Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

In toata tara este un dezastru urbanistic

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Ministrul Dezvoltării Regionale și Turismului, Elena Udrea, a declarat, la Constanța, că specialiștii instituției lucrează la o nouă lege a construcțiilor întrucât există foarte multe imobile ridicate ilegal, nu doar pe litoral, ci și în restul țării, fiind un "dezastru urbanistic".

"Lucrăm la o nouă lege a construcțiilor, un cod al urbanismului în România pentru că situația de pe litoral este generalizată în toată țara. Găsești construcții ilegale și lucrul acesta a părut firesc timp de 20 de ani. Dorința de a construi după '89 a fost atât de mare și înțelegerea autorităților pentru cei care au construit chiar și fără să respecte legea a fost atât de mare încât s-a ajuns la un dezastru urbanistic în toate orașele României, în toate zonele turistice nu numai pe litoral”, a declarat Elena Udrea, vineri seară, la Constanța, unde a participat la ședința Biroului Permanent Județean al PDL.

La noua lege se lucrează cu ajutorul unor specialiști francezi

Udrea a spus că la noua lege se lucrează cu ajutorul unor specialiști francezi, dar că până când aceasta va fi gata ministerul va interveni, de la începutul săptămânii viitoare, pentru demolarea construcțiilor ilegale de pe litoral.

"Lucrăm cu sprijinul specialiștilor francezi, avem de partea noastră societatea civilă. Până vom finaliza această lege va mai dura și de aceea încercăm să rezolvăm problemele punctual, cum sunt cele de pe litoral. Astfel, de luni încolo cei care au crezut că e de glumă și au crezut că doar ne-am plimbat pe aici pe litoral să înțeleagă că nu este de glumă și chiar vom pune în practică litera legii", a mai spus ministrul Dezvoltării Regionale și Turismului.

Elena Udrea a explicat că s-a ajuns în situația ca ministerul să intervină în demolarea construcțiilor ilegale de pe litoral deoarece până în prezent nu au fost luate măsuri în acest sens.

"De o lună de zile nu demolează nimeni. Am venit aici, am făcut un comitet de urgență, un comitet de intervenție și am zis că facem ordine și toată lumea a crezut că facem ordine. Când au văzut că nu reușim și nu avem niciun fel de autoritate și nici legea nu ne sprijină, au început să ne râdă în față și fiecare și-a văzut mai departe de treabă și au continuat să construiască fără autorizație sub nasul nostru. Astfel că singura soluție pe care am identificat-o a fost să solicit în guvern ca ministerul pe care îl conduc să preia atribuțiile de desființare a lucrărilor ilegale deoarece înainte de această Ordonanță se putea face această desființare de către primării. Primăriile, în schimb, pe litoral, din diverse motive, au permis timp de 20 de ani să se construiască. Era greu acum să le ceri să dărâme. Le-a fost foarte greu să pună în practică legea, cred că le va fi mai ușor acum că a venit ministerul în sprijinul lor", a adăugat Udrea.

Ministrul Dezvoltării Regionale și Turismului declara, sâmbăta trecută, că una dintre principalele probleme ale litoralului românesc o reprezintă modul haotic în care s-a construit în ultimii 20 de ani, în unele cazuri de către "persoane de la București, cu influență și cu foarte mulți bani".

Elena Udrea mai spunea că autoritățile locale colaborează cu cele centrale, dar primarii se tem de cei care construiesc ilegal pentru că aceștia ar avea o influență foarte mare.

"Primarii din sudul litoralului au colaborat, dar ei se tem și ne spun că cei care construiesc sunt la București, persoane cu influență, persoane cu foarte mulți bani și nu au curajul să ia măsuri împotriva lor", declara Udrea.

Sursa

#2
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Adevarul e ca suntem "varza" la capitolul urbanism.
Puz-urile sunt facute dupa ureche si aprobate tot asa, aprobate de "consilieri locali" (de la vanzatori la frizeri si macelari)
In cartierele noi exista stradute minuscule, iar pe langa stradutele microscopice, avand un simt al proprietatii dezvoltat romanul isi tranteste un gard la mm de frontul stradal ca sa vaza domle cat e proprietatea lui ca daca nu ar fi gard terenul ar fugi de acolo. De cele mai multe ori spatiul din fata casei e folosit ca spatiu verde, de ce sa-l mai ingradim si sa ne sufocam reciproc?
O strada din Phoenix SUA:
Attached File  DSC00236.JPG   584.43K   138 downloadsAttached File  DSC00244.JPG   526.73K   120 downloads
In romania, in pozele de mai sus, langa trotuare vezi garduri de 2m.

Eu mi-as dori o strada "aerisita" unde retragerea fata de front sa ramana liber neingradita si ingradirea terenului sa se faca la 1m de la aliniamentul caselor. (de fapt chiar asa voi amenaja propriul teren doar ca voi fi singurul "dereglat" de pe strada  :deadtongue: )
....... doar un mic aspect din mormanul urat mirositor denumit "urbanism in romania" -_-

Edited by lifestyle2000, 02 May 2010 - 00:17.


#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
In Romania exista deja legi urbanistice dar care nu se respecta! Ce va face sa credeti ca noua lege se va respecta!?

P.S.:Inca o duma aruncata fraierilor care spera ca "statul sa faca ceva"! Nu va face nimic!

#4
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
“Acum, deși legea spune că este obligatorie obținerea autorizației de construire, este des întâlnită situația în care se construiește fără autorizație, urmând ca în baza legii permisive să se intre apoi în legalitate. Sau se întâmplă ca autorizația de construire să nu fie respectată. O construcție odată ridicată cu încălcarea legii nu mai poate primi PUZ de intrare în legalitate. Unii sunt corecți și respectă legea, solicită autorizații, în timp ce alții ignoră legea și construiesc în lipsa documentațiilor știind că le pot obține ulterior indiferent de cât de mare este abaterea”, a spus Udrea.

Ea a precizat că Guvernul va modifica și Legea construcțiilor astfel încât autoritățile locale să nu mai aibă posibilitatea de a opta între a da PUZ de derogare permițând astfel intrarea în legalitate a construcțiilor ridicate fără autorizație. “Propunerea noastră este ca aceste imobile să fie demolate, să nu mai existe posibilitatea ca autoritățile locale să le accepte intrarea în legalitate”, a spus Udrea.

Ministrul a menționat că o modificare adoptată miercuri va fi posibilă prelungirea PUG-urilor cu o perioadă de maximum doi ani pentru a nu fi blocate importante pentru comunitățile respective, ținând cont că autoritățile locale au dificultăți de a finanța aceste planuri de urbanism și în 35% din cazuri PUG-urile sunt expirate.

sursa: capital.ro

Se pare ca se va modifica legea asa cum a zis Udrea anul trecut.

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Nu credeam sa spun asta dar, da, Elena Udrea are dreptate :tomato:

View Postlifestyle2000, on 2nd May 2010, 00:11, said:

Adevarul e ca suntem "varza" la capitolul urbanism.
Puz-urile sunt facute dupa ureche si aprobate tot asa, aprobate de "consilieri locali" (de la vanzatori la frizeri si macelari)
In cartierele noi exista stradute minuscule, iar pe langa stradutele microscopice, avand un simt al proprietatii dezvoltat romanul isi tranteste un gard la mm de frontul stradal ca sa vaza domle cat e proprietatea lui ca daca nu ar fi gard terenul ar fugi de acolo. De cele mai multe ori spatiul din fata casei e folosit ca spatiu verde, de ce sa-l mai ingradim si sa ne sufocam reciproc?
O strada din Phoenix SUA:
Attachment DSC00236.JPGAttachment DSC00244.JPG
In romania, in pozele de mai sus, langa trotuare vezi garduri de 2m.

Eu mi-as dori o strada "aerisita" unde retragerea fata de front sa ramana liber neingradita si ingradirea terenului sa se faca la 1m de la aliniamentul caselor. (de fapt chiar asa voi amenaja propriul teren doar ca voi fi singurul "dereglat" de pe strada  :deadtongue: )
....... doar un mic aspect din mormanul urat mirositor denumit "urbanism in romania" -_-

Hai sa fim seriosi...la noi daca nu ai avea un minim de gard si ai mai avea si gazon in curte intr-un oras mare din Romania, in primul rand probabil ti-ar disparea orice obiect din curte: pubela, pitici de gradina sau alte prostioare ai mai avea pe acolo, in al doilea rand s-ar pisa/caca toti cainii de prin zona acolo si in al treilea rand ar veni unii noaptea tarziu sa-si dea cu graffiti pe pereti :lol:

#6
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
O initiatiativa laudabila daca va fi dusa la bun sfarsit.




Persoanele fizice si juridice care detin minimum 400 metri patrati de teren in regim de proprietate sau concesionare pot efectua constructii, cu acordarea de facilitati, in conditiile respectarii unei variante de constructie din cele 10 modele de proiecte pentru executarea lucrarilor de constructii afisate pe site-ul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului. Prin derogare de la prevederile Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, executarea lucrarilor de constructii este permisa fara detinerea autorizatiei de construire, in conditiile respectarii unui model de proiect emis de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului si a Planului urbanistic general al localitatii. Face exceptie de la prevederile alin. (1), obtinerea avizelor si acordurilor, precum si a actului administrativ al autorizatiilor pentru protectia mediului", se arata in propunerea legislativa.

Initiativa legislativa apartine deputatilor PDL, Calian Petru, Mircea Giurgiu, Stelian Fuia si Marian Avram si a fost deja depusa la Parlament.

"Aceasta initiativa vine in climatul socio-economic foarte dificil. Cresterea economica din 2007-2008 a venit pe fondul dezvoltarii pietei constructiilor. Noi vrem crestere economica, dar nu facem nimic ca sa gasim solutii pentru ridicarea economiei. Nu am inventat eu aceasta propunere. Ea functioneaza si in Polonia. Ei au crestere economica, noi nu. Daca facem un calcul, si adunam pretul proiectului de arhitectura cu taxa de autorizare, ajungem la o suma foarte mare, circa zece mii de euro. Aceasta economie cred ca ar incuraja oamenii sa isi construiasca locuinte. La facilitatile economice se adauga si eliminarea birocratiei. Si administratiile locale castiga deoarece vor incasa impozite pe cladirile respective", ne-a declarat deputatul Calian Petru.

Arhitectul sef al Capitalei, Gheorghe Patrascu, spune ca acest proiect este o prostie: "Mi-e rusine sa ma exprim. Aceasta propunere este total nerealista si dovedeste o crasa lipsa de cunoastere a domeniului. Fara autorizatie se pot face chioscuri, nu case. Sigur, anumite constructii se pot autoriza printr-o procedura simplificata, dar nu fara autorizatie. Taxa de autorizare este intre 0,5 si 1 la suta din valoarea constructiei si reprezinta o sursa considerabila de venit pentru bugetul local. La noi, de exemplu, Directia de urbanism si autorizare se sustine din asta. Pentru mediul rural ar putea fi insa o solutie buna. Acolo o mare parte dintre constructii se fac fara autorizatie si fara proiect. Faptul ca oamenii ar putea sa ia de-a gata un proiect, care sa arate intr-un anumit fel, este un progres. Insa, aceste proiecte trebuie adaptate in functie de teren, fiindca, daca terenul este in panta, nu se mai potriveste. Deci tot este nevoie de un arhitect".

Nici presedintele Ordinului Arhitectilor din Romania, Serban Tiganas, nu are o parere foarte buna despre acest proiect de lege: "Aceasta initiativa are repercursiuni asupra Romaniei. Ne facem de ras pe plan international. Nici nu ar trebui discutata. Este o tampenie. Cine construieste o casa are foarte multi bani. Casele nu sunt chestii ieftine, iar proiectele sunt chestii scumpe. Procentul pentru proiectare este nesemnificativ. In plus, un proiect negandit, se va dovedi mai costisitor. Nu se fac economii la materiale, casa se va dovedi costisitoare in timp, datorita risipei de energie. In plus, prin acest proiect, statul recunoaste incapacitatea administrativa de a gestiona birocratia autorizarii. Despre eliminarea autorizatiei s-a vorbit si la reabilitarea blocurilor si la absortia fondurilor europene. A proiecta inseamna a progresa. Cand vrei sa faci constructii tip, pui punct progresului".


#7
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Poststephanatsea, on 12th February 2011, 00:10, said:

O initiatiativa laudabila daca va fi dusa la bun sfarsit.

Nici presedintele Ordinului Arhitectilor din Romania, Serban Tiganas, nu are o parere foarte buna despre acest proiect de lege: "Aceasta initiativa are repercursiuni asupra Romaniei. Ne facem de ras pe plan international. Nici nu ar trebui discutata. Este o tampenie. Cine construieste o casa are foarte multi bani.  :death:  Casele nu sunt chestii ieftine, iar proiectele sunt chestii scumpe. Procentul pentru proiectare este nesemnificativ. In plus, un proiect negandit, se va dovedi mai costisitor. Nu se fac economii la materiale, casa se va dovedi costisitoare in timp, datorita risipei de energie. In plus, prin acest proiect, statul recunoaste incapacitatea administrativa de a gestiona birocratia autorizarii. Despre eliminarea autorizatiei s-a vorbit si la reabilitarea blocurilor si la absortia fondurilor europene. A proiecta inseamna a progresa. Cand vrei sa faci constructii tip, pui punct progresului".
[/i]

Poti da si sursa te rog.

#8
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
http://economie.hotn...rhitectilor.htm

#9
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Poststephanatsea, on 12th February 2011, 00:10, said:

"Cand vrei sa faci constructii tip, pui punct progresului".

Amuzant  :rolleyes:

Edited by AMDG, 12 February 2011 - 14:30.


#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Poststephanatsea, on 12th February 2011, 11:18, said:


Cred că proiectul de lege este interesant în sensul că aplicabilitatea lui este restrânsă și din ce am înțeles, este vorba doar de acele terenuri concesionate de la primărie...


În mediul rural mai ales, oamenii de acolo nu au timp de arhitect, structurist, verificator & shit și nu vor altceva decât o casă obișnuită. Oricum cei din rural își construiesc locuințele după ureche. Având un astfel de proiect, cât de cât, parțial tot îl vor respecta și calitatea produsului final va fi oricum superioară decât dacă l-ar fi făcut după ureche.

Este interesantă propunerea lor...și utilă.

Ce nu știu domnii parlamentari este că avizarea o cer regiile de utilități pe AMPLASAMENT, nu pe proiect. Aici ne lasă în ceață. Sunt curios ce se va întâmpla mai departe.

Categoric în România este un dezastru urbanistic. Categoric se impune o lege bine gândită. Partea nasoală este că rezultatele unei astfel de legi vor fi vizibile peste 20-30 de ani...minim.

În occident, fiecare localitate are un layout care se respectă, cum ar fi: o anumită pantă a șarpantei, o anumită culoare pt. învelitoare, fațade de culori dintr-un anumit registru prestabilit, tâmplăria asemănătoare, un anumit tip de împrejmuire sau chiar deloc....etc.

Folosind aceste restricții, se realizează în timp o uniformizare vizuală, o ordine, o armonie...

La noi nu există astfel de restricții :angry:

#11
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Pentru terenuri concesionate? Se pare ca nu numai.

Art. 2. – (1)  Persoanele fizice și juridice care dețin minimum 400 metri pătrați de teren în regim de proprietate sau concesionare pot efectua construcții, cu acordarea de facilități, în condițiile respectării unei variante de construcție din cele 10 modele de proiecte pentru executarea lucrărilor de construcții afișate pe site-ul Ministerului Dezvoltării Regionale și Turismului.

#12
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001

View Poststephanatsea, on 12th February 2011, 00:10, said:

Cine construieste o casa are foarte multi bani. Casele nu sunt chestii ieftine, iar proiectele sunt chestii scumpe.

Din pacate, cam pe chestia asta se merge cand te duci la primarie pentru obtinere de avize si autorizatii. Toate costa de rup, iti cer avize de la niste institutii de care nu stiai ca exista, unde te tin cateva saptamani pentru o amarata de foaie, pe care o bagi in dosar langa celelalte n+1 avize.

Poate ca daca n-ar dura asa mult orice certificat si aviz, daca n-ar trebui sa duci munti de dosare pentru o autorizatie de constructie, daca cei din primarie ar sti unul de altul si nu te-ar trimite sa aduci un aviz pe care l-ai depus si la usa alaturata, oamenii ar avea timp sa faca proiecte care sa semene cu specificul zonei, si sa indeplineasca anumite standarde.

Altfel, procedurile cam asa sunt, din pacate: te apuci sa construiesti, si in cativa ani cand e gata casa, sunt gata si avizele. Sau te apuci de acte cu doi ani inainte, daca poti.

#13
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Poststephanatsea, on 12th February 2011, 00:10, said:

O initiatiativa laudabila daca va fi dusa la bun sfarsit.


[/i]
Se poate intabula fara Autorizatie de constructie ? Poti vinde  (asa usor ) daca imobilul nu are proiect, Autorizatie ?

Edited by vacantamijlocie, 01 March 2011 - 18:41.


#14
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Nu am gasit un topic unde oamenii sa scrie ce probleme intampina cu actele pana la obtinerea autorizatiei de constructie asa ca il continui pe acesta.
Cumparat teren in 2005 iar din 2007 am tot incerc sa-i fac un PUZ. Am mai scris despre asta atunci cand eram mai optimist. Intre timp am fost tinut pe loc de tot felul de chestii: modificarea suprafetei minime pt obtinere PUZ(10000 mp), modificarea latimii drumurilor( de la 7 la 9m),alegeri locale,  modificarea distantei de un obiectiv SEVESO, obtinere unui alt aviz de oprtunitate, iar alegeri locale, schimbare primar, demisie arhitect sef, asteptare de luni de zile pana la concursul pt postul de arh sef, etc.
Dupa 10 ani am reusit sa ma impotmolesc din nou la avizul de la apa canal. Fara de care nu poti obtine mediul. Mediul doar ce a fost respins pe motiv ca nu am adus in timp avizul de apa canal. Dupa doua luni de la depunerea documentatiei pt apa mi s-a dat un raspuns de genul "avizul este favorabil insa nu-l putem semna/elibera pentru ca avem ceva probleme de rezolvat cu primaria din localitatea unde este puz-ul.Pana atunci se sisteaza orice aviz sau racordare la apa canal". Punct.

Cum ati rezolvat problemele de genul cand v-ati lovit de ele?
Multumesc.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
trebuie sa dai spaga, altfel nu vei obitine avize si nu vei construi nimic. trebui sa afli local cum se da spaga. in Bucuresti, daca nu dai spaga, nu obtii niciun plan de urbanism, niciun aviz si nicio autorizatie. sunt si tarife pre-stabilite, inttreaba oamenii din domeniu.

#16
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Shase, pari in tema. De ce nu sesizezi autoritatile?

#17
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Ephesos,
Ce autorități?
O rezolvare ar fi cea zisă de Shase. A doua este datul in judecată. Iar până se termină judecata expiră restul actelor si o iei de la capăt.
Intrebarea mea ar fi trebuit să fie retorică.


#18
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Si eu m-am lovit de asta. Am umblat 1an degeaba la primarie dupa autorizatia de constructie, tot ce am reusit sa obtin a fost urbanismul. Solutia in Bucuresti este sa te duci la un arhitect din sectorul in care ai terenul.

Nu pentru cas arhitectii intelesi cu primaria, dar pentru ca arhitectii din zona stiu foarte bine caile cele mai scurte si metehnele oamenilor din primarie, pentru ca s-au lovit de ei de multe ori.

In sectorul 1 daca faci greseala sa cumperi doar proiectul de la un arhitect din alt sector atunci alergi dupa autorizatii 2 ani si nu mai termini. A patit asa cineva, inca mai alearga.

Poti sa devii haiduc, sa construiesti, sa platesti amenzile de rigoare la ISC si pe urma asa mergi tot la ei ca sa te indrume spre legalitate, dar cred ca este cea mai scumpa solutie. Stiu ca in Ilfov este foarte practicata.
In Mogosoaia am amici care intai au construit si pe urma au intrat in legalitate cu actele.

Edited by alexandrinabob, 17 October 2017 - 01:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate