Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Administrare IV

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Buna seara.

As avea o rugaminte pentru cei care stiu. As dori un ghid complet, despre adiministrarea IV, de la introducerea acului (si a branulei), continuand cu atasarea perfuzorului ..pana la conectarea cu perfuzia, locatia exacta unde se introduce in mana, palparea venei...etc etc. etc...tehnica in sine


Ar fi un lucru interesant si poate chiar util pentru unii dintre noi!

#2
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Uite link

#3
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Multumesc frumos. Acum pun o intrebare de incepator... cum pot diferentia artera brahiala, fata de o vena obisnuita, in cazul aplicarii IV la plica cotului? Sa nu ma trezesc cu o hemoragie arteriala de toata frumusetea...

Aceeasi intrebare o am in cazul arterei radiale, ...daca IV urmeaza sa se faca la mana

Diferenta intre o vena si o artera e clar ca o stiu (cine nu o stie), dar practic, cand e vorba de IV...cum diferentiez? sa nu ma trezesc ca fac din greseala IA ....

In rest procesul de aspsie + procedeul l-am inteles.

Edited by iordache4991, 12 May 2010 - 22:29.


#4
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
In calitate de ce intrebi?

#5
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 iordache4991, on 12th May 2010, 22:24, said:

Multumesc frumos. Acum pun o intrebare de incepator... cum pot diferentia artera brahiala, fata de o vena obisnuita, in cazul aplicarii IV la plica cotului? Sa nu ma trezesc cu o hemoragie arteriala de toata frumusetea...

Aceeasi intrebare o am in cazul arterei radiale, ...daca IV urmeaza sa se faca la mana

Diferenta intre o vena si o artera e clar ca o stiu (cine nu o stie), dar practic, cand e vorba de IV...cum diferentiez? sa nu ma trezesc ca fac din greseala IA ....


nu ai cum sa faci o greseala
cand bagi cannula ptr administrare IV se prinde de ex vena brachialis, vena radialis, vena subclavia care-s vene de suprafata...
arterele-s situate mai adanc si au peretii mai grosi din cauza elastinului si fibrelor musculare

#6
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Am inteles.. multumesc frumos de sfaturi!

#7
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

 sygeplejersken, on 13th May 2010, 10:56, said:

nu ai cum sa faci o greseala
cand bagi cannula ptr administrare IV se prinde de ex vena brachialis, vena radialis, vena subclavia care-s vene de suprafata...
arterele-s situate mai adanc si au peretii mai grosi din cauza elastinului si fibrelor musculare
serios?

#8
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Din ce am citit, intr-adevar ca arterele sunt vase sangvine mai groase.... dar asta nu exclude o aparatie la suprafata (hai ca artera radiala mai greu o incurci), dar cand e vorba de de artera brahiala...la plica cotului...acolo e mai greu.

In rest...procedurile cu branula (canula), perfuzor si perfuzie nu e greu. Introducerea branulei trebuie sa fie neaparat in asepsie si sa se evite introducerea....aerului...in vena...

#9
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

 iordache4991, on 14th May 2010, 15:38, said:

In rest...procedurile cu branula (canula), perfuzor si perfuzie nu e greu. Introducerea branulei trebuie sa fie neaparat in asepsie si sa se evite introducerea....aerului...in vena...
doar se descurca toti drogatii cu asta nu? nici eu nu cred ca e prea greu

#10
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 iordache4991, on 12th May 2010, 20:49, said:

poate chiar util pentru unii dintre noi!


ca de exemplu pentru cine?

#11
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010

 sygeplejersken, on 13th May 2010, 10:56, said:

nu ai cum sa faci o greseala
cand bagi cannula ptr administrare IV se prinde de ex vena brachialis, vena radialis, vena subclavia care-s vene de suprafata...
arterele-s situate mai adanc si au peretii mai grosi din cauza elastinului si fibrelor musculare
Hmmm...interesant....si uite k eu iti dau un exemplu si u imi zici parerea ta....baiat drogat supradoza...hai sa ii prindem linie (daka mai gasim pe undeva vreun milimetru patrat de vena neintepata)...ookk...gasim vena aceea pe partea posterioara a antebratului ..era de calibru acceptabil, numai buna sa intri cu o branula verde ...in fine... intram scoatem acum branulei conectam perfuzorul dam drumul la perfuzie..dar ....surpriza...pana sa ne dumirim, sangele deja ajunsese pe perfuzor pana aproape de punga cu ser.De ce? pai...acea vena promitatoare care ni s-a aratat noua in toata splendoarea ei era de fapt o ramura arteriala de suprafata.deci ne aflam in fata unei anomalii vasculare anatomice.

In orice caz trebuie sa ai ceva cunostinte medicale ca sa poti administra poti face iv.

Edited by adadoi, 14 June 2010 - 07:35.


#12
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009

 Un_trecator, on 13th June 2010, 00:51, said:

Hmmm...interesant....si uite k eu iti dau un exemplu si u imi zici parerea ta....baiat drogat supradoza...hai sa ii prindem linie (daka mai gasim pe undeva vreun milimetru patrat de vena neintepata)...ookk...gasim vena aceea pe partea posterioara a antebratului ..era de calibru acceptabil, numai buna sa intri cu o branula verde ...in fine... intram scoatem acum branulei conectam perfuzorul dam drumul la perfuzie..dar ....surpriza...pana sa ne dumirim, sangele deja ajunsese pe perfuzor pana aproape de punga cu ser.De ce? pai...acea vena promitatoare care ni s-a aratat noua in toata splendoarea ei era de fapt o ramura arteriala de suprafata.deci ne aflam in fata unei anomalii vasculare anatomice.

In orice caz trebuie sa ai ceva cunostinte medicale ca sa poti administra poti face iv.

Acesta este semnul unei administrari intraarteriale? Deoarece venele duc sangele din corp la inima, iar arterele viceversa, teoretic, ce ai spus tu, poate fi o administrare intraarteriala (un semn)? De ramura arteriala de suprafata e prima oara cand aud :lol:

Edited by iordache4991, 15 June 2010 - 13:37.


#13
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Da ...este ceva interesant de vazut ca sa zic asa

#14
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Iar in cazul injectarii intravenoase, de unde stii ca ai patruns vena ? Multe ori, cand am fost in spitale (cand am avut "ocazia"), am vazut ca scoteau acul, si il puneau, pana nimereau venele....eu nu cred ca cele persoane se pot numi "asistente"

#15
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
pai....daca pui branula.....intri cu acul , mergi putin pe traiectul venei si apoi scoti putin acul...pe branula ar trebui sa iti vina sange..asta e semnul ca esti in vena...apoi impingi usor branula scotand acul apoi.Atasezi perfuzia si ii dai drumul....daca curge si nu se umfla sau ustura locul unde ai montat perfuzia inseamna ca esti in vena.Daca faci injectii iv. pe ac sau pe fluturas, cand ai punctionat vena tragi putin in seringa sa vezi daca iti vine sange in ea.Daca vine inseamna ca esti in vena si poti injecta substanta.Intr-adevar sunt pacienti la care nu poti pune branule ..sunt cei cu venele colabate , hipotermicii, cei cu vasculite, sau cei care nu au vene vizibile.

#16
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Daaa...ca citeam undeva ca multi se sinucid introducand aer in vene...?! Cum poti fi asa de tampit?! Adica tragi de seringa (fara substanta), si apesi de ea, ca si cum ai introduce o substanta intravenos..dar defapt e aer. Se pot face asemenea mari greseli, la administrarea de medicamente intravenos?

S-a intamplat si malpraxis din cauza aceasta, dar e alta poveste.

#17
Un_trecator

Un_trecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2010
Eu stiu cat de neatent sa fii sa nu scoti aerul din seringa inainte de a face iv?

#18
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
E drept ca nu oricine poate da un IV. Dar cum ziceai si pe celalt topic: sa pui o branula (corect), si sa poti (stii) da o perfuzie (cu glucoza), poate fi foarte folositor, chiar vital, in unele cazuri. Nu e filozofie, dar trebuie facuta in conditie de asepsie si cu grija (chiar daca nu esti medic).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate