Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Coroane dentare integral portelan

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gabif1

gabif1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.02.2004
Salut,

Tot caut de cateva zile informatii privind "fragilitatea" coroanelor dentare integrale din ceramica. Peste tot se spune ca sunt cele mai bune din punct de vedere estetic (un fapt care nu e de neglijat, tinanand cont ca dintii care trebuie imbracati sunt cei din fata), dar ca sunt mai fragile.

Cat de fragile? Nu intionez sa sparg alune in dinti, sa deschid sticle de bere, sau mai stiu eu ce  alte traznai.


Va multumesc pt orice informatie.

Edited by gabif1, 12 May 2010 - 11:28.


#2
gberlog

gberlog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 21.01.2009

 gabif1, on 12th May 2010, 12:27, said:

Cat de fragile? Nu intionez sa sparg alune in dinti, sa deschid sticle de bere, sau mai stiu eu ce  alte traznai.

Fragile nu sunt,dimpotriva,sunt mult mai dure decat dintii naturali.In schimb sunt casanti,asta e confuzia pe care o faci.Mai multe aici cu avantaje si dezavantaje.
Succes in alegere !

Edited by gberlog, 12 May 2010 - 12:28.


#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
daca vrei garantii pana la D-zeu numai o lucrare complet metalica e complet "sigura". daca-ti permiti go for it.

#4
gabif1

gabif1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.02.2004
Mersi de raspuns gberlog.
Pagina aia am gasit-o si eu, dar nu am fost multumit de informatii. E genul de ingormatii pe care-l gasesc cam peste tot. Sunt constient ca se pot sparge. Ca pana la urma, daca pici in dinti, se sparg ei si cei naturali.

@Fane, Nu ma intelege gresit, nu astept sa fie indestructibila, dar nici sa se sparga mancand pufuleti.

Caut o alta alternativa "mai estetica" la coroanele de ceramica pe suport metalic. (Cele pe zirconiu, sunt cam scumpe, si am 5 coroane de pus).

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
sa ne intelegem. coroane integral ceramice nu sunt tot una cu cele pe suport de zirconiu, cu toate ca d.p.d.v. estetic sunt cam tot pe acolo.

in alta ordine de idei diferenta intre coroanele de ceramica pe suport metalic si cele integral ceramice sau pe suport de zirconiu as zice ca-i diferenta intre bine si foarte bine. zic ca metalo-ceramica nu-i total de evitat.

#6
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca tot dai 8 milioane pe o coroana din ceramica presata, da 12 pe una din zirconiu. Asta ca sa fii impacat :D .

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 08.02.2007
coroanele ceramice se confectioneaza pe "schelet" metalic... acolo este rezistenta coroanei!
se face un suport metalic, pe care se "lipeste" cermica propriu-zisa, la exterior

#8
gabif1

gabif1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.02.2004
Va multumesc pentru raspunsuri.

Am dat de un forum in care discuta strict stomatologi, tehnicieni, etc si din discutiile lor observ ca sunt folosite frecvent coroanele integrale din ceramica, deci cred nu sunt chiar asa fragile cum ma temeam initial. Am sa merg pe varianta asta... cred (mai am timp pana luni sa iau o decizie finala).

@Ana: La clicnica unde merg eu, cele integral ceramica sunt tot 800 lei in schimb cele  de zirconiu sunt, din pacate, 1500 lei.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
numai sa existe indicatie pt asemenea coroane la tine. ai vorbit cu medicul si ti-a zis ca problema ta poate fi rezolvata cu o asemenea lucrare?

#10
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Coroanele din ceramica presata, sunt de preferat cand primeaza fizionomia, nu rezistenta. Se pun deobicei la grupul frontal, dar nu la molari (ar suporta toata masticatia).
Rezistent si frumos -> ceramica pe suport de zirconiu. Frumos -> ceramica presata .

#11
chelooxxxl

chelooxxxl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.03.2016
Guys, mai nou exista si la noi tehnologia prin care se fac dinti computerizat cu un aparat Cerec se numeste- cu o freza speciala, dupa ce iti scaneaza gura cu un scaner digital. Personal mi-am pus doua coroane integral ceramice in aceeasi zi la o clinica din sectorul 2, nu stiu daca e permis aici sa dau nume, nu mai conteza - dental premier se numeste. Deci am ramas clar surprins, chiar nu-mi imaginam ca se face asa ceva daramite in romanica. M-a costat ceva bani nu e este ieftin dar merita. Dupa ce am facut radiografie, m-a vazut medicul si mi-au scanat dintii cu un fel de aparat ca un stilou mai mare asa, dupa asta mi-a aparut pe un ecran dantura scanata in 3d. De acolo doctorita mi-a aratat ce e rau si ce e bine si ce se poate face sau cum o sa arate dintii facuti cu acea freza din blocuri de ceramica. Dupa ce am cazut de acord s-a dat drumul la freza, eu am asteptat pe hol vreo ora timp in care vedeam cum lucreaza aparatul acela la dintii mei. Ciudat si cool in acelasi timp Posted Image Apoi a urmat faza in care mi s-au pus coroanele noi si gata. Poti sa-ti faci dinti din mai multe materiale asa chiar si zirconiu. Dar asta e cel mai scump material, nu stiu dece. Cam trei ore a durat totul de la intrarea in clinica pana cand am iesit. Deci oauuu exista si la noi asa ceva si ma bucur. Macar la capitolul dotari sa stam bine. Dar mai trebuie si bani si aici stam inca prost. Sa speram la mai bine.

#12
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Exista cam de 15 ani tehnica respectiva in formatul actual si cres ca de 25 in varianta mai clasica !

#13
Gabriela_67

Gabriela_67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2019
Cum as putea sa stiu, daca lucrarea pe care o am a fost facuta din ceramica(pe suport metetalic) sau din composit? Exista vreo analiza de laborator? Pentru ca am cateva indoieli... Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate