

Multumesc,
Nu cred sa gasesti foarte multzi crescatori de rasa pura BB in Romania.
Ai sanse insa sa gasesti metisi. Se practica incrucisarea vacilor de lapte cu randament slab dar fundament bun cu BB. Vitzeii nu sunt asa mari la fatare si au sporuri bune de crestere in primele luni. Riscul de complicatzii e insa mai mare.
Chiar si in plina criza, chiar si metisi, nu cred sa gasesti sub 7-8 RON pe kg.
O solutzie ar fi sa contactezi direct ferme de vaci si le faci oferte: montatzi vacile de lapte proaste cu BB, eu va cumpar metisii rezultatzi la pretzul pietzii + 1RON.
Succes.

#9
io-2010

io-2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2010

View PostBraunvieh, on 24th May 2010, 18:04, said:

Nu cred sa gasesti foarte multzi crescatori de rasa pura BB in Romania.
Ai sanse insa sa gasesti metisi. Se practica incrucisarea vacilor de lapte cu randament slab dar fundament bun cu BB. Vitzeii nu sunt asa mari la fatare si au sporuri bune de crestere in primele luni. Riscul de complicatzii e insa mai mare.
Chiar si in plina criza, chiar si metisi, nu cred sa gasesti sub 7-8 RON pe kg.
O solutzie ar fi sa contactezi direct ferme de vaci si le faci oferte: montatzi vacile de lapte proaste cu BB, eu va cumpar metisii rezultatzi la pretzul pietzii + 1RON.
Succes.

Ceau,

Super, multumesc

As vrea sa te intreb daca ai cunostinte ca astfel de business sa functioneze? Eu as vrea sa intermediez exporturi cu beneficii atat pentru vanzator (taranul simplu, muncitor sau micro-ferme) cat si pentru cumparatorul final. Suna cumva a samsarie?

#10
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postio-2010, on 24th May 2010, 18:42, said:

As vrea sa te intreb daca ai cunostinte ca astfel de business sa functioneze? Eu as vrea sa intermediez exporturi cu beneficii atat pentru vanzator (taranul simplu, muncitor sau micro-ferme) cat si pentru cumparatorul final. Suna cumva a samsarie?
Ca afacere cred ca merge! Dar trebuie sa ai ceva "malai" sa investesti in "doze" de monta, in butelie pt conservarea lor si alergatura la "greu"! Mergi in zone mai izolate, unde sa da mai nimic pe lapte, iei legatura cu tehnicianul veterinar din zona, ii promiti si lui un comision, mergi din ograda in ograda convingi crescatorii ca e mult mai rentabil sa faca vaci de carne decat sa rada aia cu laptele de ei, faci contract cu ei, le insamantezi gratuit vacile si cand vine timpul le cumperi vitelul cum ati batut palma! Totul e sa gasesti sa le dai in partea cealalta si sa vezi daca iti scoti cheltuielile! Daca esti serios dupa 2 ani te cauta ei, nu mai alergi tu! Trebuie sa mai ai si o remorca "omologata" pt a transporta asa ceva!

#11
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Ii aduc la cunostinta initiatorului acestui topic ca in zona Baraganului si tiganii geambasi ofera mai mult de 4 roni in viu! Poate ca ar avea mai mult curaj "miticii" sa se inhame la afaceri agricole daca ar disparea "intermediarii" ca dumneata! Si aici nu ma refer doar la cresterea animalelor ci si la culturi.

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
La mine in zona, abatorul da 4ron/kg si mai umbla un samsar care da 5ron/kg, dar daca nu te duci cu el la cantar, te face, dar te si pierde de client! Prinde vaci/taurasi normali nu specii de carne. In mod sigur la 7-8 ron/kg oamenii ar fi interesati! La 10 ron/kg te-ar iubi! Cred ca s-ar apuca toti de crescut!

#13
io-2010

io-2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2010

View Postkos_funny, on 24th May 2010, 23:46, said:

Ii aduc la cunostinta initiatorului acestui topic ca in zona Baraganului si tiganii geambasi ofera mai mult de 4 roni in viu! Poate ca ar avea mai mult curaj "miticii" sa se inhame la afaceri agricole daca ar disparea "intermediarii" ca dumneata! Si aici nu ma refer doar la cresterea animalelor ci si la culturi.

multumesc domnule,

uite care e problema:

n-am intrat aici sa ma cert cu nimeni cu atat mai mult sa inghit tot felul de jigniri. Daca ti-as spune ca sunt reprezentant al celui mai mare consortiu de prelucrare carne de vita din UE, tot "intermediar" m-ai numi. Poate ca n-ai nici un fel de gandire de piata/strategii/concurenta..., i don't care...

Crezi ca un taran, muncitor, gospodar ar vinde mai degraba la un geambas - tigan, decat la o persoana serioasa, care, are si solutii de crestere valoare adaugata in gospodarii, cu promisiuni ferme de achizitie vitei dupa un anumit timp si,... mai mult, dupa o plata in avans in bani sau produse (faneata, concentrate, etc.)

iti mai spun ceva, ... "sa-ti fie rusine, Dinu Patriciu!"

p.s.

nu judeca un om decat dupa ce esti sigur de ce intentii reale are

si daca nu-ti convin, nu ma citi.
cautat-ti, editeaza-ti o modalitate in soft/forum sa nu-ti mai apara interventiile mele !

la revedere



View Postdorel232004, on 25th May 2010, 00:31, said:

La mine in zona, abatorul da 4ron/kg si mai umbla un samsar care da 5ron/kg, dar daca nu te duci cu el la cantar, te face, dar te si pierde de client! Prinde vaci/taurasi normali nu specii de carne. In mod sigur la 7-8 ron/kg oamenii ar fi interesati! La 10 ron/kg te-ar iubi! Cred ca s-ar apuca toti de crescut!


multumesc domnule,

vreau sa cunosc piata, cerere/oferta atat on-line cat si cea de pe teren pentru ca apoi sa-mi fac calcule de strategii.
Oameni ca tine ajuta exporturile, de care Romania are mare nevoie acum si in particular, m-ajuta pe mine sa-mi ating obiectivele.

toate cele bune !

Edited by io-2010, 25 May 2010 - 21:39.


#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
O mare problema care apare intre crescatorul roman de bovine (ca la porcine sunt un pic mai...organizati) si procesator, este starea jalnica a infrastructurii, care duce la cheltuieli f. mari de transport pentru un procesator care ar vrea sa faca colectarea cu mijloace proprii.

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca [,] crescatorii nostri nu sunt organizati in cooperative, ca sa ai (tu, ca procesator) de unde sa incarci odata 100-200 capete.

Daca adunam cheltuielile de transport si le impartim pe cap de bovina achizitionata, este normal sa ajungem la un pret de achizitie per kg mai mic decat in Vestul Europei.

Chiar si contractarea anticipata se face cu mari cheltuieli, pentru ca trebuie sa te deplasezi de la crescator la crescator, in loc sa-i aduni pe toti membrii unei cooperative intr-un camin cultural si sa negociezi cu ei ...

#15
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@io-2010: M-am mai gandit la ce ai vrea tu sa faci. Nu e o treaba usoara! La noi s-a "infiltrat" mentalitatea sa ciupesti pe moment, nimeni nu se gandeste in perspectiva! Toti ciupesc cat pot: la semafor cateva masini intra in fata, supermarket-ul baga ceva in plus cand creste euro, dar uita sa scada cand scade, unii vand tot felul de scule de calitate f. proasta, contafacute iar omul isi pierde increderea in firma! La Vidra, ascultam un interviu, la intrebarea reporterului de ce au bagat in saci pietre, ziceau ca si cumparatorii au dat pret mic (deci nu au negat)! Deci toata lumea vrea sa castige pe moment cat mai mult! Din acest motiv, nici oamenii nu mai au incredere cand le propui tu un proiect benefic de ambele parti pe termen lung! Nu mai spun ca tu poti alerga, iti faci o piata si cand sa o valorifici, vine altul si ofera un leu mai mult, ca nu a avut costuri de nici un fel, iar "taranul" in smecheria lui ancestrala te "face" si iti spune tie ca i-a murit vitelul! 10 oameni, 10 caractere! Ideal ar fi sa gasesti un crescator cu multa pasune, sa insamantezi sute de vaci odata si sa le valorifici pe toate! Dar mai e problema abatorului! Sa le exporti in viu e mult mai complicat! Deci trebuie sa le tai undeva! Daca ala de la abator te prinde la inghesuiala, aplica si el ciupitul si atunci iti ia tot castigul! Deci ai multe verigi si trebuie sa o gandesti bine sa nu ramai "ciupit" (gluma)!

#16
claudiu0306

claudiu0306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.05.2010

View Postio-2010, on 24th May 2010, 01:15, said:

se ofera 4 RON pe kilogram
acte veterinare la zi
plata cash

zona MUNTENIA si sudul MOLDOVEI


informatii: 0723.586.716

Salut , oferta ta de pret este total nerealista, sa nu zic jignitoare...pai 4 lei in viu se  da pe vaci de peste 7 ani, in niciun caz pe vitei tineri si mai ales din rasele acelea , cred ca 10 -12 lei / kg /viu este un pret cuc are ai avea sanse sa cumperi...
Cel putin asa cred eu, nu vreau sa te descurajez

#17
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@io-2010: Am vorbit cu un localnic care are mai multe vaci de lapte. E tentat de o treaba de genul asta! Ideea e sa castige mai mult ca altfel nu risca sa treaca pe carne, ca asta cu laptele ii merge de bine de rau! Deci el ia pe lapte 0,7 ron/litru, o vaca face cam 3000l/an si mai e si vitelul pe care il vinde! Calculul poti sa-l faci singur sa vezi daca merita si pt tine si pt el!

#18
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
In zona parintilor mei (in Baragan), niste oameni seriosi, repet, SERIOSI, cumparau vitei BB cu 10lei/kg in viu (sper sa nu ma insel, erau niste covasneni). Si era vorba de metisi, nici macar de rasa pura. Cautau exemplare in jur de 100 kg. Ai mei au luat 1800 lei pe un astfel de metis, cu o greutate de aprox. 250 kg.
Este adevarat ca indivizii ca tine ofereau nu mai mult de 1000-1200 lei. Si la fel aveau si ei pretentia sa fie tratati cu seriozitate si respect.
Este vorba de "mica ciupeala" cum bine o denumea pe undeva, pe aici, Horea.
Astfel de "oameni de bine" vor scoate capul cu duiumul dupa seceris; isi freaca deja palmele ca recolta se anunta bunicica si omul, la inghesuiala, da orice pe ce apa nu curge. Dupa pincipiul "nu e prost cine cere, e prost cine da".
Sa auzim de bine!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate