Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tur Asia SE

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postmetalactual, on 16th November 2010, 20:15, said:

Aici ai o problema, 18 romani inseamna....19 idei...sincer, nu-ti face probleme cu programul, ci vedeti fiecare ce doreste sa viziteze, vada, simta, etc. Altfel o sa aveti timpi morti cu nemiluita. O sa-ti aduci aminte de ce ti-am spus, daca nu va impartiti dupa prioritati.

3 nopti in Singapore este ideal. Atat am vrut si eu sa stau, si sa aloc 4 nopti pentru Bangkok, insa din motive logistice ( si o exagerata precautie de a nu pierde zborul spre casa ), am inversat si am avut de fapt 3+1 nopti in Singapore. Nu mi-a parut rau de loc dar la fel de bine mi-ar fi placut sa am 4 nopti in BK.
Singapore nu este ceva autentic pentru Asia, este o lume creata si condusa de catre englezoi, insa produsul final este usor digerabil.

Merci Metal,

De altfel, am fost la Singapore in 2004, dar cu vaporul si nu am stat decat 2-3 zile ( adica 2-3 ore de iesit in oras) si sunt curios sa-l vad mai pe indelete. In ceea ce priveste grupul, intr-adevar este absolut imposibil sa faca toata lumea acelasi lucru asa ca fiecare in treaba lui si unde ne intalnim pe drum cu atat mai bine.

Edited by benji81, 17 November 2010 - 17:42.


#38
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Air Asia va zbura de la anul si Paris Orly - Kuala Lumpur

http://www.businesst...-kl-paris-route

Inca o varianta pt amatorii Asiei de Sud-Est .

Edited by menumorut81, 18 November 2010 - 21:27.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Variante sunt multe, pretul face diferenta :)

#40
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Salut! La vara ma bate gandul sa fac si eu un drum in Asia de SE. Ma gandeam la urmatoarea varianta: zbor la Bangkok, stat 3 zile, apoi sa inchiriez o masina cu care sa o iau in sud, spre Singapore. Chiar daca se conduce pe stanga, prefer masina pentru ca nu depind de orarul de zbor al avioanelor si pot vedea mult mai multe lucruri.
Acum vin intrebarile:
1) in Thailanda va fi sezonul ploios. ce inseamna, ploua de dim pana seara sau doar cateva ore la pranz?
2) e valabil permisul international de conducere? (a inchiriat cineva masinana in Thailanda?)
3) pot trece din Thailanda in Malaysia cu masina? (parca in Malaysia nu ai nevoie de viza) iar apoi din Malaysia in Singapore?
4) a fost cineva in Brunei? Merita?
5) cand reintru in Thailanda, am nevoie iar de viza?
6) as vrea sa merg cu qatar, dar as sta 8 ore noaptea in Doha. As vrea sa ies un pic in oras, sa fac niste poze nocturne. e posibil? am cu ce ajunge in oras la 1 noaptea?
Multumesc si revin!

#41
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postronnie09, on 16th January 2011, 02:03, said:

Salut! La vara ma bate gandul sa fac si eu un drum in Asia de SE. Ma gandeam la urmatoarea varianta: zbor la Bangkok, stat 3 zile, apoi sa inchiriez o masina cu care sa o iau in sud, spre Singapore. Chiar daca se conduce pe stanga, prefer masina pentru ca nu depind de orarul de zbor al avioanelor si pot vedea mult mai multe lucruri.
Acum vin intrebarile:
1) in Thailanda va fi sezonul ploios. ce inseamna, ploua de dim pana seara sau doar cateva ore la pranz?
2) e valabil permisul international de conducere? (a inchiriat cineva masinana in Thailanda?)
3) pot trece din Thailanda in Malaysia cu masina? (parca in Malaysia nu ai nevoie de viza) iar apoi din Malaysia in Singapore?
4) a fost cineva in Brunei? Merita?
5) cand reintru in Thailanda, am nevoie iar de viza?
6) as vrea sa merg cu qatar, dar as sta 8 ore noaptea in Doha. As vrea sa ies un pic in oras, sa fac niste poze nocturne. e posibil? am cu ce ajunge in oras la 1 noaptea?
Multumesc si revin!
1. Am fost de vreo 2 ori in sezon ploios cateva zile. In general, ziua incepea cu soare, pe la 9 erau 35 grade, pe la 10 incepea o ploaie zdravana pana pe la 1 si apoi era nor sau nor cu ceva soare, dar o temperatura rezonabila... Tipul asta de climat este influentat insa de El Nino
2. Da, e valabil, Nu am inchiriat niciodata masina sa conduc, pentru ca in general vreau sa vad locurile prin care trec si nu sa fiu atent la cele 250 tuk-tuk, 145 camionete, 25 camioane, 100 de masini, 2000 pietoni cu care impart soseaua :)
3. In principiu da, am senzatia ca trebuie sa lasi o garantie (care poate fi cam cat valoarea masinii), dar trebuie sa specifici foarte clar ca vrei s-o scoti din tara
4. Da, am fost, nu merita neaparat, sunt locuri mult mai interesante in zona
5. Da, ai nevoie de viza noua. Sau iei o viza cu dubla-intrare, dar nu se da on-arrival
6. Iti trebuie viza. In rest, poti merge cu taxiul

#42
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View PostImperator, on 16th January 2011, 16:25, said:

1. Am fost de vreo 2 ori in sezon ploios cateva zile. In general, ziua incepea cu soare, pe la 9 erau 35 grade, pe la 10 incepea o ploaie zdravana pana pe la 1 si apoi era nor sau nor cu ceva soare, dar o temperatura rezonabila... Tipul asta de climat este influentat insa de El Nino
2. Da, e valabil, Nu am inchiriat niciodata masina sa conduc, pentru ca in general vreau sa vad locurile prin care trec si nu sa fiu atent la cele 250 tuk-tuk, 145 camionete, 25 camioane, 100 de masini, 2000 pietoni cu care impart soseaua :)
3. In principiu da, am senzatia ca trebuie sa lasi o garantie (care poate fi cam cat valoarea masinii), dar trebuie sa specifici foarte clar ca vrei s-o scoti din tara
4. Da, am fost, nu merita neaparat, sunt locuri mult mai interesante in zona
5. Da, ai nevoie de viza noua. Sau iei o viza cu dubla-intrare, dar nu se da on-arrival
6. Iti trebuie viza. In rest, poti merge cu taxiul

Multumesc, Imperator!
1. Cam nasol cu vremea atunci. Cum ma duc sa fac si niste fotografii, vremea imi cam strica planurile. Daca as pleca acum in februarie, presupun ca ar fi mai bine in Thailanda. E valabil si pentru Malaysia? Sa vad daca gasesc pe cineva atat de nebun sa mearga cu mine peste doua sapatamani.  :D
2. Am citit ca in afara BKK e ok traficul. Mi-as inchiria masina cand ies din BKK. Eu sunt cu fotografia. Daca vad ceva, imi e mai comod sa trag pe dreapta si sa fac o poza. Asa cu trenul sau cu alt mijl de transport e mai greu.

Alte intrebari:
1. In 2 saptamani as rezolva cu toate vizele (inclusiv Qatar)?
2. Imi ajung 2000 de euro pentru vreo 15 zile (biletul Buc-BKK 700 de euro, e inclus)
3. Cum e vegetatia in aceasta perioada (inceputul lui februarie)? E deja arsa sau verde. Ma intereseaza in principal Thailanda si Cambodgia (Angkor Wat)

Multumesc anticipat!

#43
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postronnie09, on 16th January 2011, 19:03, said:

Multumesc, Imperator!
1. Cam nasol cu vremea atunci. Cum ma duc sa fac si niste fotografii, vremea imi cam strica planurile. Daca as pleca acum in februarie, presupun ca ar fi mai bine in Thailanda. E valabil si pentru Malaysia? Sa vad daca gasesc pe cineva atat de nebun sa mearga cu mine peste doua sapatamani.  :D
2. Am citit ca in afara BKK e ok traficul. Mi-as inchiria masina cand ies din BKK. Eu sunt cu fotografia. Daca vad ceva, imi e mai comod sa trag pe dreapta si sa fac o poza. Asa cu trenul sau cu alt mijl de transport e mai greu.

Alte intrebari:
1. In 2 saptamani as rezolva cu toate vizele (inclusiv Qatar)?
2. Imi ajung 2000 de euro pentru vreo 15 zile (biletul Buc-BKK 700 de euro, e inclus)
3. Cum e vegetatia in aceasta perioada (inceputul lui februarie)? E deja arsa sau verde. Ma intereseaza in principal Thailanda si Cambodgia (Angkor Wat)

Multumesc anticipat!

1. In general, anotimpurile in Asia SE sunt defazate... iarna e bine in Thailanda, Cambogia, Laos, Vietnam, vara in Malaezia, Singapore, Indonezia.
2. Pe autostrazi se circula bine. Dar banuiesc ca nu vrei sa pozezi autostrazi... tuk-tuk-uri si soferi sportivi gasesti cu nemiluita si in afara Bangkokului...
1. Pentru Thailanda si Cambogia, viza se ia pe aeroport, pentru Malaezia si Singapore nu ai nevoie de viza. Pentru Qatar nu stiu
2. Daca nu vrei hoteluri de 5 stele si restaurante de fitze, eu zic ca e ok
3. Thailanda e verde non-stop... e drept, o idee mai fresh imediat dupa ploi, e si normal, dar e verde tot timpul

#44
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Mi-am rez bilete la Turkish pt Kuala cu 620 in perioada 2-19 feb. Acum ramane de vazut cum ma misc pe acolo. Din pacate, nu am gasit nici o companie de rent a car care sa-mi inchirieze o masina cu care sa intru si in Thailanda. Pe forumuri am vazut ca se poate, dar deocamdata nu am gasit asa ceva. Cu Air Asia preturile sunt mari acum. Daca nu gasesc masina, singurele variante raman autobuzurile si trenurile. Care ar fi mai avantajoase? (atat in Malaysia, cat si in Thailanda). Exista vreun card pentru trenuri pe mai multe zile?
Cat de exact este orarul la bus/tren? Ma pot bizui pe el sau nu are rost sa-mi bat capul?
Multumesc

#45
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postronnie09, on 17th January 2011, 14:53, said:

Mi-am rez bilete la Turkish pt Kuala cu 620 in perioada 2-19 feb. Acum ramane de vazut cum ma misc pe acolo. Din pacate, nu am gasit nici o companie de rent a car care sa-mi inchirieze o masina cu care sa intru si in Thailanda. Pe forumuri am vazut ca se poate, dar deocamdata nu am gasit asa ceva. Cu Air Asia preturile sunt mari acum. Daca nu gasesc masina, singurele variante raman autobuzurile si trenurile. Care ar fi mai avantajoase? (atat in Malaysia, cat si in Thailanda). Exista vreun card pentru trenuri pe mai multe zile?
Cat de exact este orarul la bus/tren? Ma pot bizui pe el sau nu are rost sa-mi bat capul?
Multumesc
Sunt destule de exacte, dar reteaua de trenuri este intrucatva limitata. Nu cred sa existe card, dar nici nu iti trebuie, preturile sunt in general prietenoase

#46
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Postronnie09, on 17th January 2011, 13:53, said:

Mi-am rez bilete la Turkish pt Kuala cu 620 in perioada 2-19 feb. Acum ramane de vazut cum ma misc pe acolo. Din pacate, nu am gasit nici o companie de rent a car care sa-mi inchirieze o masina cu care sa intru si in Thailanda. Pe forumuri am vazut ca se poate, dar deocamdata nu am gasit asa ceva. Cu Air Asia preturile sunt mari acum. Daca nu gasesc masina, singurele variante raman autobuzurile si trenurile. Care ar fi mai avantajoase? (atat in Malaysia, cat si in Thailanda). Exista vreun card pentru trenuri pe mai multe zile?
Cat de exact este orarul la bus/tren? Ma pot bizui pe el sau nu are rost sa-mi bat capul?
Multumesc

Cum ai luat bilete de la Turkish cand ei nu zboara la KL?Am intrat pe site-ul lor si nu zboara acolo.Sau e zborul operat de altcineva?Da-mi niste detalii te rog...

#47
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008

View Postdanusz, on 17th January 2011, 16:14, said:

Cum ai luat bilete de la Turkish cand ei nu zboara la KL?Am intrat pe site-ul lor si nu zboara acolo.Sau e zborul operat de altcineva?Da-mi niste detalii te rog...

Este zbor operat de Malaezian Airlines dar poti achitiziona biletul de la Turkish.

#48
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View Postdanusz, on 17th January 2011, 16:14, said:

Cum ai luat bilete de la Turkish cand ei nu zboara la KL?Am intrat pe site-ul lor si nu zboara acolo.Sau e zborul operat de altcineva?Da-mi niste detalii te rog...

Asa cum a spus si radulesca e operat de Malaezian Airlines. Orele de zbor sunt f bune, eu am doua bilete rezervate pana pe 24 ianuarie. Acum am vazut ca azi a mai crescut pretul. Astept sa vad daca pot sa-mi iau concediu in perioada aia

#49
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postradulesca, on 17th January 2011, 16:16, said:

Este zbor operat de Malaezian Airlines dar poti achitiziona biletul de la Turkish.

asa am si eu
care-i treaba cu "operated by"? Al cui e zborul pana la urma? Din ce-mi dau eu seama este al lui Malaysian Air. Ma intereseaza ptr ca Malay Air este 5 stars company pe cand turkish-ul nu este ( parca asa tin minte).

#50
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
am zburat eu in vara (evident biletul l-am luat de pe site-ul malaysia airlines, era mai ieftin decat cel oferit de turkish, vandut de toate site-urile amadeus) si zborul e operat de Malaysia Airlines, cu B777-200. Conditiile sunt foarte bune, 34 inch seat pitch, 2-5-2 abreast, AVOD cu PTV de vreo 9 inch parca, continut f. bun de filme, seriale, etc. Mancare excelenta (la dus am fost upgradat la business, insa si mancarea de la intors de la economy a fost super).

#51
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Postronnie09, on 17th January 2011, 16:35, said:

Asa cum a spus si radulesca e operat de Malaezian Airlines. Orele de zbor sunt f bune, eu am doua bilete rezervate pana pe 24 ianuarie. Acum am vazut ca azi a mai crescut pretul. Astept sa vad daca pot sa-mi iau concediu in perioada aia

am inteles acum....sunt cateva companii cu preturi f bune cu plecare din istanbul....pacat insa ca pana acolo nu exista un low-cost.....iar vremurile cand la tarom era un bilet 125 euor au cam apus din pacate....acum vad ca tot anul au biletul la 200 de euro.....cam mult pt 45 min de zbor zic eu.....

#52
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008

View Postbenji81, on 17th January 2011, 17:29, said:

asa am si eu
care-i treaba cu "operated by"? Al cui e zborul pana la urma? Din ce-mi dau eu seama este al lui Malaysian Air. Ma intereseaza ptr ca Malay Air este 5 stars company pe cand turkish-ul nu este ( parca asa tin minte).

Pai treaba cu operated by e asa: 2(sau mai multe) companii aeriene, de obicei din aceeasi alianta, se "combina" pe anumite rute ca sa nu existe si curse Turkish si Malaezian pe aceeasi destinatie si sa-si faca concurenta. Fiecare din ele are un numar bine stabilit de bilete pe care le poate vinde pe ruta respectiva si una din ele opereaza ruta, adica pune la dispozitie avionul, echipajul, etc. Tu o sa zbori cu Malay, Turkishul nu opereaza zborurile catre KL.

View Postalexxxxx, on 17th January 2011, 19:30, said:

la dus am fost upgradat la business, insa si mancarea de la intors de la economy a fost super).

Ai card de frequent flyer la ei sau te-au upgradat pur si simplu pe motiv de overbooking in economy?

#53
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Postradulesca, on 18th January 2011, 09:31, said:

Pai treaba cu operated by e asa: 2(sau mai multe) companii aeriene, de obicei din aceeasi alianta, se "combina" pe anumite rute ca sa nu existe si curse Turkish si Malaezian pe aceeasi destinatie si sa-si faca concurenta. Fiecare din ele are un numar bine stabilit de bilete pe care le poate vinde pe ruta respectiva si una din ele opereaza ruta, adica pune la dispozitie avionul, echipajul, etc. Tu o sa zbori cu Malay, Turkishul nu opereaza zborurile catre KL.

deci pana la urma zborul este Ist-KL nu Buc-KL?....ca nici pe site-ul Malay nu exista nimic din Buc.....


Ai card de frequent flyer la ei sau te-au upgradat pur si simplu pe motiv de overbooking in economy?


#54
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008
Nu exista inca zbor direct Bucuresti - Kuala Lumpur. Noi vorbeam de zborul Istanbul-Kuala Lumpur.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate