Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Idee de afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostMincuTudor, on 18th May 2010, 04:11, said:

Absolut genial. Am ras 10 minute :))
Ce-i de ras?
Pentru alte afaceri inrudite (case de schimb valutar de ex) asa se procedeaza. Si e mai mare de 50.000.

Edited by don_dannielo, 18 May 2010 - 15:19.


#38
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdinnoueu, on 18th May 2010, 13:05, said:

Incearca sa deschizi o sala de fitness.


Si o va conduce in doua ore pe zi?! Eu nu cred in asa ceva, acestea sunt afaceri care nu merg daca nu stai calare pe ele. Angajatii, pe langa faptul ca te costa o gramada de bani, nici nu ajuta foarte mult in mentinearea clientelei, fidelizare, etc.

LE
am uitat sa zic,
angajatii de regula te si fura!

View Postdon_dannielo, on 18th May 2010, 16:18, said:

Ce-i de ras?

Fie care rade cum poate, depinde cate degete ii arati fiecaruia... Unii au nevoie doar sa se gandeasca ca vrei sa-i aratati un deget si e deajuns :)

Edited by floraur, 18 May 2010 - 16:08.


#39
oceanfish

oceanfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.02.2007
va rog sa comentati ideea de a face casa de birouri...
nu pe langa
va multumesc

#40
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
oceanfish, daca te gandesti cum sa inmultesti banii indiferent de metoda, esti pe drumul cel rau
de cand traiesti pe lumea asta, nu te-a pasionat nimic?
dezvolta ceva ce-ti place sa faci cu banutii acestia si afacerea va prospera de la sine

#41
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postoceanfish, on 17th May 2010, 13:34, said:

in leg cu casa de amanet m-am gandit...
o sa ma mai interesez mai in detaliu

cat despre.. gandesc sa cumpar un imobil, sa-l renovez si sa-l inchiriez pentru firme...
un imobil mai mare..
unde sa incapa ~4 firme  (2 la parter, 2 la mansarda)

per moment cer 80.000 euro pentru imobilul respectiv
din pacate nu detin aceasta suma de bani..
dupa care ar mai trebui sa investesc
inca ~30.000 euro sa-l renovez la nivel european pentru a-l inchiria
si atunci m-am gandit un birou sa-l inchiriez cu 200 euro / luna la parter si 150 euro la mansarda
700 euro lunar din care platesc 16% impozit .. imi raman 588 euro / luna
fara bataie de cap, fara prea multe probleme

cam atat per moment.. mai revin


mi se pare o idee buna. Sa spun si de ce:

Acum vreo 3 ani, am fost la Bucuresti pt vreo 4-5 luni cu serviciul. E drept ca nu era inca criza, insa proprietara de la care firma la care lucrez inchiriase un apt. cu 2 camere, TRAIA din asta.
Mai exact, ea si sotul, dupa ce s-au casatorit, si-au luat o casa la tara (in apropriere de Bucuresti) si s-au mutat cu totul acolo.

Din inchirierea celor 2 apt (cu 2 respectiv 3 camere) din Bucuresti obtineau cam 1000 euro/lunar in acea perioada, si stateau oamenii fara nici un stres, limitandu-se in suma castigata.

In acea perioada am facut calcule, daca in Craiova ar merge aceeasi socoteala. Daca o familie ar fi avut 2 apt in zone bunicele pe care sa le inchirieze, ar fi castigat 350-450 euro/luna.....adica suficient pt un trai modest, dar fara sa faca NIMIC.

Edited by pointiv, 18 May 2010 - 17:23.


#42
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006

View Postpointiv, on 18th May 2010, 18:23, said:

mi se pare o idee buna. Sa spun si de ce:

Acum vreo 3 ani, am fost la Bucuresti pt vreo 4-5 luni cu serviciul. E drept ca nu era inca criza, insa proprietara de la care firma la care lucrez inchiriase un apt. cu 2 camere, TRAIA din asta.
Mai exact, ea si sotul, dupa ce s-au casatorit, si-au luat o casa la tara (in apropriere de Bucuresti) si s-au mutat cu totul acolo.

Din inchirierea celor 2 apt (cu 2 respectiv 3 camere) din Bucuresti obtineau cam 1000 euro/lunar in acea perioada, si stateau oamenii fara nici un stres, limitandu-se in suma castigata.

In acea perioada am facut calcule, daca in Craiova ar merge aceeasi socoteala. Daca o familie ar fi avut 2 apt in zone bunicele pe care sa le inchirieze, ar fi castigat 350-450 euro/luna.....adica suficient pt un trai modest, dar fara sa faca NIMIC.

cam la asta ma gandesc si eu...
mai muncesc pe langa
dar sa am un venit pasiv sigura luna de luna
sa-mi asigur o viata decenta zi de zi

#43
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
inainte sa va ganditi toti sa cumparati apartamente sau case, vile pe care sa le transformati in birouri ganditi-va si la faptul ca numarul firmelor a scazut si scade drastic in continuare dar si la faptul ca pretul chiriilor scade direct proportional cu acestea  :peacefingers:

#44
oceanfish

oceanfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.02.2007
ramane de vazut ce o sa discut cu persoana respectiva
si cum stabilim in continuare..
o sa va tin la curent


View Post>ficus, on 18th May 2010, 17:47, said:

oceanfish, daca te gandesti cum sa inmultesti banii indiferent de metoda, esti pe drumul cel rau
de cand traiesti pe lumea asta, nu te-a pasionat nimic?
dezvolta ceva ce-ti place sa faci cu banutii acestia si afacerea va prospera de la sine
ficus... ce ma pasioneaza?  este un lucru, iar sa castigi decent e alt lucru
ceeace ma pasioneaza... nu se poate castiga bine.. din pacate



View Postfiber-net, on 18th May 2010, 20:38, said:

inainte sa va ganditi toti sa cumparati apartamente sau case, vile pe care sa le transformati in birouri ganditi-va si la faptul ca numarul firmelor a scazut si scade drastic in continuare dar si la faptul ca pretul chiriilor scade direct proportional cu acestea  :peacefingers:

fiber-net... bine de stiut, si intr-un fel ai dreptate...

#45
Freakonomic

Freakonomic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2010

View Postdon_dannielo, on 17th May 2010, 21:13, said:

:)

Ce "donezi" tu? Contravaloarea ipadurilor tale o incaseaza din taxa de studiu de la 5 studenti. Asa amarata crezi ca e UPB, si asa disperati incat sa programeze la comanda pentru fistecine? Sa nu mai vorbim ca nu poti obliga (ca facultate) studentul la nimic, doar nu e un contract de munca acolo, ci de studii.

Mai bine cauta direct tu studenti si angajeaza-i.


Eu nu consider amarata nici o universitate din Romania, si nici studenti disperati sa programeze, insa stiu studenti disperati care ar vrea sa castige bani consistenti si cinstit din pasiunea si dexteritatile lor. iar taxele de studiu nu sunt calculate si menite pentru a se cheltui pe achizitia de Ipaduri. Bugetul unei universitati e o chestiune mai complexa care evident te depaseste.

Si un business daca e de criticat te-as sfatui sa te uiti la alte lucruri mai esentiale cum ar fi: inovatie, piata de desfacere, concurenta... dar ce sa-i faci la noi daca nu ne criticam propria prostie nu existam :)

#46
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postoceanfish, on 18th May 2010, 21:10, said:

ficus... ce ma pasioneaza?  este un lucru, iar sa castigi decent e alt lucru
ceeace ma pasioneaza... nu se poate castiga bine.. din pacate
mai gandeste-te :) toate afacerile de succes s-au bazat pe acest 'detaliu'
poate ne spui ce te pasioneaza si ideile celor care trec pe aici vor veni mai usor
momentan observ ca esti orbit de afacerea imobiliara care ti se pare un chilipir...

#47
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Pentru cat timp are la dispozitie chiria din imobil e de departe cea mai buna "afacere".
Chiar daca o sa cada preturile si casa se degradeaza, terenul ramane iar chiria tot va aduce macar 200 euro pe luna.
Acum nu stim localitatea si nici potentialul economic dar putem spera ca un minim de 200 tot va primi.iar in 25 de ani isi va recupera suma investita.

E greu de dat sfaturi in perioada asta. Pana acum cred ca TLGTLC a dat cel mai prudent sfat.

#48
oceanfish

oceanfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.02.2007

View PostTLGTLC, on 13th May 2010, 20:28, said:

In momentul asta cine are cash are puterea. Esti un caz fericit. Eu as zice sa mai ai rabdare. S-ar putea spune ca ar fi bine acum sa intri pe piata ca cand va trece criza.... tu sa fii deja cunoscut. Dar in vremurile astea mai stii ce se poate intampla? Stai potolit!


View Postterratec, on 19th May 2010, 22:21, said:

Pentru cat timp are la dispozitie chiria din imobil e de departe cea mai buna "afacere".
Chiar daca o sa cada preturile si casa se degradeaza, terenul ramane iar chiria tot va aduce macar 200 euro pe luna.
Acum nu stim localitatea si nici potentialul economic dar putem spera ca un minim de 200 tot va primi.iar in 25 de ani isi va recupera suma investita.

E greu de dat sfaturi in perioada asta. Pana acum cred ca TLGTLC a dat cel mai prudent sfat.

pai uite ce a spus TLGTLC

daca am bani, sunt caz fericit.

oare ar trebui sa mai astept?.. sau la ce te referi terratec ?

#49
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postoceanfish, on 20th May 2010, 14:37, said:

pai uite ce a spus TLGTLC
daca am bani, sunt caz fericit.

Pai TLGTLC vorbeste la general, insa prea mare putere nu ai cu suma asta... Dar si acesta mica potenta nu poate fi folosita decat daca actionezi. Banii din banca nu pot fi considerati sursa de putere, decat arareori.

#50
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006

View Postoceanfish, on 20th May 2010, 13:37, said:

pai uite ce a spus TLGTLC

daca am bani, sunt caz fericit.

oare ar trebui sa mai astept?.. sau la ce te referi terratec ?


Ti se pare buna afacerea pentru ca e simpla si crezi ca nu vei avea batai de cap. Dar dupa parerea mea nu e o afacere daca iti poti scoate investitia doar dupa 25 de ani. Si plus stresul din toata perioada asta. Adica dupa 25 de ani vei dubla doar capitalul. Asta o poti face si tinand banii in banca. Oricum nu ai de unde stii de pe acum unde e mai sigura investitia: in depozite sau in imobiliare. Lucrurile sunt intr-o continua schimbare. Doar asa sa crezi ca ii va creste mult valoarea imobilului in cativa ani si s-o consideri ca o investitie, nu ca o afacere. Dar cine stie, eu cred ca in romania mai e mult loc de ieftiniri. Asa mai bine iti iei un apartament intr-un campus universitar cand gasesti cu 50000 si ala macar il inchiriezi tot timpul, ca la firme slabe sperante. Eu stiu o gramada de birouri si depozite goale in tg mures de ex, de care nu se mai intereseaza nimeni. Acum nu stiu din ce oras esti tu dar lucrurile chiar merg rau peste tot. Observ ca ne intoarcem din nou la situatiile din anii 90-2000 cu blocaje financiare si neincredere in partenerii de afaceri.
Mai bine ti-ai lua un utilaj care face mai multi bani decat o chirie, te mai interesezi, eue am cam pierdut legatura dar am avut tangente cu excavatoare si fadroane care chiar faceau bani buni la carierele de piatra, sapat santuri, etc, si pe care le poti pur si simplu doar inchiria. Sunt destule prin strainatate la mana a doua care inca functioneaza mult si bine. Desigur si aici vei avea nevoie de mentenanta, reparatii deci va trebui sa te interesezi unde sau cine iti poate face asta, cineva de incredere. Adica eu zic sa cauti o afacere care face mai mult profit decat cateva sute de euro pe luna care ti-i da si banca, ca vei avea destule cheltuieli neprevazute oricum si te poti trezi chiar fara profit. Si oricum daca nu stai in mijlocul afacerii ea nu va creste.
Chiar daca vrei sa mergi in continuare cu investitia in birouri in primul rand trebuie sa mai negociezi si in al doilea rand ar fi bine sa cauti intai cativa posibili chiriasi, sa dai chiar anunturi la ziar ca sa vezi daca te poti baza pe ceva. Ca o firma care e in stare sa plateasca o chirie aia are deja sediu si birouri, celelalte doar incearca ceva si dupa cateva luni te lasa balta. Bafta oricum.

#51
oceanfish

oceanfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.02.2007
msjohntm

stiu ca ai dreptate.. dar din pacate nu prea am timp liber sa ma ocup

in schimb stiu ca banii ii pot tine si in banca.. si acolo tot am castigul asemanator fara nici atata bataie de cap
nici nu mai stiu ce sa fac... :(

#52
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
piata imobiliara se afla intr-o cumplita si crunta cadere! nu este o recomandat sa investiti bani in acest moment! decat daca vreti sa-i pierdeti ........ bine nu chiar pe toti ci doar o buna parte din ei  :deadtongue:

Edited by fiber-net, 26 May 2010 - 18:21.


#53
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Da piata imobiliara este intr-o continua cadere, asteptati sa ajunga iar preturile din 2008 si atunci intrati in ea. Warren Buffet spune sa cumperi lacom cand toata lumea spune vinde si sa vinzi repede cand toata lumea spune cumpara.

#54
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postmsjohntm, on 24th May 2010, 01:10, said:

........
Mai bine ti-ai lua un utilaj care face mai multi bani decat o chirie, te mai interesezi, eue am cam pierdut legatura dar am avut tangente cu excavatoare si fadroane care chiar faceau bani buni la carierele de piatra, sapat santuri, etc, si pe care le poti pur si simplu doar inchiria. .


- cand economia e moarta, utilajul va soma; in plus, se degradeaza f. rapid daca nu e folosit
- omul vrea fara bataie de cap; presupunand ca ar avea clienti pt utilaj, cine va munci pe utilaj? angajat, CM, srl, etc batai de cap
- daca nu gasesti chiriasi, oricum platesti mai putin pt mentenanta cladirilor decat pt a tine in stare de functionare utilajele; nu mai spun ca le poti gasi fara piese prin ele, ca doar traim in RO

Oricum ai da-o tot "nesigur" este, indiferent de decizie. Chiar si tinutul banilor in banca nu este sigur, indiferent de moneda, pt ca nu stii peste 5 ani daca mai poti cumpara un apartament/utilaj sau doar termopane/un plin de rezervor.
(evident, daca intre timp da banca faliment, pierzi tot)

Cine stie in ce sa investeasca ACUM, va fi boier cand se va termina criza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate