Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bai sarate dupa scoaterea ghipsului

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mircea68

mircea68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.11.2007
Buna ziua am avut o fractura de calcaneu si dupa scoaterea ghipsului doctorul mi-a recomandat bai calde sarate .Ajuta la ceva si cum se fac ele corect acasa?Multumesc! :confuzzled:

Edited by mircea68, 05 May 2010 - 08:57.


#2
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
In nici un caz !
Evita apa calda/firbinte si masajul. Dusul il faci cu apa calduta ca de la soare.
Poti da cu un unguent antiinflamator dar fara sa masezi, numai unsa pielea.

#3
miHAi1969

miHAi1969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.04.2010
Salut,acele bai cu apa calduta fac bine la picior.Despre sare nu stiu ce sa spun.Intreaba la o farmacie ce fel de sare se foloseste in asemenea situatii(doar nu o fi din aceeia de bucatarie)Se umfla piciorul?calci pe el?vezi ca sunt unguente antiinflamtoari, mai ajuta si ele intr-o oarecare masura.Si eu am suferif o fractura de tibie si peroneu in urma careia m-am ales cu un fixator extern.Acum si eu fac bai cu apa calduta dar fara sare(inca mai am fixatorul)si vreau sa iti mai spun inca o data ca sunt destul de benefice.Daca calci pe picior si se umfla poti pune gheata(nu direct pe picior ci intr-un prosop)sau compresie cu apa rece.Mai poti tine piciorul pe doua perne ca sa fie cumva la nivelul capului atunci cand stai in pat.Despre cat de corect se fac aceste bai nici eu nu stiu nimic.Pe mine ma ajuta sotia(ma trage pe picior de sus in jos si invers cu apa calduta si sapun).Cu muschi cum stai sau atrofiat ?cat ai stat in ghips?La fizioterapie sau gimnastica medicala te-ai gandit.Daca mai pot sa te ajut cu ceva sunt aici.Tot ce ti-am spus mai sus le-am testat pe mine .Iti doresc multa sanatate si sa auzim de bine.

#4
mircea68

mircea68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.11.2007
Buna! Precizez ca am fost operat si am stat cu piciorul in ghips 3 luni doctorul mi-a recomandat sa nu calc pe picior inca o luna timp in care sa fac bai sarate [1kg sare normala la 5 litri de apa]dupa care o sa imi faca radiografie si in functie de ea imi da drumul la mers [numa sa pot].La fizioterapie m-am gandit doctorul nu mi-a zis nimic.De umflat se umfla da il bandajez cu o fasa elastica.Cu umflatu cum se rezolva la cat timp de la operatie ar trebui sa dispara?Si daca a mai suferit cineva o astfel de fractura la cat timp ar trebui sa incep sa merg?Mersii!

#5
miHAi1969

miHAi1969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.04.2010
Salut inca odata.Eu am fost operat in decembrie,am stat 4 luni cu piciorul in gips  dar spre deosebire de tine eu pasesc  usor pe piciorul fracturat .In momentul cand mi-a dat gipsul jos piciorul s-a umflat aproape instantaneu. De atunci sunt aproape doua saptamani si tot umflat este (nu ca atunci dar tot umflat se numeste).Am vazut ca altcineva ti-a scris sa te feresti de apa calda, poate are dreptate si eu la inceput am fost sceptic dar cum am mai spus mie imi face bine.(dupa ce merg piciorul se umfla iar muschii de la gamba se intaresc. Fac o baie si ma simt mult mai bine)Din ce am mai citit si am mai auzit cam dureaza ceva timp cu umflaturile astea.Ce mai poti face este sa stai la marginea patului si sa impingi usor cu piciorul in podea(asta m-a ajutat pe mine cand am inceput sa merg).Cu mobilitatea gleznei cum stai?Unguentele in exces iti pot creea o eruptie pe piele(eu am patit-o).Cand vei incepe sa mergi sa nu-ti fie teama.Eu am inceput cu un cadru pentru ca ofera mai multa stabilitate si apoi am continuat cu carje.Sper sa iti fie de ajutor sfaturile mele.Sanatate!

#6
mircea68

mircea68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.11.2007
Salut eu sunt din Cluj Napoca am fost operat pe 1 februarie m-am ales si cu o placuta in picior si cu o briosa [un fel de cui care era bagat prin calcai]de care m-am scapat la trei luni cand am dat jos ghipsu.De umflat se umfla nu doare da il bandajez cu a fasa elastica.Bai am facut cate doua pe zi acum fac cate una parca ma simpt mai bine asa.Folosesc carje pun picioru in pamant dar ma sprijin mai mult pe degete.Recomandarea a fost sa nu calc pe el.Glezna o misc dar numa in proportie de 50 la suta.L o saptamana jumate de cand am dat jos ghipsu parca sunt ceva progrese ma refer la mobilitate gleznei.Cand crezi ca vom merge fara carje?Sau tu mergi la patru luni  jumate fara carje [asa am inteles].Deocamdata conduc mai bine decat merg.Tie doctorul ti-a recomandat fizioterapie?Sanatate si tie.

#7
miHAi1969

miHAi1969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.04.2010
Salut, frumos oras (sase luni din armata le-am facut la Someseni).La mers ma folosesc de carje,las pe picior cam 50-60% din greutatea corpului.Am suferit o fractura deschisa bifocala ambele oase gamba stanga.(cu alte cuvinte a iesit osul prin piele) ce sa spun este destul de urata. Nici  mie doctorul nu mi-a recomandat fizioterapie dar am inteles ca este bine sa facem asa ceva.Deocamdata eu nu pot face fizioterapie atat timp cat inca mai am fixatorul in picior.Presupun ca dupa ce imi va scoate fixatorul imi va recomanda fizioterapia(fixatorul mi-l scoate luna aceasta pe 20).Eu cred ca ai destula forta in picior daca poti sa conduci.Eu nu pot conduce din cauza fixatorului.De mers fara carje nu stiu cand vom putea merge,depinde de fractura si de cat de repede are loc consolidarea.Sanatate!

#8
mircea68

mircea68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.11.2007
Salut!Care va sa zica ai fost "iepuras de camp'' in Someseni locuiesc .Fractura mea la calcaneu difera de a ta dar din cate am aflat este foarte dificila la vindecare.Am avuto la piciorul stang pe varful degetelor am destula putere asa ca la condus n-am probleme.Cand las piciorul in pamant cu mai multa greutate inteapa.Sper intro evolutie buna.Salut si sanatate mai vorbim. :nonobad:

#9
miHAi1969

miHAi1969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.04.2010
Salut! Eram ca delegat in Someseni (de fapt armata am facuto in Simleul Silvaniei).Eram artilerist si insoteam tenica militara la reparat.Asa este cum spui tu   difera fracturile dar tot oase rupte se numesc.Este bine sa ascultam sfaturile doctorilor ,dar cred ca ce faci acum este corect (piciorul sa il lasi in pamant progresiv ).Asa am procedat si eu.In momentul cand o sa lasi o mai mare greutate pe picior probabil ca se va umfla ceva mai mult ,sa nu te speri este ceva normal.Ai dreptate vindecarea este dificila si de lunga durata si este nevoie de foarte multa rabdare.Si eu sper intr-o evolutie buna.Eu locuiesc la 20 km de Ploiesti.Esti microbist ?.Iese CFR-ul campioana sau tu ti cu Universitatea.Multa sanatate.

#10
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 miHAi1969, on 6th May 2010, 16:55, said:

Am suferit o fractura deschisa bifocala ambele oase gamba stanga.(cu alte cuvinte a iesit osul prin piele) ce sa spun este destul de urata.... Deocamdata eu nu pot face fizioterapie atat timp cat inca mai am fixatorul in picior.Presupun ca dupa ce imi va scoate fixatorul imi va recomanda fizioterapia(fixatorul mi-l scoate luna aceasta pe 20)....
De mers fara carje nu stiu cand vom putea merge,depinde de fractura si de cat de repede are loc consolidarea.Sanatate!

Mig VWFan  are perfecta dreptate, baile fierbinti si masajele sunt interzise !!
Ai grija sa nu faci o recidiva a fracturii, dupa ce iti scoate fixatorul.

#11
shaq

shaq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2007
ma alatur si eu voua ! Salutari !
Am suferit o fractura de calcaneu fara deplasare - 2 saptamani atela gipsata + 4 de gips Graffin
Acum pot calca in picior dar nu vreu cu toata greutatea. De condus acum nu mai e o pb, am deja 9 zile de cand am scos gipsul. De o saptamana am inceput recuperarea. Atentie, KINETOTERAPIE nu FIZIOTERAPIE !!! In caz de fractura nu se face fizioterapie. Deocamdata fac 4 tipuri de exercitii - bicicleta, masa, picior, fotoliu
bicicleta - pedalare pur si simplu - crestere progresiva, 1 saptamana am ajuns la 15 km / zi
masa - greutate de nisip pe picior si intins pe spate ridic piciorul intins, la 90 grd - 100 buc + flexie de genunchi 100 buc + picior intins scos in exterior si revenire - 100 buc
picior - aparat special unde iti asezi talpa, se prinde cu 2 curele si cu ajutorul a 4 scripeti si greutati executi miscari de tragere cu laba piciorului - 250 buc, si impingere (ca la ambreiaj) tot atatea
fotoliu - scaun prevazut cu o parghie. se aseaza tija peste articulatia gleznei si se ridica greutati  cu tinere in solicitare 2-3 sec per miscare - 150 buc, apoi invers adica impingi cu zona de deasupra calcaiului (mai mult pe tendonul achile), tot atatea miscari
La finalul acestora kinetoterapeutul iti face exercitii de mobilizare a articulatiilor degetelor di gleznei, cam 20 min
Asta = 1 sedinta - dureaza cma 2-2,5 ore
Pentru desumflarea edemului evitati mersul daca faceti miscarile de mai sus !!!
Pe cat posibil atentie, piciorul in pozitie procliva la 45 grade. O sa vedeti ce repede se desumfla.
Unguente cu arnica si bai caldute seara cu tarate, local gheata pe edem in prosop, 15-20 min de 3 ori pe zi

Va doresc reluare de mers fara dureri cat mai curent posibil.

#12
rudolf75

rudolf75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2007
va salut! am avut si eu o fractura de calcaneu fara deplasare si entorsa ,avand piciorul imobilizat 60 de zile(2 saptamani atela +6 saptamani ghips cu calcaiul liber.problema este ca nu pot calca pe picior datorita durerilor iar glezna si-a pierdut mobilitatea.ce exercitii pot face singur acasa pentru reluarea cat mai rapida a mersului?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate