Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Simpliq in prag de faliment

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005

View Postskygate, on 21st May 2010, 04:32, said:

printre acestia se numara si RedHost. Daca mai stiti si alti reselleri e bine sa-i amintiti aici pentru evitarea multor neplaceri pe viitor  :peacefingers:

Permite-mi sa te contrazic. RedHost si-a mutat serverele de ceva timp bun din SimpliQ, in GTS Telecom. (nu lucrez la RedHost, insa am hosting cumparat de la ei si stiu; ne-au notificat in legatura cu aceasta schimbare, nimic de reprosat, totul merge la fel de excelent ca inainte)

#20
ancaciobanu

ancaciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.04.2010

View Postflorin_tm, on 21st May 2010, 09:34, said:

-Omnilogic este prezent pe piata de hosting din Romania cam de cand esti si tu pe forumul asta, deci nu prezinta credibilitate.

Nea' Gheorghe vorbea de credibilitate, cica..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RfUX4L-Hk-Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
@ancaciobanu

Omnilogic nu are nimic in comun cu ceea ce se intelege generic prin hosting.
Omnilogic este o facilitate top class orientated.Segment bancar-financiar.
Care are o singura legatura cu hostingul: o oferta de cloud computing.

Ne oprim din comparat mere cu pere.

Si topicul era despre altceva, deschis de un nene de la GTS, deranjat ca s-a trezit si el in oala cu furnizori tzepuiti
DA?

#22
ancaciobanu

ancaciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.04.2010
Si nu ti se pare suficient, in comparatie cu alti amatori?

http://www.omnilogic...ose-your-server

#23
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Mai doamna ( asta in cazul in care te cheama intradevar asa si nu porti cuc, ca un postac (ca mine) adevarat)

Care parte nu o intelegi?
Omnilogic nu are o oferta publica pentru piata de hosting.
Este destinat cu precadere altor domenii de activitate.
Oare de ce nu intelegi ca pay/minute computing nu are si nu va putea avea legatura cu aria pe care postezi?
Fa un calcul si nu ne aburi cu cloud computing, suntem unii pe aici care stiu cu ce se manaca asta.

Deci fata lui tata, postezi in draci in threadul despre problemele financiare reale a unei firme care nu are nici o legatura, dar absolut nici o legatura cu Omnilogic?
Cam da.
Daca esti un fel de hypster la feminin, vezi ca ai alte arii unde poti face un fan club.
Daca ai ceva de spus despre problema ridicata de acest thread, te rog sa ne luminezi.
Altfel, eu zic sa-ti iei steguletele, flipchart-ul si sa canti la alta masa

Edited by WBF, 04 August 2010 - 20:58.


#24
ancaciobanu

ancaciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.04.2010

View PostWBF, on 4th August 2010, 21:56, said:

Omnilogic nu are o oferta publica pentru piata de hosting.

Ce mama dracului, mai? Am eu moaca de fraiera?

"microintreprinderi si utilizatori individuali, gazduire site-uri web"
"IMM-uri si utilizatori individuali, aplicatii de email/site-uri web medii-mari, jocuri on-line"

#25
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

View Postancaciobanu, on 4th August 2010, 21:39, said:

Si nu ti se pare suficient, in comparatie cu alti amatori?

http://www.omnilogic...ose-your-server

O mica observatie:
In timp ce ominlogic abia reuseste sa vanda VPS mascat ca VDS la 1euro/zi (30...31 euro lunar), alte firme europene mult mai serioase si cu ani in spate au inceput sa vanda servere dedicate la 15 euro/luna ( nu servere P3 ci servere generatie 2010).

Se pare ca amatorii sunt omnilogic aici.

#26
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View Postflorin_tm, on 5th August 2010, 20:41, said:

O mica observatie:
In timp ce ominlogic abia reuseste sa vanda VPS mascat ca VDS la 1euro/zi (30...31 euro lunar), alte firme europene mult mai serioase si cu ani in spate au inceput sa vanda servere dedicate la 15 euro/luna ( nu servere P3 ci servere generatie 2010).

Se pare ca amatorii sunt omnilogic aici.


Mai

Daca dati click pe oferta mirabolanta, veti avea un VPS cu 1 GZ, 1024 de ram( nu rau pana aici) si banda alocata BEST EFFORT de 1Mbps.
Foarte tare

#27
ancaciobanu

ancaciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.04.2010

View PostWBF, on 5th August 2010, 21:04, said:

Daca dati click pe oferta mirabolanta, veti avea un VPS cu 1 GZ, 1024 de ram( nu rau pana aici) si banda alocata BEST EFFORT de 1Mbps.
Foarte tare

Aia se poate customiza.. La alte firme e .................. nasol. Pachetele sunt fixe.

#28
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

View PostWBF, on 5th August 2010, 21:04, said:

Mai

Daca dati click pe oferta mirabolanta, veti avea un VPS cu 1 GZ, 1024 de ram( nu rau pana aici) si banda alocata BEST EFFORT de 1Mbps.
Foarte tare

Dar la 15 euro /luna ai putea avea dedicat 1x 1,6 GHz 64 Bits, 2 G DDR2, HDD 160G SATA2, port 1Gbps, 1 IP, care e un pic peste virtualizarea mai sus amintita.
Eu nu i-as lauda pe omnilogic, pentru ca nu vin pe piata cu nimic nou sau la un pret bun macar.
Daca tot sunt resurse putine macar sa nu fie sheruite cu nenumarate alte vps/vds pe acelasi HDD procesor si RAM.

Edited by florin_tm, 05 August 2010 - 20:12.


#29
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005
Serios? Unde?

#30
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View Postancaciobanu, on 5th August 2010, 21:08, said:

Aia se poate customiza.. La alte firme e .................. nasol. Pachetele sunt fixe.


Fixe la banda?

Hai mai puiule, 1 Mbps?
Pai daca punem un 5 in loc de unu avem o jucarie care costa 60 de eur.
Daca as vrea 5 garantati, hopaaa ia uite un 120 eur.

Pretul pe banda in Romania, sistem semi pietonal este de 1 eur /meg la metro/national si 5 la extern.
Fa un mix si vezi cat de minunat platesti 60 de eur o chestie care costa hai sa zicem 9-10.

Mai customizam papusa sau ne oprim?

PS: Omnilogic se adreseaza altor segmente si bravo lor

Edited by WBF, 05 August 2010 - 20:15.


#31
ancaciobanu

ancaciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.04.2010
si la 3 mbps, crezi ca n-ar fii suficient pt un site cu 2000 vizitatori unici, in wordpress? ca wordpressu ii punctul de referinta azi, ca medie intre seo si facilitati. jocurile si alte copilarii sunt pierdere de bani.

#32
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005
Cred ca faci comparatia (de resurse) gresit intre platforma si banda...

#33
ancaciobanu

ancaciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.04.2010

View Postlikudio, on 5th August 2010, 21:26, said:

Cred ca faci comparatia (de resurse) gresit intre platforma si banda...

vorbeam de banda, daca nu ti-ai dat seama. 2000 vizitatori impartit la cate secunde are o zi = nr de vizitatori care intra simultan intr-o secunda, printr-o stramtoare... :naughty:

#34
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005
Si cum ai facut tu calculul? Ca si cand "Wordpress"-ul ar genera toate paginile de aceiasi marime? 1kb ca sa incapa prin "stramtoarea" precizata de tine? :D (mai sus ziceai de WP, apoi ai zis ca vorbesti exclusiv de banda). Se imbina intre ele, nu se compara... (oh, damn it).

#35
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
@ancaciobanu

Te rog extrem de politicos sa iei in considerare ca nu dispui de cunostintele/ resursee necesare ca sa faci un calcul elementar.
Fara suparare.

Inca o data.

Postezi tampenii feroce intr-un thread despre problemele financiare a unei alte firme.
Incearca sa deschizi un thread nou, nu e greu, gasesti butonul cu siguranta...
Daca nu il gasesti esti blonda si trebuie chemata o bruneta ASAP

Edited by WBF, 05 August 2010 - 21:26.


#36
NixServers

NixServers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 23.07.2010

View PostWBF, on 5th August 2010, 21:14, said:

Hai mai puiule, 1 Mbps?
Pai daca punem un 5 in loc de unu avem o jucarie care costa 60 de eur.
Daca as vrea 5 garantati, hopaaa ia uite un 120 eur.

Pretul pe banda in Romania, sistem semi pietonal este de 1 eur /meg la metro/national si 5 la extern.

OFF by a mile: Salut, despre ce banda externa vorbesti la 5 Euro / Mbps? La 1 Gbps capacitate garantata fara transport si fara tva? Pai asa se pune problema?

Omnilogic daca vinde pe bucatele de 1 Mbps on-line sunt convins ca vinde asa pentru ca mai mult ii incurca la ce cifra de afaceri au. Vrei putin? Platesti mult, asta e viata cand vrei sa ai un vps intr-un multi-milion $ dc.

IMHO politica de preturi Omnilogic mi se pare corecta raportata la investitie si la serviciile pe care (sustin ca) le ofera, dar pe de alta parte mi se pare un moft sa cumperi un vps intr-un dc ca omnilogic. Un moft fara nici un fundament rational.

ON: De fapt care e treaba cu Simpliq? Nu vad de ce ar trebui un thread pe tema faptului ca o firma are probleme financiare (sau n-are, e doar treaba ei si a furnizorilor). Presupun ca nu i-a picat nimanui vreun server recent in Cluj si sa primeasca raspuns ca s-a taiat jumate din curent pentru ca doar jumate s-a platit, iar serverul a fost in jumatatea taiata. C'mon...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate