Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Arch Linux

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
435 replies to this topic

#397
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Cel mai bine e sa nu scri date pe hard.
Asta daca nu vrei sa pierzi datele.
Cel mai bine e sa faci restore la MS-DOS patition table.
Apoi cu ceva tool-uri sa faci recover pe alt hard.

Incearca sa recuperezi datele cu aceasta imagine de CD.
http://www.runtime.o...ntimelivecd.iso

Alte recomandari nu am in materie de recovery.
Nu m-am jucat cu solutii de recuperare date.
Recuperarea datelor o faci dupa ce restaurezi partition tabelul, adica in faci MS-DOS.
Dupa faci imaginea aia pe CD, bootezi cu ea. Si incerci sa scanezi dupa fisierele sterse.

Edited by ovilix, 16 September 2013 - 17:38.


#398
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011

View Postovilix, on 16 septembrie 2013 - 17:31, said:

Cel mai bine e sa nu scri date pe hard.
Asta daca nu vrei sa pierzi datele.
Cel mai bine e sa faci restore la MS-DOS patition table.
Apoi cu ceva tool-uri sa faci recover pe alt hard.

Incearca sa recuperezi datele cu aceasta imagine de CD.
http://www.runtime.o...ntimelivecd.iso

Alte recomandari nu am in materie de recovery.
Nu m-am jucat cu solutii de recuperare date.
bun..mai mult decat multumesc deocamdata..sa vad ce rezolv...daca as avea un hdd extern as instala iara Ubuntu ..as copia datele si pe urma as formata tot hdd-ul..

nu merge varianta cu x64..
mi-a zis cineva ca si daca sterg D'ul tot nu o sa pot face partitii ..e adevarat?
am pus Clonezilla ,am bootat dar habar nu am ce trb sa fac acolo...idei?

#399
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Stergi GPT. crezi MS-DOS patition table.
Apoi intri cu acel live cd pe care ti l-am dat si incerci sa reculerezi datele.

#400
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
buna seara va zice RUMANU de mine...
bun..eu recunosc ..m'a batut Arch de am facut pe mine..nu am reusit sa ma descurc cu Clonezilla..nu m-am prea ocupat oricum..am facut rost de un stick de 32 de gb..am copiat datele dupa care cu Gparted am sters tot,facut table nou in format MBR..facut partitii..instalat windows'u 7 cumparat de la carreforu..si gata :) asta este daca mi-a trebuit arch si nu ma pricep..atentie tututuror care vor sa incerce arch si nu numai ..iar experienta in linux e 0 precum la mine.
noapte frumoasa in continuare si multumesc celor care au incercat sa ma ajute :)

#401
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca ai experienta 0 de ce nu ai incercat o distributie mai usor de instalat si configurat?
Precum Ubuntu, Linux Mint...

Edited by xxvirusxx, 17 September 2013 - 09:45.


#402
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011

View Postxxvirusxx, on 17 septembrie 2013 - 09:45, said:

Daca ai experienta 0 de ce nu ai incercat o distributie mai usor de instalat si configurat?
Precum Ubuntu, Linux Mint...
pai am incercat foooarte multe distributii ..archlinux niciodata...si cum sunt eu curios nha.:D

#403
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Manjaro Linux e ArchLinux pt. incepatori.

#404
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 27.09.2006
Am eu Manjaro (XFCE) pe o masina si merge foarte bine... practic, e un Arch + XFCE care se instaleaza grafic si care e bine customizat.

#405
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011

View Postacvaristul, on 17 septembrie 2013 - 13:35, said:

Am eu Manjaro (XFCE) pe o masina si merge foarte bine... practic, e un Arch + XFCE care se instaleaza grafic si care e bine customizat.
manjaro am avut..si poate il voi pune iara..se misca repede...nu am timpul necesar sa invat linux in adevaratul sens al cuvantului..ca Ubuntu e intradevar linux..dar intri in softwarepackage si instalezi foarte usor fel si fel de programe...e foarte usor de folosit ubuntu .mint.si alte distro genului

#406
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Când mai încerci experimente fă-le într-o mașină virtuală (VirtualBox, VMWare,etc) nu pe direct pe hard disk dacă ști că nu ai minimele cunoștințe privind partiționare unui hard disk.

Afirmația că Arch GNU/Linux sau Gentoo, Slackware nu sunt pentru începători este o mare tâmpenie, orice distribuție GNU/Linux îți poate pune dificultății la instalare (chiar și Ubuntu metoda grafică). Dacă citeșți documentația respectivei distribuți nu ai cum să nu o instalezi; dacă astea sunt greu de instalat atunci ce să mai zic de LFS?!

#407
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Corect. Dar majoriatatea sunt facebook-ari fosti Hi5.
Crezi ca astia vor sa citeasca? Nici nu au timp de citit pt. ca trebuie sa isi posteze chilotii, prietenele si dusmanii pe facebook.
S-au dus vremea cand incepatorii stateau si citeau documentatii.
Acum vor sa le faca PC-ul si curat prin casa, sa gateasca, sa ii duca la buda.
Daca nu primesc asa ceva incep sa faca urat, sa injure, sa denigreze etc.
Am vazut destule exemplare pe aici de genul.

Si nu, nu le recomand acestor incepatori Gentoo, Slackware sau ArchLinux.
Nu de alta dar imi iau blesteme prea multe si se pun pe mine.
Asa ca, ori le recomand ceva extra simplist, ori ii trimit de unde au venit.

Edited by ovilix, 17 September 2013 - 16:26.


#408
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Arch Linux Deprecates /etc/sysctl.conf, User Intervention Required:

Quote

Gaetan Bisson has announced on September 17 that the /etc/sysctl.conf configuration file will be deprecated in the Arch Linux operating system, because of systemd 207 or later.
Because of some modifications in the 207 version of the systemd package, system settings will no longer be applied from the /etc/sysctl.conf file. They will only be applied from the /etc/sysctl.d/ directory.
Therefore, Arch Linux users are advised to manually move any changes they've made to the /etc/sysctl.conf file under /etc/sysctl.d when upgrading to procps-ng-3.3.8-3, using the following commands:
pacman -Syu
mv /etc/sysctl.conf.pacsave /etc/sysctl.d/99-sysctl.conf
However, this is only for those of you who customized the /etc/sysctl.conf file. If you never touched /etc/sysctl.conf, there's nothing to worry about, just upgrade your system as usual, without applying the second command listed above.


#409
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAnbuBlack, on 17 septembrie 2013 - 16:11, said:

Când mai încerci experimente fă-le într-o mașină virtuală (VirtualBox, VMWare,etc) nu pe direct pe hard disk dacă ști că nu ai minimele cunoștințe privind partiționare unui hard disk.
Si nu doar asta, dar eu si salvez fisierele masinii virtuale inainte sa testez ceva mai ciudat. Daca iese nasol, le pun inapoi.

View PostAnbuBlack, on 17 septembrie 2013 - 16:11, said:

Când mai încerci experimente fă-le într-o mașină virtuală (VirtualBox, VMWare,etc) nu pe direct pe hard disk dacă ști că nu ai minimele cunoștințe privind partiționare unui hard disk.
Afirmația că Arch GNU/Linux sau Gentoo, Slackware nu sunt pentru începători este o mare tâmpenie, orice distribuție GNU/Linux îți poate pune dificultății la instalare (chiar și Ubuntu metoda grafică).
Hai sa nu exageram. Ubuntu se instaleaza si de catre copii de gradinita. Nu trebuie sa citesti vreo documentatie. In afara de partitionat, care cere cateva notiuni elementare, nu mai e nimic de setat. Sigur in 0.1% din instalari mai pot aparea probleme dupa bootare, kernel panic sau ecrane negre, dar sunt cazuri putine.
Arch, pe de alta parte, are o instalare destul de complexa. Partitionarea nu e grafica, ca sa spun numai un impediment pentru incepatori. Tu i-ai recomanda oare unui incepator sa incerce o partitionare in mod text, ca el sa piarda toate datele de pe hard daca greseste?
Eu mi-am pus Archbang. Nu ca nu stiu sa instalez Arch, dar nu imi place sa ma complic.

#410
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Si Manjaro e bun daca nu vrei "sa te complici".
Arch e foarte ok. Aia cu "te complici" e valabila daca nu citesti documentatia si nu sti ce comenzi arunci in tty.
Dar hai sa fim obiectivi, mai sunt si incepatori care se documenteaza si carora le place "sa se complice".
De ce vrem noi "sa ne complicam"? Pt. ca vrem sa aranjam totul asa cum vrem noi, nu ceva dat ca default care poate nu ne satisface.
Iar pt. multi lucrul asta conteaza pe langa flexibilitate si transparenta.

#411
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Io folosesc Chakra linux, care-i tot pe Arch bazat. De ce? Ca-mi place la nebunie ca-i liveDVD si pot sa-l folosesc unde si cand vreau. Bine, io am scris imaginea respectiva pe stick pe care am modificat-o dupa placul meu si cu setarile mele, asa ca am sistemul de operare cu mine, fara sa am batai mari de cap.Posted Image

#412
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Chakra de ceva vreme e o distributie indenpendenta.
Dar e foarte ok si ea din ceea ce am testat.
Recunosc nu prea mult, dar parea foarte ok.
Daca esti fan KDE e o alegere ok.

#413
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Doar daca-s fan KDE? Posted Image

Adevarul e ca-mi place plasma desktop.
Ce-i drept, cand am facut cunostinta prima data cu linux, in 2000, am folosit un liveCD cu Knoppix primit de la un prieten, iar Knoppix are KDE. Am incercat si Gnome si Xfce, dar nu m-au incantat asa precum KDE.

#414
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postovilix, on 18 septembrie 2013 - 06:58, said:

Arch e foarte ok. Aia cu "te complici" e valabila daca nu citesti documentatia si nu sti ce comenzi arunci in tty.
Una e sa citesti cateva randuri de documentatie, si alta cateva zeci de pagini. Unii nu au nici timp, nici chef. Cand exista alternative mai simple. Daca vrei sa te "complici" nu mai bine faci tu un SO de la 0?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate