Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

TAXI

- - - - -
  • Please log in to reply
646 replies to this topic

#631
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View PostCutzu, on 24 mai 2013 - 20:35, said:

Acum am recitit. Vrei sa-i dai mai mult de fapt. Daca e asa atunci scuze.
Baga detalii oras tarif si daca e masina lui sau lucreaza la patron, daca e masina lui are licenta inchiriata sau e a lui.
Din ce zici tu nu poate fi decat varianta cu masina si licenta lui, altfel nu si-ar permite sa te duca aproape moca.
Da asa este, este o cunostinta si la un moment dat vreau sa-i rasplatesc munca la adevarata valoare. El este de la tara, masina este a lui, e taxi cu acte in regula, marcat ca atare, face curse intre oras si comunele invecinate. Din cand in cand mai duce pe cineva de la mine din familie la Bucuresti. Habar nu am de tarif, nu-mi inchipui ca le pune aparatul la babele care au fost la oras sa-si vanda branza sau sa-si faca injectii. Chiar nu m-am uiat pe portiera ce tarif are.

Edited by malwarebytes, 24 May 2013 - 21:01.


#632
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Un 200 lei ar fi ok

#633
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View PostCutzu, on 24 mai 2013 - 21:13, said:

Un 200 lei ar fi ok
Atat i-am dat ultima data dar e vb in total de 260-270 de km in total.  Din cate am vazut are un fiat, cred ca e pe motorina, si daca mai pun la socoteala ca isi mai ia cate un pasager pe langa... cred ca castiga mai bine decat intr-o zi obisnuita de munca.

Edited by malwarebytes, 24 May 2013 - 21:28.


#634
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Da e ok si fara stres pentru el, de aia ii si convine, banul e asigurat.
Poti sa-i mai dai un 100 sau 50 de lei.

Edited by Cutzu, 24 May 2013 - 21:37.


#635
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View PostCutzu, on 24 mai 2013 - 21:36, said:

Da e ok si fara stres pentru el, de aia ii si convine, banul e asigurat.
Poti sa-i mai dai un 100 sau 50 de lei.
Pai eu faceam o socoteala ca e mai rentabil si mai lipsit de stres sa dam 300 lei unui taximetrist decat sa mergem cu masina personala si sa lipsim de pe la servici. Nu mai zic ca orice calatorie spre Bucuresti si putin prin Bucuresti implica si riscuri de buseala sau de ramanere fara carnet!

Edited by malwarebytes, 24 May 2013 - 21:57.


#636
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
300 de lei pt 270 de km , coane pai tu nu dai nici 1 leu pe km , ala e taxiu , taxiu se amortizeaza in x ani , y kilometri , z sume de reparatii , voi o luati asa , iti dau 300 de lei , dai 100 plan la patron , bagi de 100 de lei motorina , te intorci acasa cu 100 de lei si stai cu mine 12 ore , pai aia care accepta injoseala asta sunt sclavi ai marilor patroni de taxi vedeias morti ca pe urecheatu :)))))))))))))))))) ca nu se mai satura de injoseala taximetristilor care zi de zi le duc planu si au ficatu cat casa poporului

#637
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View PostEv1L, on 25 mai 2013 - 03:08, said:

300 de lei pt 270 de km , coane pai tu nu dai nici 1 leu pe km , ala e taxiu , taxiu se amortizeaza in x ani , y kilometri , z sume de reparatii , voi o luati asa , iti dau 300 de lei , dai 100 plan la patron , bagi de 100 de lei motorina , te intorci acasa cu 100 de lei si stai cu mine 12 ore , pai aia care accepta injoseala asta sunt sclavi ai marilor patroni de taxi vedeias morti ca pe urecheatu Posted Image))))))))))))))))) ca nu se mai satura de injoseala taximetristilor care zi de zi le duc planu si au ficatu cat casa poporului
Nu lucreaza la patron, taxe mai putine ca doar nu ma duce cu aparatul de taxat, merge in linie dreapta nu o haraie in viteza unu si doi ca in Bucuresti, si de obicei isi mai ia si alti pasageri. Vb aici de transport interurban neimpozitat.

#638
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostEv1L, on 25 mai 2013 - 03:08, said:

300 de lei pt 270 de km , coane pai tu nu dai nici 1 leu pe km , ala e taxiu , taxiu se amortizeaza in x ani , y kilometri , z sume de reparatii , voi o luati asa , iti dau 300 de lei , dai 100 plan la patron , bagi de 100 de lei motorina , te intorci acasa cu 100 de lei si stai cu mine 12 ore , pai aia care accepta injoseala asta sunt sclavi ai marilor patroni de taxi vedeias morti ca pe urecheatu Posted Image))))))))))))))))) ca nu se mai satura de injoseala taximetristilor care zi de zi le duc planu si au ficatu cat casa poporului
Multi "vrea" sa lucreze ca soferi, da nu se mai gaseste, facearar GOOGLE sau INTEL masina de merge singura!
Daca renunti la taximetrie si in alta parte ca sofer nu gasesti, avand in vedere ca nu ti-a prea placut cartea, ce faci ma, te apuci de munca? Nu mai bine tragi pe 10 lei mata de coada, poate poate prinzi si vremuri mai bune? Daca nu curge pica, mai un client furat, mai un bagaj uitat, mai o spaga ocazionala substantiala...

#639
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View PostEv1L, on 25 mai 2013 - 03:08, said:

300 de lei pt 270 de km , coane pai tu nu dai nici 1 leu pe km , ala e taxiu , taxiu se amortizeaza in x ani , y kilometri , z sume de reparatii , voi o luati asa , iti dau 300 de lei , dai 100 plan la patron , bagi de 100 de lei motorina , te intorci acasa cu 100 de lei si stai cu mine 12 ore , pai aia care accepta injoseala asta sunt sclavi ai marilor patroni de taxi vedeias morti ca pe urecheatu Posted Image))))))))))))))))) ca nu se mai satura de injoseala taximetristilor care zi de zi le duc planu si au ficatu cat casa poporului

La patron nu cotizeaza, ca e masina lui. Daca punem revizia la 1000 de lei la fiecare 10.000 km, iese 0.10 lei/km. RCA, rovigneta, impozit, nu cred ca depasesc 3 lei pe zi. 100 de lei motorina, 27 de lei uzura, 3 lei taxele, vine 130 de lei. Omul ar ramane cu 170 de lei/zi, 3400 de lei pe luna daca ar face cursa asta in fiecare zi lucratoare. Sincer, crezi ca ar castiga mai mult de atat frecand masina prin oras?

#640
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007

View PostJosef_Mengele, on 25 mai 2013 - 11:15, said:

Multi "vrea" sa lucreze ca soferi, da nu se mai gaseste, facearar GOOGLE sau INTEL masina de merge singura!
Daca renunti la taximetrie si in alta parte ca sofer nu gasesti, avand in vedere ca nu ti-a prea placut cartea, ce faci ma, te apuci de munca? Nu mai bine tragi pe 10 lei mata de coada, poate poate prinzi si vremuri mai bune? Daca nu curge pica, mai un client furat, mai un bagaj uitat, mai o spaga ocazionala substantiala...
cum sa nu se gaseasca masini la plan la taxi ??? e plin netu de anunturi si toate ziarele , insa conditiile de munca si tariful practicat te fac sa apelezi la alte artificii "tehnice" ca sa ii duci planu la patron si sati ramana si tie de un covrig

View Postgeutz, on 25 mai 2013 - 12:32, said:


La patron nu cotizeaza, ca e masina lui. Daca punem revizia la 1000 de lei la fiecare 10.000 km, iese 0.10 lei/km. RCA, rovigneta, impozit, nu cred ca depasesc 3 lei pe zi. 100 de lei motorina, 27 de lei uzura, 3 lei taxele, vine 130 de lei. Omul ar ramane cu 170 de lei/zi, 3400 de lei pe luna daca ar face cursa asta in fiecare zi lucratoare. Sincer, crezi ca ar castiga mai mult de atat frecand masina prin oras?
gogule RCA sa scumpit enorm mai ales la taxiuri , o masina cu aer conditionat logan spre ex costa 9000 de euro , in cat timp tu ca scoate masina aia 9.000 pt amortizarea investitiei ca sa numai vb de impozit pe profit , ai zis ca costa 1000 de lei o revizie ; pai nu e asa ca daca masina are 200.000 de km si te lasa injectoarele te duce lejer 4000 lei , sau turbosuflanta.......

sau ce te faci daca angajezi un incepator in ale taximetriei si iti da dauna totala la masina si nu ai CASCO !?

#641
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Daca tu zici ca e mai rentabil sa faci taximetrie in capitala cu 1.39 lei/km decat sa incasezi 300 de lei pt o cursa de 12 ore, 270 km fara sa pui ceasul, nu te contrazic. Nu am idee cat incaseaza in medie un taximetrist in Bucuresti.

#642
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View Postgeutz, on 26 mai 2013 - 12:33, said:

incasezi 300 de lei pt o cursa de 12 ore,
In teorie daca isi umple masina cu pasageri macar la dus pentru ca numai ora de plecare este certa poate castiga mai mult. Nu ma deranjeaza daca pe langa mine la plecare mai are doi pasageri, e multa lume care are treba la Buc. la prima ora iar transportul in comun nu acopera acest palier orar. Daca ai treaba la prima ora in Bucuresti e prea tarziu sa pleci pe la 5 - 5:30 cu primul autobuz sau tren. Drumul e bun si liber la prima ora deci si consumul si uzura masinii este mai mic.
L.E.
Mai exista si probabilitatea sa faca rost de motorina la un pret mai mic decat cel de la pompa daca are vreo cunostinta sofer profesionist. da! Inca se mai practica din pacate!

Edited by malwarebytes, 26 May 2013 - 14:14.


#643
visaa

visaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2013
Salut!
Imi poate spune cineva cam cat costa o cursa  cu taxiul de la Gara de Nord pana la Spitalul Grigore Alexandrescu, va rog!

#644
christianm

christianm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2013

View Postvisaa, on 29 mai 2013 - 17:38, said:

Salut!
Imi poate spune cineva cam cat costa o cursa  cu taxiul de la Gara de Nord pana la Spitalul Grigore Alexandrescu, va rog!
Nu ar avea cum sate coste mai mult de 6-7 lei

#645
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca il ia cineva :)
in 15 min ajungi lejer pe jos

#646
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
De luat il ia cu siguranta numai ca sigur ii cere vreo 30-40 de lei. Din fata Garii de Nord ai toate sansele sa auzi pretul asta.
Mie mi-au cerut 80 de lei pana la Lujerului intr-o seara, oferta rezonabila din partea lui, imi venea sa ii il bag in portbagaj si sa-l las acolo pana dimineata. Bineinteles ca o cursa pe ceas m-a costat 12 lei pe traseul ala.

#647
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Taximetria ar trebui dereglementata; in 2018 nu mai avem nevoie de așa ceva. E un concept depășit și păgubos. Gps-ul și sistemele de rating sunt suficient de bune pentru mine. De ce sa subvenționăm licențe de transport și dispecerate inutile?! Ce noi suntem ASISTENȚĂ SOCIALĂ pentru leneși?! http://www.cityam.co...xi-deregulation

Edited by Fuserisk, 27 May 2018 - 13:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate