Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

DVD RW- TEAC DV-W516GA

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gogugmg

gogugmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.03.2005
nu am mai intimpinat asta....am incercat vreo 6-7 feluri de dvd....la 8,4...mai multi producatori..
nu mai vrea sa scrie decit la turatie maxima,nu pot sa-i dau eu la cit sa scrie,cind modific viteza de scriere le buseste.,cele care merg maxim la 4 buseste 80%din ele inca de la inceput..
am incercat sa-i fac upgrade de firmware ...am luat 2-3 flash-ri pentru el din mai multe parti si nu il gaseste cind le aplic...
ce sa-i fac..am TEAC, si nu ii TEAC...
am pus si sistemul fara nimic doar driverele si singurul programNERO si POWER DVD.,l-am schimbat si master si slave ,si pe ide 1 si pe ide 2,si tot la fel..
CE SA-I FAC CA AM BUSIT VREO 20 DVD IN CITEVA ZILE CU EL..

#2
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
SERVICE!

Dupa ce il incerci la un prieten, daca ai posibilitatea!  :console:

#3
gogugmg

gogugmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.03.2005

Arpi, on Jul 7 2005, 07:32, said:

SERVICE!

Dupa ce il incerci la un prieten, daca ai posibilitatea!  :console:

<{POST_SNAPBACK}>


am doua unitati..pe amindoua face la fel..in special format dvd.le buseste de la inceput.
dvd sistem data..pe la mijloc sau la sfirsit cind  le face inchiderea..
cd scrie fara probleme..doar la dvd am probleme.

#4
gogugmg

gogugmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.03.2005
am rezolvat problema....l-am dus inapoi la magazin....si-au busit si ei 3 dvd...
chipurile....nu il stiu folosi.au stiut ei mai bine,3 din 3,toate busite...
oricum sistemul  nostru este foarte prost...trebuie sa astepti 10-30 zile pina il trimit ce-i de la magazin la servis si alte bla bla blauri...dar curios ...cind il cumperi factura o fac in 2 min si incasarea banilor la fel...in schimb noi asteptam pina cind le trece lor prin cap sa-l trimita inapoi...
si culmea ii cumparat de la o firma ....cu cele mai mari reclame ...cica nr 1 in rominia...numele nu il postez....nu are rost.
poate o fi cea mai mare...dar asta ii oporcarie ,si cred ca la nimeni nu ii convine sa stea pina cind le trece lor prin cap sa trimita produsul garantat inapoi.
ce te faci daca se duce ,procesor ,ram,sau pb,cumperi alta?????cind ii garantat...
stai 1 luna fara calc,pentru ca asa-i sistemul.....
adevarul,si nu cred ca ma contrazice cineva ,avem un sistem de c...t,nu este protejat cumparatorul,doar ei ,ei nu ies in pierdere,
pierd numai fraieri<cumparatorii>

#5
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Daca te consoleaza, si eu am patit la fel cu un Teac DV-W58G

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pentru TEAC 516 GA nu exista inca un firmware mai nou decat cel din el. Trebuia sa apara luna trecuta, dar inca nimic.

Quote

nu mai vrea sa scrie decit la turatie maxima,nu pot sa-i dau eu la cit sa scrie,cind modific viteza de scriere le buseste.,cele care merg maxim la 4 buseste 80%din ele inca de la inceput..

Foloseste din cele care merg la 8x sau mai mult. Vei vedea ca poate sa le scrie si cu 4X, dar sub 4x la DVD si 8x la CD nu scrie. Am patit-o si eu cu blancuri e-rorformance de 4x care au avut 100% erori - 4 scrise - 4 busite. Acum scriu doar Verbatim si TDK de 8x -16x si merg perfect. Nici o eroare.

Daca vrei neaparat sa schimbi firmware, poti folosi de la Lite-On, care este producatorul real. Dar trebuie sa vezi exact ce model, si sa modifici tu in Firmware marca.

#7
gogugmg

gogugmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.03.2005
l-am dus inapoi la magazin,era in garantie,cit priveste blancurile,o sa incerc...
sper sa nu mai am probleme cu viitorul,oricum acum scriu pe altul,tot de genul asta
LG,NU A BUSIT DECIT 1 DI VREO 15 DVD,sper ca ce-mi vine din garantie sa nu mai am probleme,,,,SPER,,,
cit despre teac,si la un prieten i se repeta povestea mea,,,a luat calea lui al meu....service....
inseamna ca-s de calitate..... :cursing:
:worthy: ma rog sa nu mai am ghinion,ii naspa fara....

#8
CrisGo

CrisGo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 27.08.2004

gogugmg, on Jul 10 2005, 23:32, said:

am rezolvat problema....l-am dus inapoi la magazin....si-au busit si ei 3 dvd...
chipurile....nu il stiu folosi.au stiut ei mai bine,3 din 3,toate busite...
oricum sistemul  nostru este foarte prost...trebuie sa astepti 10-30 zile pina il trimit ce-i de la magazin la servis si alte bla bla blauri...dar curios ...cind il cumperi factura o fac in 2 min si incasarea banilor la fel...in schimb noi asteptam pina cind le trece lor prin cap sa-l trimita inapoi...
si culmea ii cumparat de la o firma ....cu cele mai mari reclame ...cica nr 1 in rominia...numele nu il postez....nu are rost.
poate o fi cea mai mare...dar asta ii oporcarie ,si cred ca la nimeni nu ii convine sa stea pina cind le trece lor prin cap sa trimita produsul garantat inapoi.
ce te faci daca se duce ,procesor ,ram,sau pb,cumperi alta?????cind ii garantat...
stai 1 luna fara calc,pentru ca asa-i sistemul.....
adevarul,si nu cred ca ma contrazice cineva ,avem un sistem de c...t,nu este protejat cumparatorul,doar ei ,ei nu ies in pierdere,
pierd numai fraieri<cumparatorii>

<{POST_SNAPBACK}>

Fă reclamație la OPC; legea spune că în termen de 10 zile trebuie să-ți dea produsul reparat, altul în loc sau banii, după caz. Să vezi pe urmă ce se mișcă!...
Eu am avut probleme cu un scanner și mă tot purtau cu vorba(telefoane nenumărate și= nimic), după reclamație m-au căutat ei(cei de la firmă).
MADE IN RO. :puke:

#9
gogugmg

gogugmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.03.2005
:coolspeak: ai dreptate...trebuie sa le fac ,daca miine nu primesc raspuns ,is cu reclamatiile...pe capul lor.. :coolspeak:
sper sa primesc..
trebuie sa fac naveta la ei .magazinul este in resedinta de judet la noi ,nu este din oras de la mine ,daca fac 2 -3 ture imi puteam cumpara unul nou...ghinionul meu ....

#10
kriss_y

kriss_y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2005
ca tot se vorbeste de modelu' asta de TEAC (intamplator am shi io unul :deadtongue: ), gogugmg pe tine te intreb , k tu esti detinatorul  :) , cand scrii un DVD , la inceput iti activeaza buffer underrun error protection (Burn Proof) k la mine nu a auzit de asa ceva shi cred k mi-am busit vreo 30 de dvd-uri din cauza k imi scade bufferu' shi acolo ramane .. ms dak imi raspunzi  :peacefingers:

Attached Files



#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
:D  nu stiu ptr gogugmg, dar la mine se activeaza. Vezi in setarile de la Nero daca ai activat "buffer under run"

#12
gogugmg

gogugmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.03.2005

kriss_y, on Aug 4 2005, 19:38, said:

ca tot se vorbeste de modelu' asta de TEAC (intamplator am shi io unul :deadtongue: ), gogugmg pe tine te intreb , k tu esti detinatorul  :) , cand scrii un DVD , la inceput iti activeaza buffer underrun error protection (Burn Proof) k la mine nu a auzit de asa ceva shi cred k mi-am busit vreo 30 de dvd-uri din cauza k imi scade bufferu' shi acolo ramane .. ms dak imi raspunzi  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

la mine se activa buferul,dar cind facea lead in sau lead out dar si de multe ori le busea pe parcurs la 20-30%.
l-am dus inapoi la magazin au busit si ei citeva ..si am primit altul tot teac dar alt model..cit despre activarea buferului in setari nu cred ca l-ai debifat tu...nero dupa instalare are optiunea la bufer activat.. :P <eifel>doar daca a ublat pe acolo..cit despre calitatea lui.. :coolspeak: o fi fost teac bun dar nu la dvd-rw. :notangel: mai cunosc citiva care pling..
tu hotarasti ce-i de facut ...eu l-as duce inapoi la magazin daca ii in garantie..

Edited by gogugmg, 06 August 2005 - 16:38.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

eifel>doar daca a ublat pe acolo..cit despre calitatea lui..  o fi fost teac bun dar nu la dvd-rw.  mai cunosc citiva care pling..

E posibil sa fi umblat, de-asta am interbat. TEAC este bun si la DVD, dar nu trebuie uitat ca de fapt este Lite-On. Cu alt firmware. A trecut vreamea cand TEAC isi facea propriile inscriptoare. Ce e mai rau e ca de la o vreme TEAC nu prea ofera suport. Cred ca din cauza asta o sa renunt si eu la ei la urmatorul writer care il voi lua. Cand am zis "nu prea" ma refer ca raspund la un mail din 3 si desi promit un firmware care rezolva unele probleme nu sunt in stare sa scoata unul, desi Lite-On le scoate lunar...

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Aviz amatorilor, a aparut, in sfarsit oficial un update de firmware la modelul asta de Teac. vedeti pe http://www.teac.de

#15
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
E shi normal ca teac-ul sa le buseasca pe toate! :)) pentru ca nu mai e ceea ce a fost. La inceput au fost buni, acum doar se cred, shi asta pentru ca ne-au bagat in cap ca sunt buni cu primele lor aparitzii mai bine zis cu CD-RW-urile! acum la dvd....... s-a cam dus treaba mai ales in ultimul TIMP


LG rullz

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate