Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

N-am inteles o treaba la Google AdSense

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007
salut prieteni. Am  cautat pe net. am citit, dar n-am gasit nicaieri ceva pe intelesul tuturor despre cum functioneaza AdSense, n-am gasit un tutorial bun. Poate ma ajutati voi cu unul...

In sfarsit, ma intereseaza ceva la AdSense. Stiu ca google iti da bani in functie de numarul de vizitatori. Nu stiu altceva. Trebuie sa folosesc si google AdWords ca sa poata functiona AdSense? Sau, sa zicem, daca am trafic mare si imi fac cont la AdSense, pot castiga bani doar asa?

Inca ceva, deocamdata folosesc, pt ca sunt incepatoare cu google, folosesc Google AdWords. Ma impac foarte bine. Am inteles cum merge si e simplu fata de AdSense. Insa, imi apare (dar foarte rar): Ajustare - Calitate clicuri de unde imi scad niste bani, 0.13 ron, cat un click, deci nu-i mare scofala. Dar asta ce inseamna mai exact? Ca am pus cuvinte cheie necorespunzatoare pentru reclama mea? Si ma baneaza cumva daca folosesc AdSense?

#2
MPower

MPower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 23.11.2006
Functioneaza ca aici: http://en.wikipedia....i/Pay_per_click

Nu trebuie sa ai cont de AdWords. AdWords - platesti sa ai reclama afisata undeva; AdSense - esti platit pentru afisarea>clickurile pe reclame; Google - intermediarul intre cele doua entitati (advertiser-ul si publisher-ul).

Nu esti platit pentru afisari, ci pentru click-uri. Daca esti interesat de plata per afisari, cauta un network CPM (http://en.wikipedia...._per_impression), AdSense fiind PPC (celalalt link de mai sus).

#3
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007

View PostMPower, on 8th May 2010, 15:36, said:

Functioneaza ca aici: http://en.wikipedia....i/Pay_per_click

Nu trebuie sa ai cont de AdWords. AdWords - platesti sa ai reclama afisata undeva; AdSense - esti platit pentru afisarea>clickurile pe reclame; Google - intermediarul intre cele doua entitati (advertiser-ul si publisher-ul).

Nu esti platit pentru afisari, ci pentru click-uri. Daca esti interesat de plata per afisari, cauta un network CPM (http://en.wikipedia...._per_impression), AdSense fiind PPC (celalalt link de mai sus).

si, deci trebuie sa introduc codul AdSense in paginile mele. Si numai daca vizitatorii fac click pe reclama aia primesc bani, nu? Daca nu fac click pe reclama mea, nu primesc niciun ban?

#4
MPower

MPower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 23.11.2006
Da.

#5
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.04.2007
Ajustare clickuri inseamna ca Adwords iti da bani inapoi, considerand ca acele clickuri nu au fost "corecte". In timp, ar fi bine sa eviti sa faci si Adwords si AdSense in acelasi timp - Google nu vede cu ochi buni sistemul asta.

Edited by mstanciu, 08 May 2010 - 16:02.


#6
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postmstanciu, on 8th May 2010, 17:02, said:

Ajustare clickuri inseamna ca Adwords iti da bani inapoi, considerand ca acele clickuri nu au fost "corecte". In timp, ar fi bine sa eviti sa faci si Adwords si AdSense in acelasi timp - Google nu vede cu ochi buni sistemul asta.

Serios? Unde ai citit tu? De unde ai mai scos-o si pe asta? Eu am si Adsense si Adwords. Incearca sa maresti bugetul pe zi la o campanie (am pus de la 1 leu/zi la 2lei/zi) campania fiind facuta la site-ul meu. 


Apoi, urmareste-ti statisticile din Google AdSense. Ce observi? Ca creste veniturile zilnice, sau veniturile pe click! Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca pentru 5 click-uri am luat 2.04 Euro. 

Incearca si tu faza asta, apoi sa vii cu afirmatii!

#7
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.04.2007
Arbitrage Sites - google it.
De cat timp faci adwords? Ai habar ce inseamna quality score?

Edited by mstanciu, 08 May 2010 - 16:29.


#8
MPower

MPower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 23.11.2006
Sau http://adwords.googl...p;answer=142716 :)

#9
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007

View Postmstanciu, on 8th May 2010, 17:02, said:

Ajustare clickuri inseamna ca Adwords iti da bani inapoi, considerand ca acele clickuri nu au fost "corecte". In timp, ar fi bine sa eviti sa faci si Adwords si AdSense in acelasi timp - Google nu vede cu ochi buni sistemul asta.


Esti sigur ca asta inseamna? Eu nu ma pricep, dar cred ca te taxeaza, nu ca iti da banii inapoi.

#10
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.04.2007

View Postme_suzy, on 10th May 2010, 10:34, said:

Esti sigur ca asta inseamna? Eu nu ma pricep, dar cred ca te taxeaza, nu ca iti da banii inapoi.
Fa si tu un minim efort, cauta in help, da click pe semnul ala de intrebare, etc.
Sau si mai simplu, uita-te la cati bani ai in cont dupa fiecare operatie.

#11
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007
adwords + adsense = mfa ( made for adsense ) banned ! verificat din 2005

#12
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcocoi89, on 11th May 2010, 17:36, said:

adwords + adsense = mfa ( made for adsense ) banned ! verificat din 2005
Faci o mica confuzie:
adwords+adsense = arbitrage sites (lucru descurajat de google)
mfa=made for adsense = scraper site http://en.wikipedia....ki/Scraper_site

#13
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007
scuza-ma ca te intreb, ai avut vreodata site MFA?

un mic tutorial :

copy-paste la un articol

Quote

Medical Center in Chicago. In other words, the vaccine triggered an immune response that spreads throughout the body thanks to the bloodstream. Mr. Kaufman is now well prepared to launch a Phase III clinical trials, which will involved 430 patients across the United States. During Phase II, fifty patients with melanoma at the stage of metastasis have been vaccinated.

bagi un adsense de 250/250

iti faci o campania adwords pe cuvinte... gen jocuri/etc ( clickuri de 1 cent pe care sa le platesti )

aduci 10.000 de vizitatori dintre care 4.000 dau click pe adsense

sa recapitulam bagi investitie 30 $ ( daca esti destept/a), scoti lejer 1000 $

Edited by cocoi89, 11 May 2010 - 22:05.


#14
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postmstanciu, on 11th May 2010, 22:28, said:

Faci o mica confuzie:
adwords+adsense = arbitrage sites (lucru descurajat de google)
mfa=made for adsense = scraper site http://en.wikipedia....ki/Scraper_site
Lasa tu Wikipedia, chiar daca ... e printre primele 10 site-uri vizitate in lume.


In momentul in care ce scrie pe Wikipedia, apare in ToS (Terms Of Service), atunci si eu ma las de 'meserie'. Adica dau 50 Euro si pot castiga pana la 500 Euro inapoi. Faza tare e ca site-ul meu apare uneori mai sus clasat (Google search:) decat ar trebui.... Yeste!

Daca m-ar lasa google sa mai aduc si vizitatori prin alte metode, as avea un salariu decent in Romania de pe urma traficului pe internet!

#15
SoR!n

SoR!n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcocoi89, on 11th May 2010, 22:52, said:

scuza-ma ca te intreb, ai avut vreodata site MFA?

un mic tutorial :

copy-paste la un articol



bagi un adsense de 250/250

iti faci o campania adwords pe cuvinte... gen jocuri/etc ( clickuri de 1 cent pe care sa le platesti )

aduci 10.000 de vizitatori dintre care 4.000 dau click pe adsense

sa recapitulam bagi investitie 30 $ ( daca esti destept/a), scoti lejer 1000 $
Si cum faci sa ai 40% CTR?

#16
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
se pare ca n-ai imaginatie destul de bogata
pui reclama in mijlocul site-ului (site-ul fiind defapt o pagina goala cu o reclama in mijloc)

#17
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.04.2007
da... 10.000 clickuri = 30$ (????), CTR 40% ... CPC primit 0.25$ .. vise taica, vise....
Ai facut tu asa ceva PRACTIC in 2010?

#18
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007
cupon adwords 20 $ ( de 100 $ )

10 $ activezi cuponul


mai departe trebuie sa te duca capul !


the end.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate