Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum să folosiți corect ața dentară

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N7TJevl2RVo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
De ce nu faci tu un video ? :D

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pupă-mă :D

#4
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Wow ce dinti frumosi are domnisoara  :first:
Eu cand ma fac cu ata nu o infasor pe nici un deget; pur si simplu o var intre dinti, razuiesc si scot :harhar:

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Și nu-ți alunecă pe degete? Dacă e d-aia ceruită și mai rău...

#6
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Nu, n-aluneca. Eu daca o infasor pe degete ca in filmulet ma taie  si n-o pot manevra calumea.

#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
In principiu daca ai dintii rari nu e nevoie sa infasori ata pe deget ca nu trebuie sa aplici forta pe ea si deci nu aluneca. Daca in schimb ai dintii desi si bine proptiti unul de altul trebuie infasurata pentru ca nu poti sa obtii tensiunea necesara ca sa fortezi firul intre dinti pentru ca iti aluneca din mana ata ceruita.

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Dinții deși  :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

#9
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Pai da. 10 bete de chibrit poti sa le insiri pe masa. Mai des sau mai rar. Tot 10 sunt.

#10
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Nu am dintii departati; toti au punct de contact si pe cuvant ca nu-mi aluneca. E adevarat ca ma folosesc oarecum de toate degetele, dar nu infasor ata pe nici unu. Poti obtine tensiunea de care vorbesti daca toata forta se concentreaza pe degetul mare  de la o mana si aratatorul de la cealalata. Pur si simplu cu aratattorul tragi intr-o parte de ata, iar cu degetul mare in cealalata.

Oricum nu conteaza cum tii ata; important e sa poti razui toti dintii. Eu asa m-am obisnuit s-o folosesc si nici nu mai realizez cum misc degetele; o fac din instinct.

Edited by Ivanna, 08 May 2010 - 20:21.


#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Noi le zicem înghesuiri sau spațieri, dar merge și deși/rari :lol:

#12
Bobyllee

Bobyllee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 11.09.2006
felicitari, bun topic!
prea putina lume foloseste ata dentara.

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Poate 70% din carii din cauza asta apar! :)

#14
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006

View Postripper, on 1st August 2011, 13:25, said:

Poate 70% din carii din cauza asta apar! :)


Sigur!  :rolleyes:

Nu folosesc asa ceva, dar ma spal pe dinti destul de des si totusi am avut si inca mai am probleme cu cariile dar "majoritatea s-au stricat in alte parti decat cea interioara (regiunea dintre dinti - care ar veni curatata cu ata dentara)" - dintii din fata sunt singurii cariati "intre" dinti.

Nu m-as mira daca nici pasta de dinti nu ajuta in acest sens, atata ca-ti improspateaza respeiratia... cel putin alea obisnuit ca mai sunt paste medicale gen Sensodyne care are ceva in combinatie de ajuta daca ai dinti sensibili.

Parerea mea... ori ai noroc de o dantura extrem de rezistenta (un prieten foloseste doar apa ce gura, nu a fost niciodata la dentist si totusi are o dantura sanatoasa - mai galbuie dar sanatoasa, asta la 30 de ani si nu avut niciodata probleme cu cariile) ori ai o dantura "normala (cum au majoritatea)" si esti nevoit sa te bazezi pe dentist cand vine vorba de dinti si masele "intregi".... si sa-i speli dupa fiecare inghititura, curatati cu ata dentara si clatariti cu apa de gura - problema o sa apara "GARANTAT". Sincer - nu-i chiar o parere proprie, am preluat-o de la un dentist meserias (pare sa aiba multi ani de experienta si e foarte priceput)...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate