Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Un magnet atrage un fier. ce pot pune intre ele sa anulez efectul?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
smkcinpzdmti

smkcinpzdmti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.05.2010
Se stie ca un magnet atrage orice este fier.
1: Exista ceva care sa anuleze efectul magnetului? Bucata de fier este fixa si magnetul la fel. Ce material pot pune intre ele astfel incat fierul sa nu mai fie atras?
2: Atractia se anuleaza daca bucata de fier este intre cei doi magneti la aceiasi distanta de fiecare (fara sa se atinga bineinteles)????

Haideti nu va sfiiti. Promit sa va trec coautori in brevetul de inventie.si sa va rasplatesc pe masura.

Edited by smkcinpzdmti, 20 May 2010 - 01:17.


#2
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Nu cunosc material care sa opreasca cimpul magnetic.

Cimpurile magnetice se compun, exista deci o infinitate de puncte in spatiu (LE - intre cei doi magneti ai tai), nu neaparat un plan, in care cimpul e zero. Daca infigi acolo o bucata de material feromagnetic de dimensiuni infinitezimale, va ramine pe loc.

Edited by beo, 20 May 2010 - 01:28.


#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Plumb, lemn dar mai gros sau orice alt material care nu este atras de magnet!

#4
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007

View Postdan84, on 20th May 2010, 02:33, said:

Plumb, lemn dar mai gros sau orice alt material care nu este atras de magnet!

Atenueaza, dar nu anuleaza. Deci are efect, dar numai la infinit. E vorba aici de o problema teoretica. Cel putin, rezolvarea mea este doar una teoretica.

Edited by beo, 20 May 2010 - 01:37.


#5
smkcinpzdmti

smkcinpzdmti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.05.2010
Este bine si daca doar atenueaza. Ce material atenueaza cel mai mult?
As putea folosi o bobina cu rol de electromagnet, dar inca nimeni nu a raspuns intrebarii mele de la punctul 2.
Daca vrei sa dati un sfat si nu aveti incredere in mine, scrieti-mi pe PM sa stabilim conditiile. Vor iesi destui bani daca gasim un bun ¨izolator¨ al ¨magnetismului¨.

Edited by smkcinpzdmti, 20 May 2010 - 01:47.


#6
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Ia:

http://www.lessemf.com/mag-shld.html

Google is your best friend! :)


LE: Nu e vorba de incredere, si nu cred ca cineva de aici asteapta ceva de la tine. Dar cu datele pe care la dai... cam greu. Ca depinde de distanta de sursa cimpului magnetic, de dimensiunile ei, de dimensiunile obiectului de ecranat... Daca nu o iei teoretic, e o stiinta intreaga acolo. Trebuie sa decizi cit e cimpul admisibil care scapa de ecranare, aproximatii, etc.. E destul de complicat. In funcie de materialul izolator, daca gasesti tabele cu caracteristicile lui, se poate stabili prin calcule matematice complicare ce vrei. Matematica superioara.

Edited by beo, 20 May 2010 - 02:05.


#7
smkcinpzdmti

smkcinpzdmti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.05.2010
OK. O sa renunt la partea mea in acest proiect. Sunt sigur ca voi mai putea face si altele, si deci problema financiara este ca si rezolvata.
Uite ce vreau sa fac. Imi cer scuze ca nu pot pune un desen, o schita la orele astea. Vedeti ca e destul de tarziu.
O roata are montata pe ea un fier. Roata sa invarte si la momentul T ajunge aproape de magnet. Fierul va fi atras de magnet si va grabi apropierea de acesta ¨fortand¨ continuarea miscarii de rotatie a rotii purtatoare. In momentul in care fierul ajunge destul de aproape de magnet, interpunem prin intermediul unui mic sistem cu roti dintate sau curele (pe principiul distributiei de la masinile noastre), interpunem un material izolant din lunct de vedere magnetic, si roata isi va continua miscarea fara probleme. Daca punem 20 de magneti rotatia va fi destul de rapida si va avea destula forta pentru un proiect DIY (do it yourself)
Ideia finala este in my head, iar daca veti breveta inventia (fara mine), macar sa beti o bere in cinstea mea :)

Edited by smkcinpzdmti, 20 May 2010 - 02:05.


#8
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Un pseudo-perpetuum mobile... :P Toate angrenajele alea papa mai multa putere decit fabrica sistemul. Dar ca joaca... :)

Edited by beo, 20 May 2010 - 02:06.


#9
smkcinpzdmti

smkcinpzdmti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.05.2010

View Postbeo, on 20th May 2010, 03:03, said:

Un pseudo-perpetuum mobile... :P Toate angrenajele alea papa mai multa mutere decit fabrica sistemul. Dar ca joaca... :)
Am tot ce-mi trebuie. magneti, roata, fulii, idei, vointa. Nu te juca cu cuvintele. Perpetuum mobile nu este.Nu stii cum, si ce vor face angrenajele si cum voi sincroniza sistemul.

O sa pun un filmulet cu jucaria, imediat ce gasesc ce-mi trebuie.

Edited by smkcinpzdmti, 20 May 2010 - 02:13.


#10
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
OK, succes! :)

#11
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Iar ati inceput cu "perpetuum mobile"? Vad ca e la moda vorba asta, desi multi nici nu stiu ce inseamna si nici sa faca diferenta! Dupa mintea unora perpetuum mobile este si o hidrocentrala!

View Postsmkcinpzdmti, on 20th May 2010, 03:09, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dtx5wR1-3Fc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.youtube.c...r... rotor&aq=f

P.S.: Nu te ambala cu omologarea si nici nu iti face planuri de viitor prea optimiste d.p.d.v. financiar ca s-au mai gandit si altii, in plus un magnet se consuma in timp si trebuie schimbat/reincarcat, operatie care costa!

Edited by dan84, 20 May 2010 - 02:31.


#12
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Dane, de ce esti agresiv? Lasa omu' sa experimenteze! Nu are nici un sens ce faci! Asa te iei in serios... :boredlook:

Asa... si nu trebe sa ai complexul ca toti cei din jurul tau sint niste retarzi...

Edited by beo, 20 May 2010 - 03:03.


#13
smkcinpzdmti

smkcinpzdmti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.05.2010

View Postdan84, on 20th May 2010, 03:30, said:

Iar ati inceput cu "perpetuum mobile"? Vad ca e la moda vorba asta, desi multi nici nu stiu ce inseamna si nici sa faca diferenta! Dupa mintea unora perpetuum mobile este si o hidrocentrala!
NU este un perpetuum mobile. Poate chiar va fi un pic ajutat dpdv electric. Cu consum minim de energie electri si cu randament superior.
Se vrea a fi un motor asincron magnetic.
VOM VEDEA

L.E.
In primul link un nene misca cu manuta lui un fier. Motorul meu va fi automatizat si perfect sincronizat.

Edited by smkcinpzdmti, 20 May 2010 - 03:11.


#14
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Pai si eu am zis ca NU este perpetuum mobile!
Nu sunt agresiv, doar i-am zis omului sa nu spere ca se va fi primul sau ca se va imbogati din asta!
Vezi ca mai sunt cateva topicuri deschise pe aici despre acest domeniu, unii au evoluat destul de mult in "free-energy", daca poate fi numit asa, dar pe alta ramura, nu pe magnetism! Vezi userul flaviand!

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsmkcinpzdmti, on 20th May 2010, 04:03, said:

Se vrea a fi un motor asincron magnetic.
VOM VEDEA
Motor electro-magnetic poate vrei sa spui, magnetul in sine nu produce energie, doar un camp constant care nu et ajuta la nimic altfel decat sa-i faci o opozitie cu bobina, energia consumata la respingere este egala cu cea indusa la atractie daca intelegi ce vreau sa zic.

Edited by andreic, 20 May 2010 - 03:44.


#16
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Ceva similar este intilnit la trenurile cu perna magnetica. Nu ideea de perna magnetica este cea pe care vreau sa o amintesc, ci motorul liniar care produce inaintarea. De-a lungul "caii ferate" sint pozitionate bobine, care sint alimentate controlat astfel incit sa genereze tractiune.

Decit piesa aia de izolator care se tot misca, mai bine pui un circuit de alimentare al bobinei controlat de o fotodioda, care are rolul de a face ca alimentarea bobinei sa fie tot timpul "in faza" cu pozitia rotorului. Si atunci pierzi mult mai putina energie prin frecari decit consuma circuitul ala. Oricum, nimic nou de brevetat, e veche rau treaba, se si foloseste comercial...

http://en.wikipedia....ai_Maglev_Train

#17
smkcinpzdmti

smkcinpzdmti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.05.2010

View Postandreic, on 20th May 2010, 04:43, said:

Motor electro-magnetic poate vrei sa spui, magnetul in sine nu produce energie, doar un camp constant care nu et ajuta la nimic altfel decat sa-i faci o opozitie cu bobina, energia consumata la respingere este egala cu cea indusa la atractie daca intelegi ce vreau sa zic.
La inceput, probabil va fi un pic electro-magnetic, dar cu timpul ii voi putea aduce imbunatatiri astfel incat, ori voi consume foarte putina energie electrica astfel incat randamentul sa fie mult mai mare decat al motoarelor construite in prezent, ori va fi total independent de electricitate.
Va fi aproximativ pe principiul motorului cu benzina (de ex), si aici ma refer doar la partea de distributie.
Ce-ar fi un motor Otto fara distributie?. Nimic sau aproape nimic. Chiar si motorul in doi timpi are un fel de distributie statica, si aici ma refer la conceptia foarte bine gandita a cilindrului si sa nu uitam de supapele tip lamela. Momente bine gandite de admisie, compresie, detenta si evacuare. Daca motorul Otto nu era deja inventat, probabil se gaseau destui sa spuna ca nu va functiona in veci.
Sa revenim la magneti. Cu toate ca pe roata motrica vor fi mai multi magneti, vom lua doar unul in calcul.
Roata se invarte, magnetul se apropie de fier, se va crea o forta de atractie, iar in momentul in care se apropie suficient de mult de fier, distributia va introduce intre magnet si fier un material izolator din punct de vedere magnetic. Miscarea va continua datorita inertiei.
Pot sa renunt la bucata de fier si sa folosesc 2 magneti, unul fixat pe roata, si unul care se poate roti la 180 de grade, comandat de distributia mea.
Haideti sa denumim magnetii astfel incat sa fie mai clar si sa nu ne incurcam in cuvinte.
A=magnet fixat pe roata motrica, magnet care are campurile tangente la circumferinta rotii.
B=magnet fix basculant, rotirea acestuia la 180 de grade va putea fi comandata de distributia sincronizata cu roata motrica.
Roata se invarte, A se apropie de B, vor incepe sa se atraga, cand vor fi suficient de aproape, B se va roti repede la 180 de grade si va impinge magnetul A, facand sa se continuie miscarea. Roata va avea o masa destul de mare si va avea rol de volanta, adica va inmagazina energie si o va volosi pentru continuarea miscarii.
O sa spuneti ca efortul de a roti brusc magnetul B, este destul de mare si se va produce franare datorita inertiei magnetului B
In functie de numarul de magneti de pe roata mare, vom putea face ca rotirea si deci pozitionarea exacta a magnetului B sa fie continua si uniforma. Magnetul B nu va mai bascula la intervale bine stabilite, ci, se va roti continuu.

View Postdan84, on 20th May 2010, 03:30, said:

[...], in plus un magnet se consuma in timp si trebuie schimbat/reincarcat, operatie care costa!
Asta cu magnetul care se consuma n-o stiam. Daca stii sigur, si poti sa documentezi, te rog sa o faci. Iti multumesc inca de pe acum. Daca nu stii sigur, ar fi mai bine sa taci.
Daca , dupa spusele tale, magnetul se consuma si deci trebuie reincarcat, atunci inseamna ca el inmagazineaza energie. Nu stiu cum s-o numesc deci ma abtin sa spun vre-o prostie. Deci, daca inmagazineaza energie, atunci energia asta va putea fi pusa la treaba. Daca nu este vorba de energie, atunci n-ai dreptate cand spui ca se consuma, si nici eu n-o sa pot face nimic. Va fi un perpetuum mobile care nu va functiona.
Fara sa vrei, sau fara sa-ti dai seama , ai scos porumbelul pe gura. Deci, sa continuam.

Edited by smkcinpzdmti, 20 May 2010 - 11:39.


#18
valentin_energ

valentin_energ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.07.2006

Link util proiectului tau


Magnetii permanenti (cei obtinuti din pulberi de ferite, si chiar si cei din oteluri speciale), slabesc in timp campul magnetic produs !

:coolspeak:

Edited by valentin_energ, 20 May 2010 - 11:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate