Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tur Asia SE

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postajman, on 20th May 2010, 10:41, said:

mi-am propus sa plec imediat dupa full-moon party din Koh Phangan, adica pe 22-23 dec, spre Malaezia pe urmatorul traseu:
-penang -georgetown 2 zile
-cameron highlans 1 zi
-kuala lumpur 3 zile
-eventual Malacca in drum spre singapore, de unde am avion spre Quito pe 4 ian.(deci cam 5 zile pentru oras)

Inteleg ca o sa fiu cam pe fuga dar pana la urma e realist traseul asta sau trebuie sa mai tai din el. Cum e cu transportul in Malezia?
Merita Penang si Cameron Highlands, ca altfel as putea lua Air Asia din Koh Phangan la Kuala Lumpur?
Poti sa sari linistit peste Georgetown. Pune vreo 2 zile prin highlands. KL - 3 zile sa-ti tragi sufletul e ok si sa acoperi in liniste ce e de vazut. Malacca - da !

Uite-te la mine pe blog ca tocmai am scris (nu eu, un prieten) destul de mult despre Malaezia

Edited by Imperator, 27 May 2010 - 10:37.


#20
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
merci imperator. ca de obicei, exact raspunsul de care aveam nevoie. blogul tau e la loc de cinste in bookmarks, dar nu am avut inca timp sa-l iau la puricat pt fiecare tara prin care trec. am timp pana plec.

#21
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View PostDeathRipple, on 13th May 2010, 08:06, said:

de ce nu le-ai spune direct aici? poate mai vor si altii...


pentru ca nu stiam daca se poate; era vorba despre Austrian airlines

#22
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
pentru cine e interesat de vaccinari, gasiti un up-date aici.

Am tot rascolit netul si nu am reusit sa gasesc repelent cu DEET decat la Kaki, dar nu au pe stoc. Ei zic ca au comandat si o sa le ajunga transportul in 2 saptamani, ceea ce e cam la limita pentru mine. Stie cineva un alt loc de unde pot lua asa ceva?

#23
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
Am inceput turul cu un prim stop in Shanghai. Cladiri inalte, sticla, reclame luminoase, un fel de New york, probabil cu mai putin farmec, dar cu mai multi zgaraie nori si lumini. Dupa o adevarata aventura ce se chiama cumpararea bioleteleor de tren la o gara in China am reusit sa ajungem in Beijing, intr-un super soft sleeper deluxe, cu 230$ de persoana, asta ca sa nu mai zic ca nu am calatorit si bussines in calatoria asta.
Beijingul diferit, pare mai saracacios, dar la fel de colorat, nu neaparat datorita luminilor, ci a tarabelor si magazinelor. Am ajuns si la zid, cu o excurise gasita pe forumul Lonely Planet, organizata de Leo Hostel, care pentru 260yuani de pers, te duce intr-o zona a zidului nevizitata, practic am fost doar noi pe zid (adica vreo 20 pers) si fara sa fim agasati de vanzatori ambulanti. Dupa care e inclusa si o masa traditionala la un fel de restaurant din apropiere.  Plecat la 7.30 dimineata, inotrs la 17.30. 3 ore a durat doar plimbarea propriuzisa pe zid, aproape 10 km dus intors.
Revin diseara poate si cu niste poze.

#24
ijin

ijin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2007
Cit poti merge cel mai mult pe zid?
Dar sa ai optiunea sa dormi undeva si sa reiei dimineata... si tot asa

#25
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004

View Postijin, on 12th October 2010, 22:58, said:

Cit poti merge cel mai mult pe zid?
Dar sa ai optiunea sa dormi undeva si sa reiei dimineata... si tot asa
eu am mers aprox 8-10km dus intors, dar crede-ma ca este extenuant, si nu sunt chiar sedentar si nici nu fumez. Sunt fosrte multe culmi foarte abrupte si trebuie sa ai mare grija unde si cum pui piciorul ca de ex, unde am fost eu nu prea era amenajat.
Nu stiu in alte locuri cat poti merge, dar am inteles ca tot cam 3 ore iti lasa liber de plimbare pe zid. De cazari nu stiu, e posibil sa gasesti ceva in apropiere.

Sunt in Xi'an acum, dupa care, Chengdu. Apoi sunt un pic indecis. Merita sa merg la Kunming pentru oras si imprejurimi, in special padurea de stanci, 2-3 zile, si apoi Guilin, Hong Kong, Macau etc?
Sau scurtez si zbor direct la Guangzhou, vad Hong Kong, Macau si apoi urc spre Guilin, Nanjing, de unde am autobuz spre Vietnam?
Deci merita zona Kunming efortul suplimentar?

Edited by ajman, 15 October 2010 - 09:57.


#26
ijin

ijin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2007
In Macau merita sa mergi daca esti singur si iti plac asiaticele (au cele mai tari saune din lume imo), daca joci poker

#27
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postajman, on 15th October 2010, 10:50, said:

Sunt in Xi'an acum, dupa care, Chengdu. Apoi sunt un pic indecis. Merita sa merg la Kunming pentru oras si imprejurimi, in special padurea de stanci, 2-3 zile, si apoi Guilin, Hong Kong, Macau etc?
Sau scurtez si zbor direct la Guangzhou, vad Hong Kong, Macau si apoi urc spre Guilin, Nanjing, de unde am autobuz spre Vietnam?
Deci merita zona Kunming efortul suplimentar?

cate zile mai ai? kunming si padurea nu merita. doar daca vrei sa urci pana la dali, lijiang, shangri-la, deqin. cel putin o saptamana. perioada este f buna, toama e superb in zona, insa...daca vrei sa te duci doar pt kunming - pas. hk il vezi numai pt skylike. care, intr-adevar, e mirific - mai ales noaptea. din nou, perioada e f buna, nu e prea multa umiditate, nu e sezonul ploios.

am fost in zona, daca crezi ca te pot ajuta cu ceva...cu mare placere.

#28
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004

View PostDeathRipple, on 15th October 2010, 22:49, said:

cate zile mai ai? kunming si padurea nu merita. doar daca vrei sa urci pana la dali, lijiang, shangri-la, deqin. cel putin o saptamana. perioada este f buna, toama e superb in zona, insa...daca vrei sa te duci doar pt kunming - pas. hk il vezi numai pt skylike. care, intr-adevar, e mirific - mai ales noaptea. din nou, perioada e f buna, nu e prea multa umiditate, nu e sezonul ploios.

am fost in zona, daca crezi ca te pot ajuta cu ceva...cu mare placere.

merci. asa ma gandeam si eu, am fost un pic presat de timp si deja am luat biletele de avion, dar, cum o saptamana nu aveam la dispozitie pt toata zona, am zis pas si din Chengdu merg direct la Shenzen - hong kong.
sper sa am parte de vreme buna.

#29
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Salut.

De Singapore nu are nimeni nimic de zis? O sa ajungem acolo in febr 11 si stam 3 zile - e putin, e mult? cam ce e de vazut?

Multumesc anticipat.

Edited by benji81, 01 November 2010 - 17:24.


#30
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
3 zile e bine spre mult, in opinia mea.
Impresia mea la fata locului e ca orasul este unul in care lumea venea cu treaba (business) si, la un moment dat in timp, s-au hotarat sa aduca si ceva turisti si sa infiinteze niste locuri de distractie pentru aia veniti cu treaba. Totul e artificial si cu scopul sa scoata ceva bani de pe urma ta.
Orasul/statul e o oaza de curatenie si civilizatie. Cum eu nu m-am dus pana la dracu' cu carti sa vad civilizatie, nu m-a prea interesat. Vroiam civilizatie, gaseam mai aproape. Au o gradina zoologica f. misto, un asa numit "night safari" unde te plimbi cu un trenulet printr-o gradina zoologica unde majoritatea animalelor dorm, ma rog, chestii de luat banii la turisti.
Cazarea in hotel e scumpa, la nivelul din Europa. Si preturile sunt tot la nivelul din Europa. De fapt te simti ca-n Europa, doar ca populatia de pe strazi e cu ochii oblici.
Am stat 2 zile pline si de-abia asteptam sa plec catre Vietnam.
Insa parerile despre Singapore sunt impartite, nu lua numai opinia mea in consideratie.

#31
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postalexxxxx, on 2nd November 2010, 14:44, said:

3 zile e bine spre mult, in opinia mea.
Impresia mea la fata locului e ca orasul este unul in care lumea venea cu treaba (business) si, la un moment dat in timp, s-au hotarat sa aduca si ceva turisti si sa infiinteze niste locuri de distractie pentru aia veniti cu treaba. Totul e artificial si cu scopul sa scoata ceva bani de pe urma ta.
Orasul/statul e o oaza de curatenie si civilizatie. Cum eu nu m-am dus pana la dracu' cu carti sa vad civilizatie, nu m-a prea interesat. Vroiam civilizatie, gaseam mai aproape. Au o gradina zoologica f. misto, un asa numit "night safari" unde te plimbi cu un trenulet printr-o gradina zoologica unde majoritatea animalelor dorm, ma rog, chestii de luat banii la turisti.
Cazarea in hotel e scumpa, la nivelul din Europa. Si preturile sunt tot la nivelul din Europa. De fapt te simti ca-n Europa, doar ca populatia de pe strazi e cu ochii oblici.
Am stat 2 zile pline si de-abia asteptam sa plec catre Vietnam.
Insa parerile despre Singapore sunt impartite, nu lua numai opinia mea in consideratie.

Salut,

Mersi de raspuns. Si noi vom fi de altfel intre Kuala Lumpur si Bangkok in Singapore 2 1/2 zile - sper sa nu fie prea mult :)

#32
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Este ok, nu te vei plictisi de loc. Sunt multi cei care vad orasul/stat ca pe ceva artificial.
Eu nu l-am gasit asa, este un loc unde baietii au bagat bani si a iesit ceva frumos, ordine si disciplina in Asia.
Eu am stat 4 nopti si mi-a placut foarte mult.

Cauta aici - apasa ! sa-ti faci o idee, dupa care sapi mai departe.
Experienta culinara este deosebita, la preturi bune, gasesti toate bucatariile zonei. Practic sunt peste tot mici localuri cu mancare, toata lumea mananca in oras, pana si maturatorul de pe strada. Majoritatea sunt la vedere si alegi ce-ti face cu ochiul/nasul/papilele. Sa mananci odata in Lau Pa Sat Market.
Plus temple indiene, chinezesti, etc., o biserica frumoasa, o moschee, mici cartiere: chinezesc, indian, arab.
Recomand Singapore Flyer - cea mai mare roata din lume. Aproape este si esplanada cu centrul comercial in forma de durian. Zona Bugis de vizitat si shoping prin Ngee Ann City, ION Orchard sau VivoCity, de cascat gura seara pe Orchard Road.
Frumoasa gradina botanica, poti vedea orhideele la mama lor acasa. Plus ca era sa calc pe o soparla de peste 1 m, iesita din vegetatia luxurianta, pe o alee laturalnica.
Insula Sentosa, chiar daca este artifiala, merita vizitata.

O plimbare cu barca pe raul Singapore, seara, cand tot centrul este luminat si animat. Statuia lui Merlion, simbolul orasului. Muzeul de arta asiatica, merita o vizita. Piete cu fel de fel de bazaconii, durieni puturosi, fructe exotice. Sa stai seara sa-i vezi pe localnici cum privesc, cam tamp, diverse "spectacole" chicioase, sustinute de "artisti" stradali. Bine, tot ce am vazut in Asia, f. putin dealtfel, mi s-a parut chicios. Lumea sta pe strada pana seara tarziu, casca gura, mananca, muncesc, diferit de Europa. De plimbat la pas peste podurile din centru, frumos luminate si panorama zgarie norilor din down-town.

Realmente m-a incantat Singapore. Doar ca acum si eu visez la K.L. sau H.K., etc.

#33
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postmetalactual, on 16th November 2010, 13:35, said:

Este ok, nu te vei plictisi de loc. Sunt multi cei care vad orasul/stat ca pe ceva artificial.
Eu nu l-am gasit asa, este un loc unde baietii au bagat bani si a iesit ceva frumos, ordine si disciplina in Asia.
Eu am stat 4 nopti si mi-a placut foarte mult.

Cauta aici - apasa ! sa-ti faci o idee, dupa care sapi mai departe.
Experienta culinara este deosebita, la preturi bune, gasesti toate bucatariile zonei. Practic sunt peste tot mici localuri cu mancare, toata lumea mananca in oras, pana si maturatorul de pe strada. Majoritatea sunt la vedere si alegi ce-ti face cu ochiul/nasul/papilele. Sa mananci odata in Lau Pa Sat Market.
Plus temple indiene, chinezesti, etc., o biserica frumoasa, o moschee, mici cartiere: chinezesc, indian, arab.
Recomand Singapore Flyer - cea mai mare roata din lume. Aproape este si esplanada cu centrul comercial in forma de durian. Zona Bugis de vizitat si shoping prin Ngee Ann City, ION Orchard sau VivoCity, de cascat gura seara pe Orchard Road.
Frumoasa gradina botanica, poti vedea orhideele la mama lor acasa. Plus ca era sa calc pe o soparla de peste 1 m, iesita din vegetatia luxurianta, pe o alee laturalnica.
Insula Sentosa, chiar daca este artifiala, merita vizitata.

O plimbare cu barca pe raul Singapore, seara, cand tot centrul este luminat si animat. Statuia lui Merlion, simbolul orasului. Muzeul de arta asiatica, merita o vizita. Piete cu fel de fel de bazaconii, durieni puturosi, fructe exotice. Sa stai seara sa-i vezi pe localnici cum privesc, cam tamp, diverse "spectacole" chicioase, sustinute de "artisti" stradali. Bine, tot ce am vazut in Asia, f. putin dealtfel, mi s-a parut chicios. Lumea sta pe strada pana seara tarziu, casca gura, mananca, muncesc, diferit de Europa. De plimbat la pas peste podurile din centru, frumos luminate si panorama zgarie norilor din down-town.

Realmente m-a incantat Singapore. Doar ca acum si eu visez la K.L. sau H.K., etc.

Merci Metal,

deja grupul cu care merg si pe care il manageriez (18 bucati) ma intreba daca nu sunt cam multe cele 3 nopti in SIN si eu le ziceam ca nu :)

Edited by benji81, 16 November 2010 - 16:22.


#34
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Ti-am zis ca vei gasi pareri impartite, e si normal :). Unora le place oaza de ordine si civilizatie fata de, oarecum, haosul din zona, unora nu.
Parerea mea a fost in stricta comparatie cu alte locuri pe care le mai poti vedea in zona, si strict din punctul meu de vedere. Insa da, daca vrei sa vezi cate putin din toata Asia intr-un cadru frumos, organizat, civilizat, usor steril, e locul ideal :) Eu nu asta am cautat in zona. Insa alea 3 nopti nu sunt nimic exagerat, stai linistit, dupa cum ti-a spus si Metal, o sa ai ce face :).

Edited by alexxxxx, 16 November 2010 - 16:28.


#35
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postalexxxxx, on 16th November 2010, 16:27, said:

Ti-am zis ca vei gasi pareri impartite, e si normal :). Unora le place oaza de ordine si civilizatie fata de, oarecum, haosul din zona, unora nu.
Parerea mea a fost in stricta comparatie cu alte locuri pe care le mai poti vedea in zona, si strict din punctul meu de vedere. Insa da, daca vrei sa vezi cate putin din toata Asia intr-un cadru frumos, organizat, civilizat, usor steril, e locul ideal :) Eu nu asta am cautat in zona. Insa alea 3 nopti nu sunt nimic exagerat, stai linistit, dupa cum ti-a spus si Metal, o sa ai ce face :).

Merci Alex,


Din pacate zilele in zona sunt destul de limitate (doar 16) si bineinteles ma gandesc ca as vrea sa fac imprtirea lor cat mai echilbrata cu putinta, imposibil de altfel tinand cont ca suntem o gramada si nu este fezabil sa impaci 16-18 oameni. Abia ma inteleg eu cu a mea sotie :) Oricum ma gandesc ca 16 zile sunt bune ptr a deschide gustul pentru zona respectiva si in momentul in care revii faci un turism mai pe verticala fata d unul pe orizontala.

Ola,

#36
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

View Postbenji81, on 16th November 2010, 16:42, said:

...... ma gandesc ca as vrea sa fac imprtirea lor cat mai echilbrata cu putinta, imposibil de altfel tinand cont ca suntem o gramada si nu este fezabil sa impaci 16-18 oameni. Abia ma inteleg eu cu a mea sotie :)

Aici ai o problema, 18 romani inseamna....19 idei...sincer, nu-ti face probleme cu programul, ci vedeti fiecare ce doreste sa viziteze, vada, simta, etc. Altfel o sa aveti timpi morti cu nemiluita. O sa-ti aduci aminte de ce ti-am spus, daca nu va impartiti dupa prioritati.

3 nopti in Singapore este ideal. Atat am vrut si eu sa stau, si sa aloc 4 nopti pentru Bangkok, insa din motive logistice ( si o exagerata precautie de a nu pierde zborul spre casa ), am inversat si am avut de fapt 3+1 nopti in Singapore. Nu mi-a parut rau de loc dar la fel de bine mi-ar fi placut sa am 4 nopti in BK.
Singapore nu este ceva autentic pentru Asia, este o lume creata si condusa de catre englezoi, insa produsul final este usor digerabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate