Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

America de sud

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010
Ghidul despre America de sud on shoestering l-am postat aici

#20
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
Suchi, multumesc de raspunsul detaliat, mai ales ca e postul vostru inaugural pe softpedia :)
Stiu ca e este mult pentru 2 luni si am taiat deja Uruguay si Paraguay si alte cateva destinatii de-a lungul traseului.
in plus trebuie sa aleg si ceva avioane pe distantele mai lungi, ca sa mai salvez cateva zile bune. De ex Ushuaia-Buenos Aires sau Santiango (ori Bariloche, depinde) pana la El Calafate.
Stiti cumva cat e de greu sa gasesti bilete la fata locului?
Adica mai degraba as taia din ce e la sud de Santiago si as sta vreo 2 zile in zona de langa El Calafate. Oricum din Peru si Bolivia nu prea as vrea sa tai nimic.
Merci de tipsul cu parcul din nordul Argentinei, nu aflasem de el.
Cu Rio in perioada carnavalului am simtit-o pe pielea mea. Acum cateva saptamani am vrut sa fac rezervare si am fost socat sa vad ca booking.com imi da doar 2 hoteluri la cautare. 2(doua)!!!!!! si alea de nu stiu cate sute de euro. Ma rog, intr-un final am reusit sa rezerv la un hostel pe undeva pe langa Jesus, la 40E pe noapte, ceea ce mi-a venit foarte greu sa cred. Pana nu am primit confirmarea directa de la hostel, am crezut ca e o alta incurcatura a hostelclub.com.(am antecedente cu ei). Dar mi-au zis oamenii sa stau linistit ca e OK. Deci nu pare deloc absurd sfatul vostru. Eu mi-am facut rezervari peste tot pe unde stiu exact datele de avion, mai ales ca in Singapore o sa fiu de revelion.
O sa revin cu traseu mai detaliat, si vedem atunci daca e realistic sau nu.

#21
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007

View Postsuchi, on 1st June 2010, 07:44, said:

Salut,

Suntem cuplul de pe 8luni, putem sa iti dam sfaturi pentru o parte din itinerariu, cu ce e de vazut, si cam ce preturi sunt.

..........................

Buna!Buna!Buna!Am atatea intrebari la care nu am gasit raspuns... Te rog , ajuta-ma!

1.Spune-mi cum pot sa trec din Argentina - Foz de Iguacu in Brazilia?Din Buenos Aires plecam cu un avion in Iguacu.Problema mea este urmatoarea :trebuie sa ne intoarcem in Buenos Aires si sa luam alt avion spre Rio.Din ce am acitit , am inteles ca exista un pod care face trecerea dintr-un teritoriu in celalalt.Poti sa-mi dai cateva sfaturi in acest sens?
2.Care ar fi perioada cea mai potrivita pt.vizitare iunie (asa cum am gasit scris intr-un ghid) sau noiembrie ?
3.Viza pentru cele 2 tari de unde o luam ?
4.Este atat de periculos Rio , pe cat se povesteste ?

Multumesc foarte mult !!

Traseul meu ar fi : Buenos Aires - Foz de Iguacu - Rio de Janeiro (desigur, in 2011)

#22
suchi

suchi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.06.2010
ajman, legat de avioane, incearca sa intri pe siteul celor de la LAN. Se lauda ca au preturi foarte bune la niste pass-uri, mai ales daca ajungi in America de Sud cu o companie din acelasi grup cu ei. Legat de biletele de avion, experienta noastra este cam derutanta. Acum doi ani cand am fost in Peru am cumparat bilete de avion si de pe internet de acasa, dar si la fatza locului. Culmea e ca cele cumparate pe loc (deci cam pe ultima suta de metrii), au fost mai ieftine decat cele luate pe net (80 vs. 130 dolari). Pe de alta parte, acum am gasit cu greu oferte bune, cel putin in Chile e scump ca naiba. In noiembrie gashca a mers mai des cu avionul, am prins niste chestii ok: Rio-Iguazu cam 120 de dolari, Iguazu-Salta 140 dolari, Ushuaia-Buenos Aires 120dolari, si mai erau, dar nu le mai stiu eu bine. Oricum, cel mai bun ar fi un pass de la LAN, dar trebuie sa te descurci prin meandrele site-ului lor, ceea ce nu este foarte usor. Bafta!

crysstine, Iguazu e o zona plina de turisti, deci trecerea prin vama nu e deloc dificila. Noi am luat un taxi (un microbuz) pentru ca eram 8 pers la vremea aia, si iesea ieftin. Dar poti trece cu autobuzul, nu e nimic complicat. Romanii nu au nevoie de viza obtinuta anterior, se obtine la vama, atat in Argentina cat si in Brazilia. Ai voie la 90 de zile in tara la fiecare intrare, deci e ok.
Legat de perioada de vizita, sunt perioade mai bune si mai proaste, dar nu iti fa probleme, cascada e spectaculoasa oricand te duci. Sezonul ploios este la inceput de an, apele sunt mai mari atunci, deci s-ar putrea sa fie mai fain in perioada asta. Noi am fost in noiembrie, vezi la noi pe site cum erau apele. Avem si niste amici care au ajuns acolo in aprilie, si apele erau atat de mari incat nu au putut ajunge la Garganta del Diablo, pt ca nu le dadeau voie pe pod. Deci s-ar putea sa fie cu dus si intors, adica e foarte frumos, dar vezi de mai departe.  
Pentru noi Rio nu a fost periculos, dar aud ca e foarte naspa, daca nu asculti sfaturile localnicilor. Noi eram in grup mai mare (poate a ajutat?), am mers prin oras doar ziua, in locuri populate (nu pe stradute aiurea), am mers cu taxiul (dar nu mai stiu daca era scump sau nu, noi imparteam la 4 pers.). Categoric sunt motive pentru tot ce se spune despre Rio, dar realitatea este ca multi oameni vin aici si nu au absolut nici o problema. Ai grija sa nu pleci de la hotel cu bijuterii, aparate foto agatate la gat, haine scumpe etc. Oamenii de acolo arata foarte simplu, tricou, bermude, slapi, deci daca tu arati a turist impopotzonat, o sa atragi atentia, si nu e bine. Dar per total e un oras frumos, nu merita ocolit doar din cauza stresului. Bafta!

#23
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007

View Postsuchi, on 7th June 2010, 17:02, said:

ajman, legat de avioane, incearca sa intri pe siteul celor de la LAN. Se lauda ca au preturi foarte bune la niste pass-uri, mai ales daca ajungi in America de Sud cu o companie din acelasi grup cu ei. Legat de biletele de avion, experienta noastra este cam derutanta. Acum doi ani cand am fost in Peru am cumparat bilete de avion si de pe internet de acasa, dar si la fatza locului. Culmea e ca cele cumparate pe loc (deci cam pe ultima suta de metrii), au fost mai ieftine decat cele luate pe net (80 vs. 130 dolari). Pe de alta parte, acum am gasit cu greu oferte bune, cel putin in Chile e scump ca naiba. In noiembrie gashca a mers mai des cu avionul, am prins niste chestii ok: Rio-Iguazu cam 120 de dolari, Iguazu-Salta 140 dolari, Ushuaia-Buenos Aires 120dolari, si mai erau, dar nu le mai stiu eu bine. Oricum, cel mai bun ar fi un pass de la LAN, dar trebuie sa te descurci prin meandrele site-ului lor, ceea ce nu este foarte usor. Bafta!

crysstine, Iguazu e o zona plina de turisti, deci trecerea prin vama nu e deloc dificila. Noi am luat un taxi (un microbuz) pentru ca eram 8 pers la vremea aia, si iesea ieftin. Dar poti trece cu autobuzul, nu e nimic complicat. Romanii nu au nevoie de viza obtinuta anterior, se obtine la vama, atat in Argentina cat si in Brazilia. Ai voie la 90 de zile in tara la fiecare intrare, deci e ok.
Legat de perioada de vizita, sunt perioade mai bune si mai proaste, dar nu iti fa probleme, cascada e spectaculoasa oricand te duci. Sezonul ploios este la inceput de an, apele sunt mai mari atunci, deci s-ar putrea sa fie mai fain in perioada asta. Noi am fost in noiembrie, vezi la noi pe site cum erau apele. Avem si niste amici care au ajuns acolo in aprilie, si apele erau atat de mari incat nu au putut ajunge la Garganta del Diablo, pt ca nu le dadeau voie pe pod. Deci s-ar putea sa fie cu dus si intors, adica e foarte frumos, dar vezi de mai departe.  
Pentru noi Rio nu a fost periculos, dar aud ca e foarte naspa, daca nu asculti sfaturile localnicilor. Noi eram in grup mai mare (poate a ajutat?), am mers prin oras doar ziua, in locuri populate (nu pe stradute aiurea), am mers cu taxiul (dar nu mai stiu daca era scump sau nu, noi imparteam la 4 pers.). Categoric sunt motive pentru tot ce se spune despre Rio, dar realitatea este ca multi oameni vin aici si nu au absolut nici o problema. Ai grija sa nu pleci de la hotel cu bijuterii, aparate foto agatate la gat, haine scumpe etc. Oamenii de acolo arata foarte simplu, tricou, bermude, slapi, deci daca tu arati a turist impopotzonat, o sa atragi atentia, si nu e bine. Dar per total e un oras frumos, nu merita ocolit doar din cauza stresului. Bafta!



Multumesc foarte mult!

#24
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004

View Postsuchi, on 7th June 2010, 17:02, said:

ajman, legat de avioane, incearca sa intri pe siteul celor de la LAN. Se lauda ca au preturi foarte bune la niste pass-uri, mai ales daca ajungi in America de Sud cu o companie din acelasi grup cu ei. Legat de biletele de avion, experienta noastra este cam derutanta. Acum doi ani cand am fost in Peru am cumparat bilete de avion si de pe internet de acasa, dar si la fatza locului. Culmea e ca cele cumparate pe loc (deci cam pe ultima suta de metrii), au fost mai ieftine decat cele luate pe net (80 vs. 130 dolari). Pe de alta parte, acum am gasit cu greu oferte bune, cel putin in Chile e scump ca naiba. In noiembrie gashca a mers mai des cu avionul, am prins niste chestii ok: Rio-Iguazu cam 120 de dolari, Iguazu-Salta 140 dolari, Ushuaia-Buenos Aires 120dolari, si mai erau, dar nu le mai stiu eu bine. Oricum, cel mai bun ar fi un pass de la LAN, dar trebuie sa te descurci prin meandrele site-ului lor, ceea ce nu este foarte usor. Bafta!

nu mai tin minte exact daca era vorba de LAN sau de alta companie, dar preturile alea bune de la ei de pe site erau valabile doar pentru cetatenii lor, nu si pentru straini. Cand intri pe site, trebuie sa selectezi tara de rezidenta, asta pe langa faptul ca nu poti intra decat pe .com nu si pe .cl , unde am inteles ca sunt preturi mai bune. Una peste alta, Ushuaia-Buenos Aires e 170$ in februarie, ceea ce n-ar fi chiar rau.
Din pacate o sa zbor cu KLM deci nu face parte din aceeasi alianta cu LAN, sa ma incadrez pentru un PASS, dar era buna ideea.
In legatura cu asigurarea medicala, am citit la voi pe blog ca ati luat-o din fiecare tara, dar eu am si Asia si parca nu as mai avea si grija asigurarilor.
Imi puteti recomanda o firma la noi care sa acopere si sporturi "extreme" ca diving, trekking,  para sailing, etc.

#25
suchi

suchi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.06.2010
Da, la LAN sunt preturi diferite in functie de cetatenie, asa e. Mai conteaza si ziua din saptamana, in weekend sunt mai scumpi. Noi am mai incercat cu GOL si Varing in Brazilia, Aerolineas Argentina, TAM. Daca imi mai aduc aminte si altii iti spun.

Legat de asigurarea medicala, noi am facut la Tiriac, a fost scumpa, pt ca era pe perioada lunga (cam 300euro doua persoane, 7 luni), daca vrei acopera si sporturi extreme (noi nu ne-am luat din asta). Am comparat cu preturi de pe alte situri din alte tari si era mai ieftin, iar Tiriac parea o optiune de incredere. Din fericire nu am avut nevoie de ea, deci nu stiu sa spun cat sunt de seriosi. Pe site unde ziceam ca ne-am luat asigurare pt fiecare tara, ne refeream la asigurarea pentru masina.

#26
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postajman, on 8th June 2010, 08:59, said:

Una peste alta, Ushuaia-Buenos Aires e 170$ in februarie, ceea ce n-ar fi chiar rau.
Din pacate o sa zbor cu KLM deci nu face parte din aceeasi alianta cu LAN, sa ma incadrez pentru un PASS, dar era buna ideea.

nu vad preturi sub 100$ in zona aia, ceea e destul de deranjant. pass-uri sunt de mai multe tipuri, oricum iesi cu 120-130$ pe zbor aprox.
si www.aerolineas.com.ar au pass, chiar pt South america vad.

#27
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
cine stie mai multe despre acel pass?
unul este pt 3 zboruri,inseamna decat un dus nu?

#28
axxxaaa

axxxaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.01.2004

View Postajman, on 7th June 2010, 10:32, said:

Suchi, multumesc de raspunsul detaliat, mai ales ca e postul vostru inaugural pe softpedia :)
Stiu ca e este mult pentru 2 luni si am taiat deja Uruguay si Paraguay si alte cateva destinatii de-a lungul traseului.
in plus trebuie sa aleg si ceva avioane pe distantele mai lungi, ca sa mai salvez cateva zile bune. De ex Ushuaia-Buenos Aires sau Santiango (ori Bariloche, depinde) pana la El Calafate.
Stiti cumva cat e de greu sa gasesti bilete la fata locului?
Adica mai degraba as taia din ce e la sud de Santiago si as sta vreo 2 zile in zona de langa El Calafate. Oricum din Peru si Bolivia nu prea as vrea sa tai nimic.
Merci de tipsul cu parcul din nordul Argentinei, nu aflasem de el.
Cu Rio in perioada carnavalului am simtit-o pe pielea mea. Acum cateva saptamani am vrut sa fac rezervare si am fost socat sa vad ca booking.com imi da doar 2 hoteluri la cautare. 2(doua)!!!!!! si alea de nu stiu cate sute de euro. Ma rog, intr-un final am reusit sa rezerv la un hostel pe undeva pe langa Jesus, la 40E pe noapte, ceea ce mi-a venit foarte greu sa cred. Pana nu am primit confirmarea directa de la hostel, am crezut ca e o alta incurcatura a hostelclub.com.(am antecedente cu ei). Dar mi-au zis oamenii sa stau linistit ca e OK. Deci nu pare deloc absurd sfatul vostru. Eu mi-am facut rezervari peste tot pe unde stiu exact datele de avion, mai ales ca in Singapore o sa fiu de revelion.
O sa revin cu traseu mai detaliat, si vedem atunci daca e realistic sau nu.

2 zile la El Calafate e putin . Zona Perito Moreno -Torres del Paine e cea mai frumoasa din tot ce am vazut eu pana acum.
Cat despre Carnavalul de la Rio , preturile sunt prohibitive. Eu am fost anul trecut si am fost dezamagit. Mult prea comercial, un eveniment creat special pentru turistI. Mult mai frumoasa este perioada dinainte, cand populatia din Rio iese zilnic pe strada si defileaza in voie. Asa cum spun localnicii acela este spiritul carnavalului. Mai mult, la defilarea pe Sambodrom se duc doar turistii care platesc sume mari de bani. Brazilienii participa dar la carnavalul din strada.
Mare atentie in Rio. Desi eram avertizat si aveam experienta di Romania, hotii mi-au golit buzunarele de maruntis. In plus mi-au golit si cardul desi m-am ferit cat am putut de mult. Atentie mare si cu hostelurile. Inainte de a face rezervari, cere parerea altor turisti, unele locatii sunt altceva decat par a fi.
Montevideo merita vazut. Exista un ferry (Buquebus) care pleaca dimineata din BA si se intoarce seara. E timp suficient, centrul  in MonteDVD nu e mare iar taxiurile sunt de pomana.
Paraguay poti sa ratezi. Daca insa ajungi la Iguassu poti sa incerci sa intri in Ciudad del Este. E gratuit, treci doar un pod. Ce o sa vezi acolo insa,va depasi orice imaginatie.
Proiectul tau mi se pare prea ambitios,vrei sa vezi toata America de sud dintr-o data alergand de colo_colo. Nu vreau sa dau sfaturi, dar eu nu m-as duce la Quito fara sa ajung in Galapagos, nu as vizita Santiago fara sa merg pe insula Pastelui. Si, daca tot ajungi in Peru si Brazilia, cum poti sa ratezi Amazonul?
Succes

Attached Files



#29
axxxaaa

axxxaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.01.2004

View Postcrysttine, on 7th June 2010, 11:33, said:

Buna!Buna!Buna!Am atatea intrebari la care nu am gasit raspuns... Te rog , ajuta-ma!

1.Spune-mi cum pot sa trec din Argentina - Foz de Iguacu in Brazilia?Din Buenos Aires plecam cu un avion in Iguacu.Problema mea este urmatoarea :trebuie sa ne intoarcem in Buenos Aires si sa luam alt avion spre Rio.Din ce am acitit , am inteles ca exista un pod care face trecerea dintr-un teritoriu in celalalt.Poti sa-mi dai cateva sfaturi in acest sens?
2.Care ar fi perioada cea mai potrivita pt.vizitare iunie (asa cum am gasit scris intr-un ghid) sau noiembrie ?
3.Viza pentru cele 2 tari de unde o luam ?
4.Este atat de periculos Rio , pe cat se povesteste ?

Multumesc foarte mult !!

Traseul meu ar fi : Buenos Aires - Foz de Iguacu - Rio de Janeiro (desigur, in 2011)

Din Argentina se trece in Brazilia cu taxiul sau cu autobuzul. E o chestie foarte comuna intrucat turistii , fie ca stau in hotelurile din Brazilia fie in cele din Argentina  viziteaza ambele laturi ale cascadei. In plus, seara , unii merg la spectacole in Brazilia iar altiii la cazino in Argentina. Nu e nici o problema cu traversarea vamii. Exista si autobuze (transport in comun) care trebuiesc schimbate la vama. Eu am luat un taxi de la aeroportul din Foz do Iguacu, am negociat cu soferul (neamt) ca sa-l am la dispozitie cu 40 de Euro pe zi si n-am avut nici un fel de probleme cu transportul, ba chiar ne-a dus si in Paraguay.
Nu e nevoie de viza. Cetatenii din UE nu au nevoie, spre deosebire de Americani care platesc ori de cate ori trec granita.
Eu am fost in februarie, dupa Carnaval si a fost excelent.
Rio e foarte periculos, intradevar. Nu trebuie sa umbli cu aparate foto la vedere sau cu bijuterii scumpe, etc; Eu stiam si cu toate astea tot m-au buzunarit de vreo 2 ori. Atentie pe unde umbli. Daca intri in favele ai incurcat-o. Atentie si la card. Mie mi l-au golit de vreo 2000 de Euro. Nu plati cu cardul decat daca n-ai alta solutie.  Nu intra in vorba cu cei care-ti ofera chilipiruri. Si... cam atat. In rest, brazilienii sunt cei mai simpatici oameni din lume. Desi saraci, sunt fericiti. Rad, danseaza si se distreaza incontinuu, nici nu stiu cand mai muncesc. O sa-ti placa.

#30
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
Am inteles de la inceput ca timpul e limitat, tocmai de aceea traseul e facut in linii mari, fara date concrete, fara rezervari de-a lungul itinerariului si mai ales fara nimic batut in cuie. Daca gasesc o zona mai deosebita, nu ma opreste nimic sa nu raman acolo mai mult si sa tai din urmatoarele destinatii. Deci traseul o sa fie configurat pe moment, la fata locului.
Cat priveste Ecuadorul, eu il consider o destinatie in sine, ce nu trebuie legata in mod obligatoriu de Galapagos. A nu rata Galapagosul inseamna in primul rand inca aproape 4mii de euro pentru 2 pers, si avand in vedere ca periplul meu dureaza vreo 5 luni, nu e atat de usor cu banii, cel putin in cazul meu...
Si desigur ramane oricand deschisa posibilitatea de a lega Galapagosul cu Venezuela, Mexic si America Centrala data viitoare.
Amazonul nici nu intentionam sa-l ratez. O sa iau excursia cel mai probabil din Bolivia.
Multumesc pentru sfaturi, oricand binevenite de la cineva care chiar a batut cu piciorul locurile.

#31
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
eram hotarata,sa imi cumpar acel airpass dar nu prea se leaga destinatiile :nonobad: .
eu vreau sa plec din Buenos Aires-Mar del Plata-Puerto Madryn-Trelew-Punta Tombo-Trelew-Ushuia-Puenta Arenas-El Calafate-Santa Cruz-Esquel-Bariloche-Mendoza-Salta-Corrientes-Iguazu Fallas-Buenos Aires.
as putea sa folosesc acel pass pt 3 rute.
Trelew-Ushuaia
Iguazu-Buenos Aires
imi mai trebuie un zbor,dar nu  stiu care.
:confuzzled:
daca exista un zbor bariloche-mendoza ce bine era.
sper sa gasesc un zbor,daca nu o sa raman la varianta autocar,desi o sa pierd cateva zile si nu vreau.

#32
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004

View Postmoschino, on 13th July 2010, 03:59, said:

daca exista un zbor bariloche-mendoza ce bine era.

exact asta e si problema mea. Nu gasesc al 3 lea segment. Si nu mai punem ca pretul pentru 3 segmente e aproape 600$ fara taxe. La banii astia imi iau cele 2 zboruri care imi trebuie, separat.

#33
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
[quote name='ajman' date='15th July 2010, 16:50' post='8500901']
s-a scumpit?era 500 de usd,dar fara taxe?
oricum nu exista al treilea zbor,poate gasesc bilete atunci :rolleyes: .
ce rau imi pare :confuzzled: .

#34
axxxaaa

axxxaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.01.2004
Daca ajungeti in Ushuaia iata cateva sfaturi: Excursie de 1/2 zi (seara) la Farul de la capatul lumii
a doua zi excursie de o zi la Pinguineira (insula pinguinilor) , neaparat cu Pira Tour. Este singura excursie in care coborati efectiv pe insula. si "intrati in contact" cu pinguinii. Toti ceilalti, aduc turistii cu vaporasele pana in apropierea insulei. Este mai scump dar chiar ramai cu amintiri placute.
Nu merita sa va dati cu  "End of the World Train" , e o prostie pt. cei din croaziere.
Cel mai important: :OK: Mancati king crabe la restaurantul Tante Vera. Nu e tocmai ieftin dar daca tot ajungeti la capatul lumii incercati o specialitate excelenta.

Attached Files



#35
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
in ushuaia e un restaurant care se deschide doar pt masa de seara si are regim maninci cit poti dar fara jaf, adica daca lasi mincare in farfurie mai platesti inca ceva in plus, alcoolul este bashca

#36
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postaxxxaaa, on 2nd August 2010, 19:04, said:

Daca ajungeti in Ushuaia iata cateva sfaturi: Excursie de 1/2 zi (seara) la Farul de la capatul lumii
a doua zi excursie de o zi la Pinguineira (insula pinguinilor) , neaparat cu Pira Tour. Este singura excursie in care coborati efectiv pe insula. si "intrati in contact" cu pinguinii. Toti ceilalti, aduc turistii cu vaporasele pana in apropierea insulei. Este mai scump dar chiar ramai cu amintiri placute.
Nu merita sa va dati cu  "End of the World Train" , e o prostie pt. cei din croaziere.
Cel mai important: :OK: Mancati king crabe la restaurantul Tante Vera. Nu e tocmai ieftin dar daca tot ajungeti la capatul lumii incercati o specialitate excelenta.
cat costa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate