Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Scandinavia Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
831 replies to this topic

#811
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Acolo e de SUV. Asta cand nu ploua sau ninge, ca atunci ai nevoie sa fie si 4x4. Oricum, zona e deja putin sufocata. Nu vad ce masuri se pot lua in afara de oprirea construirii blocurilor si construirea de poduri. La Domnesti-centura au inceput exproprierile pt pod. Asta va mai usura sos Alexandriei putin.

#812
doru1974

doru1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.06.2011

 CrinaIoana26, on 30 iulie 2017 - 14:39, said:

Am gasit la etajul 5, unul de vis. Norocul este ca apartamentul are vedere catre un bloc de 4 etaje si nu voi avea vreodata un turn in fata mea. Puteam sa aleg un etaj mai inferior, dar daca tot am bloc mic in fata am zis sa ma inalt putin ca sa am intimitate. Sper ca am decis bine. Initial, am vrut la etajul 3, ma simteam mai " cu picioarele pe pamant", dar era pacat sa nu imi ofer stropul de intimitate si sa pot sta linistita pe balcon, fara privirile nimanui.

apt 111 ? 112 ?

#813
Asterixu

Asterixu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.12.2008
Pentru cei interesati de aspectele negative ale complexului le voi enumera mai jos. Sper sa va fie de folos cand veti alege:

- problema majora a apei nu s-a rezolvat si nu va fi rezolvata prea curand. Blocurile sunt alimentate dintr-un put subdimensionat depasit ca si capacitate. Calitatea acestei ape nu este garantata de nimeni. Sunt oameni din cartier carora le-au aparut bube pe corp de la apa. Nu se opreste chiar asa de des, insa curge neagra la cateva zile. Alternativa putului este Apa Canal Ilfov, nu Apa Nova. Calitatea de la ACI este de asemenea indoielnica. Au fost facute analize si s-au gasit bacterii si chimicale periculoase (cautati pe net informatii despre calitatea apei din reteaua din Bragadiru).

- aglomeratia creste de la luna la luna. Infrastructura e subdimensionata si toate stradutele sunt sufocate de masini in tranzit sau parcate. Legat de parcare e adevarat ca primiti un loc de parcare, insa alta optiune nu exista. O a doua masina sau o masina venita in vizita va trebui lasata la Penny in parcare.

- cainii vagabonzi si sobolanii sunt in mediul lor. Se hranesc din gunoiul ce da afara din tomberoane si sunt din ce in ce mai agresivi. Nu exista nici macar un plan concret de a-i eradica sau de a amenaja zonele de pubele.

- legat de finisaje, acestea sunt mediocre. Nu va faceti iluzia de lux. Gresia se va ciobi la primul incident minor, iar prin termopane va suiera vantul.

- nu va asteptati la vreun fel de garantie pentru apartament. Dupa ce ati dat banii veti fi pe barba voastra.

Aspectele pozitive vi le vor spune cei care va vand, insa tratati-le cu o doza de scepticism si verificati-le.

#814
claudiu2005cc

claudiu2005cc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.09.2007
https://ibb.co/kqLr1R
https://ibb.co/erqPMR

Poze cu apa din cartier. Si se intampla din ce in ce mai des. Plus sunt de acord cu tot ce a zis Asterixu. Ma astept ca in curand sa isi inchida oamenii si balcoanele in asa fel incat sa arate ca un ghetou veritabil.
Acum 3 ani cand m-am mutat, parea un vis frumos, dar se pare ca an de an ne afundam intr-un cosmar. Din ce in ce mai aglomerat, trotuare inexistente, foarte multe strazi neasfaltate, gropi pe toate strazile.

#815
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 Asterixu, on 18 octombrie 2017 - 00:30, said:

Aspectele pozitive vi le vor spune cei care va vand, insa tratati-le cu o doza de scepticism si verificati-le.
Eu am rămas uimit când am văzut pentru prima dată apartamente la parter cu grădină proprie.
Pentru mine ar fi fost ceva ce nici nu visasem.
Dar când am auzit de puț hidrofor și fose septice am dat bir cu fugiții.
Dacă nu ai apă curentă și canalizare nimic nu ai!

#816
doru1974

doru1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.06.2011
Si ne mai loveste si EUR-ul acum Posted Image

#817
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
În Ferentari e un bar și se numește Congo.
În Congo dacă ai bani bei dacă nu nu bei.

#818
doru1974

doru1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.06.2011
Probabil ca o sa ajungem in Congo cate de curand ;)

#819
cgmagnet

cgmagnet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2017
Este greu sa fii obiectiv insa o sa spun si eu punctele mele negative si pozitive din cartier si apoi cel ce este interesat de zona isi poate forma, de la noi toti, o parere proprie despre zona.

Negative:

- Asa cum s-a mai spus si de catre alti locuitori, cartierul se confrunta cu probleme serioase de infrastructura, aproape toate strazile (Cristalului, Diamantului, Coralului, Safirului, etc.) sunt intens circulate. Fluxul de trafic nu mai face fata si nu vad o solutie pe termen scurt si mediu avand in vedere si cresterea exponentiala a populatiei in zona. Dar ca sa nu ne demoralizam complet exista totusi un proiect de modernizare a sistemului rutier atat in Ghidiceni (unde se afla Sandinavia) cat si in cartierul Independentei insa cred ca o sa mai dureze :)
- Nu exista o soluție pentru restrictionarea vehiculelor de peste 3.5 tone în cartier, altele decat cele care au lucrări în zonă. Vehicule peste 3.5 tone (betoniere, basculante, etc.) încă circula fără nicio problema prin cartier contribuind semnificativ la “agitația” zonei candva liniştită, acum mai ceva ca in Piața Unirii. Dar ca sa nu ne demoralizam complet exista o hotarare în acest sens dar nu am văzut nicio schimbare pana acum. Lucrurile se misca greu la capitolul initiative/investitii publice si ritm accelerat la investitii private de aici si "contrastul" nefericit.
Am vazut ca la Opal Residence au pus sloganul "Oaza ta de liniste", m-a bufnit rasul pentru ca acel bloc este printre cele mai expuse blocuri la zgomot/trafic. Daca vii din oras la periferie sa ai liniste, ce iei pe mere dai pe pere.
- Inca nu se pune accent pe pieton, exista linie de autobuz RATB 302 insa vine si el cum poate :) Daca vrei sa faci o plimbare pana la Penny, in statia de la soseaua Alexandria sau la brutarie sa-ti iei o paine proaspata (mai ales dupa ce a plouat) trebuie sa treci prin mocirla dintre rondurile de la Penny cu intrarea in Scandinavia. Partea buna este ca 302-ul este o linie oraseneasca si exista un plan de mobilizare in acest sens si la nivel de Ilfov dar cum stam iar la cheremul autoritatilor iar nu stim cand se implementeaza concret ceva.
- Cand ploua la rondul de la Penny se face lac de acumulare, de bine de rau, bine ca se face doar acolo si in cartier nu am vazut probleme, cartierul Independentei are probleme mai serioase comparativ cu noi.
- Inca sunt strazi nesemnalizate mai ales Safirului unde drumul e drept si masinile accelereaza in voie, strada ingusta, oameni pe strada mai ales familii cu carucioare, nu tocmai o zona de promenada si destul de periculoasa. Partea buna este ca exista o hotarare in acest sens, urmeaza ca Politia Rutiera sa obtina nu stiu ce aviz ca sa inceapa sa monteze semnele de circulatie si limitatoare de viteza acolo unde este nevoie. Sa speram ca au mila si de pietoni si pun si ei macar o trecere la rondul de la Blocul 1 Scandinavia Mega Image Shop&Go. Acolo ori treci "ilegal" ori sari gardul :))
- Cu apa, cel putin unde stau eu, au mai fost probleme insa sunt niste solutii si ma astept in curand sa fie rezolvate. Probabil blocul 2 (cel cu 10 etaje) va fi racordat la Apa Ilfov si am auzit ca au montat nu stiu ce pompe sa ridice apa fara probleme pana la ultimul etaj.
- Problema cainilor si sobolani (in special in zona de gunoi si santiere). O problema sensibila care a transformat cartierul in doua tabere.

Pozitive:
- Acces facil la autobuz RATB, asa anemic si supraaglomerat la orele de varf este foarte binevenit, singurul in zona cu acces RATB in interiorul cartierului. 302-ul te duce la capatul tramvaiului 32 care circula foarte bine sau Ghencea. Probabil va introduce mai multe autobuze pe linie dupa ce cumpara duamna Firea mai multe autobuze pentru RATB, cica vreo 400 de bucati spune presa. As mentiona de Planul de Mobilitate Urbană Durabilă unde este in plan tren usor si propus linie de metrou dar deja intram in domeniul fantasticului :))
- Ai doua Mega Image in cartier si Penny Market in apropiere. Leroy Merlin si inca un Mega Image (mai mare) inainte de pod spre centura. Bineinteles hypermarket Cora la capatul tramvaiului 32.
- La fel, spun ca finisajele si materialele folosite la blocurile Scandinavia sunt okay comparativ cu ce am mai vazut.
- Mi-a placut architectura diferita a blocurilor. Aici depinde foarte mult fiecare ce doreste.
- Ai un parc amenajat, atat in Fortuna cat si in Scandinavia si va mai fi unul langa gradinita.
- Gradinita de stat in cartier (la botul calului cum se spune), unde probabil va fi "bataie" pe locuri :))
- Sala de fitness.

In rest eu am masina, ne descurcam :)) dar daca esti perpedes, cartierul nu este foarte prietenos si vei "descoperii" tot felul de chestii unde speram sa se imbunatateasca altfel nu ne mai mutam. Noi am ales cartierul pentru ca se afla in zona noastra de interes, nu aveam in vedere alte zone ca nordul capitalei, Militari, Popesti-Leordeni, Metarlugiei etc. Era prea departe pentru noi. Am cumparat iarna apartamentul, era liniste :)) vara te sperii, santierele sunt la treaba si sa vezi atunci. ;)

Spor la cumparaturi!

#820
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Bine ca ai tu masina , ca ti-ai luat bloc , acum te intereseaza cum se se interzica masinile grele ... Roman adevarat !

#821
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Unde dai și unde crapă.
E cat se poate de normal ca într-un cartier de genul asta camioanele sa aibă accesul retrictionat. Cate camioane vezi tu pe la Unirii? Sau cate tiruri vezi tu pe Stefan cel Mare, Iuliu Maniu, Moșilor etc.? Poate vei spune că situația nu se compara. Da și nu. Pentru că vorbim de o zona rezidențială. Nu de tranzit sau industrială.  Nu știu cum e in Scandinavia, dar cunosc cartiere care sunt in construcție, iar pe unde trec rezidenții cu mașinile, nu trec și  betonierele de la șantiere. Maxim ceva de genul unui microbuz care aprovizionează magazin/magazinele.

#822
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 LauCalin, on 29 noiembrie 2017 - 23:51, said:

Unde dai și unde crapă.
E cat se poate de normal ca într-un cartier de genul asta camioanele sa aibă accesul retrictionat. Cate camioane vezi tu pe la Unirii?
Nimic nu se construiește fără escavator buldozer basculantă și betonieră.
Și mă rog frumos de ce gen număr și caz e cartierul ăsta?
Adică după ce se construieste pe un câmp prima vilă și primul bloc gata cu construcțiile că deranjează locatarii.
Frumos.

#823
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 LauCalin, on 29 noiembrie 2017 - 23:51, said:

......
E cat se poate de normal ca într-un cartier de genul asta camioanele sa aibă accesul retrictionat. Cate camioane vezi tu pe la Unirii? Sau cate tiruri vezi tu pe Stefan cel Mare, Iuliu Maniu, Moșilor etc.........
De ce gen ?
Este un cartier in cimp , fara utilitati , fara strazi , fara unitati sociale de servicii , scoli , policlinica , cu un transport imaginar si o aglomeratie infernala , aer poluat .
Sa spun si ca zona este o cunoscuta zona inundabila de linga Bucuresti , motiv pt care a si fost lasata agricola .
...zona veche din Bragadiru , chiar si blocurile ceausiste , este " Primaverii " , lux de lux , fata de ce pocitanie de cartier a iesit aici .
...din pacate !

#824
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 owl1960, on 01 decembrie 2017 - 09:28, said:

Nimic nu se construiește fără escavator buldozer basculantă și betonieră.
Și mă rog frumos de ce gen număr și caz e cartierul ăsta?
Adică după ce se construieste pe un câmp prima vilă și primul bloc gata cu construcțiile că deranjează locatarii.
Frumos.

Nu la asta ma refer. Ci la faptul ca sunt cartiere care au un drum separat pe care au acces doar utilajele de la santier. E un fel de ... centura sa zic asa. Bine, e exagerat spus centura. Dar intelegi ideea. :) Oricum asta nu ii scuteste pe cei care stau acolo de praf si zgomot. In plus mai sunt situatii in care pe santier se monteaza si reflectoare, care noaptea fac lumina de zici ca esti pe stadion. E cam deranjant. Dar na, asta e unul din neajunsurile pe o perioada limitata (an, doi... trei) pe care trebuie sa ti le asumi constient cand renunti la Bucuresti.  Si spun astea din experienta.

#825
damm67

damm67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.07.2017

 cgmagnet, on 29 noiembrie 2017 - 12:19, said:

Este greu sa fii obiectiv insa o sa spun si eu punctele mele negative si pozitive din cartier si apoi cel ce este interesat de zona isi poate forma, de la noi toti, o parere proprie despre zona.

Negative:

- Asa cum s-a mai spus si de catre alti locuitori, cartierul se confrunta cu probleme serioase de infrastructura, aproape toate strazile (Cristalului, Diamantului, Coralului, Safirului, etc.) sunt intens circulate. Fluxul de trafic nu mai face fata si nu vad o solutie pe termen scurt si mediu avand in vedere si cresterea exponentiala a populatiei in zona. Dar ca sa nu ne demoralizam complet exista totusi un proiect de modernizare a sistemului rutier atat in Ghidiceni (unde se afla Sandinavia) cat si in cartierul Independentei insa cred ca o sa mai dureze Posted Image
- Nu exista o soluție pentru restrictionarea vehiculelor de peste 3.5 tone în cartier, altele decat cele care au lucrări în zonă. Vehicule peste 3.5 tone (betoniere, basculante, etc.) încă circula fără nicio problema prin cartier contribuind semnificativ la “agitația” zonei candva liniştită, acum mai ceva ca in Piața Unirii. Dar ca sa nu ne demoralizam complet exista o hotarare în acest sens dar nu am văzut nicio schimbare pana acum. Lucrurile se misca greu la capitolul initiative/investitii publice si ritm accelerat la investitii private de aici si "contrastul" nefericit.
Am vazut ca la Opal Residence au pus sloganul "Oaza ta de liniste", m-a bufnit rasul pentru ca acel bloc este printre cele mai expuse blocuri la zgomot/trafic. Daca vii din oras la periferie sa ai liniste, ce iei pe mere dai pe pere.
- Inca nu se pune accent pe pieton, exista linie de autobuz RATB 302 insa vine si el cum poate Posted Image Daca vrei sa faci o plimbare pana la Penny, in statia de la soseaua Alexandria sau la brutarie sa-ti iei o paine proaspata (mai ales dupa ce a plouat) trebuie sa treci prin mocirla dintre rondurile de la Penny cu intrarea in Scandinavia. Partea buna este ca 302-ul este o linie oraseneasca si exista un plan de mobilizare in acest sens si la nivel de Ilfov dar cum stam iar la cheremul autoritatilor iar nu stim cand se implementeaza concret ceva.
- Cand ploua la rondul de la Penny se face lac de acumulare, de bine de rau, bine ca se face doar acolo si in cartier nu am vazut probleme, cartierul Independentei are probleme mai serioase comparativ cu noi.
- Inca sunt strazi nesemnalizate mai ales Safirului unde drumul e drept si masinile accelereaza in voie, strada ingusta, oameni pe strada mai ales familii cu carucioare, nu tocmai o zona de promenada si destul de periculoasa. Partea buna este ca exista o hotarare in acest sens, urmeaza ca Politia Rutiera sa obtina nu stiu ce aviz ca sa inceapa sa monteze semnele de circulatie si limitatoare de viteza acolo unde este nevoie. Sa speram ca au mila si de pietoni si pun si ei macar o trecere la rondul de la Blocul 1 Scandinavia Mega Image Shop&Go. Acolo ori treci "ilegal" ori sari gardul Posted Image)
- Cu apa, cel putin unde stau eu, au mai fost probleme insa sunt niste solutii si ma astept in curand sa fie rezolvate. Probabil blocul 2 (cel cu 10 etaje) va fi racordat la Apa Ilfov si am auzit ca au montat nu stiu ce pompe sa ridice apa fara probleme pana la ultimul etaj.
- Problema cainilor si sobolani (in special in zona de gunoi si santiere). O problema sensibila care a transformat cartierul in doua tabere.

Pozitive:
- Acces facil la autobuz RATB, asa anemic si supraaglomerat la orele de varf este foarte binevenit, singurul in zona cu acces RATB in interiorul cartierului. 302-ul te duce la capatul tramvaiului 32 care circula foarte bine sau Ghencea. Probabil va introduce mai multe autobuze pe linie dupa ce cumpara duamna Firea mai multe autobuze pentru RATB, cica vreo 400 de bucati spune presa. As mentiona de Planul de Mobilitate Urbană Durabilă unde este in plan tren usor si propus linie de metrou dar deja intram in domeniul fantasticului Posted Image)
- Ai doua Mega Image in cartier si Penny Market in apropiere. Leroy Merlin si inca un Mega Image (mai mare) inainte de pod spre centura. Bineinteles hypermarket Cora la capatul tramvaiului 32.
- La fel, spun ca finisajele si materialele folosite la blocurile Scandinavia sunt okay comparativ cu ce am mai vazut.
- Mi-a placut architectura diferita a blocurilor. Aici depinde foarte mult fiecare ce doreste.
- Ai un parc amenajat, atat in Fortuna cat si in Scandinavia si va mai fi unul langa gradinita.
- Gradinita de stat in cartier (la botul calului cum se spune), unde probabil va fi "bataie" pe locuri Posted Image)
- Sala de fitness.

In rest eu am masina, ne descurcam Posted Image) dar daca esti perpedes, cartierul nu este foarte prietenos si vei "descoperii" tot felul de chestii unde speram sa se imbunatateasca altfel nu ne mai mutam. Noi am ales cartierul pentru ca se afla in zona noastra de interes, nu aveam in vedere alte zone ca nordul capitalei, Militari, Popesti-Leordeni, Metarlugiei etc. Era prea departe pentru noi. Am cumparat iarna apartamentul, era liniste Posted Image) vara te sperii, santierele sunt la treaba si sa vezi atunci. Posted Image

Spor la cumparaturi!
Multumim pentru descrierea detaliata a zonei. Consider ca este foarte utila celor care doresc sa cumpere un apartament in zona.
Eu as vrea sa-ti mai adresez o intrebare la care te rog sa raspunzi cat mai sincer. Daca ar fi sa-ti mai cumperi odata un apartament.... ai mai cumpara in acest cartier?

#826
cgmagnet

cgmagnet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2017

 damm67, on 07 decembrie 2017 - 20:26, said:

Multumim pentru descrierea detaliata a zonei. Consider ca este foarte utila celor care doresc sa cumpere un apartament in zona.
Eu as vrea sa-ti mai adresez o intrebare la care te rog sa raspunzi cat mai sincer. Daca ar fi sa-ti mai cumperi odata un apartament.... ai mai cumpara in acest cartier?

Nu. :)

#827
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 cgmagnet, on 08 decembrie 2017 - 17:33, said:

Nu. Posted Image

Răspunsul ăsta e ca după câțiva ani de căsnicie. Ai mai face pasul ? NnnnnnMda.

Edited by zavalita, 26 February 2018 - 21:47.


#828
Anka_23noi

Anka_23noi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2018
As vrea sa închiriez un loc de parcare in Fortuna Residence. Stau pe Smaraldului, nr 23, f aproape de locul de joaca. Are cineva un loc de parcare de închiriat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate