Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Un magnet atrage un fier. ce pot pune intre ele sa anulez efectul?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View PostUserache, on 22nd May 2010, 21:46, said:

Da domnule andreic. Nu brevetul este scopul. Aveti dreptate. Sa vad eu motorul ca se invarte, asta este mult mai important.

Imi propusesem sa nu mai postez, dar din respect pentru un moderator care si-a castigat respectul aratand respect pentru ceilalti, am hotarat sa va raspund.
NU exista materiale care sa "izoleze" campul magnetic asa cum vrei tu.
Iti pierzi timpul degeaba.

Nu vreau sa te supar/descurajez dar ce vrei tu nu se poate realiza in practica (nici macar in teorie).

Uite, iti dau o idee pentru un mic experiment: In loc de magneti pune niste bobine prin care treci un curent continuu. Bobinele vor genera un camp magnetic (se vor comporta ca un magnet permanent). Ca sa simulezi "izolatorul tau magnetic" pur si simplu opresti curentul (si campul magnetic generat de bobina dispare).

Oricum, daca vei obtine ceva, va fi probabil un motor electric destul de ineficient. Dar nimic altceva.

#56
ronis1

ronis1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2010

View Postsmkcinpzdmti, on 20th May 2010, 02:06, said:

Se stie ca un magnet atrage orice este fier.
1: Exista ceva care sa anuleze efectul magnetului? Bucata de fier este fixa si magnetul la fel. Ce material pot pune intre ele astfel incat fierul sa nu mai fie atras?
2: Atractia se anuleaza daca bucata de fier este intre cei doi magneti la aceiasi distanta de fiecare (fara sa se atinga bineinteles)????

Haideti nu va sfiiti. Promit sa va trec coautori in brevetul de inventie.si sa va rasplatesc pe masura.
exista un singur material si anume superconductorul sa inventat asa ceva din pacate trebuie mentinut la -400 grade ca sa isi faca efectul, recent a mai descoperit cineva o ceramica dar tot trebuie mentinuta la -200 grade aici e mai usor pentru ca temperatura poate fi obtinuta cu ajutorul azotului lichid, mult noroc cu motorul magnetic dar credema ca iti trebuie multa cercetare pentru a obtine asa ceva si costuri uriase

#57
piticbike

piticbike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.10.2010
ba fratilor EXISTA SI MATERIALE CARE ECRANANTE MAGNETIC ,SI CEL MAI BUN E GRAFITUL DIAMAGNETIC,SI OTELUL INOXIDABIL ASTA NU STIU CAT DE TARE DAR GRAFITUL ESTE SUPER OK
E MAI GREU SA IL GASESTI DE CUMPARAT ,CA ASTA CAUT SI EU
BAFTA


asta cred ca foloseste si tipul aici http://www.youtube.c...i0oUaPZ_wF8,iar eu asta am luat din patentul motorului magnetic

#58
GabrielGrempels

GabrielGrempels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GEogsEfFXrg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Da. Are ceva bun simt tipul de-o facut clipu' asta.
Ceva rar printre constructorii cu magneti.

Edited by theMisuser, 04 April 2015 - 08:40.


#60
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Poate magnetii acestia sa mearga, sau mai degraba varianta cu greutati si parghii.
Se vor a fi variante ale principiului fortei Arhimedice. De studiat.

http://ingenrw.narod...dv1/Opi2_1.html

http://ingenrw.narod.../02830575A1.pdf

Personal, as breveta inainte de a "iutuba"

Edited by Rixthinna, 19 April 2015 - 09:06.


#61
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostRixthinna, on 19 aprilie 2015 - 09:04, said:

[...] De studiat. [...]
Incepe cu asta:

[ http://upload.wikimedia.org/math/5/c/8/5c8f6ef66e3c5a145a37a4e0b7219ce3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006

View Postronis1, on 16 octombrie 2010 - 16:30, said:

exista un singur material si anume superconductorul sa inventat asa ceva din pacate trebuie mentinut la -400 grade ca sa isi faca efectul,....

Ioi... si asta cum se poate?

Conform principiului 3 al termodinamicii, temperatura 0 absolut este echivalentul lui   0 grdKelvin =-273.15 grd Celsius, temperatura nu poate cobori sub aceste valori. Daca ai descoperit cum sa cobori sub 0 absolut ai premiul Nobel :-)

Despre ce scala vorbesti cand zici -400grade ?

Ceramica devine supraconductoare intre  90 si 138 grdKelvin, adica intre aprox -183 si -135 grd Celsius


Acuma eu inteleg ca aria se numeste "pseudo stiinta" dar totusi....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate