Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
site CNAIR, sectiunea vignettes -...

Siguranta pe stalp care pica rela...

Vizionare optima Netflix

Improvizatii si accidente stupide...
 Siguranta automata panouri fotovo...

Pc randare 3d.

Sistem Anti Racheta PATRIOT fabri...

Dezactivare abuziva cartela Vodaf...
 EURO 24 - Meciul 3: Slovacia - Ro...

Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...
 Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Parga

- - - - -
  • Please log in to reply
785 replies to this topic

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

• Grup: Senior Members

crisale, on 12 septembrie 2012 - 16:45, said:

Pentru la anul incerc sa ma orientez spre Parga, tot cu aceeasi agentie, dar nu stiu daca merita. Daca alegi sa stai in Parga, gasesti o plaja , doua?  Sunt taverne? supermarket-uri, agentii de turism locale pentru optionale pe unde le gasasesti? ...
Găseşti tot ce vrei şi ce nu vrei. Am postat (cu multe poze) de mai multe ori în cele 5 pagini ale topicului. Nu ai mult de citit. Şi te poţi uita şi cu maps.google din satelit.
Parga este unul din cele mai frumoase locuri din Grecia, nu vei regreta alegerea. Atenţie cu parcarea (am mai spus), eu am propus chiar cazarea în Ammoudia, iar în Parga să mergi doar o zi-două-trei, dar în fine (depinde de fiecare ce-şi doreşte şi cu ce călătoreşte) ...

Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 12 September 2012 - 19:13.

crisale

crisale

Junior Member

• Grup: Members

OvidiuNS, on 12 septembrie 2012 - 19:04, said:

Găseşti tot ce vrei şi ce nu vrei. Am postat (cu multe poze) de mai multe ori în cele 5 pagini ale topicului. Nu ai mult de citit. Şi te poţi uita şi cu maps.google din satelit.
Parga este unul din cele mai frumoase locuri din Grecia, nu vei regreta alegerea. Atenţie cu parcarea (am mai spus), eu am propus chiar cazarea în Ammoudia, iar în Parga să mergi doar o zi-două-trei, dar în fine (depinde de fiecare ce-şi doreşte şi cu ce călătoreşte) ...

OvidiuNS si tuturor care au postat pana acum in topicul despre Parga, Multumesc pentru sfat, ajutor, informatii si imagini. Am citit astazi tot topicul si ne-am hotarat pentru anul viitor sa mergem in Parga. Am ales destinatia, acum  mai ramane ca agentia care are in oferta Parga sa pastreze aceasta destinatie si pentru anul 2013.

zahcost

zahcost

Junior Member

SilverBad, on 27 iulie 2012 - 07:59, said:

Am revenit de 2 zile din Parga! Agentie - Hello Holidays, fosta Vilextur.
Intrebati orice si am sa va raspund cat de repede pot.

Cateva poze momentan...

Stii cumva despre locatia Studioului " Limona ", unde este amplasata mai exact in Parga? Este in oferta celor de le  Hello Holidays pt. 2013. Daca poti sa imi recomanzi 1-2 taverne unde se mananca bine ( peste proaspat, calamari, caracatita, fructe de mare, mancare traditionala greceasca ).
Multumesc

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

zahcost, on 11 ianuarie 2013 - 13:58, said:

... Daca poti sa imi recomanzi 1-2 taverne unde se mananca bine (peste proaspat, calamari, caracatita, fructe de mare, mancare traditionala greceasca) ...
Uite două recomandări în cuprinsul acestui mesaj.

zahcost

zahcost

Junior Member

OvidiuNS, on 12 ianuarie 2013 - 03:46, said:

Uite două recomandări în cuprinsul acestui mesaj.

Am citit, tot. Multumesc pentru sfaturi.

danavl62

danavl62

Member

zahcost, on 11 ianuarie 2013 - 13:58, said:

Stii cumva despre locatia Studioului " Limona ", unde este amplasata mai exact in Parga? Este in oferta celor de le  Hello Holidays pt. 2013. Daca poti sa imi recomanzi 1-2 taverne unde se mananca bine ( peste proaspat, calamari, caracatita, fructe de mare, mancare traditionala greceasca ).
Multumesc

Pentru toti ce vor ajunge anul acesta in Parga, nu ratati o seara petrecuta la taverna Golfo Beach aflata in golfuletul Pisso Krioneri.Inainte de a va aseza la masa, interesati-va daca in acea seara va fi muzica life(in 2010, in seara de luni , nu era).In afara de servirea ireprosabila,mancare excelenta, patronul si ospatarii reusesc sa faca un adevarat spectacol cu dansuri grecesti si atmosfera deosebita.Veti ramane cu o amintire de neuitat.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

eu recomand taverna sakis , in dreptul castelului (strada la dreapta cand urci dinspre centru ) . mancare excelent gatita , iar de preturi nu mai vorbesc ( intre 30- 45 de euro pt 4 pers. ) .seara   trebuie venit pana in ora 20 , altfel  astepti pt masa . si am vazut pe multi facand-o !

zahcost

zahcost

Junior Member

dariuscha, on 18 ianuarie 2013 - 00:43, said:

eu recomand taverna sakis , in dreptul castelului (strada la dreapta cand urci dinspre centru ) . mancare excelent gatita , iar de preturi nu mai vorbesc ( intre 30- 45 de euro pt 4 pers. ) .seara   trebuie venit pana in ora 20 , altfel  astepti pt masa . si am vazut pe multi facand-o !

Multumesc pentru informatie, am notat si " Sakis".

danavl62, on 17 ianuarie 2013 - 23:05, said:

Pentru toti ce vor ajunge anul acesta in Parga, nu ratati o seara petrecuta la taverna Golfo Beach aflata in golfuletul Pisso Krioneri.Inainte de a va aseza la masa, interesati-va daca in acea seara va fi muzica life(in 2010, in seara de luni , nu era).In afara de servirea ireprosabila,mancare excelenta, patronul si ospatarii reusesc sa faca un adevarat spectacol cu dansuri grecesti si atmosfera deosebita.Veti ramane cu o amintire de neuitat.
danavl62, Multumesc pentru informatie, am facut deja o lista cu terase, taverne, despre care am citit pe acest topic si sunt recomandate de voi.

michaela70

michaela70

New Member

Buna,
sunt noua pe aici, sper sa fi postat corect, daca nu, imi cer scuze
am nevoie de ajutorul vostru in privinta :
1. - imi doresc o cazare pe plaja Valtos (studio ) sau in apropiere (in linia a 2-a, la cca 150-200 m plaja, musai sea view ) la inceputul lunii sept ; e recomandabil rezervarea acum (as obtine un pret mai bun ) sau mai spre final, gen last-minute ?
2. - exclus agentie, de fapt va fi un mini sejur( in drum spre Lefkada) de 3 zile
3. - in afara croazierei Paxos-Antipaxos (care, din cate am citit in pg.anterioare, e un must see), ce se poate vizita, atractii, etc ?
Deocamdata, atat...cu siguranta va fi si un...next.
Multumesc.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

michaela70, on 30 ianuarie 2013 - 10:46, said:

3. - in afara croazierei Paxos-Antipaxos (care, din cate am citit in pg.anterioare, e un must see), ce se poate vizita, atractii etc ?

Chiar pe prima pagină a topicului am descris ce am făcut noi în luna mai 2010 şi ce mai puteam face. Şi dacă doreşti detalieri şi poze, am postat un serial pe câteva posturi începând de aici.
Iar dacă doreşti să vezi ce am făcut în Corfu, respectiv Lefkada, uită-te aici, respectiv aici.

Edited by OvidiuNS, 31 January 2013 - 02:18.

raul_6776

raul_6776

Senior Member

Turistii care si-au propus sejururi in Parga in perioada 08.06.2013 - 07.09.2013 pot ajunge mai repede la destinatie cu charterul Tarom pe ruta Bucuresti - Preveza - Bucuresti.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

Da, Raul, dar nu câştigi prea mult timp. Din Bucureşti faci cu maşina 13-14 ore, şi îţi alegi tu când să pleci, pe când cu avionul tot vei pierde vreo 6-7 ore, şi va fi şi mai scump, şi mai inconfortabil, ca să nu mai vorbesc de câte lucruri poţi lua în bagaje.
În plus, charter-ul va fi disponibil prin agenţie, aşa că mare brânză nu e.
De fapt, ce tot vorbim noi, se pune problema dacă să alegi avionul sau maşina în cazul Cretei, Parga e mai aproape şi nu e nici nevoie de ferry.

Oricum, orice s-ar discuta, avionul e o variantă viabilă şi eu, personal, îţi mulţumesc pentru informaţie.

Edited by OvidiuNS, 05 February 2013 - 22:44.

dfstana

dfstana

Junior Member

danavl62, on 17 ianuarie 2013 - 23:05, said:

subscriu si recomand.

dfstana, on 11 februarie 2013 - 22:29, said:

subscriu si recomand.

[
1. - imi doresc o cazare pe plaja Valtos (studio ) sau in apropiere (in linia a 2-a, la cca 150-200 m plaja, musai sea view ) la inceputul lunii sept ; e recomandabil rezervarea acum (as obtine un pret mai bun ) sau mai spre final, gen last-minute ?
2. - exclus agentie, de fapt va fi un mini sejur( in drum spre Lefkada) de 3 zile

1. daca faci rezervarea din timp pe site-uri gen booking.com sau similar posibil sa da.....daca incerci pe siteurile lor sau telofonic probabil sa nu.
2. presupun ca agentie din Ro, daca esti doar in trecere eu cred ca poti alege la fata locului, ai de unde..

bafta

Edited by dfstana, 11 February 2013 - 22:30.

michaela70

michaela70

New Member

dfstana, on 11 februarie 2013 - 22:30, said:

subscriu si recomand.

multumesc pt.raspuns, azi l-am vazut
nu e oare prea riscant sa caut cazare la fata locului ?
ai fost cazata in Parga, mi-ai puta face si ceva recomandari despre ce ti s-a parut interesant de vizitat sau orice crezi tu ca ar fi nevoie sa stiu ? cu parcarile e problematic am inteles...
Multumesc

dariuscha

dariuscha

Senior Member

eu zic sa arunci un ochi pe booking pt septembrie si cred ca o sa ai o surpriza placuta in ceea ce priveste optiunile de cazare si preturile.  daca totusi ti se par prea mari , cauta site-ul propriu al cazarii care te atrage si negociaza direct .
in septembrie merge si sa cauti la fata locului .  insa , daca vrei ceva anume la o cazare , fie mergi la unele deja ochite ( asa am facut noi in corfu ) , fie ai  timp si multa rabdare pt a cauta ce doresti , fie faci compromisuri (  privind locatia sau calitatea cazarii ) .

michaela70

michaela70

New Member

dariuscha, on 15 februarie 2013 - 00:43, said:

eu zic sa arunci un ochi pe booking pt septembrie si cred ca o sa ai o surpriza placuta in ceea ce priveste optiunile de cazare si preturile.  daca totusi ti se par prea mari , cauta site-ul propriu al cazarii care te atrage si negociaza direct .
in septembrie merge si sa cauti la fata locului .  insa , daca vrei ceva anume la o cazare , fie mergi la unele deja ochite ( asa am facut noi in corfu ) , fie ai  timp si multa rabdare pt a cauta ce doresti , fie faci compromisuri (  privind locatia sau calitatea cazarii ) .

multumesc inca o data
am vazut ca preturile  la cazarile in Parga ( si cred ca nu numai ) sunt ceva mai mari
si da , imi doresc ceva anume la cazare:  sa fie pe sau in apropiere de plaja  Valtos si  sea view-ul de asemenea un "must"
in conditiile astea am primit o oferta de la Ionian  beach cu 70 euro/noapte , am mai gasit Vekios studios pe plaja, dar din pacate la ei in acest moment am vazut ca nu se poate face rezervare si am  mai gasit pe booking o locatie, undeva la 200 m de plaja dar cu sea view.
deci nu am gasit nimik care sa-mi convina sub 70-80 euro/noapte(cel putin )
fata de Lefkada sau Thasos, unde am fost preturile vad ca sunt mai mari
si cred ca pana la urma in privinta cazarii in Parga va trebui sa fac cel putin un compromis
dar m- a atras orasul de la prima vizualizare si din impresiile citite aici, cred ca va merita.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

michaela70, on 17 februarie 2013 - 11:31, said:

... preturile vad ca sunt mai mari
si cred ca pana la urma in privinta cazarii in Parga va trebui sa fac cel putin un compromis ...

Noi ne cazăm ca de obicei, în Ammoudia, iar în Parga o să mergem cu maşinile de câteva ori, maşini pe care le vom lăsa pe plaja Valtos sau în curtea şcolii.
Am ajuns la concluzia asta de fiecare dată, având în vedere preţurile piperate la cazarea în Parga.
Dar principalul avantaj al cazării în Ammoudia este plaja. În Parga plaja Valtos este din nisip cât bobul de orez spre vest, şi cu cât te apropii de promontoriul cu castelul cu atât nisipul are granulaţie mai mare. Practic, din dreptul locului unde şoseaua atinge plaja, ai numai pietriş. Şi colac peste pupăză, apa se adânceşte repede pe plaja Valtos, în nici 10 metri de la mal ai apa mării până la gât. Despre plaja Krioneri nu mai vorbesc, e jalnică.
Pe de altă parte, Parga arată bine de la distanţă, de sus. Zici că eşti în paradis. Cine stă mai rău cu psihicul (adică cine e uşor impresionabil), va dori să aibă vedere la mare la plaja Valtos, însă cine este puternic psihic va alege plaja excelentă de la Ammoudia, plajă foarte lată, foarte lungă, cu nisip extrafin (ca la Mamaia), adâncimea apei fiind foarte mică pe prima sută de metri. Nu mai vorbesc de facilităţi şi de locuri de parcare gârlă. Dezavantajul e că Ammoudia e pe teren plat (nu ai vedere spectaculoasă la mare), nu există pitorescul caselor aşezate în evantai pe pante, şi nu există castel.
Deşi am văzut cât de hotărâtă erai iniţial în ce priveşte "sea-view" şi plaja Valtos, am intervenit, totuşi, pentru a sublinia care ar fi avantajele şi dezavantajele principale ale celor două locuri.
Iar dacă nu eşti chiar atât de uşor impresionabilă pe cât am crezut la început, s-ar putea ca cele spuse de mine să-ţi folosească şi să vă cazaţi şi voi tot în Ammoudia.

Octavian_SK

Octavian_SK

Senior Member

michaela70, on 17 februarie 2013 - 11:31, said:

deci nu am gasit nimik care sa-mi convina sub 70-80 euro/noapte(cel putin )

Pai cam asta e limita unei cazari decente in zona

OvidiuNS, on 17 februarie 2013 - 17:04, said:

să vă cazaţi şi voi tot în Ammoudia.

Ammoudia e ok atata timp ca nu isi iau tzapa cu hotelul minune....:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate