Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

PECETEA.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 10 iulie 2014 - 08:30, said:

nici o altă făptură (Sau: zidire.), nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.

Asta respectabile cand izolezi ca si cu pustiirile si nu confrunti scriptura cu scriptura ca sa-ti iasa doctrina cu mantuirea nu se poate pierde.(divortul)


Ramaneti in Mine, si Eu voi ramane in voi. Dupa cum mladita nu poate aduce rod de la sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi nu puteti aduceti rod, daca nu ramaneti in Mine. (Ioan.15:4)
Daca ramaneti in Mine si daca raman in voi cuvintele Mele, cereti orice veti vrea, si vi se va da. (Ioan.15:7)

Numeni cu exceptia sotiei , (a celor salvati.) Ca am relatia sot - sotie

Edited by husand, 10 July 2014 - 15:04.


#20
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
da..unde scrie ca toata lumea vedea pecetile lor?  numai fariseii si saducheii nu le vedeau...
pecetea deci ar trebui sa fie o anume sfintenie avind in vedere ca in VT in loc de pecete se vb despre sfintire a alesilor inainte de intrarea la Judecata acolo unde se vb si de ospat cu carnuri grase pregatit de Dumnezeu.




#21
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Ce pecete????, ca sunt multe si pozitive si negative...

#22
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmihao37, on 10 iulie 2014 - 20:37, said:

da..unde scrie ca toata lumea vedea pecetile lor?  numai fariseii si saducheii nu le vedeau...
pecetea deci ar trebui sa fie o anume sfintenie avind in vedere ca in VT in loc de pecete se vb despre sfintire a alesilor inainte de intrarea la Judecata acolo unde se vb si de ospat cu carnuri grase pregatit de Dumnezeu.

O vede ingerul

sa nu va atingeti de niciunul din cei ce au semnul pe frunte! Incepeti insa cu Locasul Meu cel Sfant!" Ei au inceput cu batranii care erau inaintea Templului. (Ezec.9:6)

Si cei ce sunt mantuiti

Cunoastem ca ramanem in El si ca El ramane in noi prin faptul ca ne-a dat din Duhul Sau. (1Ioan.4:13)

Pecetea =semnul = Duhul

Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii. (Efes.4:30)


Totusi temelia tare a lui Dumnezeu sta nezguduita, avand pecetea aceasta: "Domnul cunoaste pe cei ce sunt ai Lui"; si: "Oricine rosteste Numele Domnului sa se departeze de faradelege!" (2Tim.2:19)

Edited by husand, 10 July 2014 - 21:34.


#23
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Husand cand te hotarasti sa revii la normal ??? si cu scrisu bolduit si cu hieroglife si cand te pocaiesti tu de marea mandrie desarta ce locuieste in tine ?, noi.... eu stiu bine ce scrie in biblie, esti penibil, tu te crezi profesor, numa ca  versetele din biblie le folosim nu ca ciomag, ci  ca medicament= esti mandru si prost

#24
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postenohabel, on 10 iulie 2014 - 21:48, said:

. eu stiu bine ce scrie in biblie

Nu-ti merge prietene cu intelesul (intelepciunea ) ca-i scris

16. Inveleste aceasta marturie, pecetluieste aceasta descoperire, intre ucenicii Mei. -

Insa da, seminarul merge nainte.

Edited by husand, 10 July 2014 - 22:10.


#25
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postenohabel, on 10 iulie 2014 - 21:48, said:

Husand cand te hotarasti sa revii la normal ??? .....  .... si prost


Da respectabile asa scrie .

Dar Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii.ca sa faca de rusine pe cele intelepte... (1Cor.1:27


Deci la tine Scriptura nu e ceva normal,da inteleg.

Cuvantul care le-a fost propovaduit, nu le-a ajutat la nimic, pentru ca n-a gasit credinta la cei ce l-au auzit. (Evr.4:2)

#26
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 10 iulie 2014 - 08:30, said:

Scrie ca Cel ce leaga si nimeni nu dezleaga. Nu poti pierde mantuirea.


Nimeni cu exceptia lui insusi (a celui dezlegat)


(Apoc.3:7) este urmata de   Apoc.3;11.

11. Eu vin curand. Pastreaza ce ai, ca nimeni sa nu-ti ia cununa

sau

fara sa faceti din slobozenia aceasta o haina a rautatii, ci ca niste robi ai lui Dumnezeu. (1Pet.2:16)


Cununa = mantuirea.

A pierde cununa = a fi legat (pierde mantuirea )dupa ce ai avut-o(ai avut dezlegarea)

Si am explicatia Scripturii

Mantuit =  dezlegat (Isa.61:1)

prin  analogie cu pilda

Deodata, s-a facut un mare cutremur de pamant, asa ca s-au clatinat temeliile temnitei. Indata, s-au deschis toate usile si s-au dezlegat legaturile fiecaruia. (Fapt.16:26)

unde

temnita = legarea = moartea   (Ps.107:10)

Clatinat = vorbirea lui Dumnezeu = primirea Cuvantului (Evr.12:26)

usile = judecata care cade prin achitare de catre Isus

Edited by husand, 29 July 2014 - 13:26.


#27
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Vai de capu nostru !! ne-am pricopsit pe forum cu un nebun-evanghelic, e un virus serios si nu vad nici o scapare si nici un antidot-husand

a patruns cancerul pe forum spiritualitate, daca nimeni nu ia nici o pozitie eu sunt neputincios, o sa parasesc forumul....

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,436
  • Înscris: 16.03.2004

View Postenohabel, on 03 august 2014 - 04:22, said:

Vai de capu nostru !! ne-am pricopsit pe forum cu un nebun-evanghelic, e un virus serios si nu vad nici o scapare si nici un antidot-husand

a patruns cancerul pe forum spiritualitate, daca nimeni nu ia nici o pozitie eu sunt neputincios, o sa parasesc forumul....

Si ce vrei sa-i faca? Cel mult sa-l puna sa scrie mai adunat si fara deformari nejustificate ale cuvintelor.

#29
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postenohabel, on 10 iulie 2014 - 21:19, said:

Ce pecete????,




Totusi temelia tare a lui Dumnezeu sta nezguduita, avand pecetea aceasta: "Domnul cunoaste pe cei ce sunt ai Lui"; si: "Oricine rosteste Numele Domnului sa se departeze de faradelege!" (2Tim.2:19)



.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate