Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Arch Linux

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
435 replies to this topic

#415
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Eu stiu ca ArchLinux nu contine zeci de paghini de citit.
Si de ar fi asa, chiar e atat de greu sa citesti?

Quote

Unii nu au nici timp, nici chef.
Tocmai, pt. asta sunt alte solutii. Nu ii obliga nimeni sa foloseasca Arch.
Cei ce folosesc Arch au ales asta pt. ca vor.
Sa faci un OS de la zero chiar daca ar fi sa o faci prin LFS nu se rezuma la 10 comenzi in tty.
Plus ca e nevoie de depozite, servere, mentenanta pachete, patch-uri, raportari upstream a bug-urilor.
Nici nu are rost o comparatie. Arch il instalezi o data si ramai pe el folosind cateva comenzi pt. mentenanta.
La fel si la Gentoo, Funtoo etc (alte distributii rolling).
Ce crezi ca eu stau in  tty si invart consola pe toate partile? Nu prietene, am pus Gentoo, la o sapt. (de obicei duminica) ii dau sa caute update-uri. Apoi ii solicit prin emerge un upgrade. In timpul ala pot sta la PC, bea o bere/cafea, fac curat prin casa etc.
Asta inseamna sa ai o mentenanta a OS-ului simpla.
La Arch e si mai simplu, ii dai update si pana te uiti la ceas ai deja update-urile facute. In cazuri rare cu interventii mici pe unele fisiere de configurare.

Preferi installer simplu. Ai N distributii in categoria asta.

Edited by ovilix, 18 September 2013 - 08:32.


#416
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postovilix, on 18 septembrie 2013 - 08:22, said:

Tocmai, pt. sunt alte soluti.
Archbang Posted Image .

#417
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postovilix, on 18 septembrie 2013 - 08:22, said:

Preferi installer simplu. Ai N distributii in categoria asta.
Prefer installer simplu SI Arch. Archbang a fost prima gasita. Arch cu Mate ma multumeste mai mult decat variantele de Ubuntu. In Ubuntu trebuia sa intalez din tot felul de repouri mai dubioase daca vroiam ultimele softuri. Nu prea imi convenea. Arch le are in repourile oficiale. Sau in AUR, dar dureaza un pic compilarea.

#418
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Arch le are in repourile oficiale. Sau in AUR, dar dureaza un pic compilarea.
Corect. Oricum nu compilezi din AUR mare lucru, nu?
Sunt cateva derivate din Arch, bune zic eu. Facute tocmai pt. cei ce vor simplu.
In ultima vreme sunt destule distributii bune. Iar cele majore sunt din ce in ce mai strong.
Asta e un lucru bun.

#419
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu compilez eu, cel putin nu manual. Qbittorent parca e in AUR. Dupa indelungate peripetii (aka erori, dar le-am dat de capat relativ simplu cu un search) s-a rezolvat.

#420
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Nu prea ai ce compila în Arch cam tot ce vrei se găsește în oficial sau în AUR, iar dacă nu găsești atunci există ABS. Cât privește ușurință instalări unui sistem GNU/Linux, poate sunt subiectiv, avânt ceva experiență în spate, dar când am încercat eu prima dată să instalez un GNU/Linux (RedHat 5.2), prin '99 nu avea instaler grafic, acesta a fost intodus la versiunea 6 și m-am descurat destul de ok, mai ales că în perioada aceea documentația era mai mult decât inexistentă, apoi o dată cu trecerea la Slackware mi s-a părut instlarea "text" o minunăție și singurul impediment major cred că este partiționarea, restul sunt detalii. Oricum fiecare alege ce crede că i se potrivește cel mai bine necesităților sale, de asta nu recomand niciodată cuiva distribuția X saU Y.

#421
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Intradevar, partitionarea in mod texte chiar este o problema. Unii habar nu au cum sa o faca nici in mod grafic. Altii fac rahatul praf si grafic :).

#422
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mai degraba este vorba de lipsa de atentie decat de dificultatea procesului. Chiar si CLI este destul de simplu...
Fdisk este intuitiv, fdisk /dev/sda, apasam m pentru meniul cu optiuni (n= new, w= write, etc), poate ca asa (partitionare CLI) lumea s-ar concentra putin mai bine! http://stressat.blog...rtitii-cli.html

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea, se pot face partitiile inainte de instalare cu Gparted sau orice alt utilitar similar.

Edited by shogun1, 19 September 2013 - 13:40.


#423
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Pt. cli sau tty mai avem si cfdisk.
Si cu asta nu poti sa nu reusesti sa faci cum trebuie.

Cine nu stie sa foloseasca fdisk:
https://dl.dropboxus...ntoo-robook.pdf

Capitolul 4, fara partea de montare din capitolul 4 (4.5).

Edited by ovilix, 19 September 2013 - 13:53.


#424
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postshogun1, on 19 septembrie 2013 - 13:34, said:

Mai degraba este vorba de lipsa de atentie decat de dificultatea procesului.
Mai shogun, 99% dintre utilizatorii de PC habar nu au ce sunt alea partitii. Nu ca ar avea nevoie sa stie pentru o utilizare normala.

View Postovilix, on 19 septembrie 2013 - 13:47, said:

Pt. cli sau tty mai avem si cfdisk.
Cfdisk nu este toolul de partitionare default de la instalarea Arch? Este relativ simplu de utilizat, daca stii ce faci.

#425
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mai lucifer, esti un tip pesimist rau de tot...
99% e un procent exagerat, hai ca nu-i lucifer dracu' atat de negru, Posted Image  sa zicem vreo 70-80%, ok, astia n-au ce cauta pe Linux!

Edited by shogun1, 19 September 2013 - 14:42.


#426
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
De ce? Doar nu se apuca sa instaleze sau sa repartitioneze toata ziua. Operatiile uzuale pe care le fac in windoze (apropo, unii nici macar nu stiu ce naiba au in PC Posted Image ), se fac la fel.

#427
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Doar nu se apuca sa instaleze sau sa repartitioneze toata ziua.
Pai cine face lucrul asta?
Ca nici pe Linux nu fac asta des.
Si cand eram pe Windows tot la fel.
Si uite ca ma descurc si m-am descurcat si cand nu stiam de linux.

#428
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
E destul sa dea o singura data next netx next ciumpalacul, si bye bye toate partitiile. Nici simplificarea din Ubuntu (care mai mult face belele), dar nici cea text din Arch.

#429
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postlucifer76, on 21 septembrie 2013 - 05:50, said:

E destul sa dea o singura data next netx next ciumpalacul, si bye bye toate partitiile. Nici simplificarea din Ubuntu (care mai mult face belele), dar nici cea text din Arch.

Dacă-i vorba de asta, și-n windows poți selecta format D sau format E și rămâi cu discul chel... Faptul că un oarecare segment al utilizatorilor pc-ului este format din a-tehnici, non-tehnici sau idioți nu înseamnă că partiționarea (sau instalarea unui OS) e dificilă și-ți trebuie două doctorate ca s-o faci cum trebuie! Uite d-aia ziceam că userii ăia n-au ce căuta pe Linux, e vorba de protecția lor, că pentru wingoz îl cheamă pe vecinul Gică, marele expert al scării/ blocului/ cartierului... Posted Image

LE: wtf, e un proces simplu, urmezi niște pași logici, citești indicațiile și acționezi în consecință!

Edited by shogun1, 21 September 2013 - 06:02.


#430
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Macar in windoze exista cateva instrumente cu care poti sa reversezi procesul de format sau delete. In Linux ... Dumnezeu cu mila. Am preferat sa pastrez partitia mare ntfs. Am incercat si scalpel, ddrescue si altele, dar nu am reusit in nici un test o recuperate ok. Noroc de Linux Recovery, dar e pentru windoze, si nu stie decat ext3.

#431
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postlucifer76, on 21 septembrie 2013 - 06:17, said:

Macar in windoze exista cateva instrumente cu care poti sa reversezi procesul de format sau delete. In Linux ... Dumnezeu cu mila.
Daaaaaa, că dacă nu știi să partiționezi/ instalezi știi să-ți recuperezi datele șterse, sigur... Posted Image
Linux se bazează pe inteligența sau măcar bunul simț al userilor!

#432
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu e vorba daca stii sau nu, ci daca se poate. Degeaba inveti, daca nu (prea) se poate, nu? Hopa, am gasit ceva de la Raise pentru recuperat de pe ext4. Normal, in windoze, dar macar sa testez daca merge :). Poate scap de nenorocia asta de partitie ntfs, ca numai belele imi face.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate