Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ce acte trebuia sa imi dea banca la deschiderea conturilor

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
Am deschis zilele trecute un cont la Banca Romaneasca.Ca acte am primit de la ei doar
-"Conditii generale de utilizare a cardurilor de debit pt persoane fizice cu stampila si semnatura lor"+
- cele 2 conturi (ron+usd) scrise de ei pe o hartiutza avand sigla bancii.
In caz de incident bancar(ca pica banca greceasca de exemplu) aveti idee cei de la BNR ma iau in seama doar cu aceste hartii pentru recuperarea banilor in limita plafonului 50.000euro sau imi trebuiesc mai multe acte??

Practic cu ce mi-au dat ei nu am nici o dovada ca am deschis conturile x si y si am facut tranzactii pe internet.
Rog un sfat specializat.Multumesc

#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,957
  • Înscris: 14.08.2006
De aia s-au inventat extrasele de cont. Le poti cere de la ghiseu sau le poti lista din aplicatia de internet banking. De asemenea, in momentul in care pui bani cash ti se elibereaza o chitanta. Faci dosar cu toate hartiile si ai evidenta. Cu buletinul si cu codul IBAN poti sa faci orice fel de operatiune.

#3
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008

 aaa1, on 19th May 2010, 11:32, said:

Am deschis zilele trecute un cont la Banca Romaneasca.Ca acte am primit de la ei doar
-"Conditii generale de utilizare a cardurilor de debit pt persoane fizice cu stampila si semnatura lor"+
- cele 2 conturi (ron+usd) scrise de ei pe o hartiutza avand sigla bancii.
In caz de incident bancar(ca pica banca greceasca de exemplu) aveti idee cei de la BNR ma iau in seama doar cu aceste hartii pentru recuperarea banilor in limita plafonului 50.000euro sau imi trebuiesc mai multe acte??

Practic cu ce mi-au dat ei nu am nici o dovada ca am deschis conturile x si y si am facut tranzactii pe internet.
Rog un sfat specializat.Multumesc
nu este un sfat specializat dar buletinul este suficient pentru operatiuni din conturile respective si presupun ca si in caz de incident bancar.

#4
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

 iufiuf, on 19th May 2010, 10:40, said:

nu este un sfat specializat dar buletinul este suficient pentru operatiuni din conturile respective si presupun ca si in caz de incident bancar.


Ma interesa doar in caz de incident bancar.Ca sa imi returneze banii din fondul de garantare, imi cere BNR-ul un contract facut cu banca sau ma duc doar cu extrasele si buletinul?au ele valoare juridica?ma indoiesc.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,957
  • Înscris: 14.08.2006
Da, au valoare juridica. Orice contabil se foloseste de extrasele de cont (care sunt semnate si stampilate de un functionar bancar - daca le iei de la ghiseu).

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ma indoiesc ca trebuie sa dovedesti tu ceva, si ca trebuie sa tii extrasele semnate sub perna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate