Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

TAXI

- - - - -
  • Please log in to reply
646 replies to this topic

#37
bogda1313

bogda1313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.04.2006
:coolspeak: M-ai facut sa rad. Acum ma duc pana la Metro. Sa sun la Cobalcescu? ...poate nimeresc baba aia...

#38
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
si o nota buna pt taximetristii din tulcea  - vara trecuta ma dau jos din tren obosit, ploua afara, abia asteptam sa ajung acasa. ma duce omul, face vreo 32.000 cursa, intind 40 - omul imi da 10.000 inapoi si zice ca n-are rest. eu insist, zic sa pastreze asa - nimic, nu m-a lasat sa ma dau jos din masina pana nu am luat 10.000 inapoi...

#39
intersanctos

intersanctos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.07.2006
cu cobalcescu nu merg tocmai pt k sunt f scumpi - 14500/km,ceea ce e destul de mult dc e sa ne gandim la o cursa lunga... am mers mult timp cu taxi 2000 si cu occident. sunt destul de ieftini cei de la occident si e un criteriu care conteaza atunci cand ai de dat si bani...

#40
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Dupa 2 experiente neplacute numai sapt trecuta cu cristaxi (o nesimtita la tel care dupa ce nu mi-a gasit masina imi zice, literal, "Nu e liber"  :huh:  si inchide telefonul, si altul care pot sa jur ca mi-a luat mai mult decat un cobalcescu pt acelasi traseu la aceeasi ora) e clar ca e o vraiste totala in taximetria din ro, lepre sunt peste tot.

Niste noutati:

- Din septembrie preturile vor urca pe la 14-15 mii, Cobalcescu bineinteles la 17 mii.

- De la anul nu mai au voie masinile fara euro3, airbag si AC.

- Din martie posibil sa nu mai ramana decat firmele care indeplinesc niste conditii: parc mare de masini, garaj, service, spalatorie proprii. Adica exact 3, Cristaxi, Meridian si Cobalcescu. Celelalte nu le va lichida nimeni, dar vor fi obligate sa colaboreze cu astea, adica sa le poarte numele si sa le respecte regulile.

#41
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Pentru ce trebuie sa aiba un amarat de taxi airbag? Cei care le folosesc nu isi pun nici macar centurile de siguranta! (Cel putin asa am observat eu, contraziceti-ma daca gresesc!)

#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai tocmai de-aia, logic.

In taxi nu mai e obligatoriu (de ceva timp) sa-ti pui centura, nici soferul nici pasagerul.

#43
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
dap, asa e. soferii de taxi fac parte dintr-o categorie de persoane ce sunt scutite de la obligativitatea purtarii centurii de siguranta ( instructorii auto, femeile gravide, cei care realizeaza transport d epersoane)

#44
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Pai si cu ce te mai ajuta pe tine airbag-ul in caz de accident daca nu ai centura de siguranta pusa? Hmmm, la manualul masinii mele (Renault Clio III) ma sfatuieste sa port centura de siguranta pentru a beneficia "din plin" de cele 5 stele obtinute la testele de impact...

Intr-adevar, art. 126 alin. 3 lit. d din OUG 195/2002 (viitoarea lege care intra in vigoare din septembrie nu stiu inca cum o sa sune!) prevede ca "se excepteaza de la obligatia de a purta centura de siguranta, in interiorul localitatilor, conducatorii de autoturisme care executa servicii de transport public de persoane, in regim de taxi"...

Despre pasageri nu se specifica asa ceva, si conform legii (care spune ca toate persoanele care stau pe locuri prevazut cu centura trebuie sa o foloseasca) sunt obligati sa o poarte si sunt pasibili de amenda sau avertisment daca nu respecta legea!

#45
petard

petard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.06.2005
M-am suit aseara intr-un Taxi 2000, la Universitate... Bineinteles l-am intrebat daca ma duce pana in Leu, a mormait ceva dar pana l-a urma, mi-a facut favoarea de a ma lasa in sanctuarul sau..
In loc sa intoarca si el pe loc, asa cum fac toti, a facut rondul prin spatele statuilor doar ca in capat drumul era blocat de o masina REBU... da inapoi si pe mine m-a mancat sub limba sa intreb daca se inverseaza si contorul  :)
La care el se intoarce cu o figura frustrata la mine: "Auzi, tu poate vrei sa te dau jos!"
Evident ar fi trebuit sa ma dau jos, doar ca ma gandeam ca o mai iau si in freza daca ii zic sa opreasca sa ma dau jos  :confuzzled:
Mai mult m-am enervat cand am vrut sa fac reclamatie si nesimtita de la dispecerat cand a auzit ca e vorba de o reclamatie m-a pus pe hold si m-a uitat acolo.  :puke:
Astia in loc sa faca operatiunea grmofonul mai bine i-ar lua la verificat pe imbecilii astia... am avut parte pana acum doar de vreo 5 taximetristi ok, chiar super ok.... dar restul: OH MY GOD!!!

M-am suit aseara intr-un Taxi 2000, la Universitate... Bineinteles l-am intrebat daca ma duce pana in Leu, a mormait ceva dar pana l-a urma, mi-a facut favoarea de a ma lasa in sanctuarul sau..
In loc sa intoarca si el pe loc, asa cum fac toti, a facut rondul prin spatele statuilor doar ca in capat drumul era blocat de o masina REBU... da inapoi si pe mine m-a mancat sub limba daca se inverseaza si contorul  :)
La care el se intoarce cu o figura frustrata la mine: "Auzi, tu poate vrei sa te dau jos!"
Evident ar fi trebuit sa ma dau jos, doar ca ma gandeam ca o mai iau si in freza daca ii zic sa opreasca sa ma dau jos  :confuzzled:
Mai mult m-am enervat cand am vrut sa fac reclamatie si nesimtita de la dispecerat cand a auzit ca e vorba de o reclamatie m-a pus pe hold si m-a uitat acolo.  :puke:

*Edit:
Astia in loc sa faca operatiunea gramofonul mai bine i-ar lua la verificat pe imbecilii astia... am avut parte pana acum doar de vreo 5 taximetristi ok, chiar super ok.... dar restul: OH MY GOD!!!

Edited by petard, 17 August 2006 - 11:17.


#46
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
Scuza-ma ca iti spun, dar daca ii lua carnetul pentru ca aintors pe linie continua in centrul Bucurestiului, ii intretineai tu familia o luna de zile?


Banuiesc ca nu, asa ca altadata gandeste-te mai bine....

#47
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 petard, on Aug 17 2006, 12:16, said:

Mai mult m-am enervat cand am vrut sa fac reclamatie si nesimtita de la dispecerat cand a auzit ca e vorba de o reclamatie m-a pus pe hold si m-a uitat acolo.  :puke:
Reclamatie pentru ce? Te-a dat jos? Ti-a luat mai multi bani? Te-a ocolit nshpe kilometri?
Ca omul statea prost cu nervii, nu e un motiv de reclamatie. Nici tu nu trebuia sa-l provoci.

Edited by don_dannielo, 17 August 2006 - 12:51.


#48
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asta-i buna, adica daca omul a intrebat, tembelul de taximetrist trebuia sa dea raspuns de acel gen? pai daca sta prost cu nervii sa se duca in psiholog, nu sa stea sofer de taxi si sa f...a clientii

pana la urma parca clientul plateste sa beneficieze de acel serviciu, nu primeste un favor

#49
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aia nu a fost intrebare normala, a fost persiflare. Pana la urma, taximetristul a dat inapoi ca sa-l poata duce la destinatie, daca voia sa "f...a clientul" statea in spate la REBU pana se satura. Clientul sa platesca in plus daca vrea sa arunce mizerii fara sa fie bagate in seama. Probabil aia de pe mertzanurile Taxi Grant sunt dresati in sensul asta  :D

Edited by don_dannielo, 17 August 2006 - 13:20.


#50
sabina2006

sabina2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.08.2006

 don_dannielo, on Aug 17 2006, 14:18, said:

Aia nu a fost intrebare normala, a fost persiflare. Pana la urma, taximetristul a dat inapoi ca sa-l poata duce la destinatie, daca voia sa "f...a clientul" statea in spate la REBU pana se satura. Clientul sa platesca in plus daca vrea sa arunce mizerii fara sa fie bagate in seama. Probabil aia de pe mertzanurile Taxi Grant sunt dresati in sensul asta  :D

Am o intrebare. Ajung diseara pe la 3-4 noaptea in Bucuresti si am nevoie sa stiu cu ce ajung la aeroportul otopeni? ceva asa daca se poate mai ieftin sau sa nu ma pacalesc? Presupun ca nu gasesc nici un autobuz la ora aia.

#51
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
taxi leon,meridian,2000
dar cel mai bine intreaba 2-3 soferi de la firme diferite cat iti iau , mai ales ca drumul e blocat si trebuie ocolit (desi la ora 3 noaptea nu cred ca e aglomeratie)

#52
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

 aeon, on Oct 11 2006, 10:19, said:

taxi leon,meridian,2000
dar cel mai bine intreaba 2-3 soferi de la firme diferite cat iti iau , mai ales ca drumul e blocat si trebuie ocolit (desi la ora 3 noaptea nu cred ca e aglomeratie)


Chiar ma bucur ca cineva a deschis topicul asta (desi acum mult timp). Merg destul de des pe la Bucuresti, si destul de des la Otopeni, si am avut prea multe intamplari ca sa le povestesc. Ca un sumar, am mers Gara de Nord - Otopeni cu sume intre 230.000 si vreo 950.000 (sa zicem ca sumele s-au redus cu timpul, ca am invatat si eu sa ma mai uit la una-alta:) ). Nu mai zic de cate ori era sa ratez avionul pentru ca dispecerul mi-a promis o comanda care nu mai venea...

Ca idee, daca stie cineva un numar (de mobil) de taximetrist corect in Bucuresti, sa imi dea un PM. Eu pana acum am gasit unul singur, si am uitat sa ii iau numarul de telefon  :wallbash: . In momentul in care gasesc unul, merg numai cu ala, m-am saturat de toti nespalatii pentru care minim 50.000 bacsis e obligatoriu, desi el are o Berlina amarata, pute ca-n codru si urla manelele. De obicei nu ma intereseaza neaparat pretul (firma deconteaza;) ), ci modul in care se comporta cu tine. Am observat un instinct de a dubla preturile cand il intrebi la inceput daca are stampila (am intalnit si surprize), ca doar "oricum tie iti deconteaza".

Asa ca daca aveti un prieten de treaba care e taximetrist, astept PM  :peacefingers: .

#53
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Daca nu te intereseaza pretul, fa comenzi la Grant Taxi. E vreo 30 000 km cu masini Mercedes,soferi civilizati etc.
Insa unul din marele avantaj este ca poti cere cu 2,3 ore inainte sa te astepte o masina la ora X in locul Y, si astfel cand ajungi in gara de nord masina te asteapta acolo...

#54
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
In opinia mea, cei care iau teapa vor sa fie tepuiti. Indiferent de firma, niciodata nu mi s-a intamplat sa platesc mai mult decat facea deoarece iau taxi numai pe comanda , cu exceptia intoarcerilor de la aeroport, cand oricum intra o singura firma in discutie. Faceti comanda si nu aveti probleme, numerele scurte se pot apela cu prefixul de oras in fata si de pe mobil.

Ce m-a uimit a fost la o comanda in Constanta, mergeam catre gara si s-a stricat masina. Imediat soferul si-a chemat un coleg prin statie, sa ne duca sa nu pierdem trenul, iar al doilea a aparut in sub 2 minute.

Am auzit ca problema cu tarifele diferita va disparea in Bucuresti, va fi stabilit un tarif unic pe km, in locul plajei permise actual. Pacat ca va  fi undeva catre 1 Euro/km.

PS. Daca nu vine soferul la comanda, reveniti neaparat cu un telefon la dispecerat, sa-l puna pe neserios pe bara doua-trei ore.

Edited by JJOne, 12 October 2006 - 16:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate