Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

SEO si site-uri...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dinoface

dinoface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.07.2005
Au trecut cateva luni de cand firma noastra are site, si totusi nu apare in search-ul de la google. Recunosc, nu ma pricep la SEO. M-am informat desigur despre asta (am citit tot ce am gasit pe google si in alte parti). Dar ma intreb: atata vreme cat exista practici "neortodoxe" de ridicare a rank-ului, cat de relevanta mai este aceasta "catalogare"?

btw, site-ul nostru este Flash Image. Daca faceti o cautare cu google o sa vedeti ce rezulta...

#2
dinoface

dinoface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.07.2005
Scuze... acum am citi regulile. Mii de scuze... Sunt dezolat...

#3
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
OK, in primul rand nu imi dau seama la ce cautari vrei sa fie gasit site-ul. Desigur ca atunci cand ma uit la site imi vin in minte cateva keyword-uri, dar trebuie sa le specifici in <HEAD></HEAD>.

Ce trebuie sa faci:

1. Cureti un pic codul sursa (ai multe tabele cu celule goale, care nu isi au rostul).

2. Pui descrierea fiecarei pagini in codul sursa.

3. Pui cuvintele cheie pt fiecare pagina.

4. Inscrii site-ul la toate directoarele pe care le gasesti, punand la titlu "Flash Image - Photography Site". Pui titlul asta pentru ca o sa fie si legatura spre site-ul tau, adica anchor (conteaza in Google).

#4
dinoface

dinoface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.07.2005
Am pus de toate in title si metadata. Curatatul codului... nu e facut de mine. Vorbesc cu autorul. cat despre directoare, nu stiu exact la ce te referi. La google directory nu se poate inscrie. Am facut inscrierea obisnuita, asa cum zice google (desigur, ei  nu garanteaza, job-ul fiind al bot-ilor) :)
Din punctul meu de vedere ar trebui ca siteul sa apara la categoria fotografie (unde oare altundeva?).

Multam de sugestii.

preacher, on Jul 6 2005, 21:25, said:

OK, in primul rand nu imi dau seama la ce cautari vrei sa fie gasit site-ul. Desigur ca atunci cand ma uit la site imi vin in minte cateva keyword-uri, dar trebuie sa le specifici in <HEAD></HEAD>.

Ce trebuie sa faci:

1. Cureti un pic codul sursa (ai multe tabele cu celule goale, care nu isi au rostul).

2. Pui descrierea fiecarei pagini in codul sursa.

3. Pui cuvintele cheie pt fiecare pagina.

4. Inscrii site-ul la toate directoarele pe care le gasesti, punand la titlu "Flash Image - Photography Site". Pui titlul asta pentru ca o sa fie si legatura spre site-ul tau, adica anchor (conteaza in Google).

<{POST_SNAPBACK}>



#5
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Ptr google directory incearca DMOZ partea româneascä.
Spor.

#6
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
@dinoface, la meta ai pus de toate dar nu tot ce trebuie. Ce mai trebuie sa adaugi (adica ce nu ai):

<meta name="description" content="aici pui descrierea - o fraza sau poate 2 scurte">
<meta name="keywords" content="aici pui cuvinte sau fraze cheie gen photo,photograpy,flash images,etc">

Cat despre directoare, uite aici o lista ordonata dupa gratuitate:

Strongest Links Directories

#7
dinoface

dinoface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.07.2005
Multam. Studiez problemele.

preacher, on Jul 6 2005, 23:52, said:

@dinoface, la meta ai pus de toate dar nu tot ce trebuie. Ce mai trebuie sa adaugi (adica ce nu ai):

<meta name="description" content="aici pui descrierea - o fraza sau poate 2 scurte">
<meta name="keywords" content="aici pui cuvinte sau fraze cheie gen photo,photograpy,flash images,etc">

Cat despre directoare, uite aici o lista ordonata dupa gratuitate:

Strongest Links Directories

<{POST_SNAPBACK}>



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate