Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau sa cumpar apartamentul parintilor mei prin Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
Salut,
asa cum am spus si in titlul topicului,vreau sa cumpar apartamentul parintilor mei prin PC,ei s-au mutat in provincie.
Am intrebat la BRD si mi-au spus ca nu ar fi nicio problema,pe langa actele necesare(adeverinte,carte munca,extras de carte funciara,schita,etc)
mi-au cerut cadastrul si intabularea.problema mea este ca nu stiu de unde sa fac rost de ele !!!???
Va rog sa ma indrumati unde sa il trimit pe al meu tata sa intre in posesia lor(intabulare si cadastru)

a si orice sfat este bine venit,multam d

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Parintii tai iti cer sa le dai banii pe apartament pe loc si toti o data ? Daca nu, fara suparare, cred ca e cea mai mare imbecilitate auzita pana acum pe un forum!

#3
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postdan84, on 2nd May 2010, 19:27, said:

Parintii tai iti cer sa le dai banii pe apartament pe loc si toti o data ? Daca nu, fara suparare, cred ca e cea mai mare imbecilitate auzita pana acum pe un forum!

multumesc ptr raspuns,cred ca trebuia sa gandesti innainte de a posta,poate exista si un substrat in aceasta afacere te-ai gandit?

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Care?

#5
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postdan84, on 2nd May 2010, 19:38, said:

Care?

nu-ti pot spune sorry,eu am cerut pareri despre ceva nu discutii inutile.

#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
http://www.construct...0intabulare.htm

Daca ai alte invarteli pe care noi nu le stim si iesi in castig per total baga mare, dar daca nu, trebuie sa iei in considerare riscurile unui imprumut, vremuri destul de incerte in ceea ce tine de domeniul bancar, dobanzile pot evolua imprevizibil, poti pierde casa ipotecata pentru aceeasi casa pe care, culmea, erai deja chiar tu proprietar fara obligatii, in cativa ani platesti casa(imprumutul) de cateva ori, etc.

Inchei un contract de vanzare cumparare obisnuit cu proprietarul apartamentului la notariat, asta daca nu vrei sa il treci direct pe numele tau sub forma de mostenire sau donatie cu un cost notarial de vreo 2-3.000 ron.
Apropo! Nu ai cadastru facut pe apartament deja?

Edited by dan84, 02 May 2010 - 18:50.


#7
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postdan84, on 2nd May 2010, 19:42, said:

http://www.construct...0intabulare.htm

Daca ai alte invarteli pe care noi nu le stim si iesi in castig per total baga mare, dar daca nu, trebuie sa iei in considerare riscurile unui imprumut, vremuri destul de incerte in ceea ce tine de domeniul bancar, dobanzile pot evolua imprevizibil, poti pierde casa ipotecata pentru aceeasi casa pe care, culmea, erai deja chiar tu proprietar fara obligatii, in cativa ani platesti casa(imprumutul) de cateva ori, etc.

Inchei un contract de vanzare cumparare obisnuit cu proprietarul apartamentului la notariat, asta daca nu vrei sa il treci direct pe numele tau sub forma de mostenire sau donatie cu un cost notarial de vreo 2-3.000 ron.
Apropo! Nu ai cadastru facut pe apartament deja?

e asa mai da raspuns,merci frumos @dan84(nu am cadastru si intabulare,apartamentul este constr in 1977)

uite cum sta treaba,eu vreau sa-mi cumpar un teren si sa-mi construiesc o casa,eu fac PC pe apart alor mei,care dupa ce primesc banii,mii da mie sa imi fac casa(undeva pe langa bucuresti) cam asa ce va vreau

ce zici?

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu stiu ce sa zic, dar nu se poate face casa ai prin programul prima casa direct? Daca nu, poti sa iti iei credit de nevoi personale (pare-mi-se ca iesi chiar mai ieftin dar nu stiu daca se mai dau asa mari) si sa iti faci casa, desi ar fi o solutie si cum zici tu dar din experienta mea, e destul de nashpa cu banca pentru un credit pentru locuinta! Eu nu as mai repeta experienta!

Edited by dan84, 02 May 2010 - 19:04.


#9
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postdan84, on 2nd May 2010, 20:03, said:

Nu stiu ce sa zic, dar nu se poate face casa ai prin programul prima casa direct? Daca nu, poti sa iti iei credit de nevoi personale (pare-mi-se ca iesi chiar mai ieftin dar nu stiu daca se mai dau asa mari) si sa iti faci casa, desi ar fi o solutie si cum zici tu dar din experienta mea, e destul de nashpa cu banca pentru un credit pentru locuinta! Eu nu as mai repeta experienta!

se va putea face si prin PC sa iti construiesti tu casa,numai ca trebuie sa contractezi o firma care sa se ocupe de tot,numai asa
sunt cerinte care banca trebuie sa le aiba despre firma de constructii,sa nu aiba datorii,etc,trebuie sa dispuna de un buget sa ridice casa,ptr ca banca nu ii va livra toti banii,cica in transe sau la finalizarea constructiei,mie mi se pare bataie de cap.
de aceea m-am gandit la varianta de mai sus sa cumpar apart alor mei si sa folosesc banii ptr cumparat teren si constructie....

#10
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
@dan84: Vorbești niște prostii mai mari ca tine. Eu zic să nu te mai bagi în discuții cu tentă financiară.

Creditul "Prima Casă" a cel mai ieftin de pe piață la ora actuală, din toate punctele de vedere.
Omul face foarte corect ceea ce face. Obține cei mai ieftini bani posibil și face cu ei ce vrea. În cazul de față o casă. Nu cred că știi ce înseamnă construcția unei case cu credit bancar, cu antreprenor și cu eliberarea treptată a tranșelor de împrumut. Și poate omul vrea să construiască în regie proprie, ceea ce nu se poate în cazul creditului.

PS: cu credit de nevoi personale să-ți faci tu casă și să ne zici și nouă la cât te duce în total...

#11
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Raspunsul la intrebarea initiala este OCPI, adica Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara al sectorului in care se afla apartamentul. Acolo gasesti cadastrul si se poate scoate o copie dupa intabulare.

#12
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postrzvpopa, on 2nd May 2010, 20:37, said:

@dan84: Vorbești niște prostii mai mari ca tine. Eu zic să nu te mai bagi în discuții cu tentă financiară.

Creditul "Prima Casă" a cel mai ieftin de pe piață la ora actuală, din toate punctele de vedere.
Omul face foarte corect ceea ce face. Obține cei mai ieftini bani posibil și face cu ei ce vrea. În cazul de față o casă. Nu cred că știi ce înseamnă construcția unei case cu credit bancar, cu antreprenor și cu eliberarea treptată a tranșelor de împrumut. Și poate omul vrea să construiască în regie proprie, ceea ce nu se poate în cazul creditului.

PS: cu credit de nevoi personale să-ți faci tu casă și să ne zici și nouă la cât te duce în total...

e ceva viata in aceasta postare,ai prins esentialul @rzvpopa  :thumbup:

View Postarp, on 2nd May 2010, 20:40, said:

Raspunsul la intrebarea initiala este OCPI, adica Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara al sectorului in care se afla apartamentul. Acolo gasesti cadastrul si se poate scoate o copie dupa intabulare.

multumesc frumos @arp,am sa va tin la curent cu initiativa mea.

#13
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006

View Postdan84, on 2nd May 2010, 19:42, said:

Inchei un contract de vanzare cumparare obisnuit cu proprietarul apartamentului la notariat, asta daca nu vrei sa il treci direct pe numele tau sub forma de mostenire sau donatie cu un cost notarial de vreo 2-3.000 ron.
Acum am văzut monstruozitatea. Asta ce e: instigare la omor?

Daniel, ai aici datele de contact pentru Cartea Funciară a Sectorului 2 (la contact; au inclusiv hartă).

Edited by rzvpopa, 02 May 2010 - 20:07.


#14
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postrzvpopa, on 2nd May 2010, 21:00, said:

Acum am văzut monstruozitatea. Asta ce e: instigare la omor?

Daniel, ai aici datele de contact pentru Cartea Funciară a Sectorului 2 (la contact; au inclusiv hartă).

thx   :thumbup:

#15
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
si pe mine ma intereseaza acest aspect, in plus ar fii ok sa pun codebitor pe vanzatorul apartamentului?/ tatal meu?

#16
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Postadipit, on 3rd May 2010, 08:54, said:

si pe mine ma intereseaza acest aspect, in plus ar fii ok sa pun codebitor pe vanzatorul apartamentului?/ tatal meu?

Haha, asta chiar ca e cel putin ciudat... Daca banca accepta, ar fi genial :))
Sincer sa fiu si pe mine m-ar bate gandul sa fac o chestie de genul asta, doar ca eu am la dispozitie doar o garsoniera a parintilor, care valoreaza "way less" decat as avea eu nevoie... Si in plus, dupa aia nici nu mai am access la PC :))

#17
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
eu am pus intrebarea domnului de la banca(BRD) si mi-a spus ca in principiu ce vreau eu este ok(ptr ca nu este stipulat pe nicaieri de la cine sa cumperi),
dar banca poate refuza si nu ii trebuie un motiv,asa ca dupa ce voi duce actele ptr scorring(cred ca am scris bine)si le accepta am sa postez raspunsul lor,in cazul in care refuza,ma indrept catre alta banca,ca de este dreptul meu sa incerc si in alta parte  :lol:

#18
polic3e

polic3e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2005
astept cu nerabdare ... sa aflu ce ai mai facut....!!!!

si eu vreau sa fac la fel... cu parintii mei..(eu il cumpar pe al lor prin pc, ulterior.. imi cumpara ei ce vreau eu...)

- ca si avantaj.. eu zic ca altfel discuti cumpararea unui apartament cu banii jos!!!(am vazut cazuri in care preturile erau si cu 5000 eur mai mici)
- ca si dezavantaj... inca un comision in plus la notar pentru autentificarea unui cvc...

astept si alte pareri..

mi se pare un subiect bun de dezvoltat..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate