Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

chivotul regasit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#19
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009

 Metallman, on 23rd May 2010, 12:54, said:

In biblie sunt versete ce "demonstreaza" ca pamantul este plat :)

Poti sa-mi dai exemple de asemenea versete? In Iov cap 26 se spune urmatorul lucru:

"Înaintea lui Dumnezeu tremură umbrele sub ape și sub locuitorii lor;
înaintea Lui locuința morților este goală, adâncul n-are acoperiș.
El întinde miazănoaptea asupra golului, și spânzură pământul pe nimic.
Leagă apele în norii Săi, și norii nu se sparg sub greutatea lor."
Eu personal nu vad cum pamatul ar fi plat din aceste versete...

#20
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 ice_tears, on 25th May 2010, 11:01, said:

Poti sa-mi dai exemple de asemenea versete?

Bineinteles :)

Intinderea intregului pamant se vede din copac:
Daniel 4:11: Copacul acesta s-a facut mare si puternic, vîrful lui se înalta pîna la ceruri, si se vedea dela marginile întregului pamînt.

Aici pamantul ba e lung, ba e lat:

Iov 11:9: Întinderea ei este mai lunga decît pamîntul, si mai lata decît marea.

Aici se scutura covoarele:
Iov 38:13: Ca sa apuce capetele pamîntului, si sa scuture pe cei rai de pe el?

Iar de la o margine la alta:
Deuteronom 13:17: Dintre dumnezeii popoarelor cari va înconjoara, lînga tine sau departe de tine, dela o margine a pamîntului pana la cealalta.

Si mai sunt:
Deu 28:49, Deu 28:64, Deu 33:17, 1 Sam 2:10, Job 1:7, Job 28:24, Job 37:3, Psa 2:8, Psa 19:4, Psa 22:27, Psa 33:13, Psa 33:14, Psa 48:10, Psa 59:13, Psa 61:2, Psa 65:5, Psa 72:8


 ice_tears, on 25th May 2010, 11:01, said:

El întinde miazănoaptea asupra golului, și spânzură pământul pe nimic.

Pai si din ce ai dedus ca ar fi sferic?
Sigur nu ai citit "globului" in loc de "golului"? :)

Acum ia compara verstul dat de tine cu versetele date de mine si vezi la ce concluzie finala ajungi.
Este pamantul in biblie plat sau nu? :)

Edited by Metallman, 26 May 2010 - 17:52.


#21
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009
Toate citatele care le-ai dat contin expresia " marginile pamantului". Este o expresie tipica, pe care multi o folosesc si in ziua de azi. Asta nu inseamna ca pamantul are lungime si latime  :D . Cum ar fi fost sa se spuna in Biblie " curbura pamantului"...?
E adevarat, la vremea cand Biblia a fost scrisa, poate ca multi oameni nu aveau cunostinte geografice si astronomice si considerau ca pamantul are margini si ca este in centrul Universului, dar ma indoiesc ca citatele date de tine ar dovedi faptul ca este plat...Biblia a fost scrisa pe intelesul tuturor, daca s-ar fi folosit la vremea aceea termeni elevati, foarte putini oameni ar fi inteles mesajul lui Dumnezeu. De aceea se folosesc  expresii pe care tot omul de rand care le citeste, sa stie la ce se refera.
Ai observat ca si in Apocalipsa sunt foarte multe expresii pe care nu trebuie sa le iei " ad literam". La fel si in cazul acesta, nu trebuie sa luam expresia " marginile pamantului" in sensul literal, ci ne gandim la vastitate, la intindere, la orizont, dar nu ca si cum ar fi o granita...

#22
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 ice_tears, on 27th May 2010, 12:02, said:

Ai observat ca si in Apocalipsa sunt foarte multe expresii pe care nu trebuie sa le iei " ad literam". La fel si in cazul acesta, nu trebuie sa luam expresia " marginile pamantului" in sensul literal, ci ne gandim la vastitate, la intindere, la orizont, dar nu ca si cum ar fi o granita...

Atunci ma urc in copac sa privesc marginile pamantului. Sa vad daca reusesc altfel decat luand ad literam.
In fond nici nu ma asteptam sa gandesti altfel si nici sa te invarti altfel decat in jurul cozii.

P.S. apocalipsa este total alegorica. Compari paduchele cu taurul.

Edited by Metallman, 27 May 2010 - 20:53.


#23
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009

 Metallman, on 27th May 2010, 21:51, said:

Atunci ma urc in copac sa privesc marginile pamantului. Sa vad daca reusesc altfel decat luand ad literam.
In fond nici nu ma asteptam sa gandesti altfel si nici sa te invarti altfel decat in jurul cozii.

P.S. apocalipsa este total alegorica. Compari paduchele cu taurul.

mda..nu cred ca are rost sa mai insist asupra expresiilor metaforice continute in versetele date de tine.
In Daniel 4,11 ni se sugereaza ideea de maretie, putere, autoritate, in nici un caz ca acel copac ar exista fizic si  ar fi atat de inalt incat sa se zareasca " marginile pamantului". Visul pe care l-a avut Nebucadnetar a fost un mesaj din partea lui Dumnezeu cu privire la evenimentele ce aveau sa sa intample in viitor. Imparatul Babilonului cred ca si-a dat seama de cum s-a trezit ca acel vis era o codificare a lucrurilor pe care le visase si de aceea a fost atat de tulburat. Talcuirea visului avea s-o aiba chiar de la Daniel si ..ghici!..de fapt copacul cel inalt il simboliza chiar pe el insusi...in fine , nu are rost sa intram acum in detalii pentru ca sunem off topic..

Nu ma invart in jurul cozii, doar incerc sa dau o explicatie logica cu privire la anumite idei transmise metaforic. eu am spus doar ca versetele date de tine ca exemplu cum ca pamantul ar avea margini nu sunt relevante in acest sens.

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Metallman, on 26th May 2010, 18:26, said:

Bineinteles :)

Intinderea intregului pamant se vede din copac:
Daniel 4:11: Copacul acesta s-a facut mare si puternic, vîrful lui se înalta pîna la ceruri, si se vedea dela marginile întregului pamînt.
[u]
Stimabile, aici este problema hermeneuticii gramatical-literal-istorice dupa care judecati voi Scriptura si cauza pt care este o singura Scriptura si peste 150 de doctrine: Scriptura este o PARABOLA. Cateodata are si inteles gramatical-literal-istoric, altadata doar spiritual.

Ioan 1

29A doua zi, Ioan a văzut pe Isus venind la el, și a zis: ,,Iată Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii!

Pai, aici de ce nu comentezi? A zis Ioan: "iata o parabola"? Nu. La fel si cu copacul si cu pamantul si cu toate scrise in Scriptura.
Isus nu era miel, ci om, la fel nici "marginile pamantului" nu trebuiesc luate literal. Scriptura interpreteaza sensul, nu mintea creata a oamenilor.

Edited by zexelica, 09 June 2010 - 10:28.


#25
errai2

errai2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2010

 ice_tears, on 27th May 2010, 12:02, said:

Toate citatele care le-ai dat contin expresia " marginile pamantului". Este o expresie tipica, pe care multi o folosesc si in ziua de azi. Asta nu inseamna ca pamantul are lungime si latime  :D . Cum ar fi fost sa se spuna in Biblie " curbura pamantului"...?
E adevarat, la vremea cand Biblia a fost scrisa, poate ca multi oameni nu aveau cunostinte geografice si astronomice si considerau ca pamantul are margini si ca este in centrul Universului, dar ma indoiesc ca citatele date de tine ar dovedi faptul ca este plat...Biblia a fost scrisa pe intelesul tuturor, daca s-ar fi folosit la vremea aceea termeni elevati, foarte putini oameni ar fi inteles mesajul lui Dumnezeu. De aceea se folosesc  expresii pe care tot omul de rand care le citeste, sa stie la ce se refera.
Ai observat ca si in Apocalipsa sunt foarte multe expresii pe care nu trebuie sa le iei " ad literam". La fel si in cazul acesta, nu trebuie sa luam expresia " marginile pamantului" in sensul literal, ci ne gandim la vastitate, la intindere, la orizont, dar nu ca si cum ar fi o granita...
te intreb si eu ceva, daca biblia a fost scrisa de dumnezeu prin intermediul oamenilor, nu stia dumnezeu ca pamantul nu e plat =))???? ROFLMAO
sau biblia e asa scrisa de  niste oameni plictisiti de viata care nu aveau ce face.
SI ITI MAI ZIC CEVA FOARTE INTERESANT LEGAT DE AFIRMATICA CA EI NU STIAU ACEST LUCRU, CAND GALILEO GALILEI A AFIRMAT DE PAMANTUL ESTE ROTUND SI SE INVARTE IN JURUL SOARELUI, A FOST ARESTAT IMEDIAT DE COMUNITATEA CRESTINA PE MOTIV DE BLASFEMIE LA ADRESA BIBLIEI, ASA CA NU MAI INTERPRETA BIBLIA  CUM VREI TU, IA-O LOGIC, CA NU-I NIMIC ASCUNS IN EA.

Quote

În 1612, opoziția față de teoria heliocentrică susținută de Galileo a crescut. În 1614, din amvonul de Basilicăi Santa Maria Novella, Părintele Tommaso Caccini (1574–1648) a denunțat părerile lui Galileo privind mișcarea Pământului, considerându-le periculoase și apropiate de erezie. Galileo a mers la Roma să se apere împotriva acestor acuzații, dar, în 1616, Cardinalul Roberto Bellarmino i-a înmânat personal lui Galileo un avertisment oficial să nu mai susțină sau să predea astronomia copernicană.[19]  În anii 1621 și 1622 Galileo și-a scris prima carte, Il Saggiatore, care a fost aprobată și publicată în 1623. În 1630, s-a întors la Roma pentru a cere o licență pentru tipărirea lucrării Dialog despre cele două sisteme principale ale lumii, publicată în Florența în 1632. În luna octombrie a acelui an, însă, i s-a ordonat să apară în fața Sfântului Oficiu din Roma.

În urma unui proces papal în care a fost găsit vehement suspect de erezie, Galileo a fost pus sub arest la domiciliu și mișcările sale au fost restricționate de Papă. După 1634 a stat la casa sa de la țară din Arcetri, lângă Florența. A orbit complet în 1638 și suferea de hernie și insomnie, astfel că i s-a permis să călătorească la Florența pentru consultații medicale. A continuat să primească oaspeți până în 1642, când a murit, după ce a suferit de febră și palpitații.
sursa wikipedia
inca un argument la cat de  comunista a fost biserica si cum contorla lumea in trecut  :thumbdown:

Edited by errai2, 16 June 2010 - 10:18.


#26
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009
[quote name='errai2' date='16th June 2010, 11:12' post='8349911']
te intreb si eu ceva, daca biblia a fost scrisa de dumnezeu prin intermediul oamenilor, nu stia dumnezeu ca pamantul nu e plat =))???? ROFLMAO
sau biblia e asa scrisa de  niste oameni plictisiti de viata care nu aveau ce face.
SI ITI MAI ZIC CEVA FOARTE INTERESANT LEGAT DE AFIRMATICA CA EI NU STIAU ACEST LUCRU, CAND GALILEO GALILEI A AFIRMAT DE PAMANTUL ESTE ROTUND SI SE INVARTE IN JURUL SOARELUI, A FOST ARESTAT IMEDIAT DE COMUNITATEA CRESTINA PE MOTIV DE BLASFEMIE LA ADRESA BIBLIEI, ASA CA NU MAI INTERPRETA BIBLIA  CUM VREI TU, IA-O LOGIC, CA NU-I NIMIC ASCUNS IN EA.

Cum am spus mai sus, eu nu gasesc in citatele date de metallman faptul ca pamantul ar fi plat...Daca o sa le citesti, o sa vezi ca se foloseste preponderent expresia " marginile pamantului"! sa nu-mi spui ca tu nu ai folosit niciodata expresia asta in vocabularul curent!!!

Cand oamenii au scris Biblia inspirati de Dumnezeu, au folosit multe expresii metaforice,  citeste de exemplu cartea lui Daniel si o sa vezi acolo semnificatia viselor.

Galilei a fost arestat de catre inchizitie, eu personal nu-i pot numi crestini pe oamenii care au respins si au anihilat pe toti care nu erau de acord cu Biserica Catolica. Atunci nu exista libertate de opinie, oamenii nu aveau voie sa citeasca Biblia, erau ca niste roboti carora li se spunea ce sa faca. Daca cineva descoperea o contradictie, era eliminat prin ORICE mijloace (inchisoare, exil, moarte). Martin Luther, Jan Hus si altii au indurat multe suferinte numai pentru ca nu erau de acord cu institutia catolica.

Edited by ice_tears, 17 June 2010 - 10:49.


#27
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 errai2, on 16th June 2010, 11:12, said:

te intreb si eu ceva, daca biblia a fost scrisa de dumnezeu prin intermediul oamenilor, nu stia dumnezeu ca pamantul nu e plat =))???? ROFLMAO
sau biblia e asa scrisa de  niste oameni plictisiti de viata care nu aveau ce face.
SI ITI MAI ZIC CEVA FOARTE INTERESANT LEGAT DE AFIRMATICA CA EI NU STIAU ACEST LUCRU, CAND GALILEO GALILEI A AFIRMAT DE PAMANTUL ESTE ROTUND SI SE INVARTE IN JURUL SOARELUI, A FOST ARESTAT IMEDIAT DE COMUNITATEA CRESTINA PE MOTIV DE BLASFEMIE LA ADRESA BIBLIEI, ASA CA NU MAI INTERPRETA BIBLIA  CUM VREI TU, IA-O LOGIC, CA NU-I NIMIC ASCUNS IN EA.

sursa wikipedia
inca un argument la cat de  comunista a fost biserica si cum contorla lumea in trecut  :thumbdown:

.....biblia spune clar ca pamantul e rotund si ca ,,atarna in neant,,.....ca preotii
din marile biserici au inteles altceva....se intampla si azi....problema e ca nu trebuie
sa impuna si altora cu forta ,,viziunea,, lor..... :coolspeak:

#28
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

 leoluke, on 18th June 2010, 10:16, said:

.....biblia spune clar ca pamantul e rotund si ca ,,atarna in neant,,.....ca preotii
din marile biserici au inteles altceva....se intampla si azi....problema e ca nu trebuie
sa impuna si altora cu forta ,,viziunea,, lor..... :coolspeak:
biblia nu spune clar nimic ca pamantul e rotund, asa vrei tu sa intelegi.

#29
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 errai, on 18th June 2010, 13:22, said:

biblia nu spune clar nimic ca pamantul e rotund, asa vrei tu sa intelegi.

....mai citeste..... :coolspeak:

Isaiah 40:22 "El stă deasupra cercului pământului, și locuitorii lui sunt ca niște lăcuste înaintea Lui;

#30
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

 leoluke, on 18th June 2010, 13:58, said:

....mai citeste..... :coolspeak:

Isaiah 40:22 "El stă deasupra cercului pământului, și locuitorii lui sunt ca niște lăcuste înaintea Lui;
eu inteleg din asta ca pamantul e un cerc plat.
Isaiah 11:12   El va ridica steag pentru neamuri și va aduna pe cei risipiți ai lui Israel și va strânge la un loc pe cei împrăștiați ai lui Iuda din cele patru colțuri ale pământului.
Psalmi 103 6.   Cel ce ai întemeiat pământul pe întărirea lui și nu se va clătina în veacul veacului.  cik pamantul nu se misca :thumbdown:
Matei 4:8. Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate împărățiile lumii și slava lor., ce intelegi din asta??? daca te urci pe un munte tu poti vedea ce a in cealalta parte a pamantului daca pamantul e METAFORIC condiserat plat??? nu prea cred cred
ASTA MAI TREBUIA SPUS, CA  CEI CARE AU SCRIS BIBLIA SUNT MARI FIZICIENI, CEI CARE AU AFIRMAT CA PAMANTUL E IN CENTRUL UNIVERSULUI, IAR SOARELE SE INVARTE IN JURUL LUI.
AMIN!
In concluzie, nici ei nu stiu ce au scris in biblie, ba e plat, ba e  patrat, ba are margini, ba nu are margini, ba e rotund si plat, ba e sfera. :thumbdown:
Nici nu era prea greu sa iti dai seama ca pamantul e rotund atata timp cat soarele rasare periodic si se misca in aceasi directie est-vest intr-un interval de 24 de ore, iti trebuia un IQ mediu pentru asa ceva.

Edited by errai, 18 June 2010 - 13:22.


#31
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009

 errai, on 18th June 2010, 14:03, said:

eu inteleg din asta ca pamantul e un cerc plat.

Hmm..interesanta deductie..pai cum ai inteles tu ca ar fi un cerc plat? Se spune clar ca " El sta deasupra cercului pamantului". Se sugereaza ideea de sfera, glob. Am mai spus si intr-un post anterior, s-au folosit cuvinte cat mai sugestive pentru a se intelege ideea de baza, cum crezi ca ar fi inteles oamenii de acum cateva mii de ani Biblia daca s-ar fi folosit cuvinte de genul " latitudine", "longitudine", "meridian", "elipsoid" s.a.m.d...?
Insa daca tu vrei sa intelegi numai ceea ce vrei, asta e altceva...

#32
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

 ice_tears, on 18th June 2010, 14:20, said:

Hmm..interesanta deductie..pai cum ai inteles tu ca ar fi un cerc plat? Se spune clar ca " El sta deasupra cercului pamantului". Se sugereaza ideea de sfera, glob. Am mai spus si intr-un post anterior, s-au folosit cuvinte cat mai sugestive pentru a se intelege ideea de baza, cum crezi ca ar fi inteles oamenii de acum cateva mii de ani Biblia daca s-ar fi folosit cuvinte de genul " latitudine", "longitudine", "meridian", "elipsoid" s.a.m.d...?
cercul e acelasi lucru ca patratul, dreptunhiul sau orice alte poligon, asta nu inseamna ca e ca o mingea.
plus ca se contrazice cu alte versete din biblie.
ba e cerc, ba e patrat, ba e nush cum, la ei totul E PLAT CU MARGINI.
BIBLIA NU NUMAI CA AFIRMA CA PAMANTUL NU E sfera, DAR MAI SPUNE CA ARE SI MARGINI,FUNDATIE (NU SE MISCA),COLTURI

#33
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 errai, on 18th June 2010, 14:37, said:

cercul e acelasi lucru ca patratul, dreptunhiul sau orice alte poligon, asta nu inseamna ca e ca o mingea.
plus ca se contrazice cu alte versete din biblie.
ba e cerc, ba e patrat, ba e nush cum, la ei totul E PLAT CU MARGINI.
BIBLIA NU NUMAI CA AFIRMA CA PAMANTUL NU E sfera, DAR MAI SPUNE CA ARE SI MARGINI,FUNDATIE (NU SE MISCA),COLTURI

.....biblia foloseste in anumite locuri....metafore....iar in altele descrieri exacte....trebuie
sa iei in considerare CONTEXTUL...asta e problema pe care o uita majoritatea....
.....mai sunt si alte chestiuni descrise in biblie.....care s-au confirmat abia cu tehnica actuala....
.....asadar biblia spunea clar faptul ca....pamantul e rotund si ca ,,atarna,, in neant..... :OK:

#34
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

 leoluke, on 18th June 2010, 15:12, said:

.....biblia foloseste in anumite locuri....metafore....iar in altele descrieri exacte....trebuie
sa iei in considerare CONTEXTUL...asta e problema pe care o uita majoritatea....
.....mai sunt si alte chestiuni descrise in biblie.....care s-au confirmat abia cu tehnica actuala....
.....asadar biblia spunea clar faptul ca....pamantul e rotund si ca ,,atarna,, in neant..... :OK:
grea viata asta...
spune ca e rotund,dar mai spune ca e si PATRAT, rezulta din astea ca e o SFERA??? NU!!!!!!!!!!!!!!!!
Si nu trebuie sa te uiti din spatiu ca sa-ti dai seama ca e sferic, eu daca traiam pe atunci imi dadeam singur seama ca pamantul  e sferic fara sa-mi zik dumnezeu, iar toti ma considerau 'Diavol" si m-ar fi omorat. :rolleyes:
[ http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/Curvepics/Circle/Circle1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://florinf.files.wordpress.com/2009/03/1sfera-corel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
fa diferenta, daca era pamantul rotund si nu sferic nu mai eram in viata acum!!!

Edited by errai, 18 June 2010 - 14:24.


#35
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 errai, on 18th June 2010, 15:21, said:

grea viata asta...
spune ca e rotund,dar mai spune ca e si PATRAT, rezulta din astea ca e o SFERA??? NU!!!!!!!!!!!!!!!!
Si nu trebuie sa te uiti din spatiu ca sa-ti dai seama ca e sferic, eu daca traiam pe atunci imi dadeam singur seama ca pamantul  e sferic fara sa-mi zik dumnezeu, iar toti ma considerau 'Diavol" si m-ar fi omorat. :rolleyes:

fa diferenta, daca era pamantul rotund si nu sferic nu mai eram in viata acum!!!

.....hai sa vezi...cum te faultezi singur.....spui ca se intelege doar ca pamantul e un
cerc....dar scrie clar....faptul ca D-zeu priveste deasupra cercului pamnatului....dupa
teoria ta....simplista....cum vede atunci oamenii din partea cealalta ?....si cum
explici ca scrie la fel de clar.....faptul ca... pamantul ,,atarna,, in neant.... :coolspeak:

Edited by leoluke, 18 June 2010 - 14:35.


#36
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

 leoluke, on 18th June 2010, 15:34, said:

.....hai sa vezi...cum te faultezi singur.....spui ca se intelege doar ca pamantul e un
cerc....dar scrie clar....faptul ca D-zeu priveste deasupra cercului pamnatului....dupa
teoria ta....simplista....cum vede atunci oamenii din partea cealalta ?....si cum
explici ca scrie la fel de clar.....faptul ca... pamantul ,,atarna,, in neant.... :coolspeak:
de pe care parte ma??? daca ei nu stiu ca pamantul e sfera si spun ca e patrat/rotund/triungi etc...????
NEÁNT s.n. Noțiune filozofică care desemnează vidul, neființa, inexistența, nimicul. [Pr.: ne-ant] – Din fr. néant.
nu cred ca pamantul atarna in neant in nici un caz
Si cum explici tu ca ei zik ca soarele se invarte in jurul pamantului, iar pamantul e static in centrul universului???
Voi chiar nu va dati seama ca in biblie e o ciorba oribila de idei adaugate  asa la plezneala care se bat cap in cap.
BIBLIA E CONCEPUTA DUPA ALTE CARTI RELIGIOASE CARE AU FOST ALESE DE OM, EXISTA ALTE CARTI CARE NU AU FOST ADAUGATE DE BISERICA, IN ACESTE CARTI FIECARE CREDINCIOS SI-A SCRIS CE I-A TRECUT LUI PRIN CAP`SUR, EI SE CONTRAZIC UNU PE ALTU IN TOATA BIBLIA.
asta e ultimul post offtopic aici!
intelegeti ce doriti

Edited by errai, 18 June 2010 - 15:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate