Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Vreau sa cumpar apartamentul parintilor mei prin Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
cmd-41

cmd-41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.04.2010

 daniel_LNC, on 3rd May 2010, 09:51, said:

eu am pus intrebarea domnului de la banca(BRD) si mi-a spus ca in principiu ce vreau eu este ok(ptr ca nu este stipulat pe nicaieri de la cine sa cumperi),
dar banca poate refuza si nu ii trebuie un motiv,asa ca dupa ce voi duce actele ptr scorring(cred ca am scris bine)si le accepta am sa postez raspunsul lor,in cazul in care refuza,ma indrept catre alta banca,ca de este dreptul meu sa incerc si in alta parte  :lol:
Stiu pe cineva care a facut acest lucru prin BRD. Sigur se poate.

#20
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

 cmd-41, on 4th May 2010, 16:45, said:

Stiu pe cineva care a facut acest lucru prin BRD. Sigur se poate.

salut,
poti sa-mi dai te rog mai multe detalii,please  :worthy:

#21
zengy

zengy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.02.2006
Salut, in aceasi situatie sunt si eu, sper din tot sufletul sa mearga pentru ca eu doresc sa achizitionez si terenul si apoi sa construiesc macar la nivelul de "rosu", aceasta solutie - cumaprarea apartamentului parintilor - este cea mai buna posibila la ora actuala cu cele mai mici costuri si batai de cap...de maine o sa ma interesez si eu pe la banci sa speram ca vom avea sorti de izbanda...bafta

#22
ocsvsm

ocsvsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2007
Pentru cei ce sunt interesati sa apeleze la aceasta solutie, pot sa le confirm ca se poate face sigur. Noi am facut cu Raiffeisen si in momentul de fata avem toate aprobarile necesare si mai trebuie doar sa semnam contractul de vanzare-cumparare. Am initiat dosarul pe 1 iulie si din punctul meu de vedere totul a mers repede in afara de fond unde a stat dosarul aproape 2 saptamani.

#23
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

 ocsvsm, on 27th July 2010, 13:27, said:

Pentru cei ce sunt interesati sa apeleze la aceasta solutie, pot sa le confirm ca se poate face sigur. Noi am facut cu Raiffeisen si in momentul de fata avem toate aprobarile necesare si mai trebuie doar sa semnam contractul de vanzare-cumparare. Am initiat dosarul pe 1 iulie si din punctul meu de vedere totul a mers repede in afara de fond unde a stat dosarul aproape 2 saptamani.

sa redeschidem discutia din acest topic  :peacefingers:

incep din nou sa fac aceasta afacere,daca a mai fost cineva in aceasta situatie il rog sa posteze

am un coleg de serviciu care are deja in desfasurare obtinerea creditului ptr prima casa luata de la parinti,cu banca romaneasca,astazi sau maine am sa merg si eu la ei,din cate am inteles sunt mult mai serviabili,fata de bancile mai mari.

asa ca am sa revin....

#24
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
revin:

astazi am depus actele la Banca Romaneasca(ag Apusului) m-am prezentat la ora 09.00 cu actele si am scapat la ora 12.30  :angry:

din pacate dra cu care am discutat nu mai lucreaza la banca sus mentionata,iar colega care ii tine locul este o habarnista,o moscaita,nici dobanzile nu le stia,nu am vazut un asa mare dezinteres imi venea sa o iau la bataie..a durat 3 ore si ceva sa introduca niste date in calculator. :angry: ...in fine am adus toate actele si cand i-am spus ca vreau sa cumpar ap parintilor a facut niste ochi ca de melc...a intrebat in stanga in dreapta,a sunat in centrala si in fine a aflat ca nu-i nicio problema,doar ca va dura mai mult aprobarea fiind o afacere in familie,asa ca sper ca in 2 saptamani sa primesc un raspuns....

ps.daca stiam ca dau peste asemenea persoane imi faceam  :death:

#25
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

 daniel_LNC, on 27th September 2010, 18:06, said:

revin:

astazi am depus actele la Banca Romaneasca(ag Apusului) m-am prezentat la ora 09.00 cu actele si am scapat la ora 12.30  :angry:

din pacate dra cu care am discutat nu mai lucreaza la banca sus mentionata,iar colega care ii tine locul este o habarnista,o moscaita,nici dobanzile nu le stia,nu am vazut un asa mare dezinteres imi venea sa o iau la bataie..a durat 3 ore si ceva sa introduca niste date in calculator. :angry: ...in fine am adus toate actele si cand i-am spus ca vreau sa cumpar ap parintilor a facut niste ochi ca de melc...a intrebat in stanga in dreapta,a sunat in centrala si in fine a aflat ca nu-i nicio problema,doar ca va dura mai mult aprobarea fiind o afacere in familie,asa ca sper ca in 2 saptamani sa primesc un raspuns....

ps.daca stiam ca dau peste asemenea persoane imi faceam  :death:

se poate sigur, eu am luat de la raiffeisen, a decurs normal, cam in 2 luni...vineri am semnat CVC cu parintii, azi m-a sunat ca trebuie sa vad daca au iesit actele de la intabulare, pt semnat polita de asigurare, si sa bage imediat banii in cont....
asa ca se poate...
sfat: fii indraznet, intreaba orice si nu te multumi cu raspunsuri neclare,fii insistent,...,cu cat esti mai serios cu atit te respecta mai bine,...,si rabdare,ei nu au acum target sa faca credite, din cauza asta sunt dezinteresati...
SUCCES.

Edited by clespet, 28 September 2010 - 15:23.


#26
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

 clespet, on 28th September 2010, 16:20, said:

se poate sigur, eu am luat de la raiffeisen, a decurs normal, cam in 2 luni...vineri am semnat CVC cu parintii, azi m-a sunat ca trebuie sa vad daca au iesit actele de la intabulare, pt semnat polita de asigurare, si sa bage imediat banii in cont....
asa ca se poate...
sfat: fii indraznet, intreaba orice si nu te multumi cu raspunsuri neclare,fii insistent,...,cu cat esti mai serios cu atit te respecta mai bine,...,si rabdare,ei nu au acum target sa faca credite, din cauza asta sunt dezinteresati...
SUCCES.

Multumesc frumos ptr sfaturi,daca nu te superi in caz ca am ceva intrebari pot apela la bunavointa ta?

daniel

#27
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

 daniel_LNC, on 28th September 2010, 19:06, said:

Multumesc frumos ptr sfaturi,daca nu te superi in caz ca am ceva intrebari pot apela la bunavointa ta?

daniel

oricand tuturor.
azi am luat si eu actele de la notar, le-am dus la banca, maine ar trebui sa semnez polita de asigurare si graficul de rambursare.
cei de la banca mi-au spus ca banii intra in aceeasi zi in care trimit toate actele la buc.
succes tuturor, si DOAMNE AJUTA-NE CU LOCURILE DE MUNCA SI VENITURILE SA FIE STABILE.

#28
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

 clespet, on 29th September 2010, 12:59, said:

oricand tuturor.
azi am luat si eu actele de la notar, le-am dus la banca, maine ar trebui sa semnez polita de asigurare si graficul de rambursare.
cei de la banca mi-au spus ca banii intra in aceeasi zi in care trimit toate actele la buc.
succes tuturor, si DOAMNE AJUTA-NE CU LOCURILE DE MUNCA SI VENITURILE SA FIE STABILE.

azi am fost sa semnez polita de asigurare=65euro/an
tot azi trebuie sa imi bage banii in cont ( :naughty: , vreau sa spun in contul tatalui meu :notangel: )
revin cand sunt toate gata.

#29
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010
foarte tare ideea!  spor, daniel_LNC. recunosc, am ras cand am citit titlul thread-ului, dar apoi am realizat avantajele.

#30
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

 AdiUat, on 27th October 2010, 22:30, said:

foarte tare ideea!  spor, daniel_LNC. recunosc, am ras cand am citit titlul thread-ului, dar apoi am realizat avantajele.

da merci @AdiUat  :peacefingers:

treaba a inceput sa se urneasca,maine imi vine evaluatorul ptr evaluarea apartamentului  :coolspeak: voi reveni cu alte informatii.....

#31
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
astazi am primit vizita evaluatorului,totul a decurs foarte bine:
s-au facut poze cu fiecare camera in parte,bucatarie,baie,la imbunatatiri(termopane),la balcon,usa de la intrare,etc.
a ramas sa transmita evaluarea catre banca si sa fiu sunat de banca in maxim 2-3 zile sa-mi spuna suma exacta la care s-a facut evaluarea apartamentului(creditul l-am cerut ptr suma maxima 57.000 euro)

voi revini  :peacefingers:

#32
MARINA2006

MARINA2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.03.2010

 daniel_LNC, on 2nd November 2010, 17:48, said:

astazi am primit vizita evaluatorului,totul a decurs foarte bine:
s-au facut poze cu fiecare camera in parte,bucatarie,baie,la imbunatatiri(termopane),la balcon,usa de la intrare,etc.
a ramas sa transmita evaluarea catre banca si sa fiu sunat de banca in maxim 2-3 zile sa-mi spuna suma exacta la care s-a facut evaluarea apartamentului(creditul l-am cerut ptr suma maxima 57.000 euro)

voi revini  :peacefingers:


Buna,

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, astept preaprobarea acum, dar ma tot gandesc la evaluare. Poti sa-mi dai mai multe detalii cum a decurs la tine. La cat a fost evaluat? Cate camere, ce etaj, zona...Mi-as dori sa-mi evalueze la maxim dar sunt realista si vad ca preturile au scazut mult. La mine sunt doua camere, Dr Taberei pe B-dul Timisoara dar la etaj 4, fara balcon si cu imbunatatiri. Sunt curioasa sa fac o comparatie. La ce banca faci creditul?

#33
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Cam aceasi solutie am aplicat-o si eu.
Am vandut garsoniera mea prietenei mele cu PC -rate pe care le platim impreuna, iar cu bani obtinuti +un credit pe numele meu am luat un 3 camere intr-o zona mai buna.
Din pacate eu nu am putut sa ma bag la PC pentru ca avusesem o proprietate la intrarea in vigoare a programului.
Avantajul nostru e ca desi suntem de 7 ani impreuna si tot am vorbit sa ne casatorim am preferat de fiecare data sa mergem in concediu sau sa facem altceva cu bani decat nunta :). Asa ca nu prea am batut la ochi la banca desi noi stateam impreuna si ea chiar avea viza de flotant pe garsoniera :).
Acuma fiecare are casa lui :) si platim rate impreuna.

#34
MARINA2006

MARINA2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.03.2010
Scuze, am vazut, am citit iarasi de la inceput, la Banca romaneasca in final. Eu fac la BCR si se ocupa directoarea de sucursala de dosarul meu. Sunt super multumita. Isi da tot interesul, ma tine la curent cu tot, foarte rar am intalnit asemenea oameni la banci si am o experienta destul de mare cu bancile.

#35
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006

 daniel_LNC, on 2nd May 2010, 18:11, said:



Salut,


Aceasta miscare este prima optiune, a doua, in cazul in care nu va ajung banii prin PC si sunteti casatoriti puneti ipoteca pe proprietatile parintilor urmand ca ulterior sa mutati ipoteca pe casa voastra.

#36
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

 MARINA2006, on 5th November 2010, 13:42, said:

Scuze, am vazut, am citit iarasi de la inceput, la Banca romaneasca in final. Eu fac la BCR si se ocupa directoarea de sucursala de dosarul meu. Sunt super multumita. Isi da tot interesul, ma tine la curent cu tot, foarte rar am intalnit asemenea oameni la banci si am o experienta destul de mare cu bancile.

da esti norocoasa   :peacefingers: ,

astazi m-au sunat de la banca sa imi spuna sa aduc urm:

* Certificat de nomenclatura stradala (de unde il scot???)
* Extras de carte funciara (din cate am aflat ma duc la un notar public sa il scot,este adevarat sau trebuie sa merg in alta parte??)
* Antecontract de vanzare cumparare

dar nu mi-au spus la cat a fost evaluat apartamentul,dra de la banca a zis ca inca nu a primit un raspuns din centrala ptr suma la care a fost evaluat,poate fi adevarat? sau ma duce cu zaharelul???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate