Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Mate-info sau stiinte ale naturii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
somon1995

somon1995

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.04.2010
Dupa cum spune si numele postului la ce are fi mai bine sa dau Matematica-informatica sau Stiinte ale naturii
Liceul la care merg este Gheorge Sincai (e aproape si am medie de intrare ) la mate info media de intrare e 9.24 la Stiinte ale naturii e 9.19 deci asemanatoare ca medie de intrare
Ce ma intereseaza in special este :
La care credeti/stiti ca e mai greu in general ?

Matematica nu e o problema pentru mine in general
Si la biologie am luat medi de 10 din clasa a 2 cand au introduso ( stiintele naturii ) pana acum in clasa a 8 fara sa imi deschid caietu/cartea acasa :P

Materile cu probleme de care ma tem sunt:

La stiine : Fizica care ehhhh pana acuma am reusit sa ma descurg bine da din cate intaleg e mult mai grea incepand cu liceul si la fel si cu chimia + ca ambele profe sunt cam "depasite" deci nu sunt sigur 100% ca medile de 9-10 luate cu ele inseamna ca defapt stiu cva din ce ne da la liceu xD

La mate-info : informatica habar nu am in ce consta .. pariez ca avem PC-uri depasite cum avem si la scoala deci nu lucram doar pe ele
Profa de info nea predat niste materie de clasa a 9-ua......cica si mi se parea absurda ecuati cu MOD/DIV * - + la care nu am probleme si ceva cu programe de calcul cum faci un algoritm sa introduci niste date si sa iti dea rezultate bazate pe acele date. Am intales ce nea predat dar mi sa parut putin..stupid mai ales ca am lucrat pe caiet
Deci care dintre materi are fi mai problematice din cauza orelor suplimentare Info sau chimia/fizica ?  

Conteaza mult profilul pe care il avem la liceu mate-info sau stiintele naturii pentru admiterea la facultate ?

Si daca cineva care citeste acest post invata sau a invatat la sincai poate sa imi spuna daca la un anumit profil sunt profi mai naspa decat la altul ? as fi recunoscator :)

Sry pentru acest "wall of text" trebuie sa invat sa scriu mai putin :P

Edit : stiu ca la ambele faci si fizica si chimie dar la stiinte faci mai mult decat la mate-info

Edited by somon1995, 08 May 2010 - 17:53.


#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
la amandoua faci fizica!

#3
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
La ambele faci fizica si chimie :)

#4
somon1995

somon1995

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.04.2010

 miki07, on 8th May 2010, 18:45, said:

la amandoua faci fizica!
Din cate am intales eu la stiinte faci cu o ora mai mult de fizica cu 1/2 mai multe ore de chimie si cu 1 mai mult de bio
Si la mate-info faci mai mult cu o ora la mate si 2/3 ore de info

#5
mihai_chican

mihai_chican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 05.10.2009
adevarat.. la ambele faci fizica, insa nu e prea mult diferita de ce se invata in clasa a8a si aici ma refer ca sunt aceleasi lectii dar mai aprofundate.

biologie tot la fel, insa mai multa anatomie

informatica - invatati sa faceti programari in limbaje cum ar fi c++, visual basic, java, pascal, php, etc
e un pic complicat dar daca esti atent si iti dai silinta vei intelege imediat

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Vrei info mergi la mate info, vrei chimie-biologie mergi la stiinte. Simplu. Fizica deobicei se face cam la acelasi nivel. N-avem noi cum sa-ti spunem ca materia cutare e mai grea decat cealalta... depinde de fiecare persoana, de profesor etc.

#7
SpadasinulFricos

SpadasinulFricos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 15.04.2009
Eu sunt la mate-info si e gre, dar am auzit si ca la stiinte e greu. La informatica nu trebuie sa stii deloc, deoarece te invata de la zero, la fizica e foarte greu, faci multe lucruri noi fata de generala, iar la chimie e destul de simplu. Daca vrei mate info trebuie sa inveti, altfel nu rezisti :peacefingers:

#8
mausyo

mausyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 20.06.2007
Amandoua sunt cam acelasi lucru din punct de vedere al dificultatii, iar materiile pe care le ai sunt exact aceleasi. Numai ca la stiintele naturii materia de la chimie si biologie este mai grea, cea ceinseamna ca ai mai multe ore pe saptamana de biologie si chimie. In timp ce la mate-info materia de la matematica, info si fizica e mai grea. Mai grea in sensul ca e mai multa materie fata de celalalt profil(mai aprofundata si poate chiar se studiaza capitole in plus). E si normal ca daca te duci la un profil sa fii pregatit mai bine in acel domeniu. Acum te duci si tu unde vrei in functie de ce te intereseaza pe viitor. Asta daca mai exista viitor in tara asta ....

#9
SpadasinulFricos

SpadasinulFricos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 15.04.2009

 mausyo, on 9th May 2010, 11:50, said:

Amandoua sunt cam acelasi lucru din punct de vedere al dificultatii, iar materiile pe care le ai sunt exact aceleasi. Numai ca la stiintele naturii materia de la chimie si biologie este mai grea, cea ceinseamna ca ai mai multe ore pe saptamana de biologie si chimie. In timp ce la mate-info materia de la matematica, info si fizica e mai grea. Mai grea in sensul ca e mai multa materie fata de celalalt profil(mai aprofundata si poate chiar se studiaza capitole in plus). E si normal ca daca te duci la un profil sa fii pregatit mai bine in acel domeniu. Acum te duci si tu unde vrei in functie de ce te intereseaza pe viitor. Asta daca mai exista viitor in tara asta ....
aici te contrazic, la mate-info se face biologie si chimie la fel ca la stiinte, dimpotriva eu am impresia ca e mai greu la mate-info decat la stiinte la chimie si biologie. Nu se face mai greu, se face la fel. La mate info am fost odata cu materia de la biologie si chimie inainte fata de cei de la stiinte si am si vorbit cu unii de la stiinte si mi-au spus ca fac aceleasi lucruri ca la mate info

#10
Kosmynush

Kosmynush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.05.2010
Uite cum sta treaba. Sunt a9-a, la profil mate-info. Fac 3 ore de fizica si 2 de chimie pee sapt. La inceput, materile sunt continuare celei din clasa a8-a. A 4-a teza am ales chimia, in locul fizicii. Profa de fizica mi-a spus ca bacul la fizica este foarte usor. Din clasa a 10-a voi da teza la fizica. Acum, totul depinde de alegerea ta, cheia e la tine...Succes!

#11
krystyano9

krystyano9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.11.2007
eu anul asta termin a XII la stiinte ale naturii, iar diferentele dintre cele doua profiluri sunt la matematica si informatica(la stiinte a 9-a si a 10-a faci tot programare) dar cam atat, in rest diferentele vor consta in numarul de ore din anii viitori

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate