Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

3 D la R.C.S.?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Nu cred ca merge nici la zvonuri topicul asta, mai degraba la bancuri!

#20
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
uuh, o avem pe severina upc-ista :D

P.S: Doamne, ce poza are. E ceva de genu: Ajuta-mi Doamne.. cati mai multi clienti pe iupisi... SE ROAGA LA bunul Dumnezeu

Edited by a_d_y, 10 May 2010 - 10:30.


#21
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

 a_d_y, on 10th May 2010, 11:23, said:

uuh, o avem pe severina upc-ista :D

P.S: Doamne, ce poza are. E ceva de genu: Ajuta-mi Doamne.. cati mai multi clienti pe iupisi... SE ROAGA LA bunul Dumnezeu

[ http://img191.imageshack.us/img191/8247/19mseverinapascucn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :D (...cu dedicație...)

#22
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
:lol:

#23
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
  @aljarreau: Ai primit rãspunsul prin P.M.  Vã rog, dacã aveþi nelãmuriri sã folosiþi P.M.-ul, eu le citesc pe toate... 

Edited by megafanro, 10 May 2010 - 14:29.


#24
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

 garett, on 10th May 2010, 10:10, said:

Nu cred ca merge nici la zvonuri topicul asta, mai degraba la bancuri!
Corect.  :lol:

#25
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
 
  @aljarreau: 

 DoruPetrescu, on 9th May 2010, 16:07, said:

La rugamintea lui anicoara despre 3D:

Adaugarea unei dimensiuni suplimentare ecranului de televizor nu este o filosofie complicata.
Ce complica insa portarea acesteia in teren este ca de obicei compatibilitatea cu echipamentele
existente atat la captura, la procesare, canal de transmisie, afisare. Ingineria s-a mai lovit de
probleme similare la trecerea din alb-negru la color, la digitalizare si de fiecare data s-a gasit
un "workaround" care sa suplineasca atat lipsa standardelor cat si migrarea la solutia corecta.

In mare, captura semnalului nu inseamna altceva decat filmarea cu doua camere a caror sursa
incearca sa copieze cat mai fidel perceptia a ceea ce ochii nostri ar putea vedea in aceeasi situatie.
Am formulat mai complicat intrucat sunt foarte rare cazurile in care pur si simplu asezam doua
camere una langa alta la 6.5 cm distanta si problema pare rezolvata. Din cauza dimensiunilor
relativ mari ale dispozitivelor de captura de calitate imaginea se preia cu un sistem de prisme si
oglinzi care au rolul de a elimina nevoia asezarii una langa alta a camerelor (musai sincronizate).

La capatul celalalt dispozitivul de redare (de exemplu televizorul nostru) va trebui sa fie capabil
sa ofere intr-o forma comoda atat informatia pentru ochiul stang cat si cea pentru ochiul drept.
Aici sunt mai multe variante, atat ca modalitate de afisare cat si ca separare a celor doua canale.
Primele proiectii 3D (abandonate) se faceau pentru ochelari colorati diferit pentru ochiul stang si
drept avand dezavantajul luminozitatii si a corectiilor de culoare necesare compensarii lentilelor.
Cand eram copil existau niste vederi cu un strat de plastic in care o chinezoaica iti facea cu ochiul.
Una din modalitatile de afisare seamana mult cu asta (numai seamana, atentie) si are avantajul ca
nu necesita ochelari, display-ul de acest tip fiind suficient pentru a oferi o informatie "3D lookalike"
Dezavantajele sunt unghiul redus de vizualizare si o calitate ce nu satisface majoritatea privitorilor.
Cea mai folosita strategie pentru display-urile 3D este cea cu ochelari care blocheaza alternativ
imaginea ochiului stang si ochiului drept cu niste shuttere cu cristale lichide sincronizate cu TV-ul.
Este imbratisata de majoritatea producatorilor de TV set-uri, evident ochelarii nu sunt portabili de
la un producator la altul (se aud zvonuri ca ar fi posibila o oarecare standardizare, sa vedem cand ...)
si functioneaza prin sincronizarea wireless a ochelarilor (avand o baterie -acumulator incorporat(a))
cu display-ul. Avantajul este o imagine 3D mult imbunatatita, dezavantajul este costul ochelarilor
(sute de $) cu atat mai mult cu cat este nevoie de o pereche pentru fiecare privitor al emisiunii 3D ...
Cu aceleasi avantaje privind calitatea dar cu avantajul major al costurilor privind ochelarii (pasivi de
data asta) sunt display-urile cu filtre incorporate ce polarizeaza circular informatia celor doua canale,
reciproc, ochelarii avand lentile polarizate circular stanga si dreapta ce filtreaza imaginile necesare
celor doi ochi. Trebuie spus ca pentru o vizionare ergonomica a unui program 3D frecventa necesara
obturarii alternative a lentilelor trebuie sa aiba o valoare ridicata (altfel apare un grad suplimentar
de inconfort, chiar dureri de cap sau stare de ameteala pentru unii utilizatori) de aceea display-urile
3D trebuie sa poata avea un refresh rate considerabil (uzual peste 100 Hz, cele mai bune pana la 600).
Fata de cei activi, avantajul ochelarilor pasivi este natural pretul si lipsa bateriei, lucru ce ne permite
cu costuri decente vizionarea de catre intreaga familie sau musafiri a programelor difuzate in HD-3D.

Canalul de procesare si transmisie:
Aici lucrurile se complica iar mostenirea istorica isi spune cuvantul in materie de compatibilitate 3D.
Am putea vorbi chiar de notiunea (familiara privitorilor de la display-uri) de "3D ready" si "Full-3D":
Full 3D pe intelesul nostru ar trebui sa fie doua imagini 1080 ce alterneaza pentru realizarea efectului.
Standardul este respectat de unitatile Blu-ray recente compatibile 3D-1080p la fel si de display-urile
3D cu interfata HDMI-1.4. (http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI). Chipurile HDMI 1.4 au fost facute
disponibile anul trecut si exista deja pe piata destule LCD-uri si Plasme compatibile cu acest standard.
Mostenirea HDMI 1.3 (si mai jos) isi spune insa cuvantul atat in numarul de unitati existente pe piata
(si se vor mai vinde mult timp) si in impactul asupra procesarii din studio si a canalului de transmisie.
De aceea aici se bifurca televiziunea 3D in cea Full 3D si "3D ready". Doua streamuri 1080p mananca
o banda semnificativa, in plus HDMI-1.4 nu prea au nici display-urile nici STB-urile livrate de operatori
odata cu serviciile digitale (DVB-C, DVB-S, IPTV). Este totusi posibil un compromis care sa faca 3D-ul
sa ajunga in casele noastre pe canalele normale de transport (desi banda necesara creste seminficativ)
cu conditia evident ca sa dispunem de un display 3D (ready sau full) si anume livrarea "side by side" ...

Revenind la display-urile 3D acestea au mai multe moduri de a alterna informatia aferenta ochiului stang
si cel drept: field alternate, line alternate, side-by-side etc. Panasonic de exemplu dispune de urmatoarele
setari: Full 3D, side-by-side, top and bottom (ca de altfel majoritatea 3D-urilor de la diversi producatori).
Pentru a procesa un "3D-ready" cele doua canale se aseaza unul langa celalalt intr-o imagine 1920x1080
normala: jumatatea din stanga contine "ingustata" informatia pentru ochiul stang, jumatatea din dreapta
cea pentru cel drept. Din prima se observa o reducere a definitiei pe orizontala la jumatate lucru care nu
este foarte sesizabil odata cu adaugarea profunzimii imaginii ce capteaza evident atentia si simturle noastre.
Semnalul nou generat se encodeaza (cu o gramada de precautii ce tin de separarea celor doua jumatati si
in special la formatele interlaced ce nu fac obiectul materialului de fata, probabil o sa revin candva la asta)
si se transporta pe canalul operatorului intai la Set Top Box, apoi la Display-ul compatibil 3D al abonatului.
Se poate transmite ca metadata si informatia de "3D Type" pe care STB-ul va trebui s-o ofere display-ului.
(chiar daca TV-ul trebuie comutat manual pe side-by-side nu este o tragedie). Informatia cu cele doua canale
unul langa celalalt este procesata de display urmand ca el sa desfaca jumatatile din imagine si sa le faca
stretch pe intreg ecranul pentru fiecare din cei doi ochi de asa natura incat procesorul din TV sa poata oferi
alternativ "cadrele" pe ecran (polarizate circular, alternativ etc) si sa le sincronizeze cu ochelarii prin fireless
sau bazate pe polarizare in cazul ochelarilor pasivi. Majoritatea programelor 3D broadcast se difuzeaza cu
acest 3D-ready (intrucat se poate folosi standardul HDMI-1.3 raspandit in majoritatea STB-urilor si TV-urilor
3D de pe piata).pe cand in cazul blue-ray-ului unde nu sunt constrangeri de banda se foloseste full-3D-ul
ce necesita pe langa intrarile 1.4 si cabluri speciale compatibile ce nu ma indoiesc ca vor fi destul de scumpe.


3D - ce display-uri, de unde programe?
Panasonic, Samsung si ceilalti au inceput deja desfacerea display-urilor si desi in plina criza, cererea pentru
acestea depaseste de 5-6 ori previziunile implicit si oferta. Chiar daca in aceasta perioada de tranzitie multe
nu dispun de HDMI-1.4 (ce asigura Full-3D de pe blu-ray cum am si explicat mai sus) intrarile HDMI-1.3 le
sunt suficiente pentru "3D-ready" sau "3D-broadcast" ca sa-i dam o denumire care sa sune mai putin similara
cu prejudecata unor "cumparatori" despre display-urile HD-ready. Recomandarea este evident sa alegeti un
display HDMI-1.4, intrucat experienta costisitoare a achizitiei unui 3D nu o s-o puteti repeta chiar in fiecare an.
Programe 3D sunt disponibile in acest moment ca test pe satelit (unele FTA) si umbla zvonuri prin targ ca si
la noi PRO-Tv-ul ar fi destul de avansat in a incepe transmisii de acest gen. In plus se pare ca OTV are de gand
sa investeasca intr-un mini-studio 3D, iarasi, cu ambitia pe care am constatat-o la UTV dupa lansarea recenta
a HD-ului nu este exclus ca pana in toamna sa introduca si ei cateva ore de program 3D in cursul weekendului.
Ca oferta din partea operatorilor, in luna Iunie atat iNES-ul cat si RCS-RDS vor avea sistemul de IPTV pregatit
end-to-end pentru canale 3D si probabil unii dintre abonatii lor se vor si bucura de placerea privitului in a treia
dimensiune. Limita o va constitui disponibilitatea display-urilor si buzunarul clientilor pe de o parte si de partea
cealalta "availabili-tatea" programelor 3D, insa aici n-am nici o emotie ca timpul o va rezolva vazand ambitia
SKY-ului in ceea ce priveste campionatul mondial de fotbal.


#26
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Merge pe IPTV, l-am vazut eu insa pare un play loop de pe un server; doar teste de transmisie.
Despre disponibilitate la client nu cred ca se poate discuta inainte de a avea si content insa.

#27
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

 a_d_y, on 10th May 2010, 11:23, said:

uuh, o avem pe severina upc-ista :D

P.S: Doamne, ce poza are. E ceva de genu: Ajuta-mi Doamne.. cati mai multi clienti pe iupisi... SE ROAGA LA bunul Dumnezeu
Unde D-zeu este client UPC ? :naughty:
Am vazut si eu niste spoturi despre 3D pe youtube, dar pe la britanici(numai stiu canalul din pacate) si chiar au recunoscut ca trebuie sa ai buzunar ptr o astfel de investitie, cel putin in vremurile in care nea boc vrea sa taie salariile si cu 70%  :deadtongue:
Oare cum vor privii romanii spre 3D cand abia se gandesc ce sa faca din 2012 cand digitalul va scoate la pensie analogicul...

#28
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 31.07.2010
Imi pare rau pentru cei de la RDS, dar cei de la Taraf le-au luat-o inainte dupa cum am citit intr-un post pe aici pe forum.. Asa ca sunt pe locul 2  B) . Oricum "stirea" asta nu e buna nici ca gluma de 1 Aprilie. Imi place de domnii de la RDS ca incearca marea cu degetu' in toate domeniile, dar nu fac nimic de doamne ajuta.  :thumbdown:

#29
UrbanJohn

UrbanJohn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 26.07.2010
Hehehehe! Ma duc sa imi cumpar ochelari 3D!  B)

#30
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
imi pare rau sa va dezamagesc da chiar exista un canal 3D de test pe IPTV RCS ;)

canalul e din luna iunie 2010, asa ca nu le-a luat-o nimeni inainte !

#31
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Credeam ca aduci o noutate spunandu-ne ca este primul canal/prg. comercial/functionabil la client , fiindca asa in teste si Tvr HD este in teste de cativa anii si cred ca tot in teste va ramane si in anii urmatori
Ceva nou/noutati functionabile/palpabile pt. clienti , nu firma ( personal nu ma incanta cu nimic ca firma testeaza si eu doar stiu )

#32
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
canal 3D comercial cu continut 3D 100% din timpul de emisie nu o sa vezi prea curand in Romania, de fapt nici canalele 3D existente in lume nu au continut 100% 3D !

nici nu vad de ce o firma de telecomunicatii de la noi s-ar axa pe un canal 3D, noi abia suntem la inceput cu HD-ul ;)

primul pachet HD a aparut in Romania in toamna lui 2009 asa ca inca mai avem de lucrat pe partea de HD !

prostii gen Taraf 3D, OTV 3D, Zapping TV 3D chiar nu ma intereseaza !

#33
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 31.07.2010

 catalinman, on 6th August 2010, 10:00, said:

canal 3D comercial cu continut 3D 100% din timpul de emisie nu o sa vezi prea curand in Romania, de fapt nici canalele 3D existente in lume nu au continut 100% 3D !

nici nu vad de ce o firma de telecomunicatii de la noi s-ar axa pe un canal 3D, noi abia suntem la inceput cu HD-ul ;)

primul pachet HD a aparut in Romania in toamna lui 2009 asa ca inca mai avem de lucrat pe partea de HD !

prostii gen Taraf 3D, OTV 3D, Zapping TV 3D chiar nu ma intereseaza !

Tocmai tu ai spus-o: "nici nu vad de ce o firma de telecomunicatii de la noi s-ar axa pe un canal 3D, noi abia suntem la inceput cu HD-ul ;)" Atunci de ce faceti teste?  :naughty:  In loc sa va axati pe dezvoltarea HD-ului? Asadar afirmatiile tale se bat cap in cap.

Si da, pentru moment, nu are rost sa vorbim de 3D in Romania, cand posturile nu transmit nici HD 100%.

#34
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
pai platforma IPTV nu este lansata comercial, sunt doar beta-testeri si early-adopters, daca vor testeaza si 6D  :lol:

mai vorbim dupa ce lanseaza comercial !

#35
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai nu are nimeni pretentie ca respectivul canal 3D sa aibe continut 100% , fiindca nici macar cele actuale din Ro hd nu au un astfel de continut
Insa macar sa fie la nivelul/parametri celor receptionate/vizualizate de pe satelit si apropo nu am nimic personal cu tine insa daca o sa tine-ti aceste teste ca si Tvr HD ( chiar si acum dupa 1-2 ani tot in teste este ) , mai bine lasati-va pagubasi
Nu de alta , dar pe satelit incep sa apara tot mai multe prg. 3D si pana la urma clientii se vor reorienta catre acele prg. , din cauza acestor teste prelungite
Eu zic sa incepeti odata sa face public/comercial acest serviciu , fiinca cu cat veti incerca mai mult sa il faceti fara prb. in teste , cu atat mai multe prb vor aparea la userii ( vezi cazul prg. hd )

#36
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 31.07.2010

 catalinman, on 9th August 2010, 17:00, said:

pai platforma IPTV nu este lansata comercial, sunt doar beta-testeri si early-adopters, daca vor testeaza si 6D  :lol:

mai vorbim dupa ce lanseaza comercial !

Pai atunci nu mai aduce zvonuri pe aici..lasa-i sa il lanseze comercial si atunci spune...ca asa pot spune si eu ca la Antena 1 Observatorul e in teste sa fie transmis 6D, dar acest lucru nu se va intampla niciodata  :naughty: .

Asadar vb la anu'  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate