Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Reducerea cheltuielilor bugetare! - discutie tehnica.

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

Poll: chestionar de "criza" (66 member(s) have cast votes)

Masura agreata de mine ar fi fost!!!

  1. -25% salarii,-15% pensii, -15% somaj, scoatere subventii in agricultura. (26 votes [39.39%])

    Percentage of vote: 39.39%

  2. 25% TVA, 20% cota unica (5 votes [7.58%])

    Percentage of vote: 7.58%

  3. -10% salarii, -10% pensii, -10% somaj, TVA 21%, cota unica neschimbata (21 votes [31.82%])

    Percentage of vote: 31.82%

  4. Continuarea liniei de credit FMI-CE pana la relansarea economiei fara alte schimbari (14 votes [21.21%])

    Percentage of vote: 21.21%

Vote Guests cannot vote

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAstor, on 10th May 2010, 18:51, said:

Pe frecatorii de munca de la stat in schimb i-as plati doar din veniturile proprii, sa vada si ei cum e sa muncesti pentru ce incasezi. Polistii sa fie platiti din recompensele date pentru masinile furate si recuperate de ei,

Doar o mica analiza cu titlu de exemplu. In cazul dat de tine, toti politistii ar vana hotii de masini si nici unul nu ar mai investiga un viol sau o crima. Dar ce ne pasa, romanii au solutii si dau din gura, de aia ne conduce cine ne conduce.

#38
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostAstor, on 10th May 2010, 18:51, said:

Pensie medie 630 lei, salariu mediu 1550 lei net la stat.

Pe frecatorii de munca de la stat in schimb i-as plati doar din veniturile proprii, sa vada si ei cum e sa muncesti pentru ce incasezi. Polistii sa fie platiti din recompensele date pentru masinile furate si recuperate de ei, profesorii / doctorii sa fie platiti din impozitul pe profit platit de studentii / pacientii lor, iar aia 400.000 de la "integrare europeana" sa fie platiti din fondurile europene atrase de ei.
Mama e bugetara, din pacate, si nu se preface ca munceste asa cum afirmi. O data pe luna este obligata sa munceasca si noaptea, cand mare parte dintre noi dormim, si e dificil sa te concentrezi la activitatea pe care o ai, cand omul intra in starea de somnolenta. Salariul net este cel mentionat de tine, 3 lei pe luna, care abia ii ajunge, in raport cu cheltuielile pe care le are. Sunt putine persoanele care lucreaza in diverse institutii de stat, care primesc niste foarte multi bani,  si practic nu fac mai nimic.

Si daca se reduc numarul angajatilor de la stat, asa cum afirma cineva mai jos, crezi ca acum bugetul de stat se va umple de bani. Trebuie sa fii cel putin naiv, daca nu cretin, sa crezi o astfel de tampenie. Dupa ce vor fi concediati, unde vor mai lucra persoanele respective, cine te mai angajeaza la 60 de ani ? Daca numarul angajatilor de la stat vor scadea, la fel se va intampla si cu cei de la privati, pentru ca nu vor mai fi la fel de multi bani pentru cumpararea produselor si serviciilor, ce anterior puteau fi cumparate.

#39
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,401
  • Înscris: 29.05.2006

View Postoverseas, on 10th May 2010, 23:59, said:

Doar o mica analiza cu titlu de exemplu. In cazul dat de tine, toti politistii ar vana hotii de masini si nici unul nu ar mai investiga un viol sau o crima. Dar ce ne pasa, romanii au solutii si dau din gura, de aia ne conduce cine ne conduce.

Nu te grabi, omul propune in esenta o metoda de recompensare pe masura rezultatelor. Ceea ce e corect.

#40
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostGabysh, on 11th May 2010, 16:21, said:

Daca numarul angajatilor de la stat vor scadea, la fel se va intampla si cu cei de la privati, pentru ca nu vor mai fi la fel de multi bani pentru cumpararea produselor si serviciilor, ce anterior puteau fi cumparate.
Bullshit
Ce produse si servicii romanesti nu vor mai cumpara?
Adevarul crud e ca statul are mult prea multi angajati, vreo 1,5 milioane, iar in sectorul privat sunt numai vreo 3,5 milioane sau chiar mai putin.
Pur si simplu structura asta nu se poate autosustine.
Patriciu le zice bine cu 4 din 5 afara, sunt prea multi plimbatori de hartii, bautori de cafea, asteptatori ai orei 16, in sute de institutii si agentii.

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAdiTot, on 11th May 2010, 17:00, said:

Nu te grabi, omul propune in esenta o metoda de recompensare pe masura rezultatelor. Ceea ce e corect.

Cum cuantifici masurile de prevenire ale politiei ? Cum calculezi costul 'de oportunitate' al cazurilor prevenite ? Cum configurezi fisa postului pentru un politist ? Ai habar de harta infractionalitatii ?
Printre altele, tara asta e plina de bagatori de seama, de aia ne conduce cine ne conduce.

#42
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,401
  • Înscris: 29.05.2006

View Postoverseas, on 11th May 2010, 17:18, said:

Cum cuantifici masurile de prevenire ale politiei ? Cum calculezi costul 'de oportunitate' al cazurilor prevenite ? Cum configurezi fisa postului pentru un politist ? Ai habar de harta infractionalitatii ?
Printre altele, tara asta e plina de bagatori de seama, de aia ne conduce cine ne conduce.
Bine ca esti tu destept...

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAdiTot, on 11th May 2010, 17:37, said:

Bine ca esti tu destept...

Nu chiar, dar intr-o tara plina de... e relativ usor.
Nu as avea nimic impotriva sa fiu cel mai prost din tara cata vreme restul ar fi sclipitori. As avea de unde sa invat.

#44
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Orice masura luata era proasta. Oricine spune ca dand in bugetari si pensionari e mai bine, e un cretin. Pardon, CRETIN fara parinti.

Chiar daca eu lucrez in privat, ma doare sa vad ca din pensiile parintilor si socrilor (si asa de kkt, nici una depasind 1000 ron) se ia acel putin care asigura supravietuirea lor de la o luna la alta. Eu ca angajat in privat va trebui sa ii ajut...deci intr-un fel simt ca se fura si de la mine.

#45
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,383
  • Înscris: 20.10.2006
Oricum ati dao situatia actuala si statul i-a avantajat si ii avantajeaza pe cei mai invarsta si pe pensionari. Chiar si cu bani mai putini, au si cheltuieli implicit mai mici. Tinerii insa nu sunt sprijiniti nicicum.

#46
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostGabysh, on 11th May 2010, 16:21, said:

Mama e bugetara, din pacate, si nu se preface ca munceste asa cum afirmi. O data pe luna este obligata sa munceasca si noaptea, cand mare parte dintre noi dormim, si e dificil sa te concentrezi la activitatea pe care o ai, cand omul intra in starea de somnolenta.
Si mama mea e bugetara, lucreaza 8 ore pe zi la serviciu si inca 1-2 acasa, cam un weekend din doua lucreaza din nou pentru serviciu. Stiu ca nu toti de la stat sunt frecatori de menta, ca daca era asa nu mai exista statul asa cum il stim, infractionalitatea, evaziunea erau la maxim, sanatatea era la minim. Doar ca mama mea are colega de echipa o pitzi de 26 de anisori, cu facultatea facuta la Spiru "la distanta" si e bâtă in meserie dar plina de fumuri ca barbasu' e directoras in Minister de cand a castigat pedeleu alegerile. Inainte de capusa asta portocalie a avut parte de o ciuperca galbena la fel de proasta. Iar inainte de aia a avut un sef rosu care nu stia regula de trei simple. Si toata fauna asta multicolora castiga la fel sau chiar mai bine decat maica-mea desi ea face toata treaba.

Asa ca n-am nimic cu bugetarii in sine ci doar cu o mare parte din ei, aia care schimba 10 posturi in 5 ani, in functie de rezultatele alegerilor, aia care ajung sefuleti pana la 35 de ani pentru ca au o ruda colorata, trecand direct de la ghiseu la conducere.

View PostAdiTot, on 11th May 2010, 17:37, said:

Bine ca esti tu destept...

Nu te grabi nici tu ca pari sa te inseli in privinta lui...  :rolleyes:

Edited by Astor, 11 May 2010 - 21:11.


#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Dupa ce-mi terminati profilul psihologic, let me know  :naughty:
Oare de asta e tara in rahat, ca fiecare il analizeaza pe alalalt nu cumva sa fie mai destept ca el ?!

#48
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostAdiTot, on 11th May 2010, 17:00, said:

Nu te grabi, omul propune in esenta o metoda de recompensare pe masura rezultatelor. Ceea ce e corect.
Principiul este corect si de laudat, aplicabilitatea lui intr-o societate corupta si needucata este problematica.


View Postoverseas, on 11th May 2010, 17:45, said:

Nu as avea nimic impotriva sa fiu cel mai prost din tara cata vreme restul ar fi sclipitori. As avea de unde sa invat.
asta trebuie pusa in rama  :)

#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Ca sa nu uitam de ne-am imprumutat la FMI:

Spre batjocura finala, a venit FMI si a rezolvat problema: a pus aurtoritatile romane sa se imprumute masiv pentru a aduce la dispozitia bancilor straine din Romania finantarea fara de care ramasesera de la mamele lor din Occident!

Acum se joaca scenariul FMI. Acesta imprumuta Banca Nationala spre a sustine cursul leului, dar in esenta pentru a elibera rezervele minime obligatorii si a le pune la dispozitia bancilor.

http://www.bloombiz....ncile-un-cartel

#50
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postoverseas, on 12th May 2010, 10:59, said:

Ca sa nu uitam de ne-am imprumutat la FMI:

Spre batjocura finala, a venit FMI si a rezolvat problema: a pus aurtoritatile romane sa se imprumute masiv pentru a aduce la dispozitia bancilor straine din Romania finantarea fara de care ramasesera de la mamele lor din Occident!

Acum se joaca scenariul FMI. Acesta imprumuta Banca Nationala spre a sustine cursul leului, dar in esenta pentru a elibera rezervele minime obligatorii si a le pune la dispozitia bancilor.

http://www.bloombiz....ncile-un-cartel
Bancile nu se plang de lichiditate cu atat mai mult nu au nevoie de acele rezerve minime obligatorii, dimpotriva, au exces de lichiditate dar nu au ce face cu el pt. ca nu au ce credita. In consecinta, pe langa rezervele minime obligatorii bancile prefera sa-si puna camioanele cu bani in grija BNR chiar si cu dobanzi modice.

In momentul asta nu banii sunt problema, modul cum circula acesti bani pt. a genera profit este problema. Adica, ai bani si nu ai ce face cu ei.

#51
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postblue_wings, on 11th May 2010, 19:53, said:

Orice masura luata era proasta. Oricine spune ca dand in bugetari si pensionari e mai bine, e un cretin. Pardon, CRETIN fara parinti.

Chiar daca eu lucrez in privat, ma doare sa vad ca din pensiile parintilor si socrilor (si asa de kkt, nici una depasind 1000 ron) se ia acel putin care asigura supravietuirea lor de la o luna la alta. Eu ca angajat in privat va trebui sa ii ajut...deci intr-un fel simt ca se fura si de la mine.
Si eu sunt in aceeasi situatie: parinti + socri care vor trebui susinuti suplimentar, sotia care avea indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani - care va fi redusa in cuantum de peste 80%-, depozite care vor fi impozitate de la 01.06, proprietati care vor fi taxate suplimentar de la aceeasi data, copil la scoala in conditiile in care profesorii nu mai trec de azi note in catalog si intra in greva generala de la 31.05.
Si nici eu nu sunt si nici n-am fost vreodata bugetar.
Oricum, banii vor lua acelasi drum ca si pana acum, adica se vor evapora fara sa lase vreo urma pentru noi astia, platitorii. Si dupa aceea oricum va creste TVA+cota unica, dupa ce au instituit si o gramada de taxe si impozite suplimentare intre timp, pe care le vor mentine in vigoare bine-nteles si dupa aceea.
Traiasca si la mai mare!

#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgugutata, on 12th May 2010, 11:04, said:

Bancile nu se plang de lichiditate cu atat mai mult nu au nevoie de acele rezerve minime obligatorii, dimpotriva, au exces de lichiditate dar nu au ce face cu el pt. ca nu au ce credita. In consecinta, pe langa rezervele minime obligatorii bancile prefera sa-si puna camioanele cu bani in grija BNR chiar si cu dobanzi modice.

In momentul asta nu banii sunt problema, modul cum circula acesti bani pt. a genera profit este problema. Adica, ai bani si nu ai ce face cu ei.

Adica nu te pricepi. Adica bancile au primit o reducere de rezerve de la BNR. Adica din reducere, o parte s-a repatriat la grup. Iar partea ramasa, in loc sa o foloseasca BNR fara sa o remunereze mai deloc, o pun bancile in depozit la BNR pe dobanda mai mare. Adica interesul national s-a dus pe copca. Adica ce am zis eu (plus citat din Ilie Serbanescu) chiar s-a intamplat. Adica ai scris 3 randuri fara sa spui nimic si fara sa intelegi informatia valoroasa pe care ti-am dat-o. Ma opresc pt ca azi sunt bland.

#53
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postoverseas, on 12th May 2010, 10:59, said:

Acum se joaca scenariul FMI. Acesta imprumuta Banca Nationala spre a sustine cursul leului, dar in esenta pentru a elibera rezervele minime obligatorii si a le pune la dispozitia bancilor.[/i]
http://www.bloombiz....ncile-un-cartel
Tu ai spus ca: FMI-ul imprumuta cu banit BNR-ul pt. a sustine cursul dar mai presus de asta se urmareste eliberarea rezervelor minime obligatorii pt. a le pune la dispozitia bancilor.


eu am spus ca:

View Postgugutata, on 12th May 2010, 11:04, said:

Bancile nu se plang de lichiditate cu atat mai mult nu au nevoie de acele rezerve minime obligatorii, dimpotriva, au exces de lichiditate dar nu au ce face cu el pt. ca nu au ce credita. In consecinta, pe langa rezervele minime obligatorii bancile prefera sa-si puna camioanele cu bani in grija BNR chiar si cu dobanzi modice.


View Postoverseas, on 12th May 2010, 21:00, said:

Ma opresc pt ca azi sunt bland.
probabil ai dreptate  :)

#54
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postonlyone, on 7th May 2010, 14:46, said:

Eu zic ca ai uitat ceva in formularul de mai sus -> mai trebuia o optiune - reducerea cu cel putin 25% a aparatului birocratic-administrativ:
SUNT PREA MULTI ANGAJATI LA STAT.
Adica la 3,6 milioane angajati in domeniul privat avem vreo 1,5 milioane la stat.
Eu zic ca trebuie subtiate masiv randurile, Patriciu a zis-o bine: pentru eficentizarea aparatului birocratic functionaresc, trebuiesc dati afara 4 din 5 angajati, adica din mama, tata, fiu, fiica, cumnat, var si verisoara sa ramana doar 1-2 dintre ei.


Eu cred ca Basescu a gresit cand a anuntat reduceri de 15+25% la bugetari. Trebuia sa ii intrebe, pe fiecare sub semnatura, ce vrea? 25% reducere la salariu sau 25% concedieri?
Cei care sunt de acord cu reducerea li se taie frumos 25% din salariu, ceilallti care vor concedieri vor fi dati afara, si s-ar rezolva treaba.
Apoi nu mai pot comenta, ca doar au semnat ....
Cei care nu exprima nici o optiune, sa li se dea concediu fara plata, sa nu fie oamenii stresati de problemele de serviciu si sa se gandeasca bine cu ce vor. Reintrarea din concediul fara salariu sa se faca dupa exprimarea optiunii.
Adica sa nu le puna "sula in coaste", vorba ex-presedintelui Iliescu, sa stea oamenii sa se gandeasca.

E o parere "tehnica". Oricum cei care lucreaza de exemplu la somaj, pensii, sanatate, ITM, ii privesc ca facand toti acceasi munca de 4 ori si ar trebui desfiintati, ca oricum nu se tine seama de cat se strange, iar imparteala pt anul urmator se face in functie de cum vrea guvernul, nu de cum se strange, asta pe de o parte, iar pe de alta parte, oricum toate datele sunt luate din statele de salarii.
Nu numai ca s-ar disponibiliza 3 din 4 oameni inutili, dar si spatiile respective ar putea fi inchiriate sa aduca bani la buget.

Edited by pointiv, 13 May 2010 - 09:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate