Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Rus doreste sa emigreze in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
costyliniar

costyliniar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.02.2006
Buna,

am un prieten rus care mi-a zis ca vrea sa se mute in Romania si mi-a cerut sa-l ajut cu informatii.

Si eu si el suntem pierduti. Am cautat pe net despre imigrare in Romania insa n-am gasit nimic decat articole din ziare si bloguri.

Asdar poate ma puteti voi lamuri unde sa incep. Cine se ocupa de asa ceva din Romania? De ce fel de acte are nevoie? E greu sa obtina viza?

Multumesc.

#2
Clitoris

Clitoris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.05.2010
Spune-i sa-si bage mintile in cap.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu stiu daca Romania acorda azil... mai ales cetatenilor rusi!
Daca prietenul vrea sa emigreze, sa se stabileasca definitiv in Romania, intai sa isi gaseasca un loc de munca aici si apoi, la ministerul de externe se va adresa pentru formalitatile de acordare a cetateniei!
Dar, cred ca stie ca si-o va pierde pe cea rusa, nu?

#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcopjob2000, on 18th May 2010, 12:59, said:

Nu stiu daca Romania acorda azil... mai ales cetatenilor rusi!
Daca prietenul vrea sa emigreze, sa se stabileasca definitiv in Romania, intai sa isi gaseasca un loc de munca aici si apoi, la ministerul de externe se va adresa pentru formalitatile de acordare a cetateniei!
Dar, cred ca stie ca si-o va pierde pe cea rusa, nu?


nu dezinforma daca nu stii! a emigra nu inseamna obtinerea cetateniei! pana la obtinerea cetatenieipoate dura ani !  si de ce sa o piarda pe cea rusa? ce legatura are?
  daca omul vrea sa emigreze poate in mai multe feluri: viza de munca,casatorie,studii. viza de munca o poate obtine usor daca e ajutat de un prieten cu firma in romania! eu zic mai intai sa vina ca turist in romania sa vada daca se poate acomoda si abia dupa aceea sa aplice pt o viza de munca!

View Postcostyliniar, on 18th May 2010, 12:50, said:

Buna,

am un prieten rus care mi-a zis ca vrea sa se mute in Romania si mi-a cerut sa-l ajut cu informatii.

Si eu si el suntem pierduti. Am cautat pe net despre imigrare in Romania insa n-am gasit nimic decat articole din ziare si bloguri.

Asdar poate ma puteti voi lamuri unde sa incep. Cine se ocupa de asa ceva din Romania? De ce fel de acte are nevoie? E greu sa obtina viza?

Multumesc.

http://www.mae.ro/in...i...idlnk=&cat=

#5
shark95

shark95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.11.2009
prietene costyliniar baga-ti mintile in cap. Aici in Romania nu e de stat. Noi nu stim cum sa fugim de aici si voi va chinuiti sa veniti?!! In fina fa ce te taie capul dar macar vino in Bucuresti. Acolos unt salarii mai bunicele dar tot la limita cu saracia o sa traiesti

#6
costyliniar

costyliniar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.02.2006

View Postady_77, on 18th May 2010, 20:56, said:

nu dezinforma daca nu stii! a emigra nu inseamna obtinerea cetateniei! pana la obtinerea cetatenieipoate dura ani !  si de ce sa o piarda pe cea rusa? ce legatura are?
  daca omul vrea sa emigreze poate in mai multe feluri: viza de munca,casatorie,studii. viza de munca o poate obtine usor daca e ajutat de un prieten cu firma in romania! eu zic mai intai sa vina ca turist in romania sa vada daca se poate acomoda si abia dupa aceea sa aplice pt o viza de munca!



http://www.mae.ro/in...i...idlnk=&cat=

Mersi mult Ai fost de ajutor.


shark95 said:

prietene costyliniar baga-ti mintile in cap. Aici in Romania nu e de stat. Noi nu stim cum sa fugim de aici si voi va chinuiti sa veniti?!! In fina fa ce te taie capul dar macar vino in Bucuresti. Acolos unt salarii mai bunicele dar tot la limita cu saracia o sa traiesti
Eu nu vreau sa vin in Romania, eu sunt in Romania. Rusul vrea sa vina in Romania.
Eu o sa incerc sa-l conving sa nu vina aici, dar daca el e hotarat sa vina eu ii voi recomanda sa evite Bucurestiul.

#7
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010
spune-i ca si in Ro sunt racheti, asa ca tot trebuie sa dea inapoi rublele si copeicile...

dobri vecer!

#8
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
care e deznodamantul (sau nu s0a ajuns inca la el,suntem la punctul culminant??!) cu nea IVAN?

#9
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postcostyliniar, on 18th May 2010, 11:50, said:

Buna,

am un prieten rus care mi-a zis ca vrea sa se mute in Romania si mi-a cerut sa-l ajut cu informatii.

Si eu si el suntem pierduti. Am cautat pe net despre imigrare in Romania insa n-am gasit nimic decat articole din ziare si bloguri.

Asdar poate ma puteti voi lamuri unde sa incep. Cine se ocupa de asa ceva din Romania? De ce fel de acte are nevoie? E greu sa obtina viza?

Multumesc.

Parca trebuie sa aiba un contract de munca ca sa obtina viza, ori sedere, asa cum au chinezii de pe santierele din Bucuresti.

O alta cale mai rapida ar fi sa obtina mai intai cetatenie moldoveneasca !  :naughty:

PS: In Rusia are climat mediteranean la Soci, ori in Daghestan si poate primi cetatenie azeraijana (acolo e si mai cald), iar Rom^nia nu are nimic din frumusetea acelor locuri calde si placute !  :confuzzled:

Edited by Cyber-sapiens, 06 August 2010 - 19:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate