Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ruta Italia - Romania prin Slovenia + Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#1
arcasul

arcasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.09.2006
Salut tuturor,

Vreau sa fac ruta asta si am inteles ca se scurteaza in acest fel drumul cu vreo 600 km fata de varianta Austria.
Este cineva care a fost de curand si imi poate da detalii despre traseul prin Slovenia si apoi prin Ungaria?
Din ce am auzit, e mai bine asa decat prin Slovenia + Muntenegru sau Serbia.
Ce parere aveti?
Mii de multumiri

#2
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Depinde foarte mult din ce oras din Romania pleci. Daca pleci din sud (craiova, slatina, pitesti) iti convine Serbia - Croatia - Slovenia. Daca pleci din vest (cluj, oradea, arad) iti convine Ungaria - Austria (sau Slovenia).

Diferenta de 600 de km n-ai sa gasesti decat daca zbori :) Pe Ungaria - Slovenia e mai scurt cu circa 150 de km decat pe Austria, iar prin Serbia - Croatia e mai scurt cam tot cu atat decat Ungaria - Slovenia.

#3
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postarcasul, on 11th May 2010, 14:29, said:

Salut tuturor,

Vreau sa fac ruta asta si am inteles ca se scurteaza in acest fel drumul cu vreo 600 km fata de varianta Austria.
Este cineva care a fost de curand si imi poate da detalii despre traseul prin Slovenia si apoi prin Ungaria?
Din ce am auzit, e mai bine asa decat prin Slovenia + Muntenegru sau Serbia.
Ce parere aveti?
Mii de multumiri

Eu am facut-o de multe ori. Nu ai cum sa scurtezi cu 600 de km decat daca inainte mergeai eventual prin Polonia ca sa ajungi in Italia...  :lol:
Este insa mai scurta cu aprox. 150 de km. Atentie insa ca la intrarea in Slovenia dinspre Ungaria ai o portiune pe autostrada cu limita de viteza 110 kmph. De obicei pe acolo umbla politistii cu masinile neinscriptionate. Merg in spatele tau si cum te vad ca ai depasit viteza cum te opresc in prima benzinarie si iti dau amenda... :death:
De preferat ar fi sa mergi de la Budapesta pe autostrada M7 spre Balaton. Aproape de granita cu Slovenia ai o portiune de drum national dar nu e lunga.

#4
nokia6151

nokia6151

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 26.09.2008

View Postmario_bril, on 15th May 2010, 16:48, said:

Eu am facut-o de multe ori. Nu ai cum sa scurtezi cu 600 de km decat daca inainte mergeai eventual prin Polonia ca sa ajungi in Italia...  :lol:
Este insa mai scurta cu aprox. 150 de km. Atentie insa ca la intrarea in Slovenia dinspre Ungaria ai o portiune pe autostrada cu limita de viteza 110 kmph. De obicei pe acolo umbla politistii cu masinile neinscriptionate. Merg in spatele tau si cum te vad ca ai depasit viteza cum te opresc in prima benzinarie si iti dau amenda... :death:
De preferat ar fi sa mergi de la Budapesta pe autostrada M7 spre Balaton. Aproape de granita cu Slovenia ai o portiune de drum national dar nu e lunga.

sunt de acord cu tine!Ruta pe m7 e foarte buna,prin slovenia  vigneta era de 35 de euro ca nu poti sa o iei decat pe minim 6 luni,iar daca ai de alimentat fa-o in slovenia,e mai ieftin decat in ungaria.timisoara -ungaria-slovenia-lido di jesulo am facut-o in 9 ore!super drum!!!

#5
arcasul

arcasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.09.2006
multumesc tuturor.
ideea e ca eu plec din bologna si nu as vrea sa risc prin croatia - serbia, caci am inteles ca e cam naspa zona...mai ales ca sunt singur.
pai daca sunt doar 150 km atunci fac austria, ca parca se echivaleaza combustibilul in plus cu vigneta in minus. dar stiti daca pe la austrieci + bozgori sunt distribuitori de gpl? ca atunci cand am venit in italia am mers numai pe benzina, nestiind un astfel de loc....iar in autostrada nimeni nu stia nimic de gpl.

#6
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postarcasul, on 29th May 2010, 22:50, said:

multumesc tuturor.
ideea e ca eu plec din bologna si nu as vrea sa risc prin croatia - serbia, caci am inteles ca e cam naspa zona...mai ales ca sunt singur.
pai daca sunt doar 150 km atunci fac austria, ca parca se echivaleaza combustibilul in plus cu vigneta in minus. dar stiti daca pe la austrieci + bozgori sunt distribuitori de gpl? ca atunci cand am venit in italia am mers numai pe benzina, nestiind un astfel de loc....iar in autostrada nimeni nu stia nimic de gpl.
E adevarat cu vigneta dar... In Austria vigneta e valabila 10 zile parca daca te intorci mai tarziu trebuie sa cumperi alta pe cand in Slovenia e valabila 6 luni.
Economia de combustibil nu o fi mare (depinde de masina ta) dar oboseala de a conduce 150 de km in plus cand ai de facut 1200 de km sau mai mult e mult prea mare si nu renteaza.
Restul tu decizi...

#7
titiolga

titiolga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.04.2009

View Postarcasul, on 29th May 2010, 21:50, said:

multumesc tuturor.
ideea e ca eu plec din bologna si nu as vrea sa risc prin croatia - serbia, caci am inteles ca e cam naspa zona...mai ales ca sunt singur.
pai daca sunt doar 150 km atunci fac austria, ca parca se echivaleaza combustibilul in plus cu vigneta in minus. dar stiti daca pe la austrieci + bozgori sunt distribuitori de gpl? ca atunci cand am venit in italia am mers numai pe benzina, nestiind un astfel de loc....iar in autostrada nimeni nu stia nimic de gpl.
Daca vrei sa mergi prin "Slovenia-Croatia-Serbia" ,ai autostrada pana la intrare in Beograd apoi incepe dansul. Treci Beograd-ul in plin oras, un haos, apoi vreo 50 km o sosea ca si in Romania pana la granita romana.

#8
adyslanic01

adyslanic01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2009
prin slovenia scurtezi cel mult 200 de km dar se adauga costul mare al vignetei,din cate am inteles e vreo 35 de euro pe 6 luni. in austria e 7.70 euro dar e pe 10 zile. iar pt cel ce zicea ca e obositoare diferenta asta de km va asigur ca nu e deloc. Acolo 150 de km ii faci in max1h 20 min pt ca mergi pe autostrada si nici nu iti dai seama cand ii faci. Daca stai mai mult de 10 zile prin austria sar putea sa iesi un pic mai scump din cauza ca trebuie sa platesti de 2 ori vigneta care te va ajunge la 15.60 euro plus benzina care trebuie pt km in plus fata de slovenia.Anul trecut am fost prin austria in italia,iar anul asta voi alege tot acelasi traseu. Si ar mai fi ceva ce am auzit de la un coleg care a trebuit sa dea 20 de euro la vama slovenilor ca sa poata trece cu buletinul. Acum nustiu daca este adevarat.

#9
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postadyslanic01, on 29th June 2010, 18:15, said:

prin slovenia scurtezi cel mult 200 de km dar se adauga costul mare al vignetei,din cate am inteles e vreo 35 de euro pe 6 luni. in austria e 7.70 euro dar e pe 10 zile. iar pt cel ce zicea ca e obositoare diferenta asta de km va asigur ca nu e deloc. Acolo 150 de km ii faci in max1h 20 min pt ca mergi pe autostrada si nici nu iti dai seama cand ii faci. Daca stai mai mult de 10 zile prin austria sar putea sa iesi un pic mai scump din cauza ca trebuie sa platesti de 2 ori vigneta care te va ajunge la 15.60 euro plus benzina care trebuie pt km in plus fata de slovenia.Anul trecut am fost prin austria in italia,iar anul asta voi alege tot acelasi traseu. Si ar mai fi ceva ce am auzit de la un coleg care a trebuit sa dea 20 de euro la vama slovenilor ca sa poata trece cu buletinul. Acum nustiu daca este adevarat.
Intre Ungaria si Slovenia nu exista vama. Iar treaba cu oboseala e reala cand ai de condus 12 ore... Nu cred ca pentru nimeni nu e indiferent daca conduce 12 ore sau 10 ore si jumatate. Nici macar pentru un sofer profesionist. Eu am facut drumul asta de sute de ori asa ca...

#10
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

View Postadyslanic01, on 29th June 2010, 17:15, said:

...se adauga costul mare al vignetei,din cate am inteles e vreo 35 de euro pe 6 luni.

Vigneta slovena costa:
- 15 euro pentru o saptamana
- 30 de euro pentru o luna
- 95 de euro pentru un an (14 luni de fapt)

Sursa: http://www.dars.si/D...gnette_308.aspx

Daca as avea de ales intre a plati 7 euro in plus ca sa scutesc 150 de km, as alege sa merg mai putin. Plus ca pentru cine face Slovenia - Croatia - Serbia exista varianta de a evita vigneta slovena traversand Slovenia pe un drum normal (30 de km) dupa care autostrada croata. Croatia mai are si avantajul unui pret mai mic la combustibil decat Slovenia si la doua plinuri se simte (cel putin asa era ultima oara cand am controlat).

Prin Belgrad poti sa treci dimineata si nu este aglomerat, oricum tot ce faci e sa mergi drept inainte. Dupa Belgrad mai ai 50 de km de autostrada, dupa care 175 de km de drum normal pana la vama cu Romania. Cei 175 de km in Serbia nu se compara cu 175 de km in Romania in aceleasi conditii - eu fac aprox 2 ore acest segment. Plus peisajul pe langa Dunare.

Zona fostei Yugoslavii nu mi s-a parut absolut de loc nesigura, am oprit in Serbia in multe peco-uri chiar si dubioase, am oprit in sate si mereu am fost tratat cu amabilitate. De Croatia si Slovenia nici nu mai vorbesc, sunt inaintea Romaniei cu mult la capitolul asta. Nici macar la vami nu am avut probleme desi aveam bagaje pe bancheta pana la tetiere, multi litri de vin si altele. Mereu am fost intrebat daca am ceva de declarat, am raspuns "nu", unii s-au deranjat sa se uite in portbagaj si atat... o fi si chestiune de cum te prezinti la controlul pasapoartelor  :notangel:

Daca trebuie sa ajungeti in sudul Romaniei (sau sa plecati din sudul Romaniei) si aveti pasapoarte, va recomand calduros Slovenia - Croatia - Serbia.

#11
delmondo

delmondo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.02.2008
am facut si eu de vreo 4 ori ruta Romania Italia si retur, si cel mai scurt drum e prin ungaria slovenia...mie mi-a iesit pe ruta optima la gps 1380 km, din Deva pana in Ancona, fata de varianta cu ungaria austria unde au facut 1650 km tot cu acelasi gps. se vede si pe harta daca te uiti ca ocolesti putin. pe varianta scurta la gps imi da 1260 km varianta italia slovenia croatia serbia. nu stiu sa va zic exact autostrazile pe care am luat`o pt ca daca tot am gps dupa ce sa-mi mai bat si eu capu  sa le tin minte :P :proud:
PS: am gps Becker Traffic Assist 7827 cu update la harti versiunea 3 din 2010

#12
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Din Sudul Romaniei cel mai usor e sa ajungi in Italia pe drumul:
Serbia (cu trecere granita la Portile de Fier) - Croatia (pe langa Zagreb) - Slovenia (pe langa Ljubliana) - Trieste (spre Venetia)...

In Serbia drumurile sunt pustii si doar cand intri pe autostrada se mai animeaza putin mai mult. Oricum e lejer fara ambuteiaje. Ai taxa doar pe autostrada si a aceasta incepe cam la vreo 50-60 km de Belgrad si apoi ai numai autostrada pana Italia (Belgrad- Zagreb- Ljubliana - Trieste). Taxa e sub 5-6 Euro.
In Croatia traficul e decent doar pe langa Zagreb e mai serios dar oricum fara probleme. Ai taxa de autostrada dar e decenta.
In Slovenia trafic decent si doar pe langa capitala cand treci se mai aglomereaza. Ai taxa de autostrada si acum exista si varianta la 7 zile.

Eu am mers drumul asta cam 80% din timp pe pilot automat fara probleme. Atentie in Serbia ca nu sunt indicatoare si iti trebuie GPS. Drumul pe clisura Dunarii este senzational (dupa ce treci in Serbia mergi vreo 80 de km pe malul Dunarii) si pustiu (vreo 10-15 masini intalnite).  Un alt lucru de semnalat este ca taxa trebuie platita si in Slovenia e nasol rau daca te prind ca nu ai platit-o si aia chiar verifica. Din loc in loc sunt zone speciale de trecere cu camere video unde exact dupa asta se uita.

Drumul de la Bucuresti la granita mi s-a parut foarte OK si dupa Craiova e aproape pustiu... Per total nu am avut nici radare si nici probleme de orice natura pe absolut tot drumul (dus si intors). Chiar il recomand pentru cei care vor sa mearga spre Italia. Atentie ca in Serbia va pot intreba de Carte Verde pentru ca ei nu sunt in UE.

#13
andreiu888

andreiu888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.01.2011

View Postecstrim, on 29th June 2010, 23:55, said:

Vigneta slovena costa:
- 15 euro pentru o saptamana
- 30 de euro pentru o luna
- 95 de euro pentru un an (14 luni de fapt)

Sursa: http://www.dars.si/D...gnette_308.aspx

Daca as avea de ales intre a plati 7 euro in plus ca sa scutesc 150 de km, as alege sa merg mai putin. Plus ca pentru cine face Slovenia - Croatia - Serbia exista varianta de a evita vigneta slovena traversand Slovenia pe un drum normal (30 de km) dupa care autostrada croata. Croatia mai are si avantajul unui pret mai mic la combustibil decat Slovenia si la doua plinuri se simte (cel putin asa era ultima oara cand am controlat).

Prin Belgrad poti sa treci dimineata si nu este aglomerat, oricum tot ce faci e sa mergi drept inainte. Dupa Belgrad mai ai 50 de km de autostrada, dupa care 175 de km de drum normal pana la vama cu Romania. Cei 175 de km in Serbia nu se compara cu 175 de km in Romania in aceleasi conditii - eu fac aprox 2 ore acest segment. Plus peisajul pe langa Dunare.

Zona fostei Yugoslavii nu mi s-a parut absolut de loc nesigura, am oprit in Serbia in multe peco-uri chiar si dubioase, am oprit in sate si mereu am fost tratat cu amabilitate. De Croatia si Slovenia nici nu mai vorbesc, sunt inaintea Romaniei cu mult la capitolul asta. Nici macar la vami nu am avut probleme desi aveam bagaje pe bancheta pana la tetiere, multi litri de vin si altele. Mereu am fost intrebat daca am ceva de declarat, am raspuns "nu", unii s-au deranjat sa se uite in portbagaj si atat... o fi si chestiune de cum te prezinti la controlul pasapoartelor  :notangel:

Daca trebuie sa ajungeti in sudul Romaniei (sau sa plecati din sudul Romaniei) si aveti pasapoarte, va recomand calduros Slovenia - Croatia - Serbia.

In Slovenia platesti doar vigneta? Am auzit ca sunt vreo 3 autostrazi care se platesesc!
Imi poti raspunde!? Eu trebui sa plec pana in Italia la Udine si cred k o sa o iau p ungaria slovenia italia e mai scurt cu 200 de km.

#14
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
doar vigneta la autoturisme

#15
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
In Slovenia platesti doar vigneta si nimic mai mult. De unde pleci din Romania? Ai pasaport?

#16
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Din cate imi aduc aminte, in Slovenia platesti si taxe pe autostrazi, nu pe toate, dar unele au. Cel mai bine fa ruta in ViaMichelin si vezi acolo toate detaliile.

LE: Uite ce zicea cineva pe un alt forum "And a fourth pay toll (0.75 ?). Altogether Ljubljana - Austria = 6.15 ? for 134 km (83 mi) of toll roads (0.046 ? per kilometer (0.074 ? per mile))."

Edited by abunea, 08 January 2011 - 10:15.


#17
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Nenea ala a postat in data de 29 martie 2007 ;)

Din 2007 pana in 2009 am venit de cateva ori in Romania prin ex Yugoslavia si in afara de vigneta nu am platit nimic in Slovenia.

#18
ligrivis

ligrivis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.08.2003
Atentie mare in Slovenia la vigneta, am venit din Italia si datorita faptului ca era coada mare la prima benzinarie am decis sa merg pana la urmatoarea benzinarie pentru a cumpara vigneta . Surpriza drumul blocat si control total la vigneta , asa ca am platit o amenda de 150 de euro plus 30 euro vigneta pe o luna, am procedat in acelasi fel in Ungaria si Austria dar nu am patit-o niciodata . Asta este greseala se plateste regulile sunt reguli. Drumul imi pare mai bun prin Slovenia decat prin Austria.

Edited by ligrivis, 20 January 2011 - 10:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate