Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Distribuție Linux pt router cu suport NTFS

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
VladK2K

VladK2K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.09.2004
Salut

Am un router ASUS WL-500G Premium (versiunea 1) pe care ruleaza firmware-ul oficial modificat de oleg (varianta 1.9.2.7-g). Acesta merge destul de bine, dar aș vrea să conectez la el un harddisk extern. Am mai avut un hdd extern conectat la el, formatat ext3 fără jurnalizare (că altfel nu îl vede) dar aș prefera să pot conecta un harddisk cu suport NTFS.

Motivul este simplu: router-ul nu poate scrie cu mai mult de 3 MB/s (atât duce procesorul său) și aș prefera uneori (mai ales când fac backup-uri) să conectez hdd-ul direct la PC și să copiez de acolo.

Din câte îmi dau seama, openWRT ar avea suport pentru NTFS, la fel și ddWRT (trebuie băgat driverul la butare cu insmod - nu ar fi o problemă, am și un stick de 1GB formatat ext3, împreună cu 2 porturi pentru USB ar merge ceva).

Din experiența proprie, care dintre astea două sunt mai bune? sau să rămân la firmware-ul lui Oleg?

#2
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

 VladK2K, on 14th May 2010, 09:57, said:

Din câte îmi dau seama, openWRT ar avea suport pentru NTFS, la fel și ddWRT (trebuie băgat driverul la butare cu insmod - nu ar fi o problemă, am și un stick de 1GB formatat ext3, împreună cu 2 porturi pentru USB ar merge ceva).

Din experiența proprie, care dintre astea două sunt mai bune? sau să rămân la firmware-ul lui Oleg?
Ambele sint ok, openwrt sta mai prost cu partea de documentatie, trebuie sa sapi dupa ea prin wiki-ul lor insa poti avea noroc pe forum in cazul in care ai probleme. Dpdv al software-ului, openwrt are mai multe pachete dar daca te intereseaza numai modulul pt ntfs si il ai pe asta in dd-wrt, poti sa mergi pe dd-wrt.

#3
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006
+ 1 pentru dd-wrt.  :coolspeak:

#4
VladK2K

VladK2K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.09.2004
Okay, o sa il incerc weekend-ul asta. Wish me luck guys!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate