Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 site CNAIR, sectiunea vignettes -...

Siguranta pe stalp care pica rela...

Vizionare optima Netflix

Improvizatii si accidente stupide...
 Siguranta automata panouri fotovo...

Pc randare 3d.

Sistem Anti Racheta PATRIOT fabri...

Dezactivare abuziva cartela Vodaf...
 EURO 24 - Meciul 3: Slovacia - Ro...

Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Parga

- - - - -
  • Please log in to reply
785 replies to this topic

radurobertin

radurobertin

Active Member

• Grup: Members

View PostOctavian_SK, on 18 februarie 2013 - 04:16, said:

Pai cam asta e limita unei cazari decente in zona

Ammoudia e ok atata timp ca nu isi iau tzapa cu hotelul minune....Posted Image

Spune-mi te rog si mie care e teapa cu hotelul minune,ca tocmai am facut rezervare la Ammoudia la hotel Panorama.Sper sa nu fie astaPosted Image .In alta ordine de idei daca stie cineva,sa spuna ceva despre acest hotel,as fi recunoscator .

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postradurobertin, on 18 februarie 2013 - 10:13, said:

Spune-mi te rog si mie care e teapa cu hotelul minune,ca tocmai am facut rezervare la Ammoudia la hotel Panorama.Sper sa nu fie astaPosted Image .In alta ordine de idei daca stie cineva,sa spuna ceva despre acest hotel,as fi recunoscator .

Octavian se referea la hotelul Ammos Bay, stai liniştit.
Dacă doreşti detalii despre hotel Panorama, citeşte mesajul #35 de la pag, 2. Noi am fost mulţumiţi şi probabil şi anul ăsta tot la Panorama vom rezerva.

Sănătate şi toate cele bune !

radurobertin

radurobertin

Active Member

View PostOvidiuNS, on 18 februarie 2013 - 11:43, said:

Dacă doreşti detalii despre hotel Panorama, citeşte mesajul #35 de la pag, 2. Noi am fost mulţumiţi şi probabil şi anul ăsta tot la Panorama vom rezerva.

Multumesc pentru raspunsul prompt.Am citit posturile tale si pare ok.Oricum am luat hotararea sa mergem la Ammoudia in urma unei recomandari mai vechi,pe care mi-ai dat-o.Iti multumesc inca o data.As vrea sa te intreb daca se merita sa dau o fuga in Lefkada intr-o zi,tinand cont ca fiul meu are 8 ani.E drumul greu,sau e ceva autostrada ,drum expres?Cat despre croaziera la Paxos si Antipaxos,vreau sa va intreb cat costa de persoana,deoarece suntem 2 adulti si 2 copii,si ce ar fi asa frumos de vazut sau de facut acolo?Multumesc.

Octavian_SK

Octavian_SK

Senior Member

View PostOvidiuNS, on 18 februarie 2013 - 11:43, said:

La ala ma refeream ...cu vederea lui  la mare cu tot :). Pentru cei ce ajungeti in zona Parga - Ammoudia nu ratati o plimbare la izvoarele Acheronului; o adevarata relaxare mai ales daca afara e foarte cald

View Postradurobertin, on 18 februarie 2013 - 16:32, said:

As vrea sa te intreb daca se merita sa dau o fuga in Lefkada intr-o zi,tinand cont ca fiul meu are 8 ani.E drumul greu,sau e ceva autostrada ,drum expres?
Drumul e ok dar doar pentru o zi va alegeti doar cu drumul, o masa pe cinste (recomand taverna din Lefkada town in port)  si peisaje din goana "calului",,,si nici alea in totalitate..

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

... Am citit posturile tale si pare ok ...

Acuma, ce să zic, hotelul Panorama e bun, soţia a cam strâmbat din nas că arată aşaaaa, cam ca la ţară, şi nu are piscină. În 2011, când ne-am întors din Peloponez, am făcut un popas pe drumul spre România, i-am zis soţiei că n-om muri 2 nopţi, şi a acceptat până la urmă. Micul dejun a fost bunicel, hotelul dotat cu tot ce trebuie, patronul (Christos) a fost foarte săritor, are un băieţel drăguţ, cred că anul ăsta are tot vreo 8-9 ani, până la urmă i-a plăcut şi nevesti-mi. Anul ăsta ne atrage mult hotelul Spiros, de peste drum, hotel care are piscină şi, în ciuda review-urilor naşpa, pare ok. Din păcate, vom fi grup mai mare şi va fi nevoie şi de camere de 3 şi 4 paturi, ceea ce observ că găsim la hotelul Panorama. D-aia spuneam că probabil vom rezerva tot la Panorama, chiar dacă n-are piscină.
Oricum, vezi că pe booking.com hotelul e poziţionat aiurea, de fapt se găseşte chiar la nord de hotel Spiros, aşa cum e figurat pe maps.google, adică exact în cotul pe care-l face strada.
O să vă placă la Ammoudia, satul e "aerisit", liniştit, aveţi taverne excelente pe cheiul râului şi vreo 4-5 minimarket-uri distribuite cam peste tot. Iar plaja şi apa sunt de vis.
Atenţie la ţânţari în amurg, dar asta e peste tot, oriunde în lume.

... merita sa dau o fuga in Lefkada intr-o zi, tinand cont ca fiul meu are 8 ani. E drumul greu, sau e ceva autostrada, drum expres? ...

Evident că merită ! Şi noi o să mergem. În 2010 am ratat Cape Doukato, şi anul ăsta vreau neapărat să ajung. Drumul e cel de coastă, E55 (DN18), care e drum normal, cu o bandă pe sens. Dar banda e lată şi drumul e aproape drept, cu greu te abţii să nu mergi cu peste 100km/h pe el, deşi ai putea, e drum excelent.
De fapt, problema ar fi în Lefkada, acolo drumurile sunt cu serpentine. Dar poţi face pauze dese, cum am făcut noi în 2010 (pentru Lefkada ai un link direct din mesajul #100 de la pag.6). Copiilor probabil o să le placă să hrănească cu frunze căprioarele de la Moni Faneromenis. Oricum, o excursie de o zi în Lefkada merită cu vârf şi îndesat, după cum vezi (din link), poţi face o groază de chestii, asta pt. că drumul până-n Lefkada durează doar o oră.

... Cat despre croaziera la Paxos si Antipaxos, vreau sa va intreb cat costa de persoana, deoarece suntem 2 adulti si 2 copii, si ce ar fi asa frumos de vazut sau de facut acolo? ...

De 2 ori am ratat croaziera "Paxos", dar anul ăsta, în august, n-o mai ratăm. Dă şi tu o căutare pe google cu cuvintele "blue caves paxos" şi distrează-te. În plus, din maps.google poţi vedea o groază de poze (cu "street-view") de pe coasta de vest a insulei Paxos, inclusiv stâncile Ortholithos. Totul e minunat. Din ce se spune pe site-uri, se vizitează pentru 2 ore jumate' şi capitala insulei, Gaios (citeşte "Gheos") şi am înţeles că acolo se şi mănâncă de prânz.
Am făcut multe croaziere de genul ăsta prin diverse locuri, dar asta chiar mi se pare deosebită.
Parcă spuneai că ai citit postările mele, vezi că la pagina 2, în mesajul #36 antepenultima poză e cu preţurile la vasul "Captain Hook". Se fac vreo 3 tipuri de croaziere, şi, aşa cum vezi în poză, în 2011 costau 20-25-30 euro de persoană, funcţie de tipul croazierei. Atenţie, masa de prânz nu e inclusă. Nu ştiu ce reduceri se fac pentru copii, dar e normal să se facă, o să vezi acolo, în Parga, vă descurcaţi voi.

LE: Octavian zice şi de excursia cu barca la izvoarele Acheron-ului (Stix-ului), iar eu aş mai completa cu Oracolul morţilor (Nekromanteion-ul) din satul vecin, Messopotamo, sit care este impresionant.

Pt. @Octavian_SK: Mulţumiri anticipate pt. răspunsurile la întrebările următoare: în excursia la izvoarele Stix-ului se merge desculţ prin apă la un moment dat ? E nevoie de "pantofi" de plastic, d-ăia de care e nevoie la plajă contra aricilor ? Prin pădure e nevoie de bocanci sau de adidaşi, sau se poate merge în sandale ?

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 18 February 2013 - 19:54.

Octavian_SK

Octavian_SK

Senior Member

View PostOvidiuNS, on 18 februarie 2013 - 19:36, said:

la izvoarele Stix-ului se merge desculţ prin apă la un moment dat ? E nevoie de "pantofi" de plastic, d-ăia de care e nevoie la plajă contra aricilor ? Prin pădure e nevoie de bocanci sau de adidaşi, sau se poate merge în sandale ?

Da, am traversat raul de vre-o doua ori. Apa era foarte rece iar pe alocuri trece binisor de genunchi. Nu este nevoie de pantofi speciali dar atentie ca sunt pietre in albia raului. Eu am avut adidasi normali in picioare, nu am riscat descult (desi se poate) deoarece mi-am trecut si baiatul in brate. Prin padurea de pe malul raului, daca urmati poteca, sunt suficienti adidasii; daca vreti sa va aventurati pe munte atunci poate e bine sa aveti bocanci...

radurobertin

radurobertin

Active Member

Va multumesc la amandoi pentru ajutor!

michaela70

michaela70

New Member

View PostOvidiuNS, on 17 februarie 2013 - 17:04, said:

Noi ne cazăm ca de obicei, în Ammoudia, iar în Parga o să mergem cu maşinile de câteva ori, maşini pe care le vom lăsa pe plaja Valtos sau în curtea şcolii.
Am ajuns la concluzia asta de fiecare dată, având în vedere preţurile piperate la cazarea în Parga.
Dar principalul avantaj al cazării în Ammoudia este plaja. În Parga plaja Valtos este din nisip cât bobul de orez spre vest, şi cu cât te apropii de promontoriul cu castelul cu atât nisipul are granulaţie mai mare. Practic, din dreptul locului unde şoseaua atinge plaja, ai numai pietriş. Şi colac peste pupăză, apa se adânceşte repede pe plaja Valtos, în nici 10 metri de la mal ai apa mării până la gât. Despre plaja Krioneri nu mai vorbesc, e jalnică.
Pe de altă parte, Parga arată bine de la distanţă, de sus. Zici că eşti în paradis. Cine stă mai rău cu psihicul (adică cine e uşor impresionabil), va dori să aibă vedere la mare la plaja Valtos, însă cine este puternic psihic va alege plaja excelentă de la Ammoudia, plajă foarte lată, foarte lungă, cu nisip extrafin (ca la Mamaia), adâncimea apei fiind foarte mică pe prima sută de metri. Nu mai vorbesc de facilităţi şi de locuri de parcare gârlă. Dezavantajul e că Ammoudia e pe teren plat (nu ai vedere spectaculoasă la mare), nu există pitorescul caselor aşezate în evantai pe pante, şi nu există castel.
Deşi am văzut cât de hotărâtă erai iniţial în ce priveşte "sea-view" şi plaja Valtos, am intervenit, totuşi, pentru a sublinia care ar fi avantajele şi dezavantajele principale ale celor două locuri.
Iar dacă nu eşti chiar atât de uşor impresionabilă pe cât am crezut la început, s-ar putea ca cele spuse de mine să-ţi folosească şi să vă cazaţi şi voi tot în Ammoudia.

multumesc ca ai pus in oglinda avantaje si dezavantaje, pt a ma ajuta, dar....
imi doresc Parga pt.orasul in sine, pt. pozitionarea in evantai, pt. panorama oferita de aceasta, pt.labirintul stradutelor, pt.tot ceea ce ofera Parga  in ansamblu  si...spectaculozitate  .
ca vreau sea view de la cazare, e altceva d.p.m.d.v.
am inteles ca va fi intr-adevar  o problema cu parcarea  ( am citit in multe postari ), dar cu siguranta ne vom descurca, chiar daca mai greu
ceea ce  " vizualizez" de acum ca imi va oferi Parga, cu siguranta nu voi avea  in cazarea din  Amoudia, dar voi aloca cateva ore bune, acestei plaje
si am ales plaja Valtos , tocmai pt.ca celelalte  2  ( krioneri si piso ..)  nu  au fost pe gustul meu.
multumesc inca o data !

dariuscha

dariuscha

Senior Member

michaela70 ,
ceea ce vrei tu : '' Parga pt.orasul in sine, pt. pozitionarea in evantai, pt. panorama oferita de aceasta, pt.labirintul stradutelor, pt.tot ceea ce ofera Parga  in ansamblu  si...spectaculozitate  .'' nu vei gasi pe plaja valtos, ci la cca 15 min. de mers de aceasta .
iti spun asta pt ca si eu mi-am dorit acelasi lucru , asa ca am stat la hotel paradise si nu am regretat deloc alegerea facuta . optiuni de cazare exista mai multe-n zona, insa pt 4 pers , asta  a fost cea care mi-a convenit cel mai mult .

acum despre plaje :
probabil ca stau f prost cu psihicul ( Ovidiu , Posted Image ) caci pe mine nu m-a impresionat niciuna
ammoudia - plaja cu nisip fin - insa  nu extraordinar de fin , ca in glyfada , de ex. - dar cu apa f limpede , ca si acolo .   e ideala pt cei cu copii mici .  parintii pot dormi linistiti pe plaja , odoarele nu au sanse de inec . ca adult insa , cu copii adolescenti , sa mergi mai bine de-o suta de metri pt a ajunge la o adancime rezonabila unde sa inoti nu-i tocmai placut . umbra, esentiala pt mine, lipseste cu desavarsire .   tavernele , situate de-a lungul raului acheron  ( deci n-ai unde sa bei un suc/o cafea pe plaja ) mi s-au parut destul de modeste in oferte . insa e drept  , nu era nici sezon si nici ora mesei ! peisajul nu-i rau , insa cu siguranta nu e locul unde eu m-as caza pt un sejur .
valtos - cea mai buna plaja a pargai , nu e nici ea senzationala . umbra lipseste si aici , noroc cu tavernele din spate , daca vrei sa te mai racoresti .   apa se adanceste destul de brusc la mal ( in mult mai putin de 10 metri , cel putin in locul unde am facut noi baie)  deci atentie cei cu copii mici ! insa ce nu mi-a placut cel mai mult la ea a fost aglomeratia care pe la ora 10 incepea sa se faca simtita .si apropo de asta :  am vazut fotografii  din sezon in care drumul de-a lungul plajei era ticsit de masini iar plaja de lume - suflet langa suflet , sute de metri patrati .
kryoneri - n-am facut deloc plaja aici . senzatia pe care ti-o da e aceea de vitrina sau acvariu ( cum preferati ) , senzatie neumbrita de absolut nimic . doar pitorescul golfului din fata si al oraselului din spate salveaza probabil renumele plajei .
piso kryoneri - de-a dreptul pitoreasca , cu umbra ( in sfarsit ! )  .  insa entuziasmul dispare repede cand  cu f mare greutate gasesti unde unde sa te asezi , iar atunci cand reusesti sa o faci dai peste niste pietricele tare urate si colturoase ( eu chiar fiind fan plaja cu pietricele ! ) sub care se afla pamant . se  intelege ca aglomeratia se prelungeste si in apa golfuletului , parca insuficienta pt cati eram acolo .

radurobertin,
excursia  noi am platit cu o seara inainte , la o agentie , 15 euro/pers. pt excursie , alegand vaporul mic( mai ieftin )  despre care citisem aici ca intra si in grota . daca mi-amintesc corect , pt copilul cel ''mic'' ne-a facu reducere .dimineata  erau insa si persoane care-si cumparau bilete  pe loc, la imbarcare . surpriza a fost ca vasul cu care trebuia sa mergem nu a mai plecat ( probabil prea putini clienti )  , noi fiind imbarcati in vasul cel mare fara ca cineva sa ne ceara vreo diferenta de pret . dpmdv excursia merita banii : s-a mers intai pe o plaja in antipaxos ( pauza de baie ) , apoi la grota ( pauza si mai lunga de balaceala ) , gaios ( cca 2 ore ) , unde evident toata lumea mananca ce si pe unde-i convine (  masa nefiind inclusa in pretul excursiei )  .

Ovidiu ,
noi n-am fost in excursia cu barca pe acheron ,  insa am fost cu masina pana in gliki de unde am mers putin pe jos de-a lungul raului . nu stiu cat si daca se ajunge pana la izvoare , insa ce-ti pot spune e ca apa e extrem de rece . atat de rece , incat iti explici de ce era nemuritor ahile  ( dupa principiul copiilor  : daca n-a murit de frig  la cufundare , ce l-ar mai fi putut ucide altceva mai tarziu ? ) . in zona sunt 2-3 restaurante f placute , in padure , iar dintre activitati poti face rafting ( 8 euro/pers ) , calarie ( 5 euro/pers ) sau tiroliana ( 2 e/pers )  peste rau ( asta din urma cred ca doar copiii ! ) . noi raul l- am traversat pe un pod suspendat ( trece doar cate o persoana ) , o adevarata aventura pt mine !
a! preturile sunt din ce-mi amintesc ( nu puneti mare baza ca ar fi corecte !)

Edited by dariuscha, 19 February 2013 - 01:06.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

View Postdariuscha, on 19 februarie 2013 - 01:03, said:

... ammoudia...umbra, esentiala pt mine, lipseste cu desavarsire. Tavernele, situate de-a lungul raului acheron (deci n-ai unde sa bei un suc/o cafea pe plaja) ...

Ţi-am dat like, sunt de acord cu tine, dar cu paragrafu' ăsta mi-ai turtit fesu'. Uită-te pe poza asta Attached File  Ammoudia_1.jpg   220.82K   134 downloads şi o să vezi taverna situată pe plajă, tavernă de la care am băut noi frappé ca să stăm sub umbrelă pe şezlonguri. Şi era abia 6 iulie. Îmi închipui cum e între 15 iulie şi 15 august.
Ca să nu mai spun că există şi duşuri pe plajă, iar taverna respectivă am folosit-o (evident, doar toaleta) pe post de cabină de echipat/dezechipat.
În ce priveşte umbra în restul plajei, ai pădure de plopi pe toată lungimea plajei, ce Dumnezeu, cum să lipsească umbra de pe plaja din Ammoudia ?
În ce priveşte nisipul, este extrafin, ca la Mamaia. Poate nu peste tot, nu vreau să spun prostii, dar oricum, eu pot certifica despre 2 zone: zona lată din nord, despre care am vorbit deja, şi zona unde scrie greşit "Panorama Hotel" (în 2010, în luna mai, m-am dus pe nisip până la apă - să văd cât de rece e - şi am constatat că există duşuri din loc în loc, iar nisipul - necurăţat atunci - cel mai fin posibil).
Şi parcă şi-n zona râului e nisip extrafin, dar aici nu mai ţin bine minte, doar ne-am plimbat un pic pe faleză spre vărsarea râului.

PS. Multe mulţumiri pentru informaţiile despre excursia pe Acheron !

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 February 2013 - 02:12.

michaela70

michaela70

New Member

dariuscha

multumesc mult pt.detaliile date despre tot (plaje, excursii, etc)
si da, daca ti-ai dorit si tu acelasi lucru, stii despre ce vorbesc.... te rog mi-ai putea recomanda o cazare, cu amendamentul ca ne dorim sea view ? (pot face un compromis in privinta apropiereii de plaja valtos, dar nu renunt la vederea spre mare/ golf)
am vizualizat hotel paradis, cel recomandat de tine, dar din pacate nu e pe gustul meu d.p.d.v. al camerelor, care au doar 12 m (cele duble care ma intereseaza) si au vedere spre oras
daca am inteles bine din postarea ta, la raul Acheron se poate ajunge si cu barca (excursie ) si cu masina ...imi poti spune ce distanta e din Parga pana acolo ? si daca e dificil drumul la pas ?

@all,
imi poate spune cineva daca excursia Paxos-Antipaxos se face si la jumatatea lunii septembrie ?
Multumesc tuturor.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

Ovidiu ,
noi am fost doar in zona central-sudica a plajei ammoudia, deci am ratat taverna ta Posted Image  . nisipul e mult mai fin- extrafin chiar , na ! Posted Image - in sud ( spre varsarea raului acheron ) decat in zona centrala , aspect pe care l-am sesizat usor ( eu fiind fan pietricele  ) . comparatia mea era doar cu plaja glyfada , plaja care , zic eu , e impresionanta prin calitatea/culoarea  uniforma a nisipului , chiar si in mare  .
restaurant era si in zona centrala a plajei  , chiar am parcat masina in dreptul lui , insa nu era  la-ndemana . adica nu putai sta la o cafea ,langa plaja ( doamne , unde-i cafeneaua de pe milopotamos ! )  . pt a ajunge la el trebuia sa escaladezi un parapet mic de beton ( care delimita plaja ) si sa traversezi zona de padurice de care tu tocmai ai amintit mai sus si care , in sept. , crede-ma , arata taaare trist : iarba arsa , cu bete , frunze si altele  prin ea . probabil in iunie o fi o solutie de ''campare'' la umbra , insa in septembrie era total neatragator. chiar am remarcat cat de neingrijit era locul , insa n-am mai amintit si despre asta in postarea anterioara .
ce mi-a placut mult a fost ca plaja nu era deloc aglomerata : am gasit o singura pereche cand am ajuns noi , iar la plecare ( pe la 11 ) erau maxim 60-70 pers pe toata intinsura .

michaela 70 ,
eu am ales hotelul avand in vedere optiunile ceva mai reduse - pt 4 pers , pretul ( evident ) si disponibilitatea parcarii  . asa ca am oscilat intre el , hotel palatino si un apartament/studio in zona piso kryoneri (  unde ar fi trebuit sa trimit un avans ) . acum , e f greu sa recomanzi cuiva o cazare ! sa aleg eu insami e greu !  eu te sfatuiesc sa te uiti cu atentie la fotografii si la tipul camerei si sa alegi ce-ti place , la banii pe care esti dispusa sa-i dai .

despre excursia cu vaporasul :  daca daca sunt amatori , cu siguranta  se face si la mijlocul lui septembrie .
excursia pe acheron : stiu ca se face din ammoudia . cu masina, cred ca sunt cca 20 -25 km pana acolo . noi ne-am ''abatut''  pt a vizita si  nekromanteion . drumul pe langa rau nu e dificil , insa noi am mers f putin de-a lungul lui .

,

Edited by dariuscha, 19 February 2013 - 11:27.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

View Postdariuscha, on 19 februarie 2013 - 11:18, said:

... noi am fost doar in zona central-sudica a plajei ammoudia, deci am ratat taverna ...

Mă gândeam eu ... Şi totuşi, stau şi mă gândesc că umbrelele alea se vedeau din orice loc de pe plajă, în fine, nu mai insist, cert e că din discuţia noastră oricine îşi poate extrage informaţia de care are nevoie.

... comparatia mea era doar cu plaja glyfada, plaja care, zic eu, e impresionanta prin calitatea/culoarea uniforma a nisipului, chiar si in mare ...

Dacă te referi la litoralul de la sud-est de Atena, atunci eu nu pot spune nimic, nu am fost pe nici o plajă din zona aia.

... taaare trist: iarba arsa, cu bete, frunze si altele prin ea. probabil in iunie o fi o solutie de ''campare'' la umbra, insa in septembrie era total neatragator ...

"Pădurea" aia e plină tot timpul de autorulote (erau şi-n luna mai destule, iar pe 5-6 iulie era plin), aşa că e de înţeles că arăta rău la sfârşit de sezon. După părerea mea, turiştii din vestul Europei care vin în Grecia sunt mai necivilizaţi decât românii care se duc în Grecia (în privinţa curăţeniei pe care o lasă în urmă). Iar autorulotele alea erau din Franţa, Olanda, Belgia, Germania etc.
Oricum ar arăta, "pădurea" aia e o sursă de umbră, şi la marginea ei poţi "campa" dimineaţa până-n prânz. Dar şi mai bine, cine e obsedat de umbră (ca mine) detectează orice grup organizat de umbrele, iar dacă are şi maşina la dispoziţie, păi atunci face orice şi ajunge acolo, sub o umbrelă.

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 February 2013 - 14:45.

pifa

pifa

Junior Member

Avand in vedere ca in drumul spre  Lefkada pe care il voi face la sfarsitul lui iunie voi poposi vreme de vreo patru zile in Parga, adresez o intrebare celor care ati avut cazare in Parga : cum sta treaba cu locurile de parcare prin acest minunat orasel ?  Multumesc !

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

View Postpifa, on 19 martie 2013 - 20:32, said:

... cum sta treaba cu locurile de parcare prin acest minunat orasel ?

E cam problemă cu parcarea.
Am fost în 2010 pe 7 mai şi am parcat la marginea falezei plajei Valtos şi sus, în intersecţia de unde am mers pe jos orizontal până la castel. Atunci nu a fost nici o problemă cu parcarea.
Mai problematic mi s-a părut în 2011, pe 6 iulie, când am parcat tot la marginea falezei plajei Valtos pe la ora 11.20 (la 11.30 eram deja pe şezlonguri). Când am parcat noi mai erau doar câteva locuri. Apoi pe la 15 şi un pic am găsit un loc liber în curtea şcolii din centru. Dar a fost aşaaaaa, un loc special, adică am parcat câş, neortodox, nu în rând cu celelalte maşini.
De fiecare dată am fost cazaţi la Ammoudia, nu în Parga. În Ammoudia nu se pune problema parcării, e spaţiu peste tot, e o staţiune aerisită. La Parga ne-am dus practic în excursie, dacă pot spune aşa.
Iar pentru august 2013 deja avem camere rezervate tot în Ammoudia, la hotelul Panorama.

Deci ai grijă ca la hotelul din Parga la care veţi sta să existe parcare, altfel e cam problematic.

Sănătate şi tcb !

dariuscha

dariuscha

Senior Member

da, parcarea poate fi o problema , mai ales in sezon . noi am fost in sept si mereu am gasit loc in parcarea din curtea scolii , cea de care a amintit si Ovidiu . mai exista una mai mare , in spatele scolii , insa intrarea e destul de incomoda , pe o straduta f ingusta . seara parcarile se eliberau destul de mult , ceea ce inseamna ca ''problema'' e amplificata de turistii de-o zi , care sunt in trecere .am mai vazut si parcari periferice , insa si ele erau aglomerate.
.
in sezon cred ca problema e destul de acuta , asa ca cel mai bine ar fi bine sa cauti o cazare care asigura si loc de parcare .

Edited by dariuscha, 20 March 2013 - 09:49.

pifa

pifa

Junior Member

Mda, se pare ca totusi vila la care am facut rezervare are parcare. Cel putin asa zic cei de pe site-ul de unde am facut rezervarea . Posted Image. Cand am intrebat de parcari ma gandeam si la parcare in sensul deplasarilor curente prin oras  cu scop comercial ( ex :  deplasare la un market, s.a. ) . Multumesc @OvidiuNS si @dariuscha ! Posted Image

Edited by pifa, 20 March 2013 - 18:40.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

nu te gandi la deplasari cu masina in statiune , nu ai cum si nici de ce . magazine alimentare am vazut destule si raspandite peste tot , inclusiv brutarii/patiserii  . recunosc, in zona bisericii ( unde am stat noi ) parca sunt cele mai multe .  eventual intrati o data cu masina pana acolo pt o aprovizionare mai serioasa .  noua nu prea ne-au folosit ( decat pt apa si fructe ) , caci am avut mic dejun inclus , la pranz mancam pe unde ajungeam , iar seara ne  ''abonasem'' la o taverna .  insa am vazut ca sunt bine aprovizionate ( inclusiv carne ) , n-ai de ce sa-ti faci probleme .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate