Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

paramedic smurd

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
alinafluturas

alinafluturas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.04.2010
Buna ziua!Am intrat pe acest forum pentru a gasi un raspuns la nelamurirea mea:unde se fac cursurile de prim-ajutor calificat pentru a deveni paramedic?am cautat pe mai multe site-uri,dar unele specificau ca aceste cursuri se fac doar la targu-mures,altele ca in toate judetele unde activeaza smurd.si,in plus,am mai citit ca pentru a deveni paramedic trebuie sa fi pompier sau student la medicina.E adevarat?Va multumesc!

#2
miflorian

miflorian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.04.2010

 alinafluturas, on 11th May 2010, 10:55, said:

Buna ziua!Am intrat pe acest forum pentru a gasi un raspuns la nelamurirea mea:unde se fac cursurile de prim-ajutor calificat pentru a deveni paramedic?am cautat pe mai multe site-uri,dar unele specificau ca aceste cursuri se fac doar la targu-mures,altele ca in toate judetele unde activeaza smurd.si,in plus,am mai citit ca pentru a deveni paramedic trebuie sa fi pompier sau student la medicina.E adevarat?Va multumesc!

Buna .
Sunt paramedic in Bucuresti asa ca pot sa iti spun situati de aici , pe cea din restul tarii necunoscand-o foarte bine .
Paramedicii SMURD sunt cadre militare (subofiteri) , alesi din randul pompierilor . Pentru a deveni paramedici , pompierii respectivi au trebuit sa urmeze un curs de prim-ajutor , resuscitare si descarcerare , dupa absolvirea acestuia fiind incadrati pe ambulantele SMURD . Deci ca sa devii paramedic SMURD , trebuie sa te angajezi mai intai ca pompier si mai apoi  sa urmezi aceste cursuri (timp in care vei fi platit ca pompier). Nu stiu daca o sa fie necesar sa fii si pompier propriu-zis pentru o perioada inainte sau daca poti urma cursurile imediat dupa angajare . Daca te intereseaza angajarea ca pompier trebuie sa fii atent cand se  da drumul la angajari , (care se fac "in serii" si nu oricand) , acum locurile fiind sistate . Si cu criza asta nu mai stiu cand o sa se faca alte angajari - desi ar trebui sa mai fie macar o serie de angajari (probabil in 2010-2011)

O alta modalitate de urma aceste cursuri este sa fi student la medicina , sa fi asistent ori sa urmezi o scoala de asistenti medicali . Si asa este relativ "complicat" sa ajungi sa urmezi aceste cursuri dar nu imposibil . Astfel , daca esti doctor/asistent , cu/in timpul scolii , si faci acest curs , poti sa devii doctor/asistent SMURD (dar nu paramedic , care , dupa cum am zis , se recruteaza din cadrul pompierilor)

Nu exista inca cursuri de prim-ajutor pentru "publicul larg" in cadrul SMURD . Daca doar vrei  sa faci astfel de cursuri de prim-ajutor pentru tine , pentru a putea ajuta pe cineva cazut pe strada de exemplu , trebuie sa stii ca exista unele fundatii de voluntari (Crucea Rosie Romania etc.) in care poti relativ usor urma un astfel de curs (bineinteles la un nivel mai de baza , nu foarte avansat) .

#3
felixalex

felixalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2006

 miflorian, on 13 mai 2010 - 11:38, said:

O alta modalitate de urma aceste cursuri este sa fi student la medicina , sa fi asistent ori sa urmezi o scoala de asistenti medicali . Si asa este relativ "complicat" sa ajungi sa urmezi aceste cursuri dar nu imposibil .


Amice, fa-ti ordine in ganduri si idei, pune mana si documenteaza-te, insuseste-ti proprietatea termenilor, dupa care poti sa dai lectii cui vrei tu despre ce vrei tu....
De ce ar vrea un elev la o postliceala sanitara sau un asistent, de medic nici nu mai vorbesc! sa vrea sa faca cursul de paramedic? cand doar modulul de urgenta in scoala sau facultate e mai lung decat un curs de paramedic?
Si te rog sa nu-mi dai exemple de medici sau asistenti care nu stiu mare lucru despre subiect. Nu stiu nu fiindca nu au fost invatati si nu au avut ocazia sa invete, ci fiindca nu au vrut sa invete, i-a durut in spit...! ceea ce e o cu totul si cu totul alta discutie!

Edited by felixalex, 02 October 2012 - 21:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate